Jump to content

Νέος Nano Reef


hms

Recommended Posts

Γεια σας παιδια! Σε αυτη τη μεριά του φορουμ δεν εχω γράψει σχεδόν ποτε και νιώθω οπως οταν πηγαινω στη μεριά με τα θαλασσινά ενυδρεία στα pet shops :D Διάβασα πολλα θεματα εδω στο θαλασσινό. Και σκέφτηκα γιατι να μην δοκιμάσω και εγω ενα :) Λόγω οτι δεν μπορω να διαθεσω χρήματα για κατι μεγαλο σκέφτηκα την δημιουργία ενός μικρού θαλασσινού. Εχω ήδη στη κατοχή μου τρία ενυδρεια γλυκού (125 λίτρα, 60 λίτρα , 20 λίτρα). Το ενυδρειο που σκέφτομαι ειναι το aquael 30 μονο η γυαλλα. Τωρα παμε σε ερωτησεις :

Τι θα χρειαστω απο εξοπλισμό ; Σίγουρα φωτισμό απ οτι εχω δει μια καλη λυση ειναι το φωτιστικο της aquael για τα nano reef ειναι ενταξει ; Βράχος ζωντανός ή νεκρος ; Και ποσο ; Στο βυθό τι βάζω μονο αραγωνιτη ; Με τι μετράμε την αλατοτητα τι αλλα τεστ θα χρειαστω ; Απο φιλτρανση ; Τι υλικά στο φιλτρο ; Κυκλοφορητες πόσους εχετε να προτείνεται κανέναν ;

Οπως βλέπετε εχω παρα πολλα ερωτήματα :D

Παμε τωρα στα τελευταια, απο κοραλλια τι μπορει να μπει και τι αλλο χρειάζεται ; Απο ψάρια τι μπορω να βαλω ;

Λεω να αρχίσω να παίρνω απο τωρα πραγματάκια και μαζι με διαβασμα και τις συμβουλες σας θα αρχίζω σιγα σιγα να το φτιαχνω δεν βιάζομαι καθολου. Σας ευχαριστω :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εδώ είσαι..... πολλές από τις απορίες σου θα λυθούν

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=50474

Link to comment
Share on other sites

Τελειο το ενυδρειο σου Αιολε, το πιο ωραιο κατα την γνώμη μου :D

Λοιπον παμε στα δικα μου, απο αυτα που διάβασα λεω να παω κατευθίαν σε ζωντανό βράχο 3-4 κιλά ειναι καλα ; Φιλτρο σκέφτομαι κρεμαστό, ειδα πως τς ενυδρεια στη παρουσίαση είχαν και sump μπορω να φτιαξω αλλα αρχικά σκέφτομαι την περιπτωση να το αποφύγω.Απ οτι εχω διαβάσει και σε αλλα θεματα skimmer δεν ειναι απαραίτητο, ποια η γνώμη σου ;

Τωρα απο ζωντανούς οργανισμούς σε αυτα τα λίτρα τι προτείνεις ;

Έγινε επεξεργασία - hms
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς καλή αρχή και αν χρειαστείς οτιδήποτε ρώτα ελεύθερα!Χαίρομαι να βλέπω την παρέα της αλμύρας να μεγαλώνει! :bigemo_harabe_net-66:

Το πόσο βράχο θα βάλεις εξαρτάται από το aquascape σου.Βρες κομμάτια που να μπορούν να συνθέσουν κάτι καλό στα λίτρα σου και μην κολλάς σε υπολογισμούς του τύπου κιλά ανά λίτρο!Άλλωστε αυτή η θεωρία με τον εξοπλισμό που υπάρχει πλέον δεν ισχύει!Απλά ψάξε καλά γιατί ο ζ.βράχος μπορεί να κουβαλάει και μη επιθυμητούς οργανισμούς που μπορεί μακροπρόθεσμα να βλάψουν το ενυδρείο! ^_^

Ένα καλό κρεμαστό είναι ότι πρέπει γιατί θα σου κάνει και ανατάραξη!Πάντως εγώ θα σου πρότεινα να φτιάξεις το sump από την αρχή...είμαι παθών!

Το σκίμερ σε αυτά τα λίτρα δεν είναι αναγκαίο,αρκεί να είσαι πιστός στις εβδομαδιαίες αλλαγές νερού! :bigemo_harabe_net-134:

Από ψάρια τώρα,για να αισθάνονται ωραία,θα σου πρότεινα μόνο ένα ζεύγος κλοουνάκια...απλά ψάξε το είδος γιατί υπάρχουν πολύ όμορφα ζωντανά!

Κοράλλια μπορείς να βάλεις ότι τραβάει η ψυχή σου,απλά προσπάθησε να αποφύγεις leather και sinnularies...γενικά σε αυτά τα λίτρα προσπάθησε να βάλεις λίγα και καλά,γιατί όσο περνάει ο καιρός θα το γεμίσουν!

Απ΄ότι κατάλαβες θέλει πολύ ψάξιμο αλλά και διάβασμα!

Αυτά για αρχή και αν έχεις απορίες ρώτα ελεύθερα! :welcome:

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς καλή αρχή και αν χρειαστείς οτιδήποτε ρώτα ελεύθερα!Χαίρομαι να βλέπω την παρέα της αλμύρας να μεγαλώνει! :bigemo_harabe_net-66:

Το πόσο βράχο θα βάλεις εξαρτάται από το aquascape σου.Βρες κομμάτια που να μπορούν να συνθέσουν κάτι καλό στα λίτρα σου και μην κολλάς σε υπολογισμούς του τύπου κιλά ανά λίτρο!Άλλωστε αυτή η θεωρία με τον εξοπλισμό που υπάρχει πλέον δεν ισχύει!Απλά ψάξε καλά γιατί ο ζ.βράχος μπορεί να κουβαλάει και μη επιθυμητούς οργανισμούς που μπορεί μακροπρόθεσμα να βλάψουν το ενυδρείο! ^_^

Ένα καλό κρεμαστό είναι ότι πρέπει γιατί θα σου κάνει και ανατάραξη!Πάντως εγώ θα σου πρότεινα να φτιάξεις το sump από την αρχή...είμαι παθών!

Το σκίμερ σε αυτά τα λίτρα δεν είναι αναγκαίο,αρκεί να είσαι πιστός στις εβδομαδιαίες αλλαγές νερού! :bigemo_harabe_net-134:

Από ψάρια τώρα,για να αισθάνονται ωραία,θα σου πρότεινα μόνο ένα ζεύγος κλοουνάκια...απλά ψάξε το είδος γιατί υπάρχουν πολύ όμορφα ζωντανά!

Κοράλλια μπορείς να βάλεις ότι τραβάει η ψυχή σου,απλά προσπάθησε να αποφύγεις leather και sinnularies...γενικά σε αυτά τα λίτρα προσπάθησε να βάλεις λίγα και καλά,γιατί όσο περνάει ο καιρός θα το γεμίσουν!

Απ΄ότι κατάλαβες θέλει πολύ ψάξιμο αλλά και διάβασμα!

Αυτά για αρχή και αν έχεις απορίες ρώτα ελεύθερα! :welcome:

Σε ευχαριστω πολυ για το καλωσόρισμα :D Αυτο βλέπω και γω οτι πολλοί απο το γλυκο έρχονται προς τα δω :D Αυτο που με γοητεύει στο θαλασσινό ειναι οτι έρχεσαι σε επαφή με ενα τελείως διαφορετικο υδάτινο κοσμο, ειδικα το να εχεις ενα κομμάτι υφαλου στο γραφειο σου ειναι τρομερο :)

Σκέφτομαι στους επόμενους μήνες μεχρι τις γιορτές να αγοράζω σιγα-σιγα εξοπλισμό και μετα να αρχίζω να το στήνω, με βράχο και φιλτρο σε λειτουργία ετσι ώστε να τρέχει για αρκετό καιρο χωρις ζωντανά μεχρι να μαθω ακριβως τι χρειάζονται αλλα και μετρήσεις και τα λοιπά.

Μου αρέσουν πολυ τα clown-ακια κατι τετοιο σκεφτομουν και γω. Τωρα πιο ακριβως είδος δεν εχω αποφασίσει ακομα.

Μέχρι στιγμής δυο πράγματα απ οτι εχω διαβάσει ειναι τρομερα σημαντικά ειδικα στα nano, η εξατμιση του νερου και η συμπλήρωση του με γλυκο και το θεμα της θερμοκρασίας το καλοκαιρι. Θα ηθελα να ακούσω τις γνώμες σας, επειδη οι αλλαγές νερου σε 30 λίτρα θα ειναι μικρες μπορεις να χρησιμοποιείς και τυποποιημένο θαλασσινο νερό ή δεν ενδείκνυται ; Η θερμοκρασια το καλοκαιρι μπορω να την κατεβάζω με ανεμιστήρακια αλλα δεν θα εχω αυξομειώσεις ; Πως μπορει να λυθεί ; :)

Link to comment
Share on other sites

Κακά τα ψέματα, ένα μικρό ενυδρείο θέλει περισσότερη προσοχή στις παραμέτρους απ ότι ένα μεγαλύτερο, αλλά είναι κάτι που έγκειται στην δικιά σου διάθεση και χρόνο που μπορείς να διαθέσεις ώστε να το κρατήσεις υγιές.

Οι επιλογές από ψαράκια δεν είναι λίγες, εκτός από τα κλόουν υπάρχουν ένα σωρό άλλα μικρού μεγέθους ψαράκια και γαρίδες που θα έχεις μεγαλύτερη βιοποικιλότητα με αυτά παρά μόνο με δυο κλόουν που "δυστυχώς" τα έχουμε συνδυάσει άμεσα με το θαλασσινό και έγινε σούπα !!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραια οποτε προς το παρόν αρχίζουμε χωρις την επιλογη του skimmer, απ οτι καταλαβα καλα θα ειναι να σκεφτώ την επιλογη του sump. Αν εχω sump δεν ειναι απαραίτητο ο κρεμαστό φιλτρο ετσι ; Μεσα στο sump τι υλικά θα βαλω αντιφοσφωφο και άνθρακα ; Με ποιο σύστημα θα περναει το νερο απο sump και θα πηγαινει στο ενυδρειο και το ανάποδο ; Να θυμίσω πως μεχρι στιγμής εχουμε μονο τη γυαλλα aquael 30 λίτρα. :)

Link to comment
Share on other sites

Στην γυάλα κάνεις μια τρύπα,περνάει ''U'' PVC και εν συνεχεία κατεβαίνει το νερό από το main στο sump.

Το sump θα είναι χωρισμένο σε μικρά διαμερίσματα (2).Το ένα θα έχει θερμοστάτη και αντιφώσφορο με ενεργό άνθρακα (ίσως και ένα μικρό φιλτράκι εκεί για αυτά τα δύο),μακροάλγη,μια λάμπα οικονομίας για την ανάπτυξή της και τα φλοτέρ της αναπλήρωσης.

Στο δεύτερο θα υπάρχει η επιστροφή,η οποία θα γίνετε μέσω μιας αντλίας και σωλήνωσης pvp και πάλι!

Με αυτό τον τρόπο γλυτώνεις χώρο επάνω,μεγαλώνεις τα λίτρα σου και γενικά κάνεις την ζωή σου πιο εύκολη! :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Ωραια, λυση χωρις να γινει τρύπα στο ενυδρειο υπαρχει ; :)

Link to comment
Share on other sites

Και κατι αλλο, απο θεμα φωτισμού εκτος απο το aquael για τα reef τι αλλο σχετικά οικονομικό προτινετε ; :)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και υπερχειλήσεις που κουμπώνουν πάνω στο ενυδρείο και γλυτώνεις την τρύπα αν θες.Πάντωσεγώ σου προτείνω να το τρυπήσεις!Όσο για τον φωτισμό του,επειδή το ενυδρείο είναι μικρό,μπορείς να κάνεις κάτι diy με leds και να σου βγει φθηνά!Δες στο aquastyleonline.com!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και υπερχειλήσεις που κουμπώνουν πάνω στο ενυδρείο και γλυτώνεις την τρύπα αν θες.Πάντωσεγώ σου προτείνω να το τρυπήσεις!Όσο για τον φωτισμό του,επειδή το ενυδρείο είναι μικρό,μπορείς να κάνεις κάτι diy με leds και να σου βγει φθηνά!Δες στο aquastyleonline.com!

Σε ευχαριστω πολυ φίλε μου για ακόμη μια φορα :) Ακόμη μια ερωτηση :D Για οσο καιρο τρέχει το ενυδρειο με φιλτρανση, βυθό και ζωντανό βράχο ειναι απαραίτητος ο φωτισμός και η ακρίβεια της αλατοτητας με τις αναπληρωσεις ;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ φίλε μου για ακόμη μια φορα :) Ακόμη μια ερωτηση :D Για οσο καιρο τρέχει το ενυδρειο με φιλτρανση, βυθό και ζωντανό βράχο ειναι απαραίτητος ο φωτισμός και η ακρίβεια της αλατοτητας με τις αναπληρωσεις ;

καλος ηρθες και σπο μενα μεχρι νσ στρωσει κσι ναμηδενισει η αμμωνια σεν εινσι σπαραιτητο το φως αυτο που πρεπει να κανειε ειναι συχνες αλλαγες τοποθετηση βακτηριδιων οπως λενε οι οδηγιες τοποθετηση κοπιποδων ζωντανων και υπομονη,σπο ρκει και περα θελεις ενα ρεφρακτομευρο για την αλστοτητα που μπορει να μην ειναι 1025 η 1026 αλλα 1021 και σιγα σιγα τημ ανεβαζεις.εχειε ειδη παρει τεστ αμμωνιας ντριτ νιτρατ και μετρας μετα απο μια εβδομαδα που τρεχει το ενυδρειο+τις αλλαγες.οταν μηδενισει η αμμονια κσι τα νιτριτ ξεκινας να βαλεις ψαρι.
Link to comment
Share on other sites

καλος ηρθες και σπο μενα μεχρι νσ στρωσει κσι ναμηδενισει η αμμωνια σεν εινσι σπαραιτητο το φως αυτο που πρεπει να κανειε ειναι συχνες αλλαγες τοποθετηση βακτηριδιων οπως λενε οι οδηγιες τοποθετηση κοπιποδων ζωντανων και υπομονη,σπο ρκει και περα θελεις ενα ρεφρακτομευρο για την αλστοτητα που μπορει να μην ειναι 1025 η 1026 αλλα 1021 και σιγα σιγα τημ ανεβαζεις.εχειε ειδη παρει τεστ αμμωνιας ντριτ νιτρατ και μετρας μετα απο μια εβδομαδα που τρεχει το ενυδρειο+τις αλλαγες.οταν μηδενισει η αμμονια κσι τα νιτριτ ξεκινας να βαλεις ψαρι.

Ωραια ετσι θα το παω μαλλον στην αρχη χωρις φως, μεχρι να στρώσει, τυποποιημένο θαλασσινο νερο το εχετε χρησιμοποιήσει ειναι καλο ;

Link to comment
Share on other sites

Εγω οχι εσυ που θα εχεις και μικρες αλαγες οικονομικα ισως σε βολευει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω οχι εσυ που θα εχεις και μικρες αλαγες οικονομικα ισως σε βολευει.

Ναι γι αυτο το λεω μιας και οι αλλαγές θα ειναι πολυ μικρες σε αυτα τα λίτρα, και η αλατοτητα θα ειναι σταθερή, φυσικα και θα χρειαστω την μέτρηση της αλατοτητας για τις αναπληρωσεις κλπ

Απ την αλλη ομως ειναι ωραιο να φτιάχνεις μονος σου το αλάτι :P δεν ξερω θα δω στην πορεία αλλα αν κάποιος χρησιμοποιεί ας πει :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Λοιπον απο φιλτρο πηρα στο fluval c2, απο άμμο να παρω ζωντανή και ποια μάρκα ; αλάτι ποιο ; :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον απο φιλτρο πηρα στο fluval c2, απο άμμο να παρω ζωντανή και ποια μάρκα ; αλάτι ποιο ; :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου hms φιλτρο δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε,οποτε οτι και να σου πω θα ειναι ατοπο! :bigemo_harabe_net-134:

Συμφωνω με το γιαννη.

Μην μπεις στα παραπανω εξοδα να παρεις ζωντανη αμμο.

Και ο νεκρος αραγωνιτης μια χαρα δουλεια θα σου κανει και θα σου περισσεψουν και χρηματα :bigemo_harabe_net-64:

Μαρκα καλυτερα να επιλεξεις με βαση την τιμη καλυτερα και την ποσοτητα.

Πανω κατω δεν εχουν μεγαλες διαφορες μεταξυ τους στην ποιοτητα.

Κατα την ταπεινη μου αποψη και εμπειρια με αυτα..το tropic marine pro αλλα και το απλα αλατι της red sea ειναι απο τις καλυτερες επιλογες που εχεις!

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει παιδια σας ευχαριστω πολυ και τους δυο :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Τελικα δεν προχώρησε το project με το 30 λίτρο και λεω να παω σε 60 λιτρα.

Γυαλλα 61x 31x42 στα 60 λιτρα με καπάκι με ανεμιστήρακια 4 και λαμπα 15 watt. Απο φωτισμο τι μπορω να κανω δεν θα χρειαστω 2 λαμπες μια μπλε και μια άσπρη.

Για τον βυθό μπορω να χρησιμοποιήσω αμμο θαλλασης ;

Skimmer και sump δεν θα εχω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...