Jump to content

Τα Φώτα Σας(Για Ακόμη Μία Φορά)


pkmiloupas

Recommended Posts

Έχω παρατηρήσει κάτι σαν χνούδι πάνω στα φύλα της ανούμπια και στο ξύλο και σήμερα καθώς έψαχνα στο φόρουμ κατέληξα στο συμπέρασμα ότι είναι τριχοειδής άλγη αλλά θέλω να μου πείτε και εσείς, που είστε ποιο έμπειροι από εμένα, αν είναι αυτή ή κάτι άλλο και αν ναι τι μπορώ να κάνω για να την αντιμετωπίσω και που οφείλετε!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας εκ των προτέρων!

1zuj.jpgp3z3.jpgwsd2.jpgs0ky.jpgycim.jpg

f49d.jpg

Συγνώμη αν οι φωτογραφίες δεν είναι πολύ καθαρές αλλά είναι τραβηγμένες από tablet και με περίεργες συνθήκες φωτισμού!

Link to comment
Share on other sites

Για αλγη το κοβω κι εγω !! Εχεις κατι που να τρεφεται απο αλγμη μεσα η μονο τον εικονιζομενο μονομαχο?

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αυτόν! Είναι και τα λίτρα μου λίγα...

Παρε κανενα σαλιγγαρι να κανει δουλεια με την αλγη !

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο τρεχει το εδυδρειο σου, τη λιτρα ειναι και τη λαμπες και ποσες εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Τρέχει 3 εβδομάδες!

Είναι 11 Λίτρα (9 καθαρά)

Για φωτισμό δεν έχω κάτι για την ανούμπια, μόνο ένα φωτιστικό που βρίσκετε πάνω από το ενυδρείο(το ανάβω 3-4 ώρες περίπου) και το φως του ήλιου που μπαίνει από το παράθυρο!

Link to comment
Share on other sites

Τρέχει 3 εβδομάδες!

Είναι 11 Λίτρα (9 καθαρά)

Για φωτισμό δεν έχω κάτι για την ανούμπια, μόνο ένα φωτιστικό που βρίσκετε πάνω από το ενυδρείο(το ανάβω 3-4 ώρες περίπου) και το φως του ήλιου που μπαίνει από το παράθυρο!

Το φως του ηλιου φταιει.οσο και να το περιορισεις δε θα ξεφορτωθεις την αλγη πληρως.ολοι βγαζουμε !

Link to comment
Share on other sites

τα λιτρα ειναι ελαχιστα και δεν μπορουν να φιλοξενισουν ζωντανο οργανισμο (ισως μονο καποια σαλιγκαρακια), καθως το "συστημα" θα εχει πολλα σκαμπανεβασματα με καθολου σταθερες παραμετρους..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το φως του ηλιου φταιει.οσο και να το περιορισεις δε θα ξεφορτωθεις την αλγη πληρως.ολοι βγαζουμε !

:thumbsu:

Ποσο ταιζεις?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο βλεπω κι εγω Κωστα σαν υπολοιμα τροφης.

Link to comment
Share on other sites

Εχει και πανω στο ξυλο..περιεργη περιπτωση και οι φωτο δε βοηθανε πολυ.Απαντα και στα παιδια για το φαγητο και ποσο συχνα κανεις αλλαγες

Link to comment
Share on other sites

Αυτο στο ξυλο ισως ειναι ο μηκυτας που βγαινει σχεδον παντα.Τα αλλα δεν ειναι αλγη παντως.

Link to comment
Share on other sites

τα λιτρα ειναι ελαχιστα και δεν μπορουν να φιλοξενισουν ζωντανο οργανισμο (ισως μονο καποια σαλιγκαρακια), καθως το "συστημα" θα εχει πολλα σκαμπανεβασματα με καθολου σταθερες παραμετρους..

Το ξέρω...Περιμένω να μου δώσουν ένα 40 λίτρα να τον βάλω εκεί!

:thumbsu:

Ποσο ταιζεις?

Δίνω 5-6 πέλετ 2 φορές τη μέρα (έδινα περισσότερο αλλά το μείωσα από αυτά που μου είπαν τα παιδιά από το φόρουμ σε άλλο ποστ) και σήμερα αγόρασα και bloodworm!

Δεν ειναι αλγη ρε παιδια αυτο..σαν βρωμια μου φαινετε..

Αν είναι βρομιά από να προέρχεται; Έχει καπάκι το ενυδρείο!

Αλλαγές κάνω 1 φορά την εβδομάδα το 30% (3 λίτρα)!

Έγινε επεξεργασία - pkmiloupas
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω...Περιμένω να μου δώσουν ένα 40 λίτρα να τον βάλω εκεί!

Δίνω 5-6 πέλετ 2 φορές τη μέρα (έδινα περισσότερο αλλά το μείωσα από αυτά που μου είπαν τα παιδιά από το φόρουμ σε άλλο ποστ) και σήμερα αγόρασα και bloodworm!

Αν είναι βρομιά από να προέρχεται; Έχει καπάκι το ενυδρείο!

Αλλαγές κάνω 1 φορά την εβδομάδα το 30% (3 λίτρα)!

Κοιτας αν τρωει οσο του δινεις? αν δε το τρωει ειναι και απο αυτο σε συνδιασμο με το φως.Η αλλαγη ενταξει ειναι.Φιλτρο εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω...Περιμένω να μου δώσουν ένα 40 λίτρα να τον βάλω εκεί!

Δίνω 5-6 πέλετ 2 φορές τη μέρα (έδινα περισσότερο αλλά το μείωσα από αυτά που μου είπαν τα παιδιά από το φόρουμ σε άλλο ποστ) και σήμερα αγόρασα και bloodworm!

Αν είναι βρομιά από να προέρχεται; Έχει καπάκι το ενυδρείο!

Ενοεις μικρες μπιλιες ετσι?

Απο υπολοιμα τις τροφης που δεν καταναλωνετε.

Link to comment
Share on other sites

Έχω φίλτρο!

Ναι τις μπίλιες εννοώ! και συγκεκριμένα http://www.oceannutrition.eu/products.aspx?Product=betta-pro

Δεν νομίζω να μένουν υπολείμματα από την τροφή...την καταναλώνει αμέσως και όποτε πλησιάζω έρχεται στο τζάμι σαν να περιμένει να το ταΐσω!

Αλλά ακόμα και αυτό να είναι αν το καθαρίσω θα φύγει;(και πως θα το κάνω αυτό; :blush: )

Link to comment
Share on other sites

Αν και μεσα στο φιλτρο εχεις το ιδιο πανω στο σφουγγαρι ειναι βρωμια..Βγαζεις φυτα και ξυλο και τα ξεπλενεις,μηπως δεν ειχες πλυνει καλα τη λαβα οταν το εστησες? παιζει να ειναι και απο αυτο αλλιως αν τελικα ειναι αλγη παρε σαλιγκαρακια και μετεφερε τα και στο καινουργιο ενυδρειο μιας και κανουν καλο

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εκλεισες το φιλτρο και οταν το αναψες ξανα σου εφτυσε μεσα μουργα?

Link to comment
Share on other sites

Αν και μεσα στο φιλτρο εχεις το ιδιο πανω στο σφουγγαρι ειναι βρωμια..Βγαζεις φυτα και ξυλο και τα ξεπλενεις,μηπως δεν ειχες πλυνει καλα τη λαβα οταν το εστησες? παιζει να ειναι και απο αυτο αλλιως αν τελικα ειναι αλγη παρε σαλιγκαρακια και μετεφερε τα και στο καινουργιο ενυδρειο μιας και κανουν καλο

Τώρα που το λες παρατήρησα ότι υπάρχει και στην είσοδο του φίλτρου!

Μηπως εκλεισες το φιλτρο και οταν το αναψες ξανα σου εφτυσε μεσα μουργα?

Είχαμε διακοπή πριν δύο μέρες το βράδυ!

Νομίζω από τότε εμφανίστηκε!(χωρίς να είμαι απόλυτα βέβαιος!)

Να τα βγάλω και να τα ξεπλύνω λέτε;;;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που σου λεω ειναι τοτε...μουργα απο το φιλτρο που την εφτυσε οταν αναψε.

Και να μην την καθαρισεις δεν ειναι τιποτα,βακτηρια απο το φιλτρο σου ειναι.

Αν θες να την καθαρισεις τραβα τα με ενα λαστιχο οταν κανεις αλλαγη νερου.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το λες παρατήρησα ότι υπάρχει και στην είσοδο του φίλτρου!

Είχαμε διακοπή πριν δύο μέρες το βράδυ!

Νομίζω από τότε εμφανίστηκε!(χωρίς να είμαι απόλυτα βέβαιος!)

Να τα βγάλω και να τα ξεπλύνω λέτε;;;

Μαλον κατα 90 τις εκατο αυτο ειναι!

Με νερο του ενυδρειου και μετα βαλε και βακτηρια.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι άλγη ή κάτι βλαβερό και είναι βακτήρια θα τα αφήσω για να βοηθήσουν στην βιολογία! :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Λυθηκεεεεεεεεεεεεεε !!!!!!!!!!! :bow: :bow: :bow:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...