Jump to content

Μειωση Ροης Φιλτρου


vasili

Recommended Posts

καλησπερα εχω αυτο τ φιλτρο στο ενυδρειο μου: http://www.zoo-zoo.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=yagendoo_VaMazing_zoom1.tpl&category_id=74&product_id=759&option=com_virtuemart&Itemid=180&vmcchk=1&Itemid=180

το ενυδρειο ειναι 30 λιτρα κ η ροη του φιλτρου 400λ/ω... σημερα αποφασησα να μειωσω την ροη τ φιλτρου βαζοντας υαλοβαμβακα στον σωληνα εξοδου..... η ροη τ φιλτρου επεσε στο μισο μπορει κ πιο κατω... το εχει δοκιμασει κανεις? υπαρχει περιπτωση να παθει ζημια το μορετακι?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φιλε Βασίλη!

Πρώτον γιατί να κόψεις τη ροή του φίλτρου?

Δεύτερον δεν έχει ρυθμιστή ροής?

Link to comment
Share on other sites

θελω ν μειωσω την ροη επειδη ειναι τοσο μεγαλη π μου εχει κανει το ενυδρειο πλυντηριο... ρυθμιστη ροης δεν εχει....

Link to comment
Share on other sites

δεν εχουν μειωτηρα τα φιλτρα αυτα εχω δυο!και τα δουλευω ο αξονας που φαινεται ειναι για να καθεται το ακροφυσιο για να κανει τη περιστροφη αριστερα δεξια!δεν παθαινει τιποτα το φιλτρο που εβαλες παραπανω υλικο και μειωσες τη ροη ειναι σκυλι μαυρο!! :bigemo_harabe_net-64:

υγ. δοκιμασες να στρεψεις το spay bar στο τζαμι για να μειωθει η ορμη του νερου;

Έγινε επεξεργασία - polyagkistro
Link to comment
Share on other sites

δεν εχουν μειωτηρα τα φιλτρα αυτα εχω δυο!και τα δουλευω ο αξονας που φαινεται ειναι για να καθεται το ακροφυσιο για να κανει τη περιστροφη αριστερα δεξια!δεν παθαινει τιποτα το φιλτρο που εβαλες παραπανω υλικο και μειωσες τη ροη ειναι σκυλι μαυρο!! :bigemo_harabe_net-64:

υγ. δοκιμασες να στρεψεις το spay bar στο τζαμι για να μειωθει η ορμη του νερου;

με το spray bar το δουλευω.... στο τζαμι βαραει κ μεσα γινετε χαμος...

σημερα π τ εβαλα εκει το βαμβακι νομιζα οτι θα παθει τπτ.... ευχαριστω για την πληροφορια...!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες καμιά έξτρα τρύπα στο spraybar ;

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες καμιά έξτρα τρύπα στο spraybar ;

μπααααα..... το ειχα σκεφτει αλλα δεν τ εκανα ποτε....

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες καμιά έξτρα τρύπα στο spraybar ;

Σε αυτό που σου λέει ο Δημήτρης ισχύει.

Εγώ στο φυτεμένο μου ( άσχετα ότι έχει ρυθμιστή ) άνοιξα τις τρύπες, δηλ. μεγαλύτερες για να μειώσω

την πίεση του νερού όχι τη ροή.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό που σου λέει ο Δημήτρης ισχύει.

Εγώ στο φυτεμένο μου ( άσχετα ότι έχει ρυθμιστή ) άνοιξα τις τρύπες, δηλ. μεγαλύτερες για να μειώσω

την πίεση του νερού όχι τη ροή.

οταν λες εχει ρυθμιστη? δεν εννοεις το φιλτρο π αναφερω....

το ενυδρειο μ ειναι ψιλο κ στενο.... κ ν μεγαλωσω τις τρυπες δεν καταφερνω κατι.... η αποσταση π εχουν η τρυπες με το τζαμι ειναι 12-14 εκ με αποτελεσμα τ νερο ν χτυπαει αμεσως στο τζαμι κ να φευγει με δυναμη κατω...

Link to comment
Share on other sites

Οχι για το δικο μου λεω που ειναι Fluval, Τρυπες στο σπρευ μπαρ το δικο σου λεω.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το eheim 2213 σε 54 μικτά. Το spray bar είναι σχεδόν κολλημένο στο τζάμι. Έχω ανοίξει έξτρα τρύπες και η δύναμη του νερού έχει πέσει πάρα πολύ, με αποτέλεσμα να μην γίνεται χαμός στο ενυδρείο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι για το δικο μου λεω που ειναι Fluval, Τρυπες στο σπρευ μπαρ το δικο σου λεω.

ααα οκ... μπερδευτικα...

το καλο ειναι οτι οι γαριδες τωρα δεν κανουν σβουρες μεσα κ τα φυτα μεχρι στιγμης ειναι ΟΛΑ στην θεση τους.....

Link to comment
Share on other sites

Έχω το eheim 2213 σε 54 μικτά. Το spray bar είναι σχεδόν κολλημένο στο τζάμι. Έχω ανοίξει έξτρα τρύπες και η δύναμη του νερού έχει πέσει πάρα πολύ, με αποτέλεσμα να μην γίνεται χαμός στο ενυδρείο.

η διαφορα σε αυτο π λες ειναι οτι το 2213 δινει 390λ/ω κ τ εχεις σε 54λ ενυδρειο(μικτο)

το δικο μ εχει 400λ/ω σε 30λ ενυδρειο(μικτο)

δεν λεω οτι το να μεγαλωσεις τις τρυπες ειναι λαθος... εγω ειχα σκεφτει να κοψω το πλαστικο αναμεσα στις τρυπες κ να ειναι μια ενιαιο ανοιγμα...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν δοκιμάζεις όπως λες να βγάλεις το σπρέι μπαρ, σκέτη την έξοδο να δεις πως θα πάει?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν δοκιμάζεις όπως λες να βγάλεις το σπρέι μπαρ, σκέτη την έξοδο να δεις πως θα πάει?

το εχω δοκιμασει κ ειναι πολυ χειροτερα.... για τ ενυδρειο μ παντα.... http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=85698 ποστ 14.... οταν εβαλα σκετη την εξοδο δεν εμεινε τπτ ορθιο.... παντος αυτη τη στιγμη ειναι μια χαρα.... πρωτη φορα βλεπω να φυτα να μην κουνιουντε!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

μεγαλωσε λιγο το spray bar με λαστιχο που θα του εχεις κανει αρκετες τρυπες πρωτα......οσο περοσσοτερο θα το μεγαλωσεις τοσο λιγοτερη η πιεση!!!!!!οσο για το μοτερακι ,δεν παθενει τιποτα ,απλα οσο το ζοριζεις τοσο περισσοτερο ρευμα καιει.μεσα στο νερο ομως δεν προκειτε να ζεσταθει ποτε ωστε να καει

Link to comment
Share on other sites

μεγαλωσε λιγο το spray bar με λαστιχο που θα του εχεις κανει αρκετες τρυπες πρωτα......οσο περοσσοτερο θα το μεγαλωσεις τοσο λιγοτερη η πιεση!!!!!!

Aυτό σκεφτόμουν από χτες απλά επειδή δεν το έχω δει πως είναι το σύστημα δεν μίλαγα για να μην την "πετάξω"!!

Κατά τα άλλα για το φίλτρο στην έξοδο. . .

Στο αυτοκίνητο σου αν "τάπωνες" την εξάτμιση και περιόριζες τα καυσαέρια για να μην κάνει πχ θόρυβο θα του έκανε καλό ??

Νομίζω πως και για αυτό που έχεις κάνει ισχύει κάτι αντίστοιχο . . .

Link to comment
Share on other sites

πραγματι (οπως αναφερω και ποιο πανω)το μοτερ θα δυσκολευεται ελαφρως και θα καιει περισσοτερο ρευμα(θα κανει και λιγο περισσοτερο θορυβο).ολα αυτα αν ηταν σε μερος που μπορει το μοτερ να ζεσταθει ,μετα απο καποιο δουλεμα θα καιγοταν....οχι ομως μεσα στο νερο!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν συζητάω να ζεσταθεί γιατί μέσα στο νερό χλωμό . . .

Όυτε για την καταναλωση φυσικά . . .

Απλά "πνίγοντας" το τραβάει ζόρια και θα τον αφήσει μια ώρα νωρίτερα . . .

Link to comment
Share on other sites

Ο καλύτερος τρόπος είναι να μεγαλώσουν οι τρύπες στο spray bar και να πέσει η ροή του χωρίς να ζωριστεί το μοτέρ του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν συζητάω να ζεσταθεί γιατί μέσα στο νερό χλωμό . . .

Όυτε για την καταναλωση φυσικά . . .

Απλά "πνίγοντας" το τραβάει ζόρια και θα τον αφήσει μια ώρα νωρίτερα . . .

χμμμμ,ισως .......αλλα παραδειγμα αν ηταν το μοτερακι ηταν να παει 5 χρονια με καλη συντηρηση(γιατι ετσι και αλλιως ζοριζεται οταν δεν καθαριζεται στην ωρα του),θα παει 4 και1/2

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ δεν θα τα χαλάσουμε στο χρονικό πλαίσιο μιας και εξαρτάται από αρκετούς παράγοντες. . .

Αυτό που με ενδιαφέρει εμένα σαν αρχάριος είναι να καταλαβαίνω τι και γιατί το κάνουμε ! ! !

Από εκεί και πέρα περίμενα να δοθούν οι απαντήσεις για να μην μπερδέψω το μέλος με τις σκέψεις μου

και τώρα βρήκα την ευκαιρία και το συζητάω εφόσον δεν είναι και off topic . . . ;)

Όλα καλά λοιπόν και χαίρομαι που το μυαλό μου δουλευει σωστά και ας μην τα έχω ξανασυναντήσει αυτά τα πράγματα . . . :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω το ίδιο φίλτρο,

αν βάλεις στη θέση της πλαστικής θήκης μια κάλτσα με σίποραξ και βάλεις και υαλοβάμβακα μέσα στο δοχείο του (μεταξύ του σφουγγαριου και της κάλτσας) μπορείς να πετύχεις σχετικα ικανοποιητική μείωση της ροής, χωρίς να πιστέυω ότι ζορίζεται. Το λάστιχο με τις έξτρα τρύπες ακούγεται επίσης μία πολύ καλή λύση.

Είσαι ευχαριστημένος από αυτό το φίλτρο; Προσωπικά δεν είμαι οσον αφορα το θόρυβο που κάνει (το θεωρώ πολύ θορυβώδες). Αυτός είναι και ένας λόγος που θέλω να το αλλάξω.

Link to comment
Share on other sites

Με τ μπουκομα π τ έκανα η ροή έχει πέσει κατα πολύ κ η λέξη πίεση δεν υπάρχει... Κ ν τ ανοίξω τρύπες 2πλες κ 3πλες ναι θα έχω πολύ μικρότερη πίεση αλλά με τέτοια ροή πάλι πλυντήριο γινεται... Μιλάμε για 10+ ανακύκλωση... Θα το τρεξω λίγο έτσι κ βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...