Jump to content

Πως ελέγχουμε το νερό της γυάλας;


chrisazre

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του aquazone. Πρόσφατα πήγα σε ένα pet shop, από όπου αγόρασα τον μονομάχο μου και πραγματικά στεναχωρήθηκα πολύ γιατί τον είχαν μέσα σε ένα ποτήρι!!!

Έως ότου βρω το κατάλληλο ενυδρείο, τον έβαλα σε μια γυάλα 4 λίτρων. Ο υπάλληλος του μαγαζιού μου έδωσε ένα αντιχλώριο και μου είπε να κάνω μονάχα μερικές αλλαγές νερού. Παρ' όλα αυτά επειδή ποτέ δεν έχω φροντίσει στη ζωή μου ψάρι έγινα μέλος στο aquazone για να πάρω πληροφορίες για τα εν λόγω ψάρια.

Γενικά πήρα μια ιδέα αλλά έχω κατατρομάξει, καθώς διαβάζω για τις τιμές που πρέπει να έχει το νερό, για τον φωτισμό, για τα φυτά που μπορείς να βάλεις μέσα, για τις πέτρες, κ.τ.λ. Υπάρχει κάποιο link ή έστω κάποια απάντηση από τα αξιότιμα μέλη για να βοηθήσει εμένα την αρχάρια και τον φιντέλ μου; :)

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες φιλε μου!! φτιαξε οσο πιο γρηγορα μπορεις το ενυδρειο σου, στρωσε το καλα και μετα ο ψαρης μεσα. ο,τι και να μετρησεις στη γυαλλα αφου δεν εχεις φιλτρο.... οποτε αλλαγες καθε μερα το 1 λιτρο και γρηγορα το ενυδρειο του!! :P:)

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες :) .

Δές εδώ για να κατανοήσεις τι είναι ο κύκος του αζώτου. Είναι απαραίτητος για την επιβίωση του μονομάχου σου!

Δές και εδώ για το πώς θα τον ολοκληρώσεις.

Πληροφορίες για το μονομάχο θα βρείς εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες και από 'μένα!

Να σου απαντήσω και εγώ λοιπόν, στην ερώτηση που έχεις βάλει στον τίτλο.

Για να ελέγχεις τις τιμές του νερού της γυάλας, πρέπει να προμηθευτείς υγρά τεστ.

Υπάρχουν και sticks, αλλά δεν είναι και τόσο αξιόπιστα...

Διάβασε αν θέλεις και εδώ, κάποιες γενικότερες πληροφορίες για το ενυδρείο.

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

πολλοι σωστα και κατατοπιστικοτατα τα λινκς που σου παραθεσαν παραπανω! παιδια να ρωτησω κατι? σε μια γυαλλα σαν και αυτη υπαρχει πραγματικα νοημα να αγορασεις υγρα τεστ(σκεφτειτε σαν καθε μερα να γινεται αλλαγη 1 - 1,5 λιτρο νερο...)

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

πολλοι σωστα και κατατοπιστικοτατα τα λινκς που σου παραθεσαν παραπανω! παιδια να ρωτησω κατι? σε μια γυαλλα σαν και αυτη υπαρχει πραγματικα νοημα να αγορασεις υγρα τεστ(σκεφτειτε σαν καθε μερα να γινεται αλλαγη 1 - 1,5 λιτρο νερο...)

Όχι φυσικά! Οι συνθήκες αλλάζουν πολύ γρήγορα σε μια γυάλα 4 λίτρων!

Απλά είπε ότι θα πάρει ενυδρείο για το μονομάχο του!

Link to comment
Share on other sites

Όχι φυσικά! Οι συνθήκες αλλάζουν πολύ γρήγορα σε μια γυάλα 4 λίτρων!

Απλά είπε ότι θα πάρει ενυδρείο για το μονομάχο του!

α ενταξει, αυτο λεω και γω, γιατι στο τιτλο λεει πως ελεγχουμε το νερο της γυαλλας μας...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ όλα τα μέλη για τις διευκρινήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...