Jump to content

Απορια Για Τιμες Νερου


kalmichalis

Recommended Posts

καλησπερα

εχω στην κατοχη μου ενα ενυδρειο 300λιτρα με 10 μικρα δισκακια

εχω καποιες αποριες αν μπορει κανεις να με βοηθησει

εγω χρησιμοποιω μονο νερο 100% και εχω στο ενυδρειο kh,gh=0 και ph δεν εχω μετρηση μονο μια φορα πριν καμια εβδομαδα απο ενα τεστ φιλου και ειχα καπου 6(λιγο λιγοτερο), μου ειχαν προτεινει να βαλω preis discus mineral γιατι θα εχω λεει προβληματα με τα ψαρια

οι αποριες μου ειναι οι εξης

αν ταιζω τα ψαρια με ποικιλια και παιρνουν ολες τις βιταμινες δεν ειναι οκ?

αν ριξω μαγειρικη σοδα αντι του σκευασματος δεν ειναι καλυτερα ουτοσοστε να μην ανεβασω το gh?

και μια αλλη σοσ απορια

εστω οτι χρησιμοποιησω το σκευασμα ή κανω προσηκη νερου βρυσης, και εχω kh=3

αν δω καποια στιγμη το ph να κατεβαινει, πως επαιμβαινω σε αυτο? εγω ειχα χρονια φυτεμενεο και επεμβαινα με co2

τωρα εχω ενα νερο με 100% ΑΟ, θα ριξω και mineral ή αντε να κανω προσθηκη νερου βρυσης, και παιζει φουλ αεραντλια,

επομενως με ποιον τροπο επεμβαινω στο ph με σταθερες τιμες kh?

Link to comment
Share on other sites

Οταν η kh ειναι κατω απο 3 κανεις δεν μπορει να σου εγγυηθει τι θα κανει το ph αρα ο μονος τροπος για να μην εχει θεματα ειναι να εχεις σταθερη τιμη kh

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αν εχω σταθερο kh πχ 3 το ph θα παραμεινει σταθερο σωστα?

Link to comment
Share on other sites

thnsk

θα το διαβασω...

μπορειτε να μ απαντησετε σε αυτα?

αν ταιζω τα ψαρια με ποικιλια και παιρνουν ολες τις βιταμινες δεν ειναι οκ?

αν ριξω μαγειρικη σοδα αντι του σκευασματος δεν ειναι καλυτερα ουτοσοστε να μην ανεβασω το gh?

πολλοι τα εχουν σε μηδενικες σκληροτητες χωρις προβληματα...γιαυτο ρωταω, γτ τα φαινομενα απατουν πολλες φορες...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά η άποψή μου είναι πως αν έχεις μικρά δισκάκια εκτροφής καλύτερα να ήταν σε νερό βρύσης που έχει μέταλλα και ιχνοστοιχεία απαραίτητα για την ανάπτυξη των δίσκων !

Τώρα για το σκεύασμα σε σχέση με την σόδα θα πω ότι το σκεύασμα φτιάχτηκε για αυτήν την δουλειά , ενώ η σόδα όχι άρα από εμένα +1 στο ενυδρειακό προϊόν !

Τα ψάρια δεν απορροφούν θρεπτικά συστατικά μόνο από το φαγητό αλλά και από τα βράγχια κτλ !!!

Πάντα τα παραπάνω είναι προσωπική άποψη !

Φιλικά Αργύρης

Link to comment
Share on other sites

να φανταστω οτι το seachem discus trace δεν καλυπτει οσο και το mineral της αναγκες....

το ξερω οτι ειναι διαφορετικα, απλα ρωταω για τις απαιτησεις τους....

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς διαφορές έχουν δεν ξέρω σε αυτό θα σου απαντήσουν οι πιο έμπειροι , εγώ χρησιμοποιώ το trace αλλά σαν συμπλήρωμα μιας και έχω τους δίσκους μου σε νερό βρύσης !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...