Jump to content

Ψαρια Με Θεμα Υπερκινητικότητας-Νευρικοτητας 420Λιτρα


Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : ο τιτλος τα λέει όλα... υπερκινητικά νευρικά ψάρια με αναλαμπές όποτε πανε να ηρεμήσουν.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα: 420
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): 10 λιτρα βιολογικα σφουγγαρια και 1λτρο άνθρακα
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): φρεσκοστημένο setup (δυο εβδομάδες) με μπόλι
- Ψάρια (είδη και αριθμός): 6 x Labidochromis caeruleus 5-6cm + (3 x labido fries)

9 x Pseudotropheus socolofi 4-5cm

10 x Pseudotropheus demasoni 3-4cm

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): μια αλλαγή σήμερα 120λιτρα

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: 8,0
- KH: 6
- GH: 7
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0
- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0,25
- ΝΟ3 (νιτρικά): 30
- Θερμοκρασία: 26

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ: api
-Strips:
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού: pseudotropheus albino socolofi 4-5cm
- Ιστορικό Ψαριού: -
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): χθες ενα αλμπίνο είχε μια περίεργη συμπεριφορά - υπερκινητικότητα , νευρικές κινήσεις , έντονο ξύσιμο στην άμμο , μαζεμένα πτερύγια...σήμερα 3-4 κάνουν τα ίδια.
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: -

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: bactro tabs σήμερα πριν την αλλαγή
-Δοσολογία:
-Χρόνος Χρήσης:
-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:


ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

χθες ενα αλμπίνο είχε μια περίεργη συμπεριφορά - υπερκινητικότητα , νευρικές κινήσεις , έντονο ξύσιμο στην άμμο , μαζεμένα πτερύγια

https://www.youtube.com/watch?v=AyJiTgMCM1M

σήμερα 3-4 κάνουν τα ίδια

https://www.youtube.com/watch?v=ebIIVcGsF7Y

έκανα μια αλλαγή μπας και τα χτύπησαν τα νιτρώδη αλλα μόνο τα αλμπίνο????

εδωσα bactrotabs και θα συνεχίσω την 7ημερη θεραπεία μιας και είδα σε κανα δυο λίγο πρησμένες κοιλιές και σχοινιά να κρέμονται παροτι ταΐζω φειδωλά.

να πω την αλήθεια δεν ξέρω εαν φταίνε τα tabs ¨η η αλλαγή ή και τα δύο αλλα δείχνουν όλα καλύτερα.

ακόμα και τα αλμπίνο παρότι συνεχίζουν τα νευρικά δείχνουν να έχουν καλυτερέψει

να ξανα κάνω αλλαγή κοντα στο 15% ξανα αυριο τι λετε?

Έγινε επεξεργασία - TAN
Link to comment
Share on other sites

Κόψε τα Bactotabs , βγάλε τον άνθρακα , αντικατέστησε τα σφουγγάρια με βιολογικό υλικό , σταμάτα το τάισμα , βάλε ζωντανά βακτήρια ή νέο μπόλι , αλλαγή νερού , τσεκάρισε το φίλτρο οτι δουλεύει σωστά και μας ενημερώνεις καθημερινά με τις μετρίσεις .

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο δεν έχει κλείσει τον κύκλο του στρωσίματος...

Είναι μιάμιση εβδομάδα

Σε κανά δύο μέρες θα εξαφανιστούν τα νιτρώδη

Τον άνθρακα θα τον βγάλω γιατί τα tabs δεν τον θέλουν

Τα tabs λέω να τα συνεχίσω γιατί έχει παρουσιαστεί κάτι σαν δυσεντερια και βλέπω και περιττώματα 2-3 εκατοστά σε μερικά ψάρια.

Τελευταία φορά που είχα αντίστοιχα προβλήματα με τα περιττώματα τα tabs βοήθησαν παρα πολυ.

Δεν είναι δα και κάτι τρομερό σαν αγωγή για τα ψάρια...

Κάτι σαν fitness με πορτοκαλάδα το πρωί...

Συνταγή επιτυχίας!

Έχω 10 λίτρα βιολογικό υλικό.

Γιατι να βγάλω τα 10 λίτρα σφουγγάρια και να κάνω 20 λίτρα βιολογικό?

Δεν θέλω θέλω να στρώσω ολυμπιακών διαστάσεων πισίνα...

Μήπως σε μπέρδεψε η περιγραφή ή έχεις κάτι άλλο στον νου σου?

Έγινε επεξεργασία - antonistt
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο δεν έχει κλείσει τον κύκλο του στρωσίματος...Και έτσι πρέπει να το αντιμετωπίσεις. Είναι μιάμιση εβδομάδα Σε κανά δύο μέρες θα εξαφανιστούν τα νιτρώδη Με τις σωστές κινήσεις πολύ ποιό σύντομα .Τον άνθρακα θα τον βγάλω γιατί τα tabs δεν τον θέλουν Δεν βλέπω κανένα λόγο να υπάρχει μόνιμα άνθρακας στο ενυδρείο σου και χωρίς λόγο . Τα tabs λέω να τα συνεχίσω γιατί έχει παρουσιαστεί κάτι σαν δυσεντερια και βλέπω και περιττώματα 2-3 εκατοστά σε μερικά ψάρια. Τελευταία φορά που είχα αντίστοιχα προβλήματα με τα περιττώματα τα tabs βοήθησαν παρα πολυ. Είναι άλλο πράγμα αυτό που είχαν τα ψάρια σου κάποτε και άλλο αυτό που αντιμετωπίζεις τώρα . Δεν είναι δα και κάτι τρομερό σαν αγωγή για τα ψάρια...Πλάκα κάνεις ; Κάτι σαν fitness με πορτοκαλάδα το πρωί... Συνταγή επιτυχίας! Μόνο που τσακίζει νεφρά και συκώτι . Έχω 10 λίτρα βιολογικό υλικό. Γιατι να βγάλω τα 10 λίτρα σφουγγάρια και να κάνω 20 λίτρα βιολογικό? Αν βγάλεις 10 λίτρα μηχανικό κάνεις 10 λίτρα βιολογικό , δεν μπορεί να γίνουν 20 . Δεν θέλω θέλω να στρώσω ολυμπιακών διαστάσεων πισίνα.. Εσύ επέλεξες το μέγεθος του κάδου , εγω σύμφωνα με αυτα τα στοιχεία που έδωσες βλέπω οτι δεν έχεις βιολογικό υλικό .. Μήπως σε μπέρδεψε η περιγραφή ή έχεις κάτι άλλο στον νου σου? Σαφώς και μπορεί να έχω μπερδευτεί αν εσύ δεν μου δίνεις τη πραγματική εικόνα του ενυδρείου σου .

Θεραπεία με αυτές τις συνθήκες δεν μπορεί να γίνει .

Τα ψάρια σου δηλητηριάζονται....... αν είναι απο αμμωνία , Νο2 , αλόγιστη χρήση φαρμάκου ή κάτι άλλο δεν το ξέρω .

Πάντως σε ενα νέο άστρωτο ενυδρείο δεν βάζουμε ποτέ αφρικάνες χωρίς να έχουμε προετοιμαστεί για το μίνιμουμ των απαιτίσεων που έχουν .

Να απευθηνθείς στη κατάληλη κατηγορία , υπάρχουν παιδιά με γνώσεις που μπορούν να σε βοηθήσουν για τη διαδικασία .

Όσο για το τίτλο του θέματος , είναι θέμα της συντονιστικής ομάδας .

Link to comment
Share on other sites

βρε Σταμάτη

αρχικά δεν θέλω να ακούσω τι θα έπρεπε να κάνω ή τι να μην είχα κάνει

οτι εγινε έγινε...απο εδω και πέρα..

τα ψάρια τα έιχα σε ενυδρείο που έτρεχε πανω απο 6 μηνες με τον κύκλο αζώτου ολοκληρωμένο

πηρα μεγαλύτερο ενυδρείο και τα μετέφερα μαζί με το νερό τους και την βιολογία τους

το νεο φίλτρο έχει κάδο 20 λιτρων εκ των οποίων τα 5 λιτρα ειναι σιποραξ τα 5 λίτρα είναι βιομπάλες και τα υπόλοιπα 10 λιτρα σφουγγάρια οπότε εαν βγάλω τα σφουγγάρια θα έχω 20 λιτρα βιολογική φίλτρανση .

εαν στην περιγραφή υπήρχε μια "-" πριν απο τα σφουγγάρια θα βοηθούσε ..... γράψε λάθος απο μέρους μου.

με τα νέα δεδομένα φαντάζομαι δεν επιμένεις στην αύξηση των βιολογικών...σωστά?

επίσης σχετικά με τον κύκλο αζώτου

το ενυδρείο γέμισε την Κυριακή 29/6

τοποθετήθηκαν περίπου 150 λιτρα νερό απο το παλαιό και περίπου 1 λιτρο βιολογικά απο το παλιό και τα υπόλοιπα νέα.

ο άνθρακας μπήκε για να μαζέψει οτι θα μπορούσε να υπάρχει σε ενα νεο ενυδρείο που μπαίνει νερό για πρώτη φορά.

παρότι το νερό ήταν κατα 50% παλαιό και τοποθετήθηκε και 1 λίτρο στρωμένο βιολογικό υλικό το ενυδρείο θα πρεπει να κλείσει τον κύκλο του...

ετσι αρχικές μετρήσεις ήταν

αμμωνια 0

νιτρώδη 0

νιτρικά 20

δυο μερες μετα

αμμωνία 0,25

νιτρωδη 0

νιτρικά 20

τέσσερις μέρες μετά

αμμωνία 0,25 - 0,50

νιτρωδη 0

νιτρικά 15

εξι μέρες μετά

αμμωνία 0,50

νιτρωδη 0

νιτρικά 15

οκτώ μέρες μετά

αμμωνία 0,50 - 0,25

νιτρωδη 0,25

νιτρικά 10

εχθές ... δέκα μέρες μετά

αμμωνία 0

νιτρωδη 0,50

νιτρικά 20 - 40

σε κάθε περίπτωση επειδή υπήρχαν ψάρια μέσα οι μετρήσεις ήταν καθημερινές και μάλιστα δυο φορές την ημέρα και μόνιμα έμπαινε prime για όλον τον όγκο του ενυδρείου καθε φορά που άλλαζαν τα νούμερα

σου αναφέρω τα διήμερα διότι παρατήρησα πως καθε δυο ημέρες άλλαζε η κατάσταση στα νούμερα

ήδη έχουν ενεργοποιηθεί τα αερόβια και μηδένισαν την αμμωνία αλλα και τα αναερόβια και για αυτό αυξήθηκαν τα νιτρικά

το μόνο που θα μπορούσα να κάνω για να ολοκληρωθεί ο κύκλος ταχύτερα ήταν να ΜΗΝ κάνω αλλαγή

επειδή όμως είδα αυτη την συμπεριφορά αποφάσισα να την κάνω ετσι ώστε να βελτιωθεί λίγο η ποιότητα του νερού και να ελαφρυνθεί απο τα νιτρώδη μιας και αμμωνία δεν υπάρχει

οσο για τα tabs όταν τα πήρα ο πετσοπάς με ενημέρωσε πως δεν είναι φάρμακο με την βαριά έννοια

είναι απλά μια διατροφή που θα βοηθήσει να ξεστουμπώσουν ... τυπου βιταμίνες

ακόμη και το ίδιο το κουτί στις οδηγίες του δεν περιγράφετε σαν φάρμακο

εαν είναι όντος τόσο ισχυρά τότε να τα σταματήσω.

την πρώτη φορά που έστησα το ενυδρείο το πρώτο τα ψάρια είχαν ακριβώς την ίδια συμπεριφορά λόγο την μετάβασης της ποιότητας του νερού και για αυτό τα χρησημοποίησα με πολυ καλά αποτελέσματα

αλλα αυτό είναι μηδαμινό πρόβλημα

και χωρίς την θεραπεία με τα tabs θα στρώσουν σε καμιά βδομάδα με νηστεία και με τροφή ελάχιστη χλορελα ή σπιρουλίνα

απλα να tabs θα κάνουν το ίδιο πράγμα σε 2-3 μέρες

κλείνοντας μιας και κατα την μεχρι σήμερα εκτίμηση μου τα tabs ειναι κατι σαν depon και το πρόβλημα τους δεν είναι ζωτικό αλλα ενοχλητικό , κατι σαν πονοκέφαλος που θα περάσει ουτος η άλλως μονος του , γιατι να μην το δώσω να τους περάσει μια ώρα αρχύτερα?

σημειώνω πως δεν είμαι special-ιστας στην διάγνωση και θεραπεία επεξεργάζομαι τα δεδομένα που έχω και αποφασίζω...εαν αλλάξουν τα δεδομένα μπορέι να αλλάξει και η απόφαση μου...

επειδή το τράβηξα και μπορεί να χαθεί το νόημα και με ενδιαφέρει που ασχολήσε και έχεις γνώμη και ιδέες για το πρόβλημα μου , τωρα που έχεις όλα τα δεδομένα και το ιστορικό τι πιστεύεις..

τελικά τα βγάζω τα σφουγγάρια?

η συμπεριφορά αυτη των ψαριών υποδηλώνει δηλητηρίαση?

το οτι ειναι ΜΟΝΟ σε 3-4 αλμπίνο (μεχρι χθες τουλάχιστον) και οχι στα μικρότερα ντεμασόνι ούτε στα μεγαλύτερα λαμπίντο σημαίνει κάτι?

αν είναι δηλητηρίαση είναι αναστρέψιμη ή οχι?

αλλαγή να κάνω καθημερινά κατα 15% να φρεσκάρω το νερό και να μειώνω τα νιτρώδη μεχρι να κλείσει ο κύκλος ή θα διαταράξω τον κύκλο λιγο πριν κλείσει?

εν τέλη τα tabs είναι φάρμακο με ολη την σημασία της λέξης ή depon?

Έγινε επεξεργασία - antonistt
Link to comment
Share on other sites

βρε Σταμάτη Εχουμε συναντηθεί πουθενά ;

αρχικά δεν θέλω να ακούσω τι θα έπρεπε να κάνω ή τι να μην είχα κάνει

οτι εγινε έγινε...απο εδω και πέρα.. Είμαι απ τους ανθρώπους που κοιτάω μπροστά , δεν μπορούμε όμως να παραβλέψουμε τα αίτια που δημιούργησαν το πρόβλημα .

τα ψάρια τα έιχα σε ενυδρείο που έτρεχε πανω απο 6 μηνες με τον κύκλο αζώτου ολοκληρωμένο

πηρα μεγαλύτερο ενυδρείο και τα μετέφερα μαζί με το νερό τους και την μισή βιολογία τους

το νεο φίλτρο έχει κάδο 20 λιτρων εκ των οποίων τα 5 λιτρα ειναι σιποραξ τα 5 λίτρα είναι βιομπάλες και τα υπόλοιπα 10 λιτρα σφουγγάρια οπότε εαν βγάλω τα σφουγγάρια θα έχω 20 λιτρα βιολογική φίλτρανση . Άρα έχεις 5 λίτρα βιολογική φίλτρανση . Και εγω θεωρώ οτι αρκεί για το συγκεκριμένο ενυδρείο , αν περνάει σωστα το νερό απο μέσα απ το βιολογικό . Όσο για τα υπόλοιπα δεν τα μετρώ .

εαν στην περιγραφή υπήρχε μια "-" πριν απο τα σφουγγάρια θα βοηθούσε ..... γράψε λάθος απο μέρους μου. Αυτό το μικρό λαθάκι είναι ικανό να με κάνει να βγάλω λάθος συμπέρασμα για το ενυδρείο σου που δεν έχω εικόνα και να σου δώσω λάθος συμβουλές .

με τα νέα δεδομένα φαντάζομαι δεν επιμένεις στην αύξηση των βιολογικών...σωστά?

επίσης σχετικά με τον κύκλο αζώτου

το ενυδρείο γέμισε την Κυριακή 29/6

τοποθετήθηκαν περίπου 150 λιτρα νερό απο το παλαιό και περίπου 1 λιτρο βιολογικά απο το παλιό και τα υπόλοιπα νέα.

ο άνθρακας μπήκε για να μαζέψει οτι θα μπορούσε να υπάρχει σε ενα νεο ενυδρείο που μπαίνει νερό για πρώτη φορά. Αν έχεις υποψίες ότι κάτι κακό έχει το νερό σου , μπορείς κατα την είσοδο να το περάσεις απ το κάρβουνο ή να το αφήσεις για 24 ώρες ( δεν ξέρω και τι κυκλοφορία νερού έχεις ) και να το αφαιρέσεις μετα .

παρότι το νερό ήταν κατα 50% παλαιό και τοποθετήθηκε και 1 λίτρο στρωμένο βιολογικό υλικό το ενυδρείο θα πρεπει να κλείσει τον κύκλο του... Το 150 δεν είναι το 50% του 420 . Το 1 λίτρο παλιό βιολογικό δεν ξέρω πόσο αναλογούσε στο παλιό ενυδρείο και πόσο τις % των ψαριών μεταφέρθηκαν στο νέο .

ετσι αρχικές μετρήσεις ήταν

αμμωνια 0

νιτρώδη 0

νιτρικά 20

δυο μερες μετα

αμμωνία 0,25

νιτρωδη 0

νιτρικά 20

τέσσερις μέρες μετά

αμμωνία 0,25 - 0,50 Δεν είναι φυσιολογικό για ενυδρείο με μπόλι , τα βράνχια των ψαριών αρχίζουν να καίγονται .

νιτρωδη 0

νιτρικά 15 Φαντάζομε έγινε αλλαγή νερού .

εξι μέρες μετά

αμμωνία 0,50 Αρχίζουν να επιρεάζονται και άλλα όργανα στις αφρικάνες .

νιτρωδη 0

νιτρικά 15

οκτώ μέρες μετά

αμμωνία 0,50 - 0,25

νιτρωδη 0,25 Κάτι δεν πάει καλά με το φίλτρο .

νιτρικά 10 Και άλλη αλλαγή νερού .

εχθές ... δέκα μέρες μετά

αμμωνία 0

νιτρωδη 0,50 Έχουν πρόβλημα οι αφρικάνες και επιβεβαιώνετε οτι υπάρχει πρόβλημα με το φίλτρο . Εκτός και εάν επιβαρύνεις με ρύπους το ενυδρείο .

νιτρικά 20 - 40

σε κάθε περίπτωση επειδή υπήρχαν ψάρια μέσα οι μετρήσεις ήταν καθημερινές και μάλιστα δυο φορές την ημέρα και μόνιμα έμπαινε prime για όλον τον όγκο του ενυδρείου καθε φορά που άλλαζαν τα νούμερα Εξαιρετικό υλικό το prime δεν μπορεί όμως να τα κάνει όλα , ειδικα στις αφρικάνες .

σου αναφέρω τα διήμερα διότι παρατήρησα πως καθε δυο ημέρες άλλαζε η κατάσταση στα νούμερα

ήδη έχουν ενεργοποιηθεί τα αερόβια και μηδένισαν την αμμωνία αλλα και τα αναερόβια και για αυτό αυξήθηκαν τα νιτρικά ?

το μόνο που θα μπορούσα να κάνω για να ολοκληρωθεί ο κύκλος ταχύτερα ήταν να ΜΗΝ κάνω αλλαγή Δεν υπάρχει κύκλος να γίνει σε ενυδρείο με μπόλι . Έχει παρεξηγηθεί αυτό το κομάτι απο πολλούς .

επειδή όμως είδα αυτη την συμπεριφορά αποφάσισα να την κάνω ετσι ώστε να βελτιωθεί λίγο η ποιότητα του νερού και να ελαφρυνθεί απο τα νιτρώδη μιας και αμμωνία δεν υπάρχει Αν δεν θέλεις να κάνεις αλλαγή νερού ΔΕΝ ταίζεις .

οσο για τα tabs όταν τα πήρα ο πετσοπάς με ενημέρωσε πως δεν είναι φάρμακο με την βαριά έννοια

είναι απλά μια διατροφή που θα βοηθήσει να ξεστουμπώσουν ... τυπου βιταμίνες

ακόμη και το ίδιο το κουτί στις οδηγίες του δεν περιγράφετε σαν φάρμακο Περιέχει Φουράνιο , αντιβίωση . Και ο τρόπος που μας το δίνει η Sera πράγματι είναι ο ποιό ασφαλείς για χρήση στο ενυδρείο στα ψάρια όμως επηρεάζει τα νεφρά και το συκώτι και στη δική σου περίπτωση που τα ψάρια είχαν πρόβλημα με τα εσωτερικά τους όργανα , όχι απο ασθένεια αλλα απο συνθήκες , τα επιβάρυνες περισσότερο .

εαν είναι όντος τόσο ισχυρά τότε να τα σταματήσω.

την πρώτη φορά που έστησα το ενυδρείο το πρώτο τα ψάρια είχαν ακριβώς την ίδια συμπεριφορά λόγο την μετάβασης της ποιότητας του νερού και για αυτό τα χρησημοποίησα με πολυ καλά αποτελέσματα

αλλα αυτό είναι μηδαμινό πρόβλημα

και χωρίς την θεραπεία με τα tabs θα στρώσουν σε καμιά βδομάδα με νηστεία και με τροφή ελάχιστη χλορελα ή σπιρουλίνα

απλα να tabs θα κάνουν το ίδιο πράγμα σε 2-3 μέρες Είσαι σίγουρος ;

κλείνοντας μιας και κατα την μεχρι σήμερα εκτίμηση μου τα tabs ειναι κατι σαν depon και το πρόβλημα τους δεν είναι ζωτικό αλλα ενοχλητικό , κατι σαν πονοκέφαλος που θα περάσει ουτος η άλλως μονος του , γιατι να μην το δώσω να τους περάσει μια ώρα αρχύτερα?

σημειώνω πως δεν είμαι special-ιστας στην διάγνωση και θεραπεία επεξεργάζομαι τα δεδομένα που έχω και αποφασίζω...εαν αλλάξουν τα δεδομένα μπορέι να αλλάξει και η απόφαση μου...

επειδή το τράβηξα και μπορεί να χαθεί το νόημα και με ενδιαφέρει που ασχολήσε και έχεις γνώμη και ιδέες για το πρόβλημα μου , τωρα που έχεις όλα τα δεδομένα και το ιστορικό τι πιστεύεις..

τελικά τα βγάζω τα σφουγγάρια?

η συμπεριφορά αυτη των ψαριών υποδηλώνει δηλητηρίαση?

το οτι ειναι ΜΟΝΟ σε 3-4 αλμπίνο (μεχρι χθες τουλάχιστον) και οχι στα μικρότερα ντεμασόνι ούτε στα μεγαλύτερα λαμπίντο σημαίνει κάτι?

αν είναι δηλητηρίαση είναι αναστρέψιμη ή οχι? Εξαρτάτε απο τα όργανα που έχουν επηρεαστεί και απ το πόσο .

αλλαγή να κάνω καθημερινά κατα 15% να φρεσκάρω το νερό και να μειώνω τα νιτρώδη μεχρι να κλείσει ο κύκλος ή θα διαταράξω τον κύκλο λιγο πριν κλείσει?

εν τέλη τα tabs είναι φάρμακο με ολη την σημασία της λέξης ή depon?

Εννοείτε οτι δεν μπορώ κάθε φορά να δίνω τέτοιες απαντήσεις .

Αλλωστε επι της ουσίας για τη λύση του προβλήματος δεν είπα κάτι διαφορετικό απο τη πρώτη μου δημοσίευση .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...