Jump to content

Βοηθεια Με Συνδεση


giwrgos26

Recommended Posts

καλησπερας σας εχω αυτο τον controler http://olx.hu/hirdetes/eliwell-homerseklet-szabalyzo-szondaval-IDSFNb.html

και θελω να τον δουλεψω σαν θερμομετρο.

μαζι ειχε 2 καλοδια, το ενα ειναι ο αισθητηρας θερμοκρασιας και το αλλο ειναι το καλοδιο που μπενει στην μπριζα.

το ερωτημα μου ειναι πως τα συνδεω?

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτα.

thermiko.pdf

EWPC901.pdf

Εαν ομως σου δινει οπως φαινεται μεταλικο αισθητηρα δεν κανει, θελει πλαστικο!

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

Δες αυτα.

attachicon.gifthermiko.pdf

attachicon.gifEWPC901.pdf

Εαν ομως σου δινει οπως φαινεται μεταλικο αισθητηρα δεν κανει, θελει πλαστικο!

σε ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση. ομως αυτα τα σχεδια που μου εστειλες τα εχω βρει και εγω.

δεν μπορω να τα καταλαβω. δεν εχω καθολου ιδεα απο αυτα. φοβαμαι μην τιναξω κανενα σπιτι στον αερα.

ο μεταλικος γιατι δεν κανει?

μπορεις να με βοηθεισεις με την συνδεσμολογια?

εχει πανω κατι αριθμους. που συνδεω και τι?

το βισμα της μπριζας εχει 2 καλοδιακια οπως και ο αισθητηρας

Link to comment
Share on other sites

Στο δευτερο αρχειο.

6 και 7 το ρευμα με ενα καλωδιο δυπλο γυρω στου 10 ποντους και στην ακρη ενα θυλικο φις.

8 και 9 το θερμοστα >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >>

Περνεις δυο μικρα καλωδια ( μονα ) γυρω στους τεσερεις πονους, τα ξεφτιζεις στις ακρες.

Παιρνεις το ενα καλωδιακη και βιδωνεις τη μια ακρη στο 1 και την αλλη στο 7. ( το γεφυρωνεις )

Παιρνεις το αλλο καλωδιακη και βιδωνεις τη μια ακρη στο 5 και την αλλη στο 6. ( >> )

Ο μεταλικος οξειδωνεται.

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

Ψιτ... Είναι 12βολτος! Βάλε κράνος...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πηγα να ανεβασω μια φωτο αλλα μετα ειδα οτι ειχες αλλο μοντελο αυτο που σου λεει ο φιλος παραπανω!

Έγινε επεξεργασία - Tsipouras
Link to comment
Share on other sites

πανω στο σχεδιο γραφει ac 250v

οποτε συνδεω αισθητηρα στο 8,9

ρευμα 6,7

γεφυρες 1,7 και 5,6

και μετα βαζω στην μπριζα?

Link to comment
Share on other sites

Στο δευτερο αρχειο.

6 και 7 το ρευμα με ενα καλωδιο δυπλο γυρω στου 10 ποντους και στην ακρη ενα θυλικο φις. γιατι σε θυλικο φις? εαν βαλω απευθειας μπριζα?

8 και 9 το θερμοστα >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >>

Περνεις δυο μικρα καλωδια ( μονα ) γυρω στους τεσερεις πονους, τα ξεφτιζεις στις ακρες.

Παιρνεις το ενα καλωδιακη και βιδωνεις τη μια ακρη στο 1 και την αλλη στο 7. ( το γεφυρωνεις )

Παιρνεις το αλλο καλωδιακη και βιδωνεις τη μια ακρη στο 5 και την αλλη στο 6. ( >> )

Ο μεταλικος οξειδωνεται.

Link to comment
Share on other sites

Τα ρελέ είναι 250V. Η τροφοδοσία τι είναι; Είναι ίδιος με αυτόν της φωτογραφίας του πρώτου ποστ ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Τα ρελέ είναι 250V. Η τροφοδοσία τι είναι; Είναι ίδιος με αυτόν της φωτογραφίας του πρώτου ποστ ή όχι;

τραβαω μια φοτογραφια και την στελνω αμεσως να μου πειτε

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο. ;)

Μη γίνει και δεύτερη ανάσταση σήμερα....

Link to comment
Share on other sites

γιατι σε θυλικο φις? εαν βαλω απευθειας μπριζα?

Εαν χρειαστει πως θα βγαλεις απο την μπριζα?

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε σε ένα μαγαζί με ηλεκτρικά (έχε τον μαζί σου) και ζήτησε ένα τροφοδοτικό 24 βολτ.Θα σου δώσει το κατάλληλο.

Θα κόψεις το καλώδιο στην έξοδο του τροφοδοτικού και θα ενώσεις τα δύο άκρα, αφού τα ξεγυμνώσεις, στις θέσεις 6 και 7.

Αν μπορεί στο κάνει και ο υπάλληλος. 2 λεπτά δουλειά είναι.

Στο 8 και 9 θα συνδέσεις τα δύο καλώδια του αισθητήρα και είσαι έτοιμος.

Βέβαια μεγάλο το συνολικό κόστος για να το δουλέψεις μόνο ως θερμόμετρο...

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε σε ένα μαγαζί με ηλεκτρικά (έχε τον μαζί σου) και ζήτησε ένα τροφοδοτικό 24 βολτ.Θα σου δώσει το κατάλληλο.

Θα κόψεις το καλώδιο στην έξοδο του τροφοδοτικού και θα ενώσεις τα δύο άκρα, αφού τα ξεγυμνώσεις, στις θέσεις 6 και 7.

Αν μπορεί στο κάνει και ο υπάλληλος. 2 λεπτά δουλειά είναι.

Στο 8 και 9 θα συνδέσεις τα δύο καλώδια του αισθητήρα και είσαι έτοιμος.

Βέβαια μεγάλο το συνολικό κόστος για να το δουλέψεις μόνο ως θερμόμετρο...

Φωτη πως θα δουλεψει ο ρελες?

Στο δευτερο αρχειο.

6 και 7 το ρευμα με ενα καλωδιο δυπλο γυρω στου 10 ποντους και στην ακρη ενα θυλικο φις.

8 και 9 το θερμοστα >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >>

Περνεις δυο μικρα καλωδια ( μονα ) γυρω στους τεσερεις πονους, τα ξεφτιζεις στις ακρες.

Παιρνεις το ενα καλωδιακη και βιδωνεις τη μια ακρη στο 1 και την αλλη στο 7. ( το γεφυρωνεις )

Παιρνεις το αλλο καλωδιακη και βιδωνεις τη μια ακρη στο 5 και την αλλη στο 6. ( >> )

Ο μεταλικος οξειδωνεται.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να δουλέψει; Στο πρώτο ποστ λέει οτι θέλει να το δουλέψει ως θερμόμετρο, όχι ως ελεγκτή.

Όσοι δουλεύουν με χαμηλή τάση δεν γεφυρώνονται με την παροχή. Ο οπλισμός (εντολή) γίνεται με 24 ή 12 βολτ ανάλογα το μοντέλο.

Στο ρελέ αν θέλεις να το λειτουργήσεις ως ελεγκτή , απλά συνδέεις το ένα καλώδιο από τη συσκευή που θέλεις να ελέγχει διακοπτόμενο.

Δηλαδή κόβεις το ένα από τα δύο καλώδια που τροφοδοτεί τη συσκευή (220βολτ) και παρεμβάλεις ανάμεσα το ρελέ.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να δουλέψει; Στο πρώτο ποστ λέει οτι θέλει να το δουλέψει ως θερμόμετρο, όχι ως ελεγκτή.

Όσοι δουλεύουν με χαμηλή τάση δεν γεφυρώνονται με την παροχή. Ο οπλισμός (εντολή) γίνεται με 24 ή 12 βολτ ανάλογα το μοντέλο.

Στο ρελέ αν θέλεις να το λειτουργήσεις ως ελεγκτή , απλά συνδέεις το ένα καλώδιο από τη συσκευή που θέλεις να ελέγχει διακοπτόμενο.

Δηλαδή κόβεις το ένα από τα δύο καλώδια που τροφοδοτεί τη συσκευή (220βολτ) και παρεμβάλεις ανάμεσα το ρελέ.

Σορυ το διαβασα σαν θερμοστατη!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ παιδια για την βοηθεια.

και κατι ακομα.

μπορω πανω στον cotroller να συνδεσω θερμοστατη, ανεμιστηρακια?

και εαν ναι πως το κανω?

στα ανεμιστηρακια αυτη την στιγμη δινω ρευμα με ενα τροφοδοτικο 12βολτο.

Link to comment
Share on other sites

Σου εχουμε αναφερει στα προυγουμενα ποστ!

Link to comment
Share on other sites

και κατι τελευταιο παιδια. μην με κραξετε.

εαν αντι για τροφοδοτικο 24v βαλω ενα που εχω και δινω ρευμα στους ανεμιστιρες του ενυδρειου θα εχω προβλημα ''εκρηξης''?

ειναι 12v 800ma

Link to comment
Share on other sites

Ο ελεγκτής σου κάνει μόνο για θερμανση, Για να ελέγξει ανεμιστηράκια θέλει εξωτερικό ρελέ αντοστροφής. Με λίγα λόγια ξέχασε το.

Μόνο θερμοστάτη αν θέλεις συνδέεις. Το πας σε ηλεκτρολόγο όπως σου έγραψα και του λες να σου φτιάξει μια γραμμή διεκοπτόμενη με θηλυκό φις στο 1 και 5.

Μην κάνεις τίποτα μόνος σου φίλε μου, αν δεν γνωρίζεις βασικά πράγματα με το ρεύμα είναι μεγάλος ο κίνδυνος.

Το τελευταίο που ρωτάς δεν παίζει. Δεν φτάνει το ρεύμα για να δουλέψει. Κατα λέξη ότι σου είπα.

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...