Jump to content

Καινούργιος Σε Reef Με Πρόβλημα


stnikos

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

Είμαι καινούργιος στο θαλασσινό ενυδρείο και θα ήθελα την βοήθειά σας.

Ενυδρείο: juwel rio 180

Skimmer: juwel skimmer 3.0

Σημερινές μετρήσεις:

Nh4: 0

No2: 0

No3: 25

Αλατότητα: 1,021

Θερμοκρασία: 25

Το ενυδρείο λειτουργεί 1,5 μήνα περίπου. Χθες έβαλα τους πρώτους κατοίκους.

amphiprion ocellaris (clown): 2

salarias fasciatus¨1

valenciennea sexguttata: 2

Ενώ έκανα την προσαρμογή όπως μου είπαν από το κατάστημα ( σε έναν κουβά να αδειάσω τα ψάρια με το νερό και να ρίχνω ένα ποτηράκι νερό ενυδρείου και να βγάζω ένα για 30-45 λεπτά) τα έριξα μέσα στο ενυδρείο.

Ο ένας clown έπεσε στον βυθό ξάπλα, κολυμπούσε λίγο και πάλι ξάπλα μέχρι που μετά από καμιά ώρα μας άφησε χρόνους.

Ο άλλος ήταν όρθιος αλλά ακούνητος για καμιά ώρα, μετά όμως άρχισε να κολυμπάει κανονικά και να εξερευνεί τον νέο του χώρο.

Σήμερα το πρωί όμως τον βρήκα και αυτόν τούμπα. Χωρίς λόγο και αιτία.

Τα υπόλοιπα 3 ψαράκια μέχρι σήμερα το πρωί που έφυγα για την δουλειά ήταν μια χαρά και ελπίζω να τα βρω το ίδιο καλά.

Μπορεί κάποιος παρακαλώ πολύ να μου πει αν έκανα κάτι λάθος? (ενώ έκανα ακριβώς ότι μου είπαν)

Ευχαριστώ πολύ.

Το απόγευμα θα ανεβάσω και καμιά φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

αν τα ειχε το καταστημα σε 1026 αλατοτητα και εσυ τα εριξες στο 1021.....και 5 ωρες να τα εκανες προσαρμογη..πιθανοτατα θα τα επαιρνες στο χερι.θα ηταν πολυ μεγαλο το σοκ που εφαγαν.ισως ειναι αυτος ο παραγοντας που εφταιξε.ισως και καποιος αλλος..

Link to comment
Share on other sites

αν τα ειχε το καταστημα σε 1026 αλατοτητα και εσυ τα εριξες στο 1021.....και 5 ωρες να τα εκανες προσαρμογη..πιθανοτατα θα τα επαιρνες στο χερι.θα ηταν πολυ μεγαλο το σοκ που εφαγαν.ισως ειναι αυτος ο παραγοντας που εφταιξε.ισως και καποιος αλλος..

Οπότε τι να κάνω που θέλω να πάρω 2 σήμερα?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ποτε δεν παιρνεις μαζικα ψαρια.αφηνεις τουλαχιστον ενα 10ημερο να μπορει να τα σηκωσει η βιολογια του βραχου σου.και το 10ημερο που σου λεω παλι λιγο ειναι κανονικα.θελει πολυ προσοχη το στοκαρισμα ψαριων σε νεο ενυδρειο.

για καλο και για κακο ρωτησε σε τι αλατοτητα τα εχουν,και επιβεβαιωσε το μετρωντας οταν θα παρεις το νερο μεσα απο τη σακουλα.

Link to comment
Share on other sites

ποτε δεν παιρνεις μαζικα ψαρια.αφηνεις τουλαχιστον ενα 10ημερο να μπορει να τα σηκωσει η βιολογια του βραχου σου.και το 10ημερο που σου λεω παλι λιγο ειναι κανονικα.θελει πολυ προσοχη το στοκαρισμα ψαριων σε νεο ενυδρειο.

για καλο και για κακο ρωτησε σε τι αλατοτητα τα εχουν,και επιβεβαιωσε το μετρωντας οταν θα παρεις το νερο μεσα απο τη σακουλα.

Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σου.

Ναι αυτό μου είπε και ο πωλητής χθες, να βάλω αυτά τα ψαράκια που είναι εύκολα και μετά από καμιά δεκαριά ημέρες ανάλογα τις μετρήσεις να βάλω και άλλα.

Μόλις μιλούσα με το κατάστημα και μου είπαν ότι είναι παράξενο γιατί και η δική τους αλατότητα είναι 1,020. Μου είπε με ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι να ελέγξω μήπως υπάρχει κάποια μικρή διαρροή, ή μήπως υπάρχει κάποιο καβούρι από τον βράχο ή κάτι άλλο παράσιτο και να κάνω μια αλλαγή νερού 1/3.

Έγινε επεξεργασία - stnikos
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Θα κάνω αλλαγή νερού σήμερα, θα ανεβάσω την αλατότητα, καμιά φωτογραφία και τα αποτελέσματα :bigemo_harabe_net-64: .

Link to comment
Share on other sites

αν δεν έχεις κοράλλια 1021 είναι οριακό για τα ψάρια 1022,1023 θα ήταν προτιμότερο, από εκεί και πέρα αν γίνει reef θα χρειαστείς 1025 .

η αύξηση αλατοτητας θα πρέπει να γίνει κατά μισό βαθμό ανά ημέρα , εφόσον υπάρχουν άλλα ψάρια μέσα .

Έγινε επεξεργασία - Futurized
Link to comment
Share on other sites

Μηπως στον κουβα που τα ειχες επεσε η θερμοκρασια(μεχρι να τα προσαρμόσεις) και μετα όταν επεσαν στο ενυδρειο επαθαν στρες? Αν η θερμοκρασια επεσε στους 20 μεσα στον κουβα, και το ενυδρειο σου ειχε εκεινη την στιγμη 27 (λεω τωρα) είναι αρκετα μεγαλη η μεταβολη για να τα στειλει. Μην ξεχναμε εχουμε χειμωνα πλεων.

Η αλατοτητα δεν νομιζω να φταιει. Παντος καλο είναι να την εχεις γυρο στο 1024 .

Link to comment
Share on other sites

γιατο το ειχες 1021?ποιος σου ειπε ?υπηρχε λογος?θερμοκρασι ενυδρειου και κουβα?

Link to comment
Share on other sites

αν δεν έχεις κοράλλια 1021 είναι οριακό για τα ψάρια 1022,1023 θα ήταν προτιμότερο, από εκεί και πέρα αν γίνει reef θα χρειαστείς 1025 .

η αύξηση αλατοτητας θα πρέπει να γίνει κατά μισό βαθμό ανά ημέρα , εφόσον υπάρχουν άλλα ψάρια μέσα .

+1

Link to comment
Share on other sites

Μηπως στον κουβα που τα ειχες επεσε η θερμοκρασια(μεχρι να τα προσαρμόσεις) και μετα όταν επεσαν στο ενυδρειο επαθαν στρες? Αν η θερμοκρασια επεσε στους 20 μεσα στον κουβα, και το ενυδρειο σου ειχε εκεινη την στιγμη 27 (λεω τωρα) είναι αρκετα μεγαλη η μεταβολη για να τα στειλει. Μην ξεχναμε εχουμε χειμωνα πλεων.

Η αλατοτητα δεν νομιζω να φταιει. Παντος καλο είναι να την εχεις γυρο στο 1024 .

Καλημέρα φίλε,

Ναι τώρα που το λες είναι πολύ πιθανό να έπεσε η θερμοκρασία του κουβά.

Link to comment
Share on other sites

γιατο το ειχες 1021?ποιος σου ειπε ?υπηρχε λογος?θερμοκρασι ενυδρειου και κουβα?

Καλημέρα και χρόνια σου πολλά Νίκο (αν σε λένε Νίκο),

1021 το έχω γιατί έτσι μου χουν πει από το μαγαζί. Και στο μαγαζί σε 1020 τα έχουν. Μου είπε ότι την αλατότητα θα την αυξήσουμε όταν βάλω κοράλια.

Θερμοκρασία ενυδείου: 25-26

Κουβά: Δεν μέτρησα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλοι μου,

Έκανα αλλαγή το 1/3 του ενυδρείου και έχω αλατότητα 1022 και θερμοκρασία 25-26.

Τα υπόλοιπα ψάρια καλά φαίνονται μέχρι στιγμής.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια σου πολλά Νίκο (αν σε λένε Νίκο),

1021 το έχω γιατί έτσι μου χουν πει από το μαγαζί. Και στο μαγαζί σε 1020 τα έχουν. Μου είπε ότι την αλατότητα θα την αυξήσουμε όταν βάλω κοράλια.

Θερμοκρασία ενυδείου: 25-26

Κουβά: Δεν μέτρησα

σε ευχαριστω ,πηγαινε σιγα σιγα την αλατοτητα στο 1025 και ολα θα γινουν μια χαρα,καλημερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...