Jump to content

120L Ταγκανίκα


Recommended Posts

Γεια σας.Λοιπον εχω ξεκινησει και φτιαχνω ενα ενυδρειο 120l περιπου 60x50x40 που προορίζεται για julidochromis transcriptus με καπιο ειδος κοχυλοψαρου δεν εχω αποφασισει ακομα ποιο μου αρεσουν τα N.brevis και τα similis περισοτερο.Το θεμα μου ειναι εκτος το οτι δεν τα βρεισκω πουθενα στη θεσσαλονικη,θα εχω προβλημα σε αυτα τα λιτρα με τη συμβιωση και γενικα αν καπια ταιριαζουν καλυτερα.να και μια φωτογραφιαpost-58377-0-00717400-1393773148_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντιπωση οτι το μηκος σου ειναι μικρο για 2 ειδη.

Link to comment
Share on other sites

ναι δεν εχω πολυ μηκος απλα σκεφτομουν οτι εχω αρκετο πλατος,υψος και με πολες πετρες (κρυψωνες) και καλη οριοθετηση δεν θα ειχα προβλημα για 1 ζευγαρι απο καθε ειδος.

Νομιζα πως ειμαι οριακα

Link to comment
Share on other sites

Στη Αφρικη παιζει ρολο το μηκος και οχι οι αλλες διαστασεις.Εγω σε 80 μηκος ειμαι οριακα για τα ειδη που ζητας..

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα οποτε πρεπει να παω σε 1 ειδος σε αυτο το ενυδρειο????δεν μπορω να συνδιασω καπια αλλα???

αν ναι τοτε θα δυσκολευτώ παρα πολυ,κοχιλια η πετρες?

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς θα δυσκολευτείς ???

Αν πας σε ένα είδος και με τέτοιο μήκος Απο ότι καταλαβαίνω θα σου προτείνουν κοχυλοψαρα άρα κοχύλια και αν θες για decor βάλε καμία πετρούλα... Αλλά γενικά κοχύλια θέλουν.... Εγώ θα κοιταγα για altolamprologus compressiceps... !! Δεν ξέρω εάν σου αρέσει και αν θα συμφωνήσουν και τα άλλα παιδια...

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε εδω,εισαι στη πρωτη κατηγορια πιστευω με το μηκος 60.

Εγω να φανταστεις που ειμαι στα ιδια λιτρα με σενα αλλα με μηκος 80 ειμαι στη 2η κατηγορια.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

ναι αυτα τα εχω διαβασει και τα προφιλ των ψαριων.απλα διαβασα καπου αλου οτι τα brevis δεν κινουνται πανω απο 10-20cm απο τα κοχυλια τους και οτι τα juli ειναι σχεδον παντα πανω στις πετρες.επισης εχω δει στο ιντερνετ πολλους να κρατανε multi με juli μαζι σε παρομοια ενυδρεια με το δικο μου με καποιες αψιμαχιες αλλα γενικα εχουν και γεννες.


οταν λεω θα δυσκολευτω εννοω οτι αν πρεπει να βαλω 1 ειδος δεν ξερω ποιο.μου αρεσουν και τα κοχυλοψαρα και τα πετροψαρα



Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Τελικά αποφάσισα να σας ακούσω και έτσι έβαλα 1 έτοιμο ζευγάρι julidochromis transcriptus όπου και θα παραμείνει μόνο του.

να και ένα βίντεο..sorry για την ποιότητα

http://tinypic.com/player.php?v=dmtjj9%3E&s=8#.UzxYmtJdUYk

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια ψαρια και πολυ ωραιο στησιμο ενυδρειου!

Να τα χαιρεσαι φιλε μου!

Το ενυδρειο ειναι ετσι σκοτεινο λογω ποιοτητας βιντεο ή δεν εχεις τις λαμπες αναμενες;

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Σιμο

πολυ ωραιο και χαιρομαι που

τα ψαρακια σου ηρθαν μια χαρα ;)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ φίλε μου, το ενυδρείο φαίνεται έτσι και για τους 2 λόγους αλλά θα μπει σύντομα λάμπα.Αυτή τη στιγμή έχω ένα απλό φωτιστικό πάνω από το ενυδρείο..

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε μου! Πολύ όμορφο!

Δεν θα μετανιώσεις που διάλεξες ένα είδος.

Για πες μας εξοπλισμό αν σου είναι εύκολο και τροφές. :)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ paul ... έκανες καλή δουλειά και έφτασαν τελικά σώα :bow:

Εκανα οτι καλητερο μπορουσα

για να φτασουν καλα ;)

Περιμενουμε νεα για το φως

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν φίλτρο έχω hailea 690 lt, θερμοστάτη 300 watt και τροφή haquoss cichlid gran juvenile και μια της tetra (δεν ξέρω ποια ακριβώς μου την έδωσε ένας φίλος).

έχουν αρχίσει ήδη και βγάζουν άμμο από τη φωλιά τους. λέτε να είναι σημάδια γέννας;

Link to comment
Share on other sites

Όχι ακόμα , απλώς φτιάχνουν το ενυδρείο όπως το θέλουν. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 4 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...