Jump to content

Rio 240 Malawi Η Taganika?


ababapanos

Recommended Posts

Μπορώ να σου πώ αλλα και να σου δείξω οτι εχω τοποθετήσει βράχο μονοκόμματο κοντα στα 25 με 30 κιλά χωρις φελιζολ σε ενυδρειο.....

post-7034-0-27183600-1327959322_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 119
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Άλλη λύση είναι να βάλεις σωλήνες PVC για κρυψωνες..πιστεύω να προτιμας τις πέτρες!

Γιατί το φοβάσαι τόσο;Είδες στα setup αφρικανικων;Όλα τιγκα στην πέτρα είναι..

Φυτά εννοείται πως μπορείς να βάλεις αλλα όχι για να δημιουργήσουν κρυψωνες αλλα για αισθητικους λόγους..

Link to comment
Share on other sites

σημερα προσθεσα και τις επιπλεον πετρες. Τις εφτιαξα ετσι ωστε να εχω αρκετες κρυψωνες.

Λεω να βαλω 3 χαρεμακια... 1 χαρεμακι labidochromis yellow , 1 saulosi και το αλλο ακομα το ψαχνω. Εσεις τι λετε?

http://dl.dropbox.com/u/42952130/m.JPG

http://dl.dropbox.co...42952130/mm.JPG

http://dl.dropbox.co...2952130/mmm.JPG

http://dl.dropbox.co...952130/mmmm.JPG

Έγινε επεξεργασία - ababapanos
Link to comment
Share on other sites

Εσεις τι λετε?

Εγώ λέω οτι θες και άλλες πέτρες..αν θες άστο έτσι εννοείται αλλά αυτό που σου λέω θα το καταλάβεις και μόνος σου όταν μπουν τα ψάρια μέσα!!

Για την ιχθυοφόρτωση τώρα..βάλε το πρώτο σου χαρεμάκι μέσα..μετά από λίγο καιρό και το 2ο...και θα δεις μετά για το 3ο..

Για την ψαροσύνθεση που έχεις σκεφτεί δεν ξέρω κατα πόσο θα αρέσει και σε σένα να έχεις τόσα κίτρινα ψάρια μέσα..σκέψου οτι μόνο το αρσενικό Saulosi είναι μπλε,τα θηλυκά είναι κίτρινα..όπως και όλα τα Labidochromis Cearuleus..

Link to comment
Share on other sites

δεν θα μπουν ολα τα ψαρια μαζι, θα μπουν σταδιακα....

Πρωτα το ενα χαρεμι saulosi ,μετα τα labido.... αλλα σκευτομαι και αυτο που μου λες οτι θα παιζει πολυ το κιτρινο χρωμμα σε αυτα τα ψαρια.... τι αλλες επιλογες εχω σε χρωμματα σε malawi? γιατι δεν γνωριζω και πολυ απο τα συγκεκριμενα ψαρια, απλα επελεξα αυτα γιατι διαβασα οτι ειναι σχετικα ηρεμα και ευκολα σε γεννες...

Link to comment
Share on other sites

http://www.cichlid-forum.com/profiles/category.php?cat=2 διαλεγεις και περνεις :D

Σχεδον ολες η αφρικανες γεννουν πολυ ευκολα αν εχουν τις καταλληλες συνθηκες

Link to comment
Share on other sites

http://www.cichlid-forum.com/profiles/category.php?cat=2 διαλεγεις και περνεις :D

σχεδον ολες η αφρικανες γεννουν πολυ ευκολα αν εχουν τις καταλληλες συνθηκες

Υπάρχει κάτι αντίστοιχο στα Ελληνικά που να έχει τα προφίλ των ψαριών , έστω των πιο γνωστών? γιατί άλλωστε πιστεύω εδώ στην Ελλάδα δύσκολα θα βρω όλα αυτά τα ψάρια για να τα επιλέξω, μόνο τα πιο γνωστά θα φερνουν

Link to comment
Share on other sites

http://www.malawicichlidhomepage.com/aquarium/fish_list.html

Πραγαματο ολα τα ψαρια δεν τα βρισκουμε στην Ελλαδα,αλλα αν εχεις υπομονη,και κανεις επαφες με τα μαγαζια,πολλα θα μπορεσεις να τα βρεις.Εγω για να αποκτησω τους μαυρους καλβους,περιμενα 8 μηνες.Οποτε η περιμενεις και αποκτας αυτα που θελεις η βαζεις οτι βρεις

Link to comment
Share on other sites

Τι επαφες να κανω με τα μαγαζια εδω στην κερκυρα? πηγα στο μαγαζι και ειχε σε ενα ενυδρειακι ενα labido, σε ενα αλλο ενα tropheus, 2 aulonacara και αυτα ειναι ολα και ολα... Τον ρωτησα αν μπορει να μου φερει saulosi και ουτε καν τα ηξερε... και μου λεει αν θες τα ψαρια που θες αγορασε απο το water inn... Αρα τι αλλες επιλογες εχω απο μαγαζια για να βρω ψαρια (εκτος απο water inn) υπαρχει καποιο αλλο που να κανει αποστολες πανελλαδικα?

Έγινε επεξεργασία - ababapanos
Link to comment
Share on other sites

Τι επαφες να κανω με τα μαγαζια εδω στην κερκυρα? πηγα στο μαγαζι και ειχε σε ενα ενυδρειακι ενα labido, σε ενα αλλο ενα tropheus, 2 aulonacara και αυτα ειναι ολα και ολα... Τον ρωτησα αν μπορει να μου φερει saulosi και ουτε καν τα ηξερε... και μου λεει αν θες τα ψαρια που θες αγορασε απο το water inn... Αρα τι αλλες επιλογες εχω απο μαγαζια για να βρω ψαρια (εκτος απο water inn) υπαρχει καποιο αλλο που να κανει αποστολες πανελλαδικα?

Κοιτα το αβανταρ μου,και εγω θαλασσινος ειμαι.Το μαγαζι που λες,αν και δεν εχω αποψη,ξερω οτι ειναι υπευθηνο.

Αποφασησε ποια πραγματικα θελεις,βαλε εδω αγγελια,αλλα να σου δωσω και εγω 3 τηλεφωνα που στελνουν.

Αβυσσος 2108838334

Μανθος6973419129

Δημητρης2108841265

Καλυτερα να αργησεις να βαλεις τα ψαρια που θελεις εσυ,παρα να βαλεις οτι βρεις και να σε τρωει το μαραζι :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την βοηθεια...

Πρωτα μαλλον πρεπει να καθησω και να ψαξω τι ψαρια μου αρεσουν... απλα πρεπει τουλαχιστον 2-3 ψαρια αμμεσα να τα επιλεξω , γιατι θα βαλω το μπολι σε λιγες μερες και αν δεν εχω τα ψαρια θα ψοφησει.

Απο καποιες φωτογραφιες που κοιταζω τα aulonacara τα εχω δει σε ωραιους χρωματισμους. Αυτα τι ψαρια ειναι? Eιναι ηρεμα? και σε θεμα αναπαραγωγης τοσο ευκολα οσο και τα labidochromis yellow και τα saulosi?

Έγινε επεξεργασία - ababapanos
Link to comment
Share on other sites

Τα aulonacara είναι μια άλλη ομάδα δεν ανήκουν στις mbuna ,πανέμορφα τα αρσενικά άσχημες οι θηλυκές.κοίτα εδώ http://www.cichlid-forum.com/profiles/category.php?cat=3 λε΄γονται και peacocks λόγω των ωραίων χρωμάτων.Μπορούν να συνδυαστούν σύμφωνα με τους ερευνητές με κάποιες mbuna κατα προτίμηση οσον το δυνατό πιο ήρεμες όπως οι labido ,προσωπικά τις έιχα σε rio 400 μαζί με labido και Iodotropheus και πήγαμε καλά :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτεινα να παραμεινεις στις μπουνες,για να εισαι ανετος με τρια χαρεμια.Η αλονοκαρες μεγαλωνουν ποιο πολυ,και τρωνε ποιο πολυ πρωτεινη,οποτε και διατροφικα θα εχεις ομοιογενεια

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως δυσκολευομαι παρα πολυ να βρω ψαρια και στα μαγαζια αλλα και απο αγγελιες.... Απο το λιγο που εψαξα στα μαγαζια εχουν πιο πολυ απο taganika...

Αν τελικα δεν βαλω malawi, αλλα taganika, θα εχω προβλημα με τις πετρες που εχω βαλει ιδη? θα πρεπει να τις βγαλω και να βαλω φυτα?

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαινω,που εισαι ανυπομονος.Πριν 10 λεπτα εβαλες αγγελια εβαλες την αγγελια.<<ετσι οπως την διατυπονεις ειναι λαθος.κανε μια λιστα απο τα ψαρια που σου αρεσουν και πες θελω αυτα η αυτα η αυτα.ΣΤα μαγαζια που σου εδωσα πηρες τηλ και σου ειπαν οτι δεν εχουν τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαινω,που εισαι ανυπομονος.Πριν 10 λεπτα εβαλες αγγελια εβαλες την αγγελια.<<ετσι οπως την διατυπονεις ειναι λαθος.κανε μια λιστα απο τα ψαρια που σου αρεσουν και πες θελω αυτα η αυτα η αυτα.ΣΤα μαγαζια που σου εδωσα πηρες τηλ και σου ειπαν οτι δεν εχουν τιποτα?

Πηρα σε ολα τηλεφωνο , Σε ενα μου ειπαν δεν μπορουν να μου στειλουν ακομα λογο κρυου γιατι δεν εχουν ιδικες συσκευασιες, στα αλλα μου ειπαν οτι μπορουν να στειλουν γιατι τα συσκευαζουν σε κοθτια απο φελιζολ που τα κρατανε ζεστα, αλλα στο ενα ειχε πιο πολλα απο ταγκανικα μου ειπε, και στο αλλο ειχε ποιο πολυ aulonacara , που μου ειπατε να μην βαλω γιατι δεν ταιριαζει τοσο με τα αλλα και μπορει να εχω προβληματα...

Γιαυτο και εβαλα ετσι την αγγελια μου, γιατι πραγματικα δεν ξερω τι ψαρια να ζητησω...

Link to comment
Share on other sites

Στην λιστα που σου εδωσα με τις μπουνες,διαλεξε 10 15 ειδη,γραψτα στην αγγελια που εβαλες,για να ξερουν τι ακριβως θελεις,κανε υπομονη,για να βρεις αυτα που θελεις και αρεσουν εσενα.Θα εχουμε και εμεις το νου μας,και οποτε μαθουμαι κατι,σου στελνουμε πμ.Επισης στην αγγελια λες οτι θελεις ζευγαρι η χαρεμι,θελεις μονο χαρεμι και οχι ζευγαρι,Παρακαλεσαι τους μοντ να στο διωρθοσουν

Link to comment
Share on other sites

Υγ: δεν βιαζομαι για τα ψάρια. Τα ψάρια θα μπουν σιγά σιγά και σταδιακά . αυτό που βιαζομαι και με ανχωνει είναι ότι θα μου δώσουν το Μπόλι σε λίγες ημέρες και μέχρι τοτε θα πρέπει να έχω βρει τουλάχιστον 2-3 ψαράκια να βάλω μέσα για να μην ψοφησουν τα βακτηρια.

Έγινε επεξεργασία - ababapanos
Link to comment
Share on other sites

Θα κάθησω να φτιάξω μια λίστα και ελπίζω κάτι να βρεθεί. Και ακόμα καλύτερα να βρω και να αγοράσω απο χόμπιστα αντί για κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εγραψα μια λιστα με τα ψαρια που μου αρεσουν . Και ειναι

Labidochromis Caeruleus 'yellow"

Pseudotropheus Acei

Pseudotropheus Maingano Cyanoerhabdos

saulosi

socolofi

Demasoni

Copadichromis Borleyi

Cyanerhabos Maingano

Metriaclima greshakei

Iodotropheus sprengerae - Rusty Cichlid

Cyrtocara moorii

Pseudotropheus elongatus mpanga

Cynotilapia afra

aulonocara rubin red

Aulonocara Blue Neon Peacock

Απο ολα αυτα θα μπουν 2 η 3 χαρεμακια...

πως το βλεπετε, θα καταφερουμε να βρεθει κατι απο ολα αυτα?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εγραψα μια λιστα με τα ψαρια που μου αρεσουν . Και ειναι

Labidochromis Caeruleus 'yellow"

Pseudotropheus Acei

Pseudotropheus Maingano Cyanoerhabdos

saulosi

socolofi

Demasoni

Copadichromis Borleyi

Cyanerhabos Maingano

Metriaclima greshakei

Iodotropheus sprengerae - Rusty Cichlid

Cyrtocara moorii

Pseudotropheus elongatus mpanga

Cynotilapia afra

aulonocara rubin red

Aulonocara Blue Neon Peacock

Απο ολα αυτα θα μπουν 2 η 3 χαρεμακια...

πως το βλεπετε, θα καταφερουμε να βρεθει κατι απο ολα αυτα?

Τα ίδια θέλω και εγώ, δεν βάζεις και για μένα μια αγγελία? :-)

Link to comment
Share on other sites

Απο αγγελια που ζητησα Saulosi, για 1 αρσενικο και 3 θυλικα μου ζητησαν 50 ευρω.

Μπορειτε να μου πειτε οι πιο εμπειροι αν ειναι καλη τιμη? Γιατι εχω την εντυπωση οτι απο πετ σοπ θα τα επαιρνα πιο φθηνα? η κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εγραψα μια λιστα με τα ψαρια που μου αρεσουν . Και ειναι

Labidochromis Caeruleus 'yellow"

Pseudotropheus Acei

Pseudotropheus Maingano Cyanoerhabdos

saulosi

socolofi

Demasoni

Copadichromis Borleyi

Cyanerhabos Maingano

Metriaclima greshakei

Iodotropheus sprengerae - Rusty Cichlid

Cyrtocara moorii

Pseudotropheus elongatus mpanga

Cynotilapia afra

aulonocara rubin red

Aulonocara Blue Neon Peacock

Απο ολα αυτα θα μπουν 2 η 3 χαρεμακια...

πως το βλεπετε, θα καταφερουμε να βρεθει κατι απο ολα αυτα?

Αυτα δεν μπορεις να τα βαλεις,γιατι ειναι χαπς.50 ευρο ειναι παρα πολλα λεφτα,μην τα παρεις,

Βαλε αυτην την λιστα στις αγγελιες και καθε 5 μερες κανε ανανεωση στην αγγελια.

ΥΠΟΜΟΝΗ

Link to comment
Share on other sites

Αυτα δεν μπορεις να τα βαλεις,γιατι ειναι χαπς.50 ευρο ειναι παρα πολλα λεφτα,μην τα παρεις,

Βαλε αυτην την λιστα στις αγγελιες και καθε 5 μερες κανε ανανεωση στην αγγελια.

ΥΠΟΜΟΝΗ

Ας το ξαναγραψω... δεν βιαζομαι για τα ψάρια. Τα ψάρια θα μπουν σιγά σιγά και σταδιακά οποτε βρω αυτα που θελω . αυτό που βιαζομαι είναι ότι επειδη θα μου δώσουν το Μπόλι σε λίγες ημέρες (τριτη- με τεταρτη) και μέχρι τοτε θα πρέπει να έχω βρει τουλάχιστον 2-3 ψαράκια να βάλω μέσα για να μην ψοφησουν τα βακτηρια.

και μια ερωτηση, ψαρια χαπς γιατι δεν μπορω να βαλω στο ενυδρειο μου?

Έγινε επεξεργασία - ababapanos
Link to comment
Share on other sites

Ας το ξαναγραψω... δεν βιαζομαι για τα ψάρια. Τα ψάρια θα μπουν σιγά σιγά και σταδιακά οποτε βρω αυτα που θελω . αυτό που βιαζομαι είναι ότι επειδη θα μου δώσουν το Μπόλι σε λίγες ημέρες (τριτη- με τεταρτη) και μέχρι τοτε θα πρέπει να έχω βρει τουλάχιστον 2-3 ψαράκια να βάλω μέσα για να μην ψοφησουν τα βακτηρια.

και μια ερωτηση, ψαρια χαπς γιατι δεν μπορω να βαλω στο ενυδρειο μου?

Μην σε αγχωνει η βιολογια,μπορεις να την συντηρεις με 2-3 φυλαρακια τροφης,για πολυ καιρο,Τα λαμπιτο που θελεις ,μπορεις να τα βρεις πολυ ευκολα,Η αβυσσος που σου ειπα ,τωρα εχει.Στην περιπτωση που αργεις,παρε απο εκει που σιγουρα θα εχει ,3-4 gupy.που θελουν και αυτα σκληρα νερα,και μετα τα επιστρεφεις.

Οσο για τα χαπς,

1)μεγαλωνουν πολυ

2)ειναι σαρκοφαγα

3)Δεν ειναι και τοσο πετροψαρα,τους αρεσουν η βολτες :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...