Jump to content

ενυδρειο 600λ


JOHN12345

Recommended Posts

για σασ θα ηθελα να μου πειτε τι φυτα,διακοσμητικα,ψαρια θα μπορουσα να βαλω σε ενα ενυδρειο 600λιτρων με 2 αρσενικουσ μονομαχουσ 1 θηλυκο 1 δισκο και ενα κοπαδι απο ψαρια coridos.επισησ να μου πειτε τι αμμο ή πετραδακια θα μπορουσα να βαλω.

Έγινε επεξεργασία - JOHN12345
Link to comment
Share on other sites

για σασ θα ηθελα να μου πειτε τι φυτα,διακοσμητικα,ψαρια θα μπορουσα να βαλω σε ενα ενυδρειο 600λιτρων με 2 αρσενικουσ μονομαχουσ 1 θηλυκο 1 δισκο και ενα κοπαδι απο ψαρια coridos.επισησ να μου πειτε τι αμμο ή πετραδακια θα μπορουσα να βαλω.

Φιλε εντελος φιλικα μην βαλεις δισκους :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λογο να μην βαλει δισκους ?

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λογο να μην βαλει δισκους ?

απο την στιγμη που λεει οτι θα βαλει ενα δισκο εσυ συμφωνεις ?

Εκτος αυτου λεει και για μονομαχους μεσα στο ενυδρειο

Δεν θα ειναι καλυτερα να ξεκινησει με καποιο ποιο ευκολο ψαρι απο τους δισκους ?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας ηρεμησε γιατι σε βλεπω επιθετικο και εγω επιθεσεις απλα δεν...

Επισης μην μου επισημαινεις πραγματα τα οποια οπως ειναι γραμμενα, για μενα δεν βγαινει το νοημα που μου λες αλλα το οτι ο φιλος εχει ηδη αυτα τα ψαρια και σκεφτεται τι διακοσμο να βαλει. Οποτε στα 600 λιτρα θα του προτεινουμε να βαλει και αλλους δισκους μιας και χωρο εχει αρκετο.

Εντελως φιλικα σου προτεινω να παψεις να εισαι απολυτος και να προσπαθεις να βοηθησεις και οχι να πετας μια προταση του στυλ "Φιλε εντελος φιλικα μην βαλεις δισκους" και μια φατσουλα γιατι ετσι δεν βοηθας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ειναι καλυτερα να ξεκινησει με καποιο ποιο ευκολο ψαρι απο τους δισκους ?

Εσυ ξεκινησες με πιο ευκολα ψαρια ? Και ποιος οριζει αν ο δισκος ειναι ευκολος η δυσκολος ?

Για μενα ειναι πανευκολα αν ο φιλος εχει ορεξη και υπομονη.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας ηρεμησε γιατι σε βλεπω επιθετικο και εγω επιθεσεις απλα δεν...

Επισης μην μου επισημαινεις πραγματα τα οποια οπως ειναι γραμμενα, για μενα δεν βγαινει το νοημα που μου λες αλλα το οτι ο φιλος εχει ηδη αυτα τα ψαρια και σκεφτεται τι διακοσμο να βαλει. Οποτε στα 600 λιτρα θα του προτεινουμε να βαλει και αλλους δισκους μιας και χωρο εχει αρκετο.

Εντελως φιλικα σου προτεινω να παψεις να εισαι απολυτος και να προσπαθεις να βοηθησεις και οχι να πετας μια προταση του στυλ "Φιλε εντελος φιλικα μην βαλεις δισκους" και μια φατσουλα γιατι ετσι δεν βοηθας.

Ιδεα σου ειναι Νικο .

Απολυτος δεν ειμαι για τιποτα , αλλωστε δεν εχω και την εμπειρια για να ειμαι απολυτος .

Και τωρα στο θεμα μας :thumbup:

Φιλε μπορεις να βαλεις καμια 10αρια δισκους ανετα , με καλη φιλτρανση , χαλαζιακη ψιλοκκοκη αμμο , Εαν θες περνεις μια αντιστροφη οσμωση κατα προτιμηση με μεγαλες μεβρανες , απο διακοσμητικα ειναι καθαρα θεμα του γουστου σου .

Για το αν μπορεις να βαλεις τους μονομαχους μεσα στο ενυδρειο με το δισκο δεν γνωριζω να σου απαντησω .

Και απο corydoras θα μπορουσες να βαλεις ενα κοπαδι sterbai Η οτι αλλο προτεινουν οι εμπειροτεροι .

Link to comment
Share on other sites

Εσυ ξεκινησες με πιο ευκολα ψαρια ? Και ποιος οριζει αν ο δισκος ειναι ευκολος η δυσκολος ?

Για μενα ειναι πανευκολα αν ο φιλος εχει ορεξη και υπομονη.

με ξιφοφορους και μολι, μπορεις να δεις την πρωτη παρουσιαση του ενυδρειου .

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=35161&hl=

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

με ξιφοφορους, μπορεις να δεις την πρωτη παρουσιαση του ενυδρειου .

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=35161&hl=

και ποσο το κρατησες και εξοικειώθηκες μεχρι να βαλεις δισκους ? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

και ποσο το κρατησες και εξοικειώθηκες μεχρι να βαλεις δισκους ? :P

μετα απο κανα διμηνο εαν δεν κανω λαθος , οπως και να εχει ειμαι ακομα αρχαριος :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τεσπα ας μην χαλαμε το τοπικ του φιλου και ας τον βοηθησουμε σε οτι αλλο θελησει.

Link to comment
Share on other sites

απο φυτα τι θα μπορουσα να βαλω.επισησ αλλα ψαρια εκτοσ απο τα sterbai.

Link to comment
Share on other sites

απο φυτα τι θα μπορουσα να βαλω.επισησ αλλα ψαρια εκτοσ απο τα sterbai.

κανα πλεκοστομο θα μπορουσες να βαλεις

κανα κοπαδι 20-30 ροδοστομους

κανα κοπαδι αρλεκινους παλι 20-30

απο φυτα καμια βαλισνερια Η echinodorus ( για να πουμε οτι θα αντεξουν τα 30αρια στη θερμοκρασια )

Link to comment
Share on other sites

θα εχει αλλα μετα απο κανενα τριμινο απο τωρα

Οπότε το θέμα μεταφέρεται στους δίσκους... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε μου, απο ότι βλέπω ποσταρες την ερώτηση σου στο κομμάτι με τους δίσκους (δεν αναφέρεις πουθενά ότι θέλεις να βάλεις δίσκους) μήπως έπρεπε να το ποσταρεις στις γενικές ερωτήσεις? ένα ενυδρείο 600λτ έχει πολλές δυνατότητες. Από ότι βλέπω έχεις ή σκέφτεσαι να βάλεις μέσα 2 μονομάχους, μια μονομαχινα, ένα δίσκο με ένα κοπάδι κορις. Αν θες να διατηρήσεις αυτήν την σύνθεση θα πρέπει να αυξήσεις τον αριθμό των δίσκων σου ή να τον δώσεις (οι δίσκοι είναι επίσης κοπαδοψαρα και πάνε σε ομάδες). Πήρε το μάτι μου ότι θες να βάλεις κ μερικά φυτά, και εκει δεν σε περιορίζει κατι.

Η ερώτηση σου ειναι πολυ γενικη για μενα. Αν θες επισκεψου ενα πετσοπ παρε μολυβι και χαρτι σημειωσε τι σου αρεσει και ποσταρε ερωτησεις σε καποια συνθεση φυτων/ψαριων που σαρεσε κ θα θελες να εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατέληξες φίλε μου καπου?

Θα συμφωνήσω οτι το πιο σημαντικο στους δισκους ειναι το μερακι και η ορεξη.Τα λιτρα σου ειναι εξαιρετικα για δισκοενυδρειο. :excl:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...