Jump to content

Φυτά και pecoltia γίνεται;


sp67

Recommended Posts

:rasp: Για αρχή καλησπέρα σε όλους.Είναι η πρώτη φορά που γράφω και ευχαριστώ για την όποια βοήθεια σας.

Μετά από πολύ καιρό που το ενυδρείο είναι με ψεύτικα φυτά αποφάσισα να βάλω αληθινά.

Πήρα για αρχή 1 Vallisneria

1 Cabomba

1 Echinodorus

1 Cryptocoryne

2 Anubias nana

Το πρόβλημα τώρα είναι ότι ο pecoltia έβαλε στο μάτι τη Vallisneria και δεν ξέρω αν θα σταματήσει

εκεί ή θα επιτεθεί και στα άλλα.Αν του βάζω spirulina θα βοηθήσει ή πρέπει να τον βγάλω,

πράγμα που δεν θέλω.Είναι 10 χρόνια εκει μέσα.Το ενυδρείο είναι 160 λ. αν λέει κάτι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι είναι το ψάρι. Σε ρωτώ γιατί τον L134 το είχε ένας φίλος μου και είχε μέσα και Echinidorus και Vallisneria χωρίς πρόβλημα. Εσύ πιο pecoltia έχεις γνωρίζεις;

Link to comment
Share on other sites

:rasp: Φίλε Χρήστο το ψάρι είναι peckoltia vittata.Τον υποψιάζομαι γιατί κατά τα άλλα

στο ενυδρείο έχω μόνο ένα ζεύγος αγγελόψαρα και red nose tetra.Ποιός άλλος

λοιπόν να είναι ο ένοχος;

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις όντως το L15 τότε έχεις όντως πρόβλημα το συγκεκριμένο ψάρι τρώει αλγες και φυτά (απαραίτητα στην διατροφή του) και αν δεν έχεις αλγες στο ενυδρείο σου τότε αναγκαστικά θα καταφύγει στα φυτά και την ζημιά την κάνη νύχτα. Προσπάθησε να του δόσης τροφή σε μορφή ταμπλέτας (από φυτά) ίσος έτσι καταπράσινης λίγο την μανία του. Φυσικά παίζει ρόλο και ο χαρακτήρας του ψαριού.

Επίσης δοκίμαζε το βράδυ να βάζεις ένα φίλο μαρουλάκι στον πάτο του ενυδρείου. ίσος έτσι αφήσει τα άλλα φυτά ήσυχα και ασχοληθεί με το μαρούλι.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ή αγγουράκι... Θα το εκτιμήσει δεόντως :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Κρατώντας το χορτάτο και έχοντας πάντα κάποιο λαχανικό ή φρούτο μεσα στο ενυδρείθο διαθέσιμο για αυτό να φάει,κατα πάσα πιθανότητα θα σταματήσει να σου ενοχλεί τα φυτά...Με τη Vallisneria μικρό το κακό καθώς αναπτύσσεται γρήγορα,το πρόβλημα όμως είναι οτι πιθανότατα θα ασχοληθεί και με τα Echinodorus άμα συνεχίσει έτσι...

Κατι άλλο,έχεις ξύλο στο ενυδρείο;Σε αυτά τα ψάρια το ξύλο αποτελεί σημαντικό στοιχείο της διατροφής τους και μπορεί και η έλλειψή του να οδηγήσει σε φάγωμα φυτών...Επίσης επειδή συχνά ως Peckoltia vittata πωλούνται και οι Panaque maccus,καλό θα ήταν να ανέβαζες φωτό του για να σιγουρέψεις το τι είναι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...