Jump to content

Καπάκι Juwell Record


PanaGreco

Recommended Posts

Θα ήθελα να κάνω ένα επιπλέον άνοιγμα στο πίσω μέρος του καπακιού για σωλήνες εξωτερικού φίλτρου.

Με τι τρόπο μπορώ να κόψω το πλαστικό καπάκι χωρίς να σπάσει?

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω υπόψην μου πως ακριβώς είναι το συγκεκριμένο καπάκι και σε ποιο σημείο θέλεις

να το τρυπήσεις θα πρότεινα τροχουδάκι,ποτηροτρύπανο,dremmel. . .

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι το καπάκι. Εκεί που είναι το εσωτερικό του φίλτρο έχει ένα άνοιγμα.

Εγώ θέλω να κάνω ένα επιπλέον άνοιγμα από την άλλη μεριά.

b1e0c30c822c226e56c1ae2b2c0bc408_zpscf3f

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου έκανα τρύπες για τα ανεμιστιράκια με ποτηροτρύπανο αλλά στην πάνω πλευρά, το πλαστικό του είναι σχετικά μαλακό και δεν σπάει. Τώρα πίσω που θέλεις εσύ λογικά με dremmel ή αν δεν έχεις σημαδεύεις και με ένα ψιλό τρυπανάκι σιγά σιγά με τρύπες στη σειρά το κόβεις, το λιμάρεις και λίγο στο τέλος και είσαι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου έκανα τρύπες για τα ανεμιστιράκια με ποτηροτρύπανο αλλά στην πάνω πλευρά, το πλαστικό του είναι σχετικά μαλακό και δεν σπάει. Τώρα πίσω που θέλεις εσύ λογικά με dremmel ή αν δεν έχεις σημαδεύεις και με ένα ψιλό τρυπανάκι σιγά σιγά με τρύπες στη σειρά το κόβεις, το λιμάρεις και λίγο στο τέλος και είσαι μια χαρά.

Ναι κάπως έτσι σκεπτόμουν να το κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αν το κανεις με ποτηροτρύπανο αφού πρώτα τοποθετήσεις το καπάκι έτσι ώστε το σημείο που θέλεις να κόψεις να πατά όλο πάνω σε ενα κομμάτι ξύλο, υπάρχει πάλι κίνδυνος να σπάσει; Εγω θα έλεγα όχι, αφού το πλαστικό δε θα υποχωρεί με την πίεση που θα δέχεται απο τη δύναμη που θα ασκείς με το τρυπανι. Εγω έτσι θα το έκανα πάντως, σιγά σιγα και με τη μικρότερη δυνατή πίεση. Γιατι να ανοίγεις τρύπες, να λιμάρεις και να έχεις ένα αποτέλεσμα όχι και τόσο πετυχημένο ενδεχομένως;.

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι αλλα δεν μπορώ να το καταλάβω από αυτήν την φώτο πως ακριβώς είναι το σημείο που θέλεις να τρυπήσεις

Ναι κάπως έτσι σκεπτόμουν να το κάνω.

Αν θες να κάνεις στρογγυλή τρύπα πάρε ενα σετ ποτήρια με 5-10 ευρώ γιατί σε βλέπω να παιδευεσαι πολύ έτσι και θα γίνει και σαν αυγό :P

Αν πας για τετραγωνη τρύπα . . . φτιάχνω καφέ. . .

Βέβαια καφέ φτιάχνω και στις 2 περιπτώσεις. . . ;)

Αν το κανεις με ποτηροτρύπανο αφού πρώτα τοποθετήσεις το καπάκι έτσι ώστε το σημείο που θέλεις να κόψεις να πατά όλο πάνω σε ενα κομμάτι ξύλο, υπάρχει πάλι κίνδυνος να σπάσει; Εγω θα έλεγα όχι, αφού το πλαστικό δε θα υποχωρεί με την πίεση που θα δέχεται απο τη δύναμη που θα ασκείς με το τρυπανι. Εγω έτσι θα το έκανα πάντως, σιγά σιγα και με τη μικρότερη δυνατή πίεση. Γιατι να ανοίγεις τρύπες, να λιμάρεις και να έχεις ένα αποτέλεσμα όχι και τόσο πετυχημένο ενδεχομένως;.

Ίσως να θέλει ένα τακάρισμα αλλά δεν θέλει πίεση.Πλαστικό είναι πάει μόνο του το τρυπάνι ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...