Jump to content

Αλλαγη Σε Δισκαδικο


mmamatsis

Recommended Posts

Χρονια πολλα

Επειδη δουλεια δεν εχει ο ....

σκεφτόμουν να κανω μια αλλαγη στο δισκαδικο μου, ελεγα να βγαλω το καπακι του (rio 400) να βαλω ευκολα φυτά επιφανείας και να βαλω ενα κρεμαστο φωτιστικο.

Επισης αν γινει αυτο λογικα θα πρεπει στην επιφανεια να μην υπαρχει μεγαλη αναταραξη του νερου και ισως να πρεπει να βγαλω τα spraybar!!!

1) Ποια η γνωμη σας ?

2) Τι λαμπες θα πρεπει να βαλω, και το βασικοτερο που θα βρω φωτιστικο!!!

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

To είχα κάνει παλαιότερα αυτό και ήταν πραγματικά πολύ καλό αλλά έχει ένα κακό δεν είναι εύκολο μετά να έχεις υψηλή θερμοκρασία λόγο εξάτμισης !
Σαν ομορφιά όμως είναι τρομερό !

Link to comment
Share on other sites

To είχα κάνει παλαιότερα αυτό και ήταν πραγματικά πολύ καλό αλλά έχει ένα κακό δεν είναι εύκολο μετά να έχεις υψηλή θερμοκρασία λόγο εξάτμισης !

Σαν ομορφιά όμως είναι τρομερό !

ναι σωστο και αυτο

Link to comment
Share on other sites

Αν αποφασίσεις να το κάνεις έχω το φωτιστικό που είχα βάλει τότε είναι ένα glo t5 2*54w που είναι για ενυδρεία από 1,20 έως 1,60 νομίζω !
Αν το χρειαστείς πες μου, εμένα άχρηστο μου είναι πλέον καλύτερα να το πάρεις να το δουλέψεις εσύ για χρήματα δεν υπάρχει θέμα δεν το πουλάω !
Αλλά θέλει λάμπες γιατί είναι παλιές !

Link to comment
Share on other sites

Αν αποφασίσεις να το κάνεις έχω το φωτιστικό που είχα βάλει τότε είναι ένα glo t5 2*54w που είναι για ενυδρεία από 1,20 έως 1,60 νομίζω !

Αν το χρειαστείς πες μου, εμένα άχρηστο μου είναι πλέον καλύτερα να το πάρεις να το δουλέψεις εσύ για χρήματα δεν υπάρχει θέμα δεν το πουλάω !

Αλλά θέλει λάμπες γιατί είναι παλιές !

Σε ευχαριστω παρα πολυ θα σε ενημερώσω αμα ειναι επειδη ακομα προσπαθω να το σκεφτώ καλα

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και Χρόνια Πολλά σε όλους.

Έχω σκεφτεί και εγώ κάτι παρόμοιο, ανοιχτό το ενυδρείο με κρεμαστό φωτιστικό, αλλά μόνο το καλοκαίρι που οι θερμοκρασίες είναι υψηλές και έχω μόνιμα ανοιχτά τα καπάκια.

Εγώ πήρα της glo το 2 χ 39 watt.

Link to comment
Share on other sites

Μιμη εχεις σκεφτει να κανεις κατι σαν παλουταριουμ;

Link to comment
Share on other sites

Απλα θα ηθελα να βαλω καποια φυτα επιφανειας χωρις καπακι, αλλα τελικα συναντάω καποια εμποδια...

1) Τωρα μεσα στο ενυδρειο εχω 2 εξωτερικα φιλτρα με spraybars (για καλύτερη ανατάραξη της επιφάνειας)αυτα θα πρεπει να βγουν λογικα διαφορετικα τα φυτα θα γινουν υποβρύχια!!!

2) Η θερμοκρασια το χειμωνα φανταζομαι οτι θα ειναι δυσκολότερο να την κρατήσω ψηλά.

Link to comment
Share on other sites

Τα spraybar τα βυθίζεις ελαφρώς και τα γυρνάς προ το γυαλί του ενυδρείου και ελαφρώς προς τα επάνω θα έχεις μικρότερη επιφάνεια με ανατάραξη αλλά αρκετή για οξυγόνωση χωρίς να έχεις καθόλου θόρυβο τεσταρισμένο !
Η θερμοκρασία ναι είναι ένα θέμα !.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...