Jump to content

Προγραμματισμένη Διακοπή Ρεύματος


Recommended Posts

Την Παρασκευή θα κόψουν το ρεύμα στην περιοχή μου λόγω εργασιών από τις 7:30 μέχρι τις 14:00.

Είναι μια καλή ευκαιρία να πούμε τι μπορούμε να κάνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις που τουλάχιστον το ξέρουμε.

Οι απορίες μου είναι :

Τι γίνεται με την θερμοκρασία? Πόσο να περιμένω ότι θα πέσει? (τώρα 28 βαθμούς με δίσκους)

Τι γίνεται με την βιολογία? Όταν επανέλθει το ρεύμα θα χρειαστούν επιπλέον βακτήρια?

Τι γίνεται με το στάσιμο νερό για τόσες ώρες?

Πόσο νερό να αλλάξω όταν επανέλθει το ρεύμα?

Προσωπικά το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να βάλω την αεραντλία μου πάνω στο 1000άρι το UPS και όσο κρατήσει.

Περιμένω προτάσεις και τι να προσέξω.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή γράφω από κινητό δεν μπορώ να στο βρω, αλλά υπαρχει εδώ μέσα ένα πολυ καλό και αναλυτικό θέμα!

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια απορία είχα κι εγώ τον Οκτώβριο που θα είχαμε δύο φορές προγραμματισμένη διακοπή. Την πρώτη φορά δεν έγινε η διακοπή, αλλά την δεύτερη έγινε κανονικά, οπότε μπορεί καν να μην γίνει. :P

Για την θερμοκρασία δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια λύση, να τύλιγες με κάποιο μονωτικό υλικό το ενυδρείο; Εφόσον είναι μεγάλο ενυδρείο, η θερμοκρασία δε νομίζω να πέσει απότομα. Εμένα στο 25λιτρο μονομαχοενυδρείο είχε πέσει από το πρωί στις 6 μέχρι τις 10 από τους 27 στους 24,5 βαθμούς και το είχα τυλίξει με μία κουβέρτα. :P

post-55442-0-02430800-1382856886_thumb.jpg

Η βιολογία δεν παθαίνει τίποτα για λίγες ώρες, μπορείς να πάρεις μία αεραντλία που λειτουργεί με μπαταρίες ως εναλλακτική του ups. Εγώ μετά τη διακοπή δεν είχα κάνει ούτε αλλαγή, ούτε είχα ρίξει βακτήρια. Βέβαια έχω μονομάχο και χρυσόψαρα και σε πολύ λιγότερα λίτρα από τα δικά σου.

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Μπροβο ρε Δημήτρη , που είσαι και με αφήνεις να λέω τα δικά νου :D

Εδώ είμαι. :)

Link to comment
Share on other sites

Πεσε στα γονατα και παμε ολοι μαζι!!

Πατερ ημων.......!

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν σίγουρος ότι κάτι θα υπήρχε εδώ μέσα !!!!!!! Αλίμονο αν δεν υπήρχε :)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είμαι. :)

Θέλεις να νιωσεις

Ο απο μηχανής θεός

Για αυτό περίμενες Ε

Χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν σίγουρος ότι κάτι θα υπήρχε εδώ μέσα !!!!!!! Αλίμονο αν δεν υπήρχε :)

Καλά έκανες και άνοιξες θέμα!

Απλά είναι κρίμα για τα παιδιά που γράφουν τα άρθρα να μην τα δείχνουμε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Την ίδια απορία είχα κι εγώ τον Οκτώβριο που θα είχαμε δύο φορές προγραμματισμένη διακοπή. Την πρώτη φορά δεν έγινε η διακοπή, αλλά την δεύτερη έγινε κανονικά, οπότε μπορεί καν να μην γίνει. :P

Για την θερμοκρασία δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια λύση, να τύλιγες με κάποιο μονωτικό υλικό το ενυδρείο; Εφόσον είναι μεγάλο ενυδρείο, η θερμοκρασία δε νομίζω να πέσει απότομα. Εμένα στο 25λιτρο μονομαχοενυδρείο είχε πέσει από το πρωί στις 6 μέχρι τις 10 από τους 27 στους 24,5 βαθμούς και το είχα τυλίξει με μία κουβέρτα. :P

Η βιολογία δεν παθαίνει τίποτα για λίγες ώρες, μπορείς να πάρεις μία αεραντλία που λειτουργεί με μπαταρίες ως εναλλακτική του ups. Εγώ μετά τη διακοπή δεν είχα κάνει ούτε αλλαγή, ούτε είχα ρίξει βακτήρια. Βέβαια έχω μονομάχο και χρυσόψαρα και σε πολύ λιγότερα λίτρα από τα δικά σου.

Καλληρόη,

το νερό έχει μεγάλη θερμοχωρητικότητα, που σημαίνει ότι κρατάει τη θερμοκρασία του για αρκετή ώρα. Άλλωστε στο σπίτι μέσα έχει 20 βαθμούς (λογικά) - αλλιώς μένει κανείς μάλλον σε σπήλαιο. Αν και τώρα που το σκέφτομαι με τις τιμές που έχει το πετρέλαιο μπορεί να έχεις θερμοκρασία σπηλαίου!

Link to comment
Share on other sites

Καλληρόη,

το νερό έχει μεγάλη θερμοχωρητικότητα, που σημαίνει ότι κρατάει τη θερμοκρασία του για αρκετή ώρα. Άλλωστε στο σπίτι μέσα έχει 20 βαθμούς (λογικά) - αλλιώς μένει κανείς μάλλον σε σπήλαιο. Αν και τώρα που το σκέφτομαι με τις τιμές που έχει το πετρέλαιο μπορεί να έχεις θερμοκρασία σπηλαίου!

Σωστά, απλά όσο λιγότερα είναι τα λίτρα, τόσο πιο γρήγορα χαμηλώνει η θερμοκρασία. Εμένα πιο γρήγορα έπεσε στα 25 λίτρα από ότι στα 110. Οπότε ο PanaGreco στα 240 λίτρα πόση απώλεια να έχει;

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς έχει υποχωρήσει το πολύ κρύο. Ίσως θα έπρεπε λόγω δίσκων να αυξήσω την θερμοκρασία μου αύριο για να έχει τα περιθώρια να πέσει στην διακοπή ρεύματος.

Αν το πάω στους 30-31 φαντάζομαι ότι δεν θα πέσει κάτω από 27.

Link to comment
Share on other sites

ριξε μια κουβερτα απο πανω του και θα ειναι μια χαρα.εγω αντεξα σε μη μονωμενο σπιτι πανω απο 8 ωρες σε βουνο στη β.ελλαδα και εξω χιονιζε......

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς έχει υποχωρήσει το πολύ κρύο. Ίσως θα έπρεπε λόγω δίσκων να αυξήσω την θερμοκρασία μου αύριο για να έχει τα περιθώρια να πέσει στην διακοπή ρεύματος.

Αν το πάω στους 30-31 φαντάζομαι ότι δεν θα πέσει κάτω από 27.

Μην το κανεις......

Μην αγχωνεσαι δεν θα παθουν τιποτα και 25 να παει

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα εβαζα τον θερμαντηρα στο ups και μια αεραντλια με μπαταριες να δουλευει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πριν 2 εβδομάδες είχαμε διακοπή ρεύματος από τις 08.30 έως τις 17.30 (9 ώρες).Βέβαια δεν είχα το θέμα της θερμοκρασίας μιας

και έχω χρυσόψαρα.Είχα έτοιμη αντλία αέρος που δουλεύει με μπαταρίες.Είχα προετοιμάσει και νερό (έτσι ώστε με την διακοπή

η θερμοκρασία στο ενυδρείο και στο βαρέλι να πέσουν μαζί και να είναι περίπου το ίδιο.Από την αεραντλία τράβηξα δύο σωληνάκια

(ένα για το ενυδρείο και ένα για το βαρέλι προετοιμασίας).Στο εξωτερικό φίλτρο μετά την διακοπή του άνοιξα το καπάκι και του άδειασα

το περισσότερο νερό που είχα μέσα ίσα ίσα για να διατηρεί τα υλικά με υγρασία (http://www.aquazone.gr/forums/topic/16361-aeeaeidhth-naayiaoio-eae-aaioaenaassi/?p=134502 ).

Το προηγούμενο βράδυ δεν είχα ταίσει, ούτε και κατά την διάρκεια της διακοπής ούτε και μετά που ήρθε το ρεύμα.

Όταν ήρθε το ρεύμα ξαναγέμισα το φίλτρο (με νερό ενυδρείου φυσικά) και το έβαλα να λειτουργεί.Έκανα και μια αλλαγή νερού περίπου 30%.

Για 2 με τρεις ώρες έκανα κάθε τόσο τέστ για αμμωνία και νιτρώδη χωρίς να έχω πρόβλημα.

Το καπάκι του ενυδρείου εγώ το είχα ανοικτό για να οξυγονώνεται η επιφάνεια του νερού.Έτσι βέβαια πέφτει και η θερμοκρασία του νερού γρηγορότερα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τελικά θα βάλω την αεραντλία πάνω στο UPS και ίσως το εσωτερικό φίλτρο. Ελπίζω να πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Η διακοπή έγινε τελικά στις 8:30 και συνεχίζεται !!!!!

Το UPS κράτησε 2 ώρες την αεραντλία και το εσωτερικό φίλτρο. Τώρα είναι νεκρό :(

Ελπίζω να επανέλθει γρήγορα το ρεύμα.

Ξέχασα να πω ότι η θερμοκρασία από 28 έχει κατέβει στους 26 !!!!

Έγινε επεξεργασία - PanaGreco
Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς, θα έρθει το ρεύμα και δε γίνει τίποτα! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς, θα έρθει το ρεύμα και δε γίνει τίποτα! :thumbsu:

Συμφωνώ και εγώ!
Link to comment
Share on other sites

Το ρεύμα επανήλθε. Οταν πάω σπίτι το βράδυ θα κάνω μετρήσεις να δούμε τι έγινε.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα τι εγινε; Εκανες αλλαγη;

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Όλες οι μετρήσεις ήταν φυσιολογικές. Θα κάνω αύριο που θα έκανα έτσι και αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Οκ! Και βακτηρια!

Ποσο ειχε πεσει η θερμοκρασια;

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...