Jump to content

Ευκολο Γρασιδι ...


Stavrostropic

Recommended Posts

Καλησπερα λεω να ξεκινησω ενα 200 αρι... και σκεφτομαιι να απλωσω σε ολη την επιφανεια

κατι σαν γρασιδι...ή κατι σαν την cuba αλλα χωρις απαιτησεις co2 ...

Αν μπορουσατε να μου γραφατε καπια τετοια ευκολα ειδη ...και καποια φυτα που να ριζονουν στο υποστρωμα

Ευχαριστω,, εκ των προτέρων.....

Link to comment
Share on other sites

Δυστοιχος ολα τα γρασιδια ειναι δυσκολα φυτα και απαιτουν co2 και καλο φωτισμο.

Link to comment
Share on other sites

Eleocharis

parvula Αυτό είναι απο τα σχετικά εύκολα που ίσως και να γίνει με σχετικα λίγο φως και co2

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με οτι ειπε ο rastafarian

αλλα πιο ευκολο θεωρειτε το eleocharis parvula

Έγινε επεξεργασία - paul.asty
Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=83327

Και του λογου το αληθές .....και βάζω το προφίλ απο το Φορουμ (και όχι της tropica)

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=83327

Και του λογου το αληθές .....και βάζω το προφίλ απο το Φορουμ (και όχι της tropica)

:bigemo_harabe_net-122::bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει ο φιλος να μας πει λεπτομεριες για το ενυδρειο του πρωτα,διαστασεις,φωτισμο,βυθο.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και πρεπει

αλλα του αναφεραμαι

ενα σχετικα ευκολο γρασιδακι

για να ξερει

Link to comment
Share on other sites

οχι ειναι πολυ εύκολο απλα αν εχεις καλο φωτισμο και co2 μένει πιο χαμηλα και γινεται πιο συμπαγές. Κατ αλλα εύκολα διατηρείται σε όλες τις συνθήκες.

Link to comment
Share on other sites

Λες να εχουμε κανει λαθος το προφιλ?

Επισης το οτι επιζει σε πολλες συνθικες αυτο δεν σημαινει οτι εχει και σωστη αναπτυξη.

Να ξαναπω για αλλη μια φορα,το καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο,ενα φυτο που σε σενα πηγε καλα σε μενα μπορει να μη παει με τιποτα.Τα προφιλ εχουν βαση αυτα της τροπικα μαζι με πληροφοριες απο εμπειρα ατομα του φορουμ μας και εχει πεσει πολυ ψαξιμο και διασταυρωση πληροφοριων για να φτιαχτουν.Ο φιλος δεν εχει co2 και δεν ξερουμε και τι φωτισμο εχει,το να προτεινουμε ενα μετριο φυτο αλλα να μην ειναι σωστα αναπτυγμενο νομιζω οτι δεν ειναι σωστο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα οτι ειναι λάθος το προφιλ, απλα το εχω δει πολες φορες στη πράξη. Με στοιχειώδη φωτισμο θα του γεμίσει το ενυδρειο.. αντίθετα η eleocharis δεν ειναι τοσο εύκολο...

Link to comment
Share on other sites

το καθε φυτο μπορει να αναπτυσεται διαφορετικα σε καθε ενυδρειο,εχει συνβει πολλες φορες δυσκολα φυτα να τα πηγαινουν μια χαρα και αντιθετως υποτιθεμενα ευκολα να μην εχουν ευτυχη καταληξη!

Link to comment
Share on other sites

Ο tenellus ειναι πιο δυσκολος απο το την eleocharis,αλλα οπως ειπα και πιο πανω το καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο.

Και εγω το εχω δει στη πραξη γι αυτο το λεω.

Link to comment
Share on other sites

Ο tenellus ειναι πιο δυσκολος απο το την eleocharis,αλλα οπως ειπα και πιο πανω το καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο.

Και εγω το εχω δει στη πραξη γι αυτο το λεω.

οκ να μας πει και ο φιλος ετσι οπως είπες τι ενυδρειο και τι εξοπλισμό θα εχει :)

Link to comment
Share on other sites

Απο αυτο ξεκινανε ολα,μπορει να συζηταμε οτι ναναι τωρα αν δεν ξερουμε λεπτομεριες για το ενυδρειο του φιλου.

Link to comment
Share on other sites

Απο αυτο ξεκινανε ολα,μπορει να συζηταμε οτι ναναι τωρα αν δεν ξερουμε λεπτομεριες για το ενυδρειο του φιλου.

Ακριβως ;) δουλεια γινεται με το excel ?

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ειναι 120 Χ 35 Χ 50 υψος

Οπως ειπα θα..... στηθει...

Φωτισμος led 30 X 3W σε υψος περιπου 30-40 εκ. ανάλογα με τους φακούς

Link to comment
Share on other sites

Τωρα με τα λεντ μας μπερδευεις...δεν μπορω να σου πω τι θα κανεις γιατι ειμαι ασχετος με λεντ..

Link to comment
Share on other sites

Ακομα δεν ξερω αν ο φωτισμος ειναι επαρκης για CO2.....

Τι γινεται στην περιπτωση που εχω χαμηλο η μετριο φωτισμο και χρηση CO2 ?

τι γινεται μετα σχετικα με τις δοσολογιες λιπανσης ?

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα με το φωτισμο ριχνεις και co2 αλλα και λιπασματα.Βεβαια παιζει ρολο και η φυτομαζα σου αλλα και τι φυτα εχεις.Αν εχεις πχ λιγο φωτισμο ριχνεις λιγο co2,αν εχεις πολυ φως θες και περισσοτερο co2 στο νερο σου.

Link to comment
Share on other sites

υποτιθεται οτι για το ενυδρειο μου ειναι high light αλλα οπως ειπα δεν ξερω αν δεν δω στην πράξη

ακομα περιμενω τις ψυκτρες απο e-bay

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...