Jump to content

Αλλαγη Φωτισμου?


giwrgos26

Recommended Posts

καλησπερα σε ολλους.

απεκτησα ενα ενυδρειο 120 λιτρων (μεταχηρισμενο)

σκεφτομαι να το κανω φυτεμενο με καπια ευκολα φυτα.

εχει 2 λαμπες t8 18w η καθε μια! (60cm)

1 μια βγαζει ενα ψυχρο λευκο φως. arcadia freshwater ff 18

ενω η αλλη βγαζει ενα ελαφρη ροζ. PHILIPS AQUARELLE TL-D 18W

κανουν για φυτα?

να τις αλλαξω?

σκεφτομαι να βαλω μια με 6500κ (μποστα) και μια 4000κ (πισω)

τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Αυτες που εχεις τωρα ποσα κελβιν ειναι;

Τα κελβιν που σκεφτεσαι να βαλεις ειναι τα σωστα! Αν η παλια βγαζει ελαφρυ ροζ πιθανον να ειναι κι εκεινη γυρω στις 4000!

Αλλα καλυτερα να τις αλλαξεις τωρα πριν ξεκινησει το ενυδρειο!

Link to comment
Share on other sites

αυτο δεν το ξερω. γιατι οι λαμπες δεν γραφουν kelvin πανω. μονο την μαρκα.

η μια βγαζει ψυχρο λευκο.( σαν τις λαμπες οικονομιας που ειναι στα 6400)

και η δευτερη ελαφρη ροζ.

σκεφτομαι να κανω μια πατεντα.

το καπακι στο μπροστα μερος εχει αρκετο χωρο.

λεω να βαλω στα σημεια εκεινα 2 ντουι (σαν αυτα που εχουμε στο σπιτι) ενα στο αριστερο ακρο και ενα στο δεξι.

και να βαλω αλλες 2 λαμπες οικονομιας 9w των 6400κ καθε μια. ετσι θα εχω συνολο αλλα 18w.

τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι οι σωστες λαμπες που βρηκα στο ιντερνετ,η πρωτη ειναι 7500Κ και η δευτερη 10000Κ.Κοιτα εδω και εδω.Οπωτε οπως καταλαβαινεις θελουν αλλαγη.

Αυτο με τα ντουι που λες μη το κανεις γιατι με την εξετμιση του νερου που θα εχεις, το νερο θα μπει στο ντουι και θα εχεις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι οι σωστες λαμπες που βρηκα στο ιντερνετ,η πρωτη ειναι 7500Κ και η δευτερη 10000Κ.Κοιτα εδω και εδω.Οπωτε οπως καταλαβαινεις θελουν αλλαγη.

Αυτο με τα ντουι που λες μη το κανεις γιατι με την εξετμιση του νερου που θα εχεις, το νερο θα μπει στο ντουι και θα εχεις προβλημα.

ok. θα τις αλλαξω.

μπορω να παρω απλες φθορισμου? η πρεπει να ειναι για ενυδρειο?

οσο για τα ντουι το σκεφτηκα και υπαρχει λυση.

κυκλοφορουν στο εμποριο κατι μονοτικα αδιαβροχα σαν μακαρονι με πολυ μεγαλη ελαστικοτητα (φαντασου οτι μπενει στο χερι μου). ντυνεις αυτο που θες, μετα το ζεστενεις με θερμοπιστολο και αυτο σφιγκει-σκληρενει. αν αργοτερα θελεις να το βγαλεις κοβετε πανευκολα με φαλτσετα.

Link to comment
Share on other sites

Κανουν και οι απλες λαμπες αρκει να ειναι σωστα τα καλβιν.

Εγω αυτο με το ντουι που λες το φοβαμαι..δεν νομιζω να το εκανα..μιλαμε για νερο και ηλεκτρικο ρευμα..

Link to comment
Share on other sites

την συγκεκριμενη πατεντα μου την προτεινε ο αδερφος μου. (ηλεκτρολογος) σαν απολυτα ασφαλες! για να μην μπω στην διαδικασια να αλλαξω μπαλαστ!

δεν ξερω και εγω εαν θα το κανω.

εκει που θελω να καταληξω ειναι:

μπορει αυτος ο τροπος να κανει την δουλεια που θα κανει μια λαμπα φθορισμου?

Link to comment
Share on other sites

και κατι ακομα

εαν κατω απο τις λαμπες τοποθετησω αντανακλαστηρες (στην βαση του καπακιου) θα κανουν δουλεια?

θα μπορεσω να φυτεψω καπιο μετριο φυτο? 81 x 36 x 45 ειναι η διασταση του ενυδρειου 110 λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

και κατι ακομα

εαν κατω απο τις λαμπες τοποθετησω αντανακλαστηρες (στην βαση του καπακιου) θα κανουν δουλεια?ολο και θα βοηθησουν.

θα μπορεσω να φυτεψω καπιο μετριο φυτο? 81 x 36 x 45 ειναι η διασταση του ενυδρειου 110 λιτρα.και γιατι να μην φυτεψεις?

Link to comment
Share on other sites

και κατι ακομα

εαν κατω απο τις λαμπες τοποθετησω αντανακλαστηρες (στην βαση του καπακιου) θα κανουν δουλεια?ολο και θα βοηθησουν.

θα μπορεσω να φυτεψω καπιο μετριο φυτο? 81 x 36 x 45 ειναι η διασταση του ενυδρειου 110 λιτρα.και γιατι να μην φυτεψεις?

οκ. θα βαλω αντανακλαστηρες.

το φυτο μετριας δυσκολιας θα αναπτυχθει σωστα με 2 λαμπες η θα σαπισει? αυτο ρωταω.

πηγα σημερα και ρωτησα για λαμπες. 3 ευρω οι δυο απλες λαμπες φθορισμου στα 18w η καθε μια και 25 ευρω λαμπες led στα 9w η καθε μια.

και οι led και οι φθοριου ειναι με τα ιδια χαρακτηριστικα kelvin αλλα οι πρωτες υστερουν σε lumen 750-1100 οι φθοριου.

ακουω γνωμες. τι κανω?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις μια φοτο απο το καπακι σου?Τελικα θα προσθεσεις λαμπες η μονο θα αλλαξεις αυτες?

Link to comment
Share on other sites

Με 2 λαμπες των 18 βατ η καθε μια πας στα 36 βατ σε 110 λιτρα νερο..μονο ευκολα φυτα μπορεις να βαλεις.Τα μετρια δεν σημαινει οτι αν ανεβεις σε φως μπορεις να α βαλεις,θελουν και co2 και λιπασματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...