Jump to content

Παρουσίαση - Καλωσόρισμα


myronlas

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους

Βρίσκω λίγο χρόνο για μία μίνι παρουσίαση του κύβου μου που τρέχει περίπου 1μιση μήνα.

Επίσης αν και είμαι καιρό μέλος του φόρουμ (στο τσακ δεν ξεκίνησα τότε θαλασσινό), να σας χαιρετήσω και επίσημα :D

Το ενυδρείο είναι της Dennerle 30lt, και είχε αγοραστεί το full πακέτο με υπόστρωμα/χαλίκι/φως/φίλτρο.

Απο εμένα μπήκε ένα extra φώς 11w Dennerle (συνολικά 22w - ας όψεται η cuba :thumbup: ), και ενα diy Co2.

Αρχικά είχα ξεκινήσει με περισσότερες πέτρες και λιγότερα φυτά, αργότερα αφαίρεσα λίγο πέτρα και πρόσφατα έβαλα και τα κλαδέματα που μου χάρισε ο συνφορουμίτης chris z3 ;)

Δυστυχώς το στρώσιμο δεν έγινε όπως θα ήθελα (είχα και 3 απώλειες zebra nerite - μου τα έκαναν δώρο), αλλά εδώ και 20 ημέρες οι μετρήσεις είναι σταθερές :

NH3/4 : 0

NO2 : 0

NO3 : 12.5

Ph : 7 - 8 (παίζει λόγω του μη σταθερού Co2)

Kh : 7-8

Gh : 10-11

Θερμοκρασία : έως 30 τον Αύγουστο, 24-26 αυτόν τον καιρό.

Κάτοικοι είναι 2 amano και 1 zebra, και τα πηγαίναν περίφημα, μέχρι που σήμερα ανακάλυψα οτι δε μπορώ να βρώ

πουθενά τη μία γαρίδα. Δε βάζω το καπάκι, αλλά όσο και αν έψαξα δε τη βρήκα πουθενά είτε μέσα, είτε έξω από το ενυδρείο. :thumbup:

Τα φυτά απ'οτι βλέπω, τώρα έχουν αρχίσει να εγκλιματίζονται στο ενυδρείο, οπότε περιμένω σε λιγο καιρό, να δω πως θα πάνε.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους τους φίλους του φόρουμ, που βοηθάνε να κάνουμε όσο το δυνατόν καλύτερο ξεκίνημα. :hysterical:

Αρχικό set-up 14/8

5012189644_5791d6744f_z.jpg

Μερικές αλλαγές 13/9

5011587343_1e4036b2a4_z.jpg

Σημερινή κατάσταση

5012299249_0a883cb6a5_z.jpg

Σας χαιρετά! :thumbup:

5011589567_6c71679e81.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο! ;)

Βέβαια... αυτές οι αυξομειώσεις στο PH δεν είναι ότι καλύτερο για τα ασπόνδυλα.

Επίσης μάλλον κάτι δεν πάει καλά με τις μετρήσεις σου, το ΝΟ3 στα 12,5 με ένα σαλιγκάρι και μια γαρίδα δεν δικαιολογείται.

Κάθε πότε γίνονται αλλαγές και σε τι ποσότητα;

Πάντως είναι πανέμορφο, να το χαίρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο! ;)

Βέβαια... αυτές οι αυξομειώσεις στο PH δεν είναι ότι καλύτερο για τα ασπόνδυλα.

Επίσης μάλλον κάτι δεν πάει καλά με τις μετρήσεις σου, το ΝΟ3 στα 12,5 με ένα σαλιγκάρι και μια γαρίδα δεν δικαιολογείται.

Κάθε πότε γίνονται αλλαγές και σε τι ποσότητα;

Πάντως είναι πανέμορφο, να το χαίρεσαι!

Ευχαριστώ

Το ph και εμένα δε μου αρέσει που παίζει έτσι. Σκέφτομαι να βγάλω τελείως την cuba και μαζί και το Co2.

Για το NO3 γιατί το λες? Είναι σταθερό από τις 23/8 μέχρι σήμερα. Μόνο στις αρχές ήταν 20-25.

Όλες οι μετρήσεις έιναι με υγρά Tetra και NH3/4 με Tropic Marin.

Αλλαγές στην αρχή έκανα μία 30% κάθε εβδομμάδα. Τώρα κάνω κάθε 3 μέρες περίπου από 10%-20%

Έγινε επεξεργασία - myronlas
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ

Το ph και εμένα δε μου αρέσει που παίζει έτσι. Σκέφτομαι να βγάλω τελείως την cuba και μαζί και το Co2.

Για το NO3 γιατί το λες? Είναι σταθερό από τις 23/8 μέχρι σήμερα. Μόνο στις αρχές ήταν 20-25.

Όλες οι μετρήσεις έιναι με υγρά Tetra και NH3/4 με Tropic Marin.

Αλλαγές στην αρχή έκανα μία 30% κάθε εβδομμάδα. Τώρα κάνω κάθε 3 μέρες περίπου από 10%-20%

Το καλύτερο κατά την γνώμη μου είναι να βγει το CO2 και προφανώς και η cuba.

Τα νιτρώδη, νιτρικά σου και φυσικά αμμωνία θα πρέπει να είναι πάντα στο 0, μπορεί οι αμάνο και red cherry να συγχωρούν κάποιες αποκλείσεις αλλά αν θα έχεις περισσότερα άτομα στο μέλλον ή πιο ευαίσθητα είδη θα υπάρξει πρόβλημα. Βέβαια θα υπάρξει και περαιτέρω ανάπτυξη των φυτών και φαντάζομαι θα μηδενιστούν αλλά προσοχή στα κλαδέματα, όχι μεγάλα και απότομα.

Συχνά και από λίγο σε ότι κάνουμε σε γαριδάδικα για την όσο το πιο δυνατόν σταθερότητα σε παραμέτρους

Γενικά θα πρέπει να ξέρεις ότι ο κανόνας του ορίου των 50ppm δεν ισχύει για τις γαρίδες αλλά επαναλαμβάνω το πιο σημαντικό είναι η σταθερότητα.

Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα ;)

Έγινε επεξεργασία - Alex_SKG
Link to comment
Share on other sites

Τελικά επιβεβαιώνεται η υποψία του salto mortale για την amano που λείπει... ;)

Πριν λίγο που γύρισα από τη δουλειά, βρήκα τη γαριδα που είχε μείνει μόνη της, 5 μέτρα μακρυά από το ενυδρείο ημι-πεθαμένη. Την ξανα-έβαλα μέσα, της λειπει μια κεραία, και έχει κάτσει ψηλά-στο θερμόμετρο, και απλά αναπνέει.

Μέτρησα πάλι και οι παράμετροι είναι ώς συνήθως (ph 7,5).

Αν δεν υπάρχει αμμωνία, και το co2 είναι νορμάλ, υπάρχει περίπτωση να στρεσαρίστηκε και να πήδηξε?

Είχα διαβάσει οτι οι αμανο δε συνιθίζεται να πηδάνε... :D

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχει αμμωνία, και το co2 είναι νορμάλ, υπάρχει περίπτωση να στρεσαρίστηκε και να πήδηξε?

Είχα διαβάσει οτι οι αμανο δε συνιθίζεται να πηδάνε... ;)

Δε μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να έφταιξε, πάντως να ξέρεις πως αν χρειαστεί οι αμάνο έχουν πολύυυυυυυυ μεγάλο άλμα... Πιστεύω πως εφόσον την πρόλαβες, θα συνέλθει! :D Για γαρίδες θεωρώ πως είναι πολύ ανθεκτικές, τουλάχιστον από την προσωπική μου εμπειρία με δαύτες...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το νέο set up και η εξελιξή του. ;)

Ισως όμως θα έπρεπε να αντικαθιστούσες την cuba με λίγη επιπλέον moss αν αποφασίσεις να απομακρύνεις το Co2, και να διατηρήσεις το ενυδρειάκι σου σαν γαριδάδικο. Οσο για τα άλματα από τις γαρίδες, ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να τις ενοχλήσει και να τις στρεσάρει. :D

Link to comment
Share on other sites

New kids on the block! ;)

Η αμάνο δε φαίνεται καλά. Κρύβεται συνέχεια και δε μπορώ να καταλάβω αν

έχει στρεσαριστεί λόγω μοναξιάς, λόγω απώλειας της μίας κεραίας, ή λόγω της

δοκιμασίας της, έξω από το νερό... Που και που κάνει κάποια δειλά βήματα και ξεμυτάει.

5017403995_be74515f05_z.jpg

5017404971_0e1036a5ed_z.jpg

Η μηχανή μου έχει ψιλοχάλια macro... :D

Έγινε επεξεργασία - myronlas
Link to comment
Share on other sites

πολύ όμορφο ενυδρείο, μπράβο!

ελπίζω να πάνε όλα καλά με τη γαρίδα σου.

Link to comment
Share on other sites

Αψογο το γαριδαδικο σου!!!!!!

;):D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...