Jump to content

Πρασινάδα στην επιφάνεια


iliovas

Recommended Posts

Προς τους γνωστούς μποστανάδες του φόρουμ.

Τι είναι αυτά που κατα καιρούς γεμίζουν την επιφάνεια του ενυδρείου μου ?

η πρώτη φωτογραφία είναι από πάνω προς τα κάτω και η δεύτερη από κάτω προς τα πάνω

post-31-1131299661_thumb.jpg

post-31-1131299943_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Βασίλη.Είναι το λεγόμενο 'Duckweed' ή αλλιώς Lemna Minor ή Lemna Trisucla.Είναι καταπληκτικός νιτροφάγος αλλά έχει σαν μειονέκτημα να κόβει το φώς από τα υπόλοιπα φυτά γιαυτό και δέν προτιμείτε σε φυτεμένα.... :blush:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Δημήτρη

αλλά παραμένω με τη απορία πως πολλαπλασιάζεται κατά καιρούς από μόνο του ...

όταν το αφαιρώ από την επιφάνεια δεν υπάρχει φλαράκι για αρκετούς μήνες και ξαφνικά μια μέρα εμφανίζεται και αρχίζει και πολλαπλασιάζεται τρελλά καλύπτοντας όλη την επιφάνεια ενός 2μετρου ενυδρείου.

Θα ψάξω με τις ονομασίες που μου έδωσες στο δίκτυο να μάθω περισσότερα

Ίσως τελικά και να το κρατήσω αφού τα ενυδρεία μου δεν είναι φυτεμένα, έχω όμως την εντύπωση ότι το ενυδρείο αποκτά ένα τόνο προς το πράσινο αφού το φως για να περάσει στο νερό πρέπει να διασχίσει πρώτα το "γκαζόν"

Link to comment
Share on other sites

αλλά παραμένω με τη απορία πως πολλαπλασιάζεται κατά καιρούς από μόνο του ...

όταν το αφαιρώ από την επιφάνεια δεν υπάρχει φλαράκι για αρκετούς μήνες και ξαφνικά μια μέρα εμφανίζεται και αρχίζει και πολλαπλασιάζεται τρελλά καλύπτοντας όλη την επιφάνεια ενός 2μετρου ενυδρείου.

Η Lemna Minor μπορεί να εξελιχθεί σε μάστιγα σε μερικές περιπτώσεις

Για να πολλαπλασιαστεί θέλει αρκετό φώς νιτρικά και προπάντων στασιμο νερό στην επιφάνεια.

Οσο ποιο στάσιμο ειναι τόσο ποιο πολύ πολλαπλασιάζεται.

Οταν πέσει η θερμοκρασία κάτω απο τους 25 τότε αρχίζει και χαλάει (ασπρίζει)

Αν βρίσκεται σε σημείο όπου δεν υπάρχει φώς και χαλάσει τότε δημιουργείτε άλγη σε εκείνο το σημείο.

:blush:

Link to comment
Share on other sites

Η Lemna Minor μπορεί να εξελιχθεί σε μάστιγα σε μερικές περιπτώσεις

Για να πολλαπλασιαστεί θέλει αρκετό φώς νιτρικά και προπάντων στασιμο νερό στην επιφάνεια.

Οσο ποιο στάσιμο ειναι τόσο ποιο πολύ πολλαπλασιάζεται.

Οταν πέσει η θερμοκρασία κάτω απο τους 25 τότε αρχίζει και χαλάει (ασπρίζει)

Αν βρίσκεται σε σημείο όπου δεν υπάρχει φώς και χαλάσει τότε δημιουργείτε άλγη σε εκείνο το σημείο.

:blush:

4180[/snapback]

Το φως στο ενυδρείο είναι μάλλον λίγο έως αρκετό, σε καμία περίπτωση πολύ αφού το ενυδρείο δεν είναι φυτεμένο και τα frontosa που είναι ψάρια που ζουν σε μεγάλα βάθη δε χρειάζονται ούτε έχουν μάθει σε πολύ φώς.

Νιτρικά δεν νομίζω πως έχω πολλά - έχω βέβαια σταματήσει αρκετά χρόνια να κάνω μετρήσεις έχοντας εμπιστοσύνη στο καλό φιλτράρισμα και τις τακτικές αλλαγές που κάνω και στη παρατήρηση της συμπεριφοράς των ψαριών μου.

Η επιφάνεια του ενυδρείου δεν είναι στάσιμη αφού στις δύο πίσω γωνίες είναι η επιστροφή δύο μεγάλων κυκλοφορητών.

Η θερμοκρασία 26-27 C

Link to comment
Share on other sites

Νιτρικά δεν νομίζω πως έχω πολλά - έχω βέβαια σταματήσει αρκετά χρόνια να κάνω μετρήσεις έχοντας εμπιστοσύνη στο καλό φιλτράρισμα και τις τακτικές αλλαγές που κάνω και στη παρατήρηση της συμπεριφοράς των ψαριών μου.

Η επιφάνεια του ενυδρείου δεν είναι στάσιμη αφού στις δύο πίσω γωνίες είναι η επιστροφή δύο μεγάλων κυκλοφορητών.

Η θερμοκρασία 26-27 C

4181[/snapback]

Αφρικάνες, σαρκοφαγες, μεγάλες, μαυρες, ερωτιάρες :blush: και να μην υπαρχουν νιτρικο-φωσφωρικα δεν υπαρχει περιπτωση.. :rasp::blush: .Το λεω με σιγουρια, εκ πειρας. Τοσα χρονια φουρναρης-mbunas :hysterical: εχω ψησει-ταίσει...και οταν μετρησα...Παρολο το κερατοφυλλο που ηταν με το κιλο για να τραβαει (και οντως τραβαγε αφου ειχε τρελη αναπτυξη) ειχα νιτρικα 40ppm. Και ολα αυτα με 35% αλλαγη νερου το μηνα!

Οποτε τα θρεπτικα ειναι που κανουν τη ζημια και οχι τοσο οτι εχεις στασιμο νερο(ΙΜΟ). Ξερω ειναι πολυ υπουλο το συγκεκριμενο φυτο. :blush:

Link to comment
Share on other sites

Αφρικάνες, σαρκοφαγες, μεγάλες, μαυρες, ερωτιάρες :blush:  και να μην υπαρχουν νιτρικο-φωσφωρικα δεν υπαρχει περιπτωση.. :rasp:  :blush: .Το λεω με σιγουρια, εκ πειρας. Τοσα χρονια φουρναρης-mbunas :hysterical:  εχω ψησει-ταίσει...και οταν μετρησα...Παρολο το κερατοφυλλο που ηταν με το κιλο για να τραβαει (και οντως τραβαγε αφου ειχε τρελη αναπτυξη) ειχα νιτρικα 40ppm. Και ολα αυτα με 35% αλλαγη νερου το μηνα!

Οποτε τα θρεπτικα ειναι που κανουν τη ζημια και οχι τοσο οτι εχεις στασιμο νερο(ΙΜΟ). Ξερω ειναι πολυ υπουλο το συγκεκριμενο φυτο. :blush:

4189[/snapback]

Καλα ρε παιδια, εγω τοτε γιατι δεν εχω? Ιδιες συνθηκες με του Ηλια περιπου, και τα νιτρικα στο Θεο και λιγο παραπανω (μονο φως δεν εχει πολυ)! Και εγω ΤΟ ΘΕΛΩ αν ειναι ρουφηχτρα νιτρικων! Ηλια δε μου το κανεις ενα πακετακι? Εδω να δεις τι θα βρει να φαει!

Link to comment
Share on other sites

Καλα ρε παιδια, εγω τοτε γιατι δεν εχω? Ιδιες συνθηκες με του Ηλια περιπου, και τα νιτρικα στο Θεο και λιγο παραπανω (μονο φως δεν εχει πολυ)! Και εγω ΤΟ ΘΕΛΩ αν ειναι ρουφηχτρα νιτρικων! Ηλια δε μου το κανεις ενα πακετακι? Εδω να δεις τι θα βρει να φαει!

4194[/snapback]

Τώρα που το λες, λέω να σου στείλω ένα πακετάκι.

20 κιλά είναι καλά ?

Λέτε να το γυρίσω στις καλιέργειες ? :blush:

Εκείνο που μου φαίνεται περίεργο είναι (ακόμα και στην περίπτωση που έχω κάποια νιτρικά) πώς κάποιες εποχές δεν υπάρχει φιλαράκι (αφού το έχω απομακρύνει)

και κάποιες άλλες αναπτύσεται σαν τρελλό.

"Λογικά" οι συνθήκες του ενυδρείου μου παραμένουν σταθερές

ίδιος αριθμός ψαριών

ίδιο τάισμα

ίδιες αλλαγές νερού ...

(όχι Ηλίας αλλά Ηλιόπουλος Βασίλης)

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ΤΟ ΘΕΛΩ αν ειναι ρουφηχτρα νιτρικων! Ηλια δε μου το κανεις ενα πακετακι? Εδω να δεις τι θα βρει να φαει!

4194[/snapback]

Έχω περίπου 30 κιλά :blush: Φέρε άδειες βαλίτσες!!!! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Μαρίνα καλημέρα,

βλέπω έχει την τάση να βαφτίζεις τους ανθρώπους γενικώς... :hysterical: Πρώτα τον Nidal, τώρα το Βασίλη :blush:

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη φίλοι-φίλοι αλλά μην τα χαλάσουμε τώρα .... βρες δικό σου πελάτη.

Ανεβάζω την προσφορά σε 50 κιλά και τα μεταφορικά δικά μου !!!

Link to comment
Share on other sites

Ύστερα από μια μικρή έρευνα στο δίκτυο για το duckweed είδα ότι :

- απομακρίνει τα νιτρικά από το νερό

- είναι πολύ θρεπτικό σαν τροφή για τα ψάρια (πολλές πρωτείνες / τις διπλάσιες από ότι έχει η σόγια)

- αναπτύσεται σαν τρελλό από μόνο του χωρίς καμία ιδιαίτερη προσπάθεια

- πολύ δύσκολα μπορείς να το ξεφορτωθείς για πάντα από το ενυδρείο σου

- καλύπτει την επιφάνεια του ενυδρείου και περιορίζει το φως για τα υπόλοιπα φυτά.

- πολλοί το θεωρούν μάστιγα (δεν κατάλαβα ακριβώς γιατί / τουλάχιστον σε πράγματα που θα μου δημιουργήσει έμενα πρόβλημα)

Σκέφτομαι να το αφήσω να αναπτύσεται με γοργούς ρυθμούς στα ενυδρεία μου για τα νιτρικά και να το χρησιμοποιήσω σαν το βασικό συστατικό για την παρασκευή τροφής για τα mbuma (malawi) & τα tropheus(tankanyika).

-τα ενυδρεία μου δεν είναι φυτεμένα

- έχω εξασφαλίσει ότι δεν πρόκειτε να μπεί στα φίλτρα και στους κυκλοφορητές και τα μπουκώσει

-δε μου δημιουργεί κάποιο πρόβλημα η μείωση του φωτισμού

Ακούω τη γνώμη σας

Κυρίως θα ήθελα λόγους (αν υπάρχουν) για τους οποίους θα πρέπει να αναθεωρήσω όλα τα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ύστερα από μια μικρή έρευνα στο δίκτυο για το duckweed είδα ότι :

- απομακρίνει τα νιτρικά από το νερό

- είναι πολύ θρεπτικό σαν τροφή για τα ψάρια (πολλές πρωτείνες / τις διπλάσιες  από ότι έχει η σόγια)

- αναπτύσεται σαν τρελλό από μόνο του χωρίς καμία ιδιαίτερη προσπάθεια

- πολύ δύσκολα μπορείς να το ξεφορτωθείς για πάντα από το ενυδρείο σου

- καλύπτει την επιφάνεια του ενυδρείου και περιορίζει το φως για τα υπόλοιπα φυτά.

- πολλοί το θεωρούν μάστιγα (δεν κατάλαβα ακριβώς γιατί / τουλάχιστον σε πράγματα που θα μου δημιουργήσει έμενα πρόβλημα)

4315[/snapback]

Εγω παντως το θελω - σωτηριο φαινεται το φυτουλι! Ρε Βασιλη, δεν το γυριζεις στα μποστανια να σωθεις? :blush:

Και που ειστε παιδια, μην τσακωνοσαστε, θα παρω και απο τους δυο! Στοιχημα οτι θελετε οι δικοι μου θα το φανε και δε θα μεινει φυλλαρακι ουτε για δειγμα! Να σας δωσω να καταλαβετε, με νιτρικα στον Παναγαθο και δεν εχω καν αλγη στο ενυδρειο - τοσο που οταν καποτε πηρα φυτο που ειχε ηδη αλγη επανω την καθαρισαν τα γατακια - ενω μιας φιλης που πηρε φυτο απο το ιδιο μαγαζι της εγινε το ενυδρειο χωραφι!

Γιαννη, το ειδα το σχολιο, οι κουμπαριες δε βλαπτουν αγορι μου, ξερω εγω τι κανω! :hysterical::blush:

Link to comment
Share on other sites

To θεωρούν μάστιγα γιατί κρίβει το φως απ τα άλλα. Εχω και εγώ αλλά δεν με ενοχλεί καθόλου και ούτε το πειράζω γιατι μπορούν και κρίβονται τα μωρούλια μου και δεν τα κάνουν μαμ τα άλλα βρωμιάρικα, όχι πως τα κάνουν αλλά λέμε τώρα. Αναπτύσεται τρελά όταν υπάρχουν νιτρικά και πολύ ζέστη. Εγώ πάνω που έλεγα πως θα εξαφανιστεί λόγω κρύου και ραντεβού τον Απρίλη μόλις αναψα καλοριφερ έχει γίνει πανικός. Το καλοκαίρι να δεις τι γίνεται που αν δεν αρχίσεις να πετάς πιάνει όλη την επιφάνεια του ενυδρείου όχι μόνο σε μήκος αλλά και σε πάχος :hysterical:

Μαρίναααααααααααααααα θα σου φιλάξω και γω κανα τόνο :blush: να δω πως θα τα πας πίσω :blush:

Link to comment
Share on other sites

Και που ειστε παιδια, μην τσακωνοσαστε, θα παρω και απο τους δυο! Στοιχημα οτι θελετε οι δικοι μου θα το φανε και δε θα μεινει φυλλαρακι ουτε για δειγμα! Να σας δωσω να καταλαβετε, με νιτρικα στον Παναγαθο και δεν εχω καν αλγη στο ενυδρειο - τοσο που οταν καποτε πηρα φυτο που ειχε ηδη αλγη επανω την καθαρισαν τα γατακια - ενω μιας φιλης που πηρε φυτο απο το ιδιο μαγαζι της εγινε το ενυδρειο χωραφι!

Γιαννη, το ειδα το σχολιο, οι κουμπαριες δε βλαπτουν αγορι μου, ξερω εγω τι κανω!  :thumbup:  :blush:

4321[/snapback]

Λοιπον κουμπαρουλα εχω μια αλλη προταση για bussines...χεχεχε...Κερατοφυλλο με το κιλο, τραβαει τα παντα, αναπτυσετε τρελα και δεν το πολυχωνευουν τα μωρακια σου. Εαν υπηρχε κερατοφυλλο στη θαλλασα, θα ειχαμε καταργησει τα skimmer!! :blush::locked:

Υστ. Μωρε και ancistrus να ειχε η θαλλασα μια χαρα θα ηταν..! :rasp: Τι λες Μαρινα, κανουμε ενα τεστ σε αλατοτητα 3,5% να δουμε εαν θα αντεξουν?? :band::locked::icon_dance:

Μαρινα σοβαρα τωρα, ισως το κερρατοφυλλο να ειναι μια λυση στα προβληματα σου. Οι ποιο φυτεμενοι ας πουν την γνωμη τους. :ok: Α, και οπως ειπαμε, bussines μονο μαζι μου, αστους αλλους, το δικο μου ειναι ιαματικο για καλοπισμο προσωπου, πολυβιταμινουχο και κανει μεχρι και για σαλατα. Μια χαρα!! Τι αλλο θες? :blush::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

:blush::hysterical::blush: Καλα κοροιδευε! Λοιπον για το κερατοφυλλο εχω κανει και σχετικη προετοιμασια, εβαλα λαμπες και θα τιγκαρω το sump. Θα αφηνω το φως αναμενο 16 ωρες την ημερα και τα γατια μου δεν θα εχουν προσβαση, οποτε θα ζησει.

3,5% αλατοτητα ειναι πολυ Μαριε για τους ancistrus, εγω λεω να δοκιμασουμε 3% - κατσε να θυμηθω που το πηρε το ματι μου αυτο ...:blush::rasp::thumbup:

Αχ! κυττα να δεις που μου προεκυψε να ξαναματαγινω μποστανου! :icon_dance:

Link to comment
Share on other sites

:blush:  :hysterical:  :blush: Καλα κοροιδευε! Λοιπον για το κερατοφυλλο εχω κανει και σχετικη προετοιμασια, εβαλα λαμπες και θα τιγκαρω το sump. Θα αφηνω το φως αναμενο 16 ωρες την ημερα και τα γατια μου δεν θα εχουν προσβαση, οποτε θα ζησει. 

3,5% αλατοτητα ειναι πολυ Μαριε για τους ancistrus, εγω λεω να δοκιμασουμε 3% - κατσε να θυμηθω που το πηρε το ματι μου αυτο ...:blush:  :rasp:  :thumbup:

Αχ! κυττα να δεις που μου προεκυψε να ξαναματαγινω μποστανου! :locked:

4397[/snapback]

Έλα έλα δεν θέλω τσιγκουνιές στο αλάτι βάλε μερικές χούφτες :icon_dance: :ok:

Να μην πάρεις απ το Μάριο το δικό μου είναι πιο ωραίο και πιο θρεπτικό και αντέχει καλύτερα :band: . Τα δικά μου τα γατάκια πάντως δεν το τρώνε προτιμάν τις ανούμπιες :locked:

Link to comment
Share on other sites

Έλα έλα δεν θέλω τσιγκουνιές στο αλάτι βάλε μερικές χούφτες  :blush:  :rasp:

Να μην πάρεις απ το Μάριο το δικό μου είναι πιο ωραίο και πιο θρεπτικό και αντέχει καλύτερα  :icon_dance: . Τα δικά μου τα γατάκια πάντως δεν το τρώνε προτιμάν τις ανούμπιες  :thumbup:

4432[/snapback]

:blush: Παλι στα εξοδα ... τοσο αλατι :hysterical:

Οσο για τις ανουμπιες και τα δικα μου τις ταραζουν ... και μετα σου λενε οτι ειναι πικρες και δεν τις τρωνε ... :blush:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Βρε παιδιά, το φυτούλι αυτό που έχω είναι το ίδιο με αυτό που λέμε εδώ?

post-190-1133339239_thumb.jpg

Μήπως ξέρετε κάποιο site που να έχει τις συνθήκες διαβίωσης του φυτού αυτού, γιατί στην Tropica δεν το βρήκα

Thanx

Link to comment
Share on other sites

Ναι Γιάννη είναι το ίδιο (λίγο διαφορετική "έκδοση" από αυτό που έχω εγώ)

για κοίταξε ΕΔΩ- όλο και κάτι θα βρείς

Link to comment
Share on other sites

Ναι Γιάννη είναι το ίδιο (λίγο διαφορετική "έκδοση" από αυτό που έχω εγώ)

για κοίταξε ΕΔΩ- όλο και κάτι θα βρείς

6361[/snapback]

Thanx Βασίλη

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, δεν υπάρχει περίπτωση να είναι:

Salvinia natans ή Azolla caroliniana ? Απλά ρωτάω από περιέργεια...

Link to comment
Share on other sites

το να σου τρώνε οι κιχλίδες το φυτό από καιρό σε καιρό ανάλογα με την όρεξή τους,πώς σου φαίνεται σαν αίτιο της περιοδικής εμφάνισής του;

Έγινε επεξεργασία - tasos
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, δεν υπάρχει περίπτωση να είναι:

Salvinia natans ή Azolla caroliniana ? Απλά ρωτάω από περιέργεια...

6402[/snapback]

Οχι δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση μια και ειναι θέμα......μεγέθους

Θα ήταν τουλάχιστον πενταπλάσια σε μέγεθος.

Link to comment
Share on other sites

Τhanx Lasal :blush:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...