Jump to content

Γκάπυ με φινροτ


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους εδώ και ένα μήνα με μία άνοδο της θερμοκρασίας που δεν την πρόλαβα τα γκάπυ μου αρχησαν να ασπρίζουν περιμετρικά οι ουρές τους και στην συνέχεια σε μερικά από αυτά ανοίξαν - σκιστήκαν σαν μαχαίρι!

Η αρρώστια είναι εξακριβομένα φινροτ!

Πήγα λοιπόν σε ένα μαγαζί αποκλειστικά ενυδρειακό στην λεοφώρο αλεξάνδρας και μου είπαν να κάνω θεραπία με εκτοζον και μελαφυξ παράλληλα με λίγο ενυδρειακό αλλάτι

αποτελεσμα δεν είδα συνεχίζει η κατάσταση!

Κατόπιν πήγα στο fish onlυ στην μεσωγειων εκεί μου είπαν για βακτοπουρ ντιρεκτ ξεκίνησα λοιπόν την θεραπία με αυτό το προιόν σε 125λιτραενυδρείο φυτεμένο εβγαλα την παροχή co2 εβγαλα τον ανθρακα απο το φίλτρο και ξεκινησα με 2 ταμπλετες βακτοπουρ και την δεύτερη μέρα αλλες δύο σύμφωνα με τις οδηγίες του εν λόγω μαγαζιού

στην συνέχεια εκανα 50% αλλαγή νερού και εβαλα παλι νέο άνθρακα!

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ:τα ψαράκια μου γίναν πιο κινητικά από ποτέ και μου φάνικε ότι κάναμε δουλειά

Μετά από δύο μέρες όμως δυστυχώς και άλλο ένα ακόμα γκάπυ παρουσιάζει ίδια συμπτώματα

Ξεκίνησα εχθές άλλη μια επαναληψη βακτοπουρ (η βιολογία μου πρεπει να εχει γίνει ομελετα)

Παρακαλώ συμβουλές

μετρήσεις κανονικότατες με εβδομαδιαά καταγραφή αυτών (παντα τροπικ μαρινε υγρα τεστ τουλαχιστον για τα σημαντικα αμωνία και νιτρικά)

Link to comment
Share on other sites

50% αλλαγή νερού και χρήση Baktopur direct για μία εβδομάδα βάση οδηγιών. Ενημέρωνέ μας για τις εξελίξεις εδώ μέσα καθημερινά :)

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστώ πολύ !!!

Μήπως ξέρει κανείς να μου πει πόσος χρονος χρειάζεται για να εχω ορατά αποτελέσματα?

Τα παρατηρώ τουλάχιστον 2 ώρες την ημέρα και δεν βλέπω αλλαγή στα πτερηγια και στην ουρά τους!!!

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστώ πολύ !!!

Μήπως ξέρει κανείς να μου πει πόσος χρονος χρειάζεται για να εχω ορατά αποτελέσματα?

Τα παρατηρώ τουλάχιστον 2 ώρες την ημέρα και δεν βλέπω αλλαγή στα πτερηγια και στην ουρά τους!!!

Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Αφενός από το πόσο προχωρημένη είναι η περίπτωση, αφετέρου από τις γενικότερες συνθήκες που επικρατούν μέσα στο ενυδρείο.

Επίσης από τη διατροφή, το στρες, τη διακόσμηση του ενυδρείου... Είναι πολλά. Επίσης να αναφέρω πως από τη στιγμή που δεν έχουμε φωτογραφία και λοιπά στοιχεία που ζητάει η φόρμα διάγνωσης ασθένειας, δεν μπορούμε να διαπιστώσουμε αν έχουμε όντως finrot ή αν έχουμε μόνο finrot.

Εγώ σου έγραψα τι να κάνεις παραπάνω, ακολουθώντας την κοινή λογική, από τη στιγμή που με το Baktopur direct είδες αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους εδώ και ένα μήνα με μία άνοδο της θερμοκρασίας που δεν την πρόλαβα τα γκάπυ μου αρχησαν να ασπρίζουν περιμετρικά οι ουρές τους και στην συνέχεια σε μερικά από αυτά ανοίξαν - σκιστήκαν σαν μαχαίρι!

Η αρρώστια είναι εξακριβομένα φινροτ!

Πήγα λοιπόν σε ένα μαγαζί αποκλειστικά ενυδρειακό στην λεοφώρο αλεξάνδρας και μου είπαν να κάνω θεραπία με εκτοζον και μελαφυξ παράλληλα με λίγο ενυδρειακό αλλάτι

αποτελεσμα δεν είδα συνεχίζει η κατάσταση!

Κατόπιν πήγα στο fish onlυ στην μεσωγειων εκεί μου είπαν για βακτοπουρ ντιρεκτ ξεκίνησα λοιπόν την θεραπία με αυτό το προιόν σε 125λιτραενυδρείο φυτεμένο εβγαλα την παροχή co2 εβγαλα τον ανθρακα απο το φίλτρο και ξεκινησα με 2 ταμπλετες βακτοπουρ και την δεύτερη μέρα αλλες δύο σύμφωνα με τις οδηγίες του εν λόγω μαγαζιού

στην συνέχεια εκανα 50% αλλαγή νερού και εβαλα παλι νέο άνθρακα!

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ:τα ψαράκια μου γίναν πιο κινητικά από ποτέ και μου φάνικε ότι κάναμε δουλειά

Μετά από δύο μέρες όμως δυστυχώς και άλλο ένα ακόμα γκάπυ παρουσιάζει ίδια συμπτώματα

Ξεκίνησα εχθές άλλη μια επαναληψη βακτοπουρ (η βιολογία μου πρεπει να εχει γίνει ομελετα)

Παρακαλώ συμβουλές

μετρήσεις κανονικότατες με εβδομαδιαά καταγραφή αυτών (παντα τροπικ μαρινε υγρα τεστ τουλαχιστον για τα σημαντικα αμωνία και νιτρικά)

Καλησπέρα.

Μήπως παρατήρησες να παρουσιάζουν και ένα μαύρο χρώμα γύρω απο το στόμα τους?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...