Jump to content

Nano Reef 50-80 Λιτρα (Νεος)


cholymelan

Recommended Posts

καλησπερα και χρονια πολλα.με ενδιαφερει να ξεκινησω ενα reef 50-80 λιτρα.τι προτεινεται για ενυδρειο?και αν υπαρχει καποιος που να χει κατι για πουλημα να μου πει.

Link to comment
Share on other sites

Ετυχε να χαζεύω τις αγγελιες και είδα αυτό :

http://www.aquazone.gr/forums/topic/90702-dhueaaeoae-aquatlantis-iaa-iea-oa-dhanaaeeiiaaia/, Μπορει να σε ενδιαφέρει.

και εδω πληροφορίες και κατασκευή για τα nano-pico: http://www.aquazone.gr/forums/topic/50474-aeoeu-iio-ieenu-iio-eae-oeociu-iio-reefaes/

Δεν ξερω τι εμπειρία έχεις απο ενυδρεία η και θαλασσινά αλλά εδω μέσα υπάρχουν όλα τα άρθρα για ένα ξεκίνημα στο θαλασσινό.

Link to comment
Share on other sites

Τo boyu to reef το ετοιμο με όλα τα παρελκομενα ειναι καλο?με εξιταρει οτι εχει πλατη και δεν φαινονται τα σκιμερ και τα φιλτρα.τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Στο nano-reef topic υπάρχουν θέματα ανοιγμενα απο παιδια που έχουν Boyu σαν αυτό που λές. Αν τα βρεις και τα διαβάσεις θα ενημερωθείς.

Link to comment
Share on other sites

Τo boyu to reef το ετοιμο με όλα τα παρελκομενα ειναι καλο?με εξιταρει οτι εχει πλατη και δεν φαινονται τα σκιμερ και τα φιλτρα.τι λέτε?

Αφού σε ενδιαφέρει το ''μικρό'' Boyu ρίξε μια ματιά στο δικό μου http://www.aquazone.gr/forums/topic/88948-iyi-ieenu-eaeaooeiu-boyu-tl450/ τρέχει σχεδόν 3 μήνες και απο ζωντανά έβαλα πριν ενα μήνα 4 σαλιγκαράκια και ένα ερημίτη , σε 5-6 μέρες θα αρχίζω να βάζω και τα πρώτα κοράλλια , ασπόνδυλα ίσως και ψάρια .

Ότι θέλεις και μπορώ να σε βοηθήσω με τις υπερβολικά λίγες γνώσεις που έχω ρωτάς.

Link to comment
Share on other sites

πηγα σημερα σε ενα μαγαζι με ενυδρεια.to boyu δεν το βρηκα πουθενα.ειχε ενα που ητανε μονο γυαλι χωρις καπακι 80cm ειπε οτι βγαινει 96 λιτρα και το ειχε περιπου 60 ευρω σκετο μονο το γυαλι.μου φανηκε οικονομικο και απο οτι ειδα ειχε πολυ καλες κολλησεις,και το τζαμι ητανε παχυ.επισης ειδα αυτο το φωτιστικο αλλα μου φανηκε πολυ ακριβο.αξιζει λετε?

http://www.petsupermarket.gr/6384/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/fluval-sea-marina-reef-full-spectrum-performance-25w-61-cm--85-cm.html

βασικα εχω μπλοκαρει λιγο.σκεφτομουνα το boyu για να τελειωνω πιο γρηγορα επειδη τα εχει ετοιμα ολα μεσα.αλλα πηγα εκει και μου αρεσε αυτη η γυαλα.εσεις τι μου προτεινεται?

εγω μπορω να διαθεσω μεχρι 300 ευρω ναναι κομπλε με επιπλο ομως.τι λετε να κανω?

Link to comment
Share on other sites

ειμαι σε απογνωση.ενω εχω μαζεψει τα χρηματα και αποφασισα να παω σε red sea 130 με sub βραχο νεκρο και αραγωνιτη και αλατια στην τιμη.και βοηθεια στο στο στησιμο.μου λειπει κατι πολυ βασικο.αντιστροφη οσμωση.τραγωδια.

Link to comment
Share on other sites

Waterwaves φίλος!Φθηνή και αξιόπιστη λύση!Μην τρελένεσαι όμως και χωρίς Α/Ο για αρχή δεν θα πάθεις και τίποτε...σιγά σιγά όλα θα τα πάρεις!;)

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Πως σου ειπα ειναι πολυ

καλο που το εχω δει απο κοντα (ισως το τζαμι ειναι λιγο λεπτο, δεν το παρατηρησα καλα)

και ο εξοπλισμος καλος

μονο το φως ειναι λιγο

δηλαδη αν θες στο μελλον να βαλεις σκληρα κοραλλια

θα ειναι λιγος

Link to comment
Share on other sites

Καλό σύνολο είναι αλλά για ένα μεσαίας δυσκολίας reef.Για δύσκολα κοραλλάκια θα χρειαστείς άλλο skimmer και ακόμα δύο λάμπες.

Για αρχή πάντως είναι πολύ καλό!;)

Ίσως να μπορέσεις με δύο ΑΤΙ λάμπες και σωστό aquascape να φιλοξενίσεις κανένα εύκολο sps,αλλά δεν μπορώ να είμαι σίγουρος!

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα εχω μπερδευτει στο τι να παρω.απο την αλλη δεν μπορω την καλωδιηλα.πηρα και μια προσφορα σημερα για φτιαχτο μεγαλυτερο και με σαμπ και επιπλο.αλλα ξεφευγει στην τιμη (150 λιτρα) 600 ευρω.απο κοραλλια δεν μαρεσουνε τα sps.δηλαδη ωραια ειναι αλλα δεν τρελενομαι.επισης στο συγκεκριμενο του petsupermarket με χαλαει το υψος.ενα ιδανικο για μενα θατανε νομιζω το 60x50x50 η 80x40x40 και με σαμπ.

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα σου πρότεινα αυτό και παίρνεις και ένα wave scum 100 και ξεμπέρδεψες,έχει φωτισμό 2 pl 36w!

http://www.petsupermarket.gr/4227/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/resun-dream-500-pl-72lt-%CE%B8%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CF%83%CF%83%CE%B9%CE%BD%CF%8C-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%BF.html

Link to comment
Share on other sites

μωρε δεν μαρεσει αυτο το ενυδρειο.μαρεσει η ιδεα μια γυαλας με sub ναναι οργανωμενο.αλλα που να βρω.αμα παρω καινουργιο ειναι πανακριβο 60χ50χ50 με σαμπ 50χ40χ40 και επιπλο 600 ευρω στο aquario τα οποια τα ειδα ειναι υπεροχες κατασκευες (στο εχει ετοιμο σε 1 μηνα)αλλα πανακριβες.θα το ψαξω και αλλο.αμα βρω κατασκευαστη να μου το φτιαξει πιο φτηνα θα κανω κατασκευη.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν κοιτας και στις αγγελιες... κατα καιρους εχει πωλησεις ενυδρειων σε καλες τιμες!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα και το red ses max ειναο πολυ καλο, αλλα τσιμπιμενο στην τιμη και αυτο το φλουβαλ φαινετε καλο για entry level στην θαλασσα....

Αλλη επιλογη σου ειναι να βρεις οτι χρειαζεσαι στις αγγελιες και καποια πραγματα diy(φωτιστηκο πχ.)....

600€ για φτιαχτο και σε ενα μηνα πολλα τα ακουω....εγω θα μπορουσα να κανω παπαδες σε μια εβδομαδα(οοολα εμποριου και αρκετα επωνυμα πραγματα)!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...