Jump to content

βαθεια λυπημενος


ser

Recommended Posts

παιδεια καλησπερα σήμερα μου συνεβη κατι πολυ δυσάρεστο

εχασα τον ένα από τους δύο pleco που είχα στο ενυδρείο μου δυστιχώς

έχω ένα 60 αρι juvel σε πολύ καλή κατάσταση και με πολύ κόπο και μεράκι

απο ότι είδα και οι δύο τους τσακώνονταν τελικα νίκησε ο δυνατότερος και μετα λύπης μου

ο άλλος πέθανε θα ήθελα να σας ρωτήσω μπορώ να βάλω κάποιον άλλο άλλου είδουσ

χωρις να τσακωθεί με αυτόν που έμεινε και αν ναι ποιον?

και επίσης κάτι ακόμα βλέπω πολλά παιδειά εδω που ταίζουν τα pleco τους με αγγουράκι ισχύει?

να σας σημειώσω οτι έχω το κοινό είδος pleco catfish σας παρακαλώ ας με βοηθήση καποιος

με κάποια πρόταση να λύσω το πρόβλημα τα λατρεύω τα plecacia :rasp::lmao::lmao::lmao::D:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Οχι μονο αγγουρακι αλλα δεχονται επεισις,καροτακι και πατατα ενω στο εμποριο κυκλοφορουν και ταμπλετες ειδικες για τα πλεκο.

Link to comment
Share on other sites

παιδεια καλησπερα σήμερα μου συνεβη κατι πολυ δυσάρεστο

εχασα τον ένα από τους δύο pleco που είχα στο ενυδρείο μου δυστιχώς

έχω ένα 60 αρι juvel σε πολύ καλή κατάσταση και με πολύ κόπο και μεράκι

απο ότι είδα και οι δύο τους τσακώνονταν τελικα νίκησε ο δυνατότερος και μετα λύπης μου

ο άλλος πέθανε θα ήθελα να σας ρωτήσω μπορώ να βάλω κάποιον άλλο άλλου είδουσ

χωρις να τσακωθεί με αυτόν που έμεινε και αν ναι ποιον?

και επίσης κάτι ακόμα βλέπω πολλά παιδειά εδω που ταίζουν τα pleco τους με αγγουράκι ισχύει?

να σας σημειώσω οτι έχω το κοινό είδος pleco catfish σας παρακαλώ ας με βοηθήση καποιος

με κάποια πρόταση να λύσω το πρόβλημα τα λατρεύω τα plecacia :rasp::lmao::lmao::lmao::D:wacko:

Το ότι τσακόνωνταν οι 2 πλέκο οφείλεται κυρίως στο γενονός ότι 60 λίτρα δεν είναι αρκετά για να μοιραστούν τους χώρους βοσκής αν μπορούμε να το πούμε έτσι. Από ότι κατάλαβα δεν τάϊζες καθόλου τους πλέκο σου και τρέφονταν μόνο από απομεινάρια και άλγη. Ναί υπάρχουν ειδικές ταμπλέτες για πλέκο. Οι πλέκο μεγαλώνουν κιόλας πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς τον common pleco (Hypostomus plecostomus)? Αν ναι, το συγκεκριμένο είδος είναι απαγορευτικό για τα λίτρα σου, τόσο εξαιτίας του τελικού του μεγέθους, όσο και του βιολογικού φορτίου που θα προσθέσει στο ενυδρείο σου.

Επίσης, από τη δική μου εμπειρία, το συγκεκριμένο είδος είναι αρκετά επιθετικό και "τσαμπουκαλίδικο", γεγονός που κάνει απαγορευτική οποιαδήποτε προσπάθεια από μέρους σου προσθήκης και άλλων ψαριών βυθού.

Για τα δικά σου λίτρα θα πρότεινα να βάλεις 1 ζευγάρι ancistrus και να βγάλεις τον συγκεκριμένο pleco.

Επίσης, δώσε βάση σε όσα αναφέρθηκαν ήδη πιο πάνω σχετικά με τη διατροφή των pleco. Δηλαδή μην αφήνεις να τρέφονται με όση άλγη βρούν και με αποφάγια. Είναι απαραίτητο να προμηθευτείς τις κατάλληλες τροφές (ταμπλέτες), ώστε να τους προσφέρεις μια πιο ισσοροπημένη διατροφή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...