Jump to content

Επιλογή χρώματος.


kaeir

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που μάλλον υποκειμενικό είναι πιο πολύ. Σε κοινωνικό φωυτεμένο ενυδρείο με μαύρη πλάτη για φόντο, μπορούμε να βάλουμε σκουρόχρωμο χαλίκι ( μαύρο ή σκούρο γκρι-ανθρακί) ή θα έχουν πρόβλημα τα ψάρια μας; ( πχ. σε κάποια το ανοιχτόχρωμο προκαλέι πρόβλημα).

Θα υπάρχουν ξύλα και πολλά φυτά. Για "γρασίδι" δεν νομίζω γιατί έχει μόνο μια λάμπα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριατώ πολύ. :)

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που μάλλον υποκειμενικό είναι πιο πολύ. Σε κοινωνικό φωυτεμένο ενυδρείο με μαύρη πλάτη για φόντο, μπορούμε να βάλουμε σκουρόχρωμο χαλίκι ( μαύρο ή σκούρο γκρι-ανθρακί) ή θα έχουν πρόβλημα τα ψάρια μας; ( πχ. σε κάποια το ανοιχτόχρωμο προκαλέι πρόβλημα).

Θα υπάρχουν ξύλα και πολλά φυτά. Για "γρασίδι" δεν νομίζω γιατί έχει μόνο μια λάμπα.

Το μαυρι χαλικάκι είναι πολύ όμορφο και ξεχωριστό και κάνει τρομερή αντίθεση με τα φυτα.Στο συστήνω ανεπιφυλακτα :)

Οπο γρασίδια μπορεις να βάλεις lilaeopsis brasiliensis.Εγω το έχω σε χαμηλο φωτισμό και αναπτήσεται κανονικά (αλλα αργά οπως ολα τα γρασίδια)

http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://...ved=0CBwQ9QEwAA

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις. :)

Freeman, έχω ενυδρείο 96λίτρα μεικτό, υπολογίζω 78-80 καθαρό και έχει μια Τ8 λάμπα. Θα μπορεί να γίνει γρασίδι; Γιατί μου αρέσει πολύ αλλά νόμιζα ότι δεν θα μπορούσα να βάλω. Υπ' όψιν ότι δεν μπλέκομαι με υποστρώματα, παρά μόνο με χαλίκι.

Τέτοιο γρασίδι βρίσκω Ελλάδα ή πρέπει να φέρω κι από έξω; Και κάτι άλλο. Πρέπει να περάσει κανένα 2μηνο να στρώσει ο βυθός και να μπει ή γίνεται και από την αρχή;

Link to comment
Share on other sites

Το μαυρι χαλικάκι είναι πολύ όμορφο και ξεχωριστό και κάνει τρομερή αντίθεση με τα φυτα.Στο συστήνω ανεπιφυλακτα :)

Οπο γρασίδια μπορεις να βάλεις lilaeopsis brasiliensis.Εγω το έχω σε χαμηλο φωτισμό και αναπτήσεται κανονικά (αλλα αργά οπως ολα τα γρασίδια)

Όταν λες χαμηλό φωτισμό τι εννοείς; Πόσα watt, σε πόσα λίτρα και τι διαστάσεις ενυδρείου; Έχει δημιουργήσει χαλί ή απλά αναπτύσεται;

Όσον αφορά το μαύρο χαλίκι, όπως είπες είναι καθαρά υπομειμενικό. Τα ψάρια δεν θα έχουν πρόβλημα ούτε σε ανοιχτόχρωμο ούτε σκουρόχρωμο βυθό. Αρκεί το ενυδρείο να τους παρέχει αυτά που θέλουν (ποιότητα νερού, σκιερά μέρη για να αποσύρονται όποτε θέλουν κλπ). Βέβαια σε σκούρο βυθό ή σε χαμηλό φωτισμό συνήθως δείχνουν καλύτερα τα χρώματα τους. Εγώ προσωπικά δε θα έβαζα σε μεγάλο ενυδρείο μαύρο χαλίκι. Ίσως γιατί είναι αρκετά αφύσικο. Μπορεί όμως να το δοκίμαζα σε ένα γαριδοενυδρείο με προσεγμένη διακόσμιση. Εκεί θα ήταν μια πολύ καλή επιλογή για την δημιουργία ενός ενυδρείου κόσμημα, που θα τραβά τα βλέματα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...