Jump to content

Ερμηνεία Συμπεριφοράς Φυτού.


Recommended Posts

Καλησπέρα, ζητώ την βοήθεια των έμπειρων φυτεμένων φίλων. Έχω στο ενυδρείο μου το φυτό Hygrophila pinnatifida περίπου 1,5 μήνα. Παρατηρώ στα παλαιότερα φύλα ξεθώριασμα και πέσιμο και στα νέα καφε τρύπες. Εχω διαβάσει ότι το φυτό αυτό είναι βιοδείκτης λίπανσης του ενυδρείου και ότι οι καφέ τρυπες σημαινουν έλειψη καλίου το οποίο προσθέτω (μάλλον χρειάζεται περισσότερο). Το χλώμιασμα των παλαιότερων φύλων;

Χρησιμοποιώ τα υγρά λιπάσματα της seachem pottasium, iron, flourish. Τα ρίχνω με επιφύλαξη γιατι είμαι σε φάση αλλαγής από λιπάσματα της Brightwel Aquatics σε αυτά που ανέφερα πρίν και υπάρχει και μπουκάλα διοξειδίου. Όταν μπορέσω θα ανεβάσω φωτό και την φόρμα διάγνωσης.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Απο φωτισμο πως τα πας?

Το καλιο μη το φοβασαι,μπορεις να ριχνεις κανονικα,δεν θα εχεις προβλημα με αλγες.

Link to comment
Share on other sites

Ράστα πραγματικά είσαι επι των επάλξεων, δεν περίμενα τόσο γρήγορή απάντηση. led

Φωτισμός μπέρδεμα στο ενυδρείο μου. Τρείς λάμπες α) Οικονομίας 6500Κ νομίζω απόδοση 90βατ Β) aquael decolight 11watt 6500K και Γ) led τύπου par 30 με 9 led 6500K. Φαίνεται πολύς αλλά δεν είναι, εχω ύψος περίπου 50εκ. Εκεί που χτυπάει το led αναπτύσεται cuba.

Link to comment
Share on other sites

Ισως θες φωτισμο,εχεις και μεγαλο υψος.Για τα λεντ δεν ξερω να σου πω,ειμαι ασχετος. :P

Το φυτο εχει παντου φυλλα η μονο πανω και πιο κατω ειναι γυμνο?

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Τα κάτω έχουν πέσει. Έχει από την μέση και πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Χαμηλά χαμηλά έχει πετάξει ένα μικρό παρακλάδι με μικρά φιλαράκια.

Link to comment
Share on other sites

Παίζει να προσαρμόζεαται ακόμη;

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα,συνηθος οταν πανω εχει φυλλα και κατω δεν εχει φταιει ο φωτισμος,σημαινει οτι δεν εχεις πολυ φως με αποτελεσμα να μη φτανει στα κατω σημεια του φυτου και πεφτουν τα φυλλα του.Αν μου ελεγες οτι τα εχανε απο παντου μπορει να ηταν και ελειψη σιδηρου.Παντως οι τρυπες ειναι ελειψη καλιου.Οταν μπορεσεις βαλε και καμια φωτο να το δουμε για να εχουμε καλυτερη εικονα.

Στα σχεδια της ομαδας του φυτεμενου ειναι και η κατασκευη ενος πινακα με τις ασθενειες των φυτων,το ειχαμε και παλιοτερα αλλα χαθικε δυστοιχος μετα την αναβαθμιση και τωρα πρεπει να τον ξαναφτιαξουμε.

Link to comment
Share on other sites

Οκ με την πρώτη ευκαιρία θα βάλω φωτό και θα κοιτάξω να αυξήσω το φώς. Θα αυξήσω το κάλιο και βλέπουμε. Ευχαριστώ πολύ ραστα.

Link to comment
Share on other sites

Καλή ιδέα ο πίνακας με τις ασθένειες, να έχουμε ένα μπούσουλα.

Link to comment
Share on other sites

Υπηρχε ο πινακας,οι παλιοτεροι θα τον θυμουνται,αλλα με την νεα εκδοση του φορουμ χαθικαν πολλα αρθρα μεσα σ αυτα και ο πινακας,προφιλ ψαριων και φυτων,γι αυτο τα ξαναφτιαχνουμε τωρα απο την αρχη.Αν εβλεπες τι ειχαμε παλιοτερα απο προφιλ ψαριων πχ,θα τρελενοσουν,μιλαμε για τρελη βαση δεδομενων φτιαχμενη απο τους τοτε συντονιστες και μελη!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...