Jump to content

Φωσφορικά


nikoloutso

Recommended Posts

Ψαροκαμμμμενοι....

Αυτές τις μέρες παρατηρώ μια έξαρση, μικρή, αλλά έξαρση, καφέ άλγης στο τζάμι και πράσινης στο βράχο.

Μέτρησα χθες φωσφορικά.

Έχω 0,5+

Φταίει το αντιφωσφορο που χρησιμοποιώ??

Μην ξεχνάμε ότι το ενυδρείο είναι σε φουλ λειτουργιά ξανά εδώ και 18 μέρες, όπου άλλαξα 70% νερό και αντιφωσφορο-άνθρακα.

Έχω σκοπό να αλλάξω σήμερα, αλλά να βάλω πάλι της ίδιας εταιρείας σε διπλάσια+ όμως ποσότητα, να δω αν θα το ρίξει.

Ακούω όμως και γνώμες. ;)

Link to comment
Share on other sites

πιστευω πως ειναι κατι το οποιο θα κανει τον κυκλο του και θα φυγει . δεν νομιζω πως ειναι κατι ανησυχητικο. ειναι αρχη ακομα και ειναι κατι αναμενωμενο η αναπτυξη καφε αλγης . δεν νομιζω πως ειναι θεμα τουαντιφωσφορου που χρησιμοποιεις.

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι επειδη ειχα το ιδιο προβλημα κατεληξα στο οτι φταιει ο αντιφωσφορος μιας και ειχα τον ιδιο......

αφου εβαλα της TUNZE καθαρισα....

Link to comment
Share on other sites

πιστευω πως ειναι κατι το οποιο θα κανει τον κυκλο του και θα φυγει . δεν νομιζω πως ειναι κατι ανησυχητικο. ειναι αρχη ακομα και ειναι κατι αναμενωμενο η αναπτυξη καφε αλγης . δεν νομιζω πως ειναι θεμα τουαντιφωσφορου που χρησιμοποιεις.

Αρχη δε θεωρω οτι ειναι, αφου το ενυδρείο τρέχει καιρό.....

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=42268&st=0

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι επειδη ειχα το ιδιο προβλημα κατεληξα στο οτι φταιει ο αντιφωσφορος μιας και ειχα τον ιδιο......

αφου εβαλα της TUNZE καθαρισα....

Χρησταρα, επειδη το εχουμε συζητησει, απλα θα πω οτι δεν ξερω ακομα αν φταιει ο αντιφωσφορος.

Απλα θα τον αλλαξω και θα δω το αποτελεσμα. Αν με διπλασια ποσοτητα μου ριξει τα φωσφορικά, οκ. Αν δεν τα ριξει.... θα τον επιστρέψω.

Υ.Γ. ΔΕ θα αναφέρω μάρκα και καλό θα είναι να μην το κάνει κάνεις και να μην το ζητήσει κανείς. ;)

Link to comment
Share on other sites

αλλη μια φορα δεν ακους....αφου καποιος την πατησε....

Link to comment
Share on other sites

Νίκο, δοκίμασε να βάλεις αντιφώσφορο αλουμινίου (πχ Phosguard) και άλλαζέ τον συχνά (ανά 5-6 ημέρες) και δες αν θα στα κατεβάσει.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο, δοκίμασε να βάλεις αντιφώσφορο αλουμινίου (πχ Phosguard) και άλλαζέ τον συχνά (ανά 5-6 ημέρες) και δες αν θα στα κατεβάσει.

Αυτος που εχω παρει ήδη ειναι σιδηρου.

Απλα επειδη εδωσα αρκετα και αγορασα πολύ, ειπα να τον δοκιμασω ξανα αλλα με διπλασια ποσοτητα ίσως και περισσοτερο να δω αν κανει δουλεια.

Αν παλι δω οτι ΔΕΝ κανει.... θα ενημερωσω τον καταλληλο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Είμαι της γνώμης να μην χρησιμοποιήσεις διπλάσια ποσότητα, γιατί υπάρχει περίπτωση να την "ακούσουν" τα ζωντανά σου από την απότομη μείωση των φωσφορικών.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι της γνώμης να μην χρησιμοποιήσεις διπλάσια ποσότητα, γιατί υπάρχει περίπτωση να την "ακούσουν" τα ζωντανά σου από την απότομη μείωση των φωσφορικών.

Aν βάλω ομως την ίδια πως θα δω οτι δουλευει?

Τοσο σημαντική ειναι η αλλαγη του ΡΟ4 για τα ψαρια?

Link to comment
Share on other sites

Ωπ! Γράψε λάθος.

Αφού έχεις μόνο ψάρια, δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα από την αλλαγή των φωσφορικών.

Περίμενε όμως να στο επιβεβαιώσει και κάποιος πιο έμπειρος, μην σε πάρω στο λαιμό μου. ;)

Link to comment
Share on other sites

Τα φωσφορικά και οι μεταβολές τους δεν επιρεάζουν τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Τα φωσφορικά και οι μεταβολές τους επηρεάζουν σκελετικά τα μικρά ψάρια σε ηλικία(νεοσσούς),ο σκελέτός των ιχθύων αποτελείται και αναπτύσεται απο ένα απειροελάχιστο ποσοστό φωσφορικών ,εαν είναι για μεγάλο χρονικό διάστημα. Η ύπαρξη ελάχιστων ποσοτήτων στο ενυδρείο μας είναι επιθυμητή,τόσο για τα ψάρια και για τα κοράλια μας.

Έγινε επεξεργασία - NickTheFish
Link to comment
Share on other sites

Τα φωσφορικά και οι μεταβολές τους επηρεάζουν σκελετικά τα μικρά ψάρια σε ηλικία(νεοσσούς),ο σκελέτός των ιχθύων αποτελείται και αναπτύσεται απο ένα απειροελάχιστο ποσοστό φωσφορικών ,εαν είναι για μεγάλο χρονικό διάστημα. Η ύπαρξη ελάχιστων ποσοτήτων στο ενυδρείο μας είναι επιθυμητή,τόσο για τα ψάρια και για τα κοράλια μας.

Που σημαινει?? ;)

Τα ριχνω ή οχι Νικολή?

Link to comment
Share on other sites

Θα σου ελεγα να μην διπλασιασεις τη δοση,αλλα να μειωσεις στο μισο το διαστημα αλλαγης της υπαρχουσας δοσης για να κανεις τη δοκιμη σου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα ρίχνεις.

Στο θαλασσινό πρέπει να έχουμε μη μετρήσιμα φωσφορικά.

Κυριε δημητρη θελατε να γραψετε μη ανιχνευσιμα,μη μετρησιμο χαρακτηριζουμε την απεναντη οχθη,περα απο αυτο μη ανιχνευσιμο δεν θεωρουμε το μηδενικο.

Link to comment
Share on other sites

Με το μη μετρήσημα ενοώ τόσα λίγα που δεν είναι δηνατόν να μετρηθούνε με τα test που χρησιμοποιούμε σαν χομπίστες. Οχι ότι δεν υπάρχουν καθόλου.

Νίκο (nikoloutso) αν δεν αλάξεις τον τρόπο που βάζεις τον αντιφόσφωρο δεν θα κάνεις ποτέ τίποτα. Ειναι σχεδόν σαν να μην υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

επεισης πρεπει να αλλαξεις μυαλα!

ακου και τους πιο εμπειρους και μην κανεις του κεφαλιου σου! ;)

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις μόνο ψάρια γιατί δεν μειώνεις τα φώτα...?

Εχει και μερικα μαλακά....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...