Jump to content

Γεννα Σε Γενηστρα;;;


german_ser

Recommended Posts

Καλησπερα! Εχω ενα ενυδρειο 130lt.... Μια θυληκια γκαπυ και μια ξιφοφορινα μαλλον ειναι ετοιμες να γεννησουν γιατι ειναι πολυ φουσκωμενες κι εχουν αυτο το μαυρο το σημαδακι πισω.... Δεν προλαβα να υπολογισω μερες ομως... Πως θα καταλαβω οτι ειναι ετοιμες; Να τις βαλω στις γεννηστρες ή θα στρεσαριστουν;

Link to comment
Share on other sites

Να τις αφησεις μεσα στο ενυδρειο ως εχουν! Αν υπαρχουν κρυψωνες για τα μικρα δεν θα εχεις προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις κρυψωνες; Φυτακια;

Link to comment
Share on other sites

Πες μας αν θέλεις και την σύνθεση του ενυδρείου , τι εξοπλισμό έχεις κτλ κτλ. :)

Link to comment
Share on other sites

post-58771-0-97077600-1395869496_thumb.jpg




Φίλτρο εξωτερικό EHEIM classic, θερμοστάτη EHEIM k αεραντλία έχω 2 αγγελόψαρα, 5 νέον, 5 πιγκουινάκια, 4 γκαπυ, ένα ζευγάρι ξιφοφόροι, ένα ζευγάρι μονομάχους, 3 ινδιάνοι, 3 αρλεκίνους 1 μικρό γατόψαρο κ 1 γλύφτη. Τα φυτά ειναι ψεύτικα.


Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εχεις θεματα με την ψαροσυνθεση σου! Εκτος οτι ειναι πολλα τα ψαρια για τα λιτρα σου, εχεις και ψαρια ασυμβατα μεταξυ τους και σε λαθος αριθμους!

Το τελευταιο που θα με απασχολουσε αυτη τη στιγμη θα ηταν η γεννα των γκαπυ!

Link to comment
Share on other sites

ειναι οπως τα λεει ο Θοδωρης!

Παρα πολλα ψαρια και πολυ διαφορετικα μεταξυ τους...

καλο θα ηταν να τα εδινες ολα και ξεκινουσες απο την αρχη, σιγα σιγα ενα υγιες ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά τα ψάρια συμβιώνουν πολύ καλά, δεν υπάρχει επιθετικότητα στο ενυδρείο. Για τ αριθμό των ψαριών συμβουλεύτηκα pet shop. τι μπορώ να κάνω τώρα? ποία ψάρια δεν ταιριάζουν απο αυτα που έχω?

Link to comment
Share on other sites

attachicon.gifDSC_0156.jpg

Φίλτρο εξωτερικό EHEIM classic, θερμοστάτη EHEIM k αεραντλία έχω 2 αγγελόψαρα, 5 νέον, 5 πιγκουινάκια, 4 γκαπυ, ένα ζευγάρι ξιφοφόροι, ένα ζευγάρι μονομάχους, 3 ινδιάνοι, 3 αρλεκίνους 1 μικρό γατόψαρο κ 1 γλύφτη. Τα φυτά ειναι ψεύτικα.

Θα σου εξηγησω τα λαθη!

1) Τα κοκκινισμενα θελουν μαλακο οξινο νερο και τα πρασινισμενα σκληρο αλκαλικο!

2) Τα αγγελοψαρα, τα νεον, τα πιγκουινακια, οι ινδιανοι, οι αρλεκινοι, και τα γατοψαρα θελουν κοπαδι. Τα αγγελοψαρα τουλαχιστον 4 και τα υπολοιπα πανω απο 6!

3) Τα νεον ειναι η τροφη των αγγελοψαρων στη φυση!

4) Τα γκαπυ και τα πλατυ ζουν σε χαρεμια των 1 αρσενικου και 2-3 θηλυκα!

5) Οι μονομαχοι ειναι μοναχικα ψαρια! Εκτος κι αν ειναι θηλυκα που ισως να ζησουν πανω απο ενα μαζι!

6) Τα λιτρα σου ειναι αρκετα για ενα μονο κοπαδι απο πιγκουινακια, νεον, ινδιανακια, αρλεκινους και αλλο ενα με γατοψαρα ( κορυντορας )! Μπορεις επισης να κρατησεις και τον πλεκο ( γλυφτη ) αν ειναι καποια μικροσωμη ρατσα! Συνηθως ομως τα πλεκο του εμποριου γινονται θηρια!

7) Τα αγγελοψαρα γινονται θηρια και δεν κανουν για τα λιτρα σου!

8) Τα πλαστικα καλυτερα να τα βγαλεις και να βαλεις ευκολα αληθινα φυτα!

9) Γλυφτες ψαρια δεν υπαρχουν!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ηοψη μου είναι να κρατήσεις τα γκάπυ κάνοντάς τα 2 αρσενικά και 5-6 θηλυκά και τα υπόλοιπα να τα δόσεις πίσω.... άλλη λύση είναι να κάνεις καμιά 15άδα νέον κρατώντας και το κόρυ προσθέτοντας άλλα 4 με προϋπόθεση όμως επεξεργασίας του νερού.

τέλος αν κρατήσεις τα γκάπυ βάλε ευκολα φυτά όπως κερατόφυλλο και ντοματιά, αν κρατήσεις τα νέον πάνε σε "Εχινοδορος, βαλισνερια, καμπομπα και εγκερια ντενσα" όπως μου έχει πει στο παρελθόν ο sturm!

Link to comment
Share on other sites

ηοψη μου είναι να κρατήσεις τα γκάπυ κάνοντάς τα 2 αρσενικά και 5-6 θηλυκά και τα υπόλοιπα να τα δόσεις πίσω.... άλλη λύση είναι να κάνεις καμιά 15άδα νέον κρατώντας και το κόρυ προσθέτοντας άλλα 4 με προϋπόθεση όμως επεξεργασίας του νερού.

τέλος αν κρατήσεις τα γκάπυ βάλε ευκολα φυτά όπως κερατόφυλλο και ντοματιά, αν κρατήσεις τα νέον πάνε σε "Εχινοδορος, βαλισνερια, καμπομπα και εγκερια ντενσα" όπως μου έχει πει στο παρελθόν ο sturm!

Αυτο το ξεχασα! Σωστος!

Τι εγινε με εκεινο το θεμα, πλακα στη πλακα;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ξεχασα! Σωστος!

Τι εγινε με εκεινο το θεμα, πλακα στη πλακα;

το δουλεύω και μόλις είμαι έτοιμος θα παρουσιάσω. Τα πρώτα φυτάκια μπήκαν πάντος.

Όπως βλέπεις είμαι καλός μαθητής σλουρπ.. :money::lolu:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις διορθώσεις τωρα πρέπει να αποφασίσω τι θα κάνω. Χαμηλά φυτά σε στυλ γκαζόν τι μου προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

Τα γρασίδια εχουν πολλες απαιτήσεις, κατατάσσονται στα ψιλοδύσκολα φυτάκια. Πολυ καλό φωτισμό, CO2 κτλ. Αν τους τα προσφέρεις, έχεις επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Και μια ακόμη ερώτηση ειναι κάλο να βάλω κ φίλτρο βυθού ( στρώσιμο πλακιδίων στο βυθώ ) ή δεν χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται. Στο βυθό σου θα υπάρχουν οργανικά που θα χρειάζονται για τα φυτά σου, θα λειτουργούν σα "τροφή", ενα είδος φυσικής λίπανσης και σκούπα που θα κάνεις, καλό ειναι να κάνεις πολύ σπάνια για αυτο ακριβώς το λόγο.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω απολυτα με τον αποΠανο! :P

Το φιλτρο βυθου ειναι ξεπερασμενο! Να τον αφησεις ησυχο τον βυθο!

Link to comment
Share on other sites

για καθαρό βυθό αν κ έχω σκούπα βυθού

Το φιλτρο βυθου ανακυκλωνει το νερο που ειναι κατω απο τα πλακακια,δεν καθαριζει τον βυθο.

Μην το βαλεις δεν χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

ανάλογα τα ψάρια που εχεις βάζεις κ τα ανάλογα φυτά?

Κοίτα, αν θέλεις ν το κάνεις καθαρά βιοτοπικό, τότε πρεπει να βάλεις φυτά που υπάρχουν στους βιότοπο τα που ζουν τα ψάρια σου στη φύση. Δε το βρίσκω απαραίτητο να κάνεις κάτι τέτοιο εκτός αν το θέλεις. Βάλε οποία φυτα σου αρέσουν και μπορείς να τα συντηρήσεις στο ενυδρειο σου για να το ευχαριστηθείς. Μερικές φορές όμως ανάλογα με τα ψάρια πανε και τα φυτά όχι για κανένα άλλο λόγο αλλα για να μη γίνουν μεζές.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

βάλε στην αρχή εύκολα φυτά που να αναπτύσσονται και γρήγορα.Δεν είναι απαραίτητο να ακολουθήσεις την βιοτοπικότητα των ψαριών εκτός και αν θες.

Πιο πάνω πάντως, σου έγραψα και έναν μπούσουλα, σε σχέση με τα ψάρια που θα κρατήσεις τελικά.

Αλήθεια έκανες κάτι με την ψαροσύνθεσή σου;

Τώρα για το θέμα του φίλτρου βυθού, αν και το δουλεύω πολλά χρόνια ειδικά στο φυτεμένο έχει δύο σοβαρά μειονεκτήματα.

Ένα ότι παρασέρνει τα οργανικά από τον βυθό και δεύτερο ότι άμα φυτέψεις κάτι, δεν μπορείς μετά να το ξεριζώσεις

Επίσης δεν καθαρίζει τον βυθό, απλά ενισχύει το "στρώσιμο" του μιας και γίνεται όλος βιολογικό υλικό (η χαρά της γαρίδας). Το μόνο ουσιαστικά πλεονεκτήματα που έχει είναι η απλότητα του (ελάχιστη συντήρηση) και το ότι έχουν καλύτερη οξυγόνωση οι ρίζες.

Έγινε επεξεργασία - symvoulos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...