Jump to content

Φυσικη Ριζα Σε Ενυδρειο Με Guppy


Recommended Posts

Παιδια καλησπερα.

Εχω ενα προβληματακι ! ΣΟΣ !

Πιρα σιμερα μια φυσικη ριζα απο ενα pet shop, μου ειπαν απο το μαγαζι να την πλύνω για τοιχον σκονες και λιπα, και ετσι εγινε!

έδεσα τη ορεα και καλα ενα ειδος Anubia που πηρα.

Στην συνεχεια πηγα να τοποθετησω την ριζα μεσα στο ενυδρειο μου και διαπιστωσα πως επιπλέει :waaa: !

Τι μπορω να κανω για να βυθιστη?

Μηπως εκανα κατι λαθος ?

(Τι να κανω τωρα βρηκα λιγο χρονο να μπω να μαθω τη πεζη με αυτο το θεμα!

Θα ηθελα και νωριτερα για να εχω παραπανω αποψης και απαντισις. )

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι μεγάλη ρίζα άφησέ τη σε έναν κουβά μέχρι να πάρει υγρασία και να βυθιστεί ή δέσ' τη πάνω σε πέτρες και βάλ' τη στο ενυδρείο. Μπορεί να πάρει πολύ καιρό μέχρι να βυθιστεί μόνη της.

Καλό επίσης θα ήταν να τη βράσεις ή να της ρίξεις καυτό νερό για κάποια λεπτά (στην ντουζιέρα/μπανιέρα) πριν τη βάλεις στο ενυδρείο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε μου εψαξα στο φορουμ και ακολούθησα αυτα τα βηματα εκτος του βραζμου διοτι αν το κανω θα γινη της τρελης σπιτι!

Οποτε επαναληψης στο καυτο ντους και υπομονη μεχρι να γινη η βυθιση 100%?

Link to comment
Share on other sites

Το να επιπλέει εναι φυσιολογικό. Όπως σου είπε και παραπάνω ο φίλος κανε και θα βυθιστεί. Εγω θα την έβαζα σε μια λεκάνη και θα περίμενα να βυθιστεί. Το να της δέσεις πέτρες ή να την καπακώσεις με πέτρες μέσα στο ενυδρειο και να τις βγάλεις οταν "κάτσει" στον πάτο απο μόνη της, προϋποθέτει και κάποιες διαδικασίες που σε περιορίζουν, όπως πχ δε μπορείς να κάνεις άνετα κάποιες εργασίες ". Δώσε της λεκάνη με νερό και λίγο χρόνο λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα πολυ καλη ιδεα φιλε μου με την λεκανη και το νερο :thumbsu:

Ομως την anubia τι να την κανω τωρα μεχρι να βυθιστη η ριζα?

Θα πείραζε προσωρινα να την φυτεψω οπως τα αλλα φυτα?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις καμιά πετρουλα να την δέσεις; Αν όχι μπορείς να την βάλεις μαζί με το ξύλο στην λεκάνη. Δεν θα πάθει τίποτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν βραζω τιποτα..ολα τα υλικα τα πλενω με αφθονο νερακι και μετα τα ριχνω μεσα στο ενυδρειο.

Η ριζα μπορει να κανει και ενα μηνα να βυθιστει,ειναι αναλογα το ξυλο.

Εγω θα την εβαζα μεσα στο ενυδρειο και θα εβαζα μια πετρα απο πανω για να την κραταει κατω μεχρι να βυθιστει.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω εγω παντως την ριζα την εβαλα σε καυτο νερο μεσα σε κουβα !

Εχει διπλασιαση σχεδον το βαρος της αλλα ταυτοχρονα δημιουργη και μια γλιτσα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω εγω παντως την ριζα την εβαλα σε καυτο νερο μεσα σε κουβα !

Εχει διπλασιαση σχεδον το βαρος της αλλα ταυτοχρονα δημιουργη και μια γλιτσα!

http://www.aquazone.gr/forums/topic/80879-seaaao-aeoeiy-iaaniy/?p=739265

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα μολις μου λύθηκαν αρκετες αποριες με το LINK φιλε μου rastafarian :)

Σε ευχαριστω πολυ :)

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο προβλημα ειχα κι εγω με ενα απο τα ξυλα που εχω στο ενυδρειο μου ... εν τελει το πλακωσα απο ενα σημειο με μια απο τις πετερς πουε χω στο ενυδρειο κι ολα καλα ... δεν εχω δοκιμασει εκ τοτε να αφαιρεσω την πετρα γι ανα δω αν παραμενει βυθισμενο

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη εβδομαδα σε ολους :)

Τελικα πηρα ενα κομματι πετρας κοντα στα 2 Κ.(πλυθηκε με αφθονο νερο και απολυμανθηκε με βραστο νερο) ,την εδεσα με πετονια και σφινοσα ενδιαμεσα και την Anubia :D.

Τωρα το μονο που μου εμεινε να σταθεροποιήσω τα αποβλητα, μερικες εβδομαδες με τακτικες αλλαγες νερου για να εχω τα τελεια αποτελεσματα στην ποιοτητα διαβιωσης του ενιδριου και με την βοηθεια βιταμινων να αναπτυχθουν και τα φιτουλια μου :D

Για τα φυτα δεν υποσχομαι οτι τα κερατοειδη θα ζησουν ολα! Κλασικα λογω υψηλης θερμ.!

Ανυπομονώ να στρώσουν ολα γρηγορα για να σας δειξω και εγω την ομορφη ζωη του ενυδρειου μου :)

Link to comment
Share on other sites

Ιχνοστοιχεια για γριγορη αναπτιξη και εντονα χρωματα. χρησιμοποιω το flourish seache :)

Για γρηγορη αναπτυξη σιγουρα..

Για εντονο πρασινο χρωμα αν δινη το συγκεκριμένο δεν θα εβαζα και το χερι μου στην φωτια!

ελγα αρχικα αν παρω το σετ περιποιησης φυτων της SERA που τα εχει σε ολες τις μορφες ταμπλετα και υγρο!

Αλλα μου προτειναν το Flourish!

Link to comment
Share on other sites

Κανενα σκευασμα δεν δινει γρηγορη αναπτυξη..η γρηγορη αναπτυξη ερχετε απο αλλους παραγωντες,τα λιπασματα βοηθουν στην καλη υγεια των φυτων μας.

Μη ξεχναμε,οτι καποια φυτα ειναι γρηγορης αναπτυξης,καποια μετριας και καποια αργης.Αν εχεις αργης αναπτυξης,οτι και αν κανεις αργα θα παει το φυτο,αυτο δεν αλλαζει..

Link to comment
Share on other sites

Κανενα σκευασμα δεν δινει γρηγορη αναπτυξη..η γρηγορη αναπτυξη ερχετε απο αλλους παραγωντες,τα λιπασματα βοηθουν στην καλη υγεια των φυτων μας.

Μη ξεχναμε,οτι καποια φυτα ειναι γρηγορης αναπτυξης,καποια μετριας και καποια αργης.Αν εχεις αργης αναπτυξης,οτι και αν κανεις αργα θα παει το φυτο,αυτο δεν αλλαζει..

1 γρηγορης και αλλα 2 μετριας!

Συμφωνω μαζι σου αλλα ξερω για παράδειγμα αν σε μια ( Ντοματια βαλης λιπασμα η κοπρια ) θα αναπτυχθεί γρηγοροτερα απο οταν δεν εχει καποια λιπανση.. ετσι θα σου αποδοση και γρηγοροτερα καρπους!

Αυτο βεβαια συνεπάγεται και απο το οικοσυστημα ποσο πληροί τις προϋποθέσεις!

Γιατι μια λιπανση μονη της τι να σου κανει?

Link to comment
Share on other sites

1 γρηγορης και αλλα 2 μετριας!

Συμφωνω μαζι σου αλλα ξερω για παράδειγμα αν σε μια ( Ντοματια βαλης λιπασμα η κοπρια ) θα αναπτυχθεί γρηγοροτερα απο οταν δεν εχει καποια λιπανση.. ετσι θα σου αποδοση και γρηγοροτερα καρπους!

Αυτο βεβαια συνεπάγεται και απο το οικοσυστημα ποσο πληροί τις προϋποθέσεις!

Γιατι μια λιπανση μονη της τι να σου κανει?

Λαθος παραδειγμα εφερες..το φυτο που αναφερεις δεν τρεφεται απο τις ριζες και ποτε δεν βαζεις κοπρια στο ενυδρειο.Το φυτο που αναφερεις τρεφεται απο τα φυλλα και θελει παρα πολλα νιτρικα για να αναπτυχθει γρηγορα,ασε που ειναι και γρηγορης αναπτυξης φυτο.Διαβασε και εδω.

Τα γρηγορης αναπτυξης αναπτυσσνται γρηγορα και τα μετριας μετρια,το λιπασμα που εχεις ειναι ενα γενικο λιπασματακι,τιποτα το ιδιαιτερο.Για να πιασεις τις δυνατοτητες των φυτων σου πρεπει να εχεις καλο φωτισμο,παροχη co2 και λιπανση.

Link to comment
Share on other sites

.

Λαθος παραδειγμα εφερες..το φυτο που αναφερεις δεν τρεφεται απο τις ριζες και ποτε δεν βαζεις κοπρια στο ενυδρειο.Το φυτο που αναφερεις τρεφεται απο τα φυλλα και θελει παρα πολλα νιτρικα για να αναπτυχθει γρηγορα,ασε που ειναι και γρηγορης αναπτυξης φυτο.Διαβασε και εδω.

Τα γρηγορης αναπτυξης αναπτυσσνται γρηγορα και τα μετριας μετρια,το λιπασμα που εχεις ειναι ενα γενικο λιπασματακι,τιποτα το ιδιαιτερο.Για να πιασεις τις δυνατοτητες των φυτων σου πρεπει να εχεις καλο φωτισμο,παροχη co2 και λιπανση.

Αμα μπραβο στα λογια μου ερχεσαι αλλα δεν μπορουσα να το εξηγήσω τοσο καλα :D

και επαναλαμβανω! αμα δεν προϋποθέτει ολα τα παραπανω ναι μεν το ( λιπασμα ) θα κανει την δουλεια του ομος οχι 100% λογο ελλειψης ολον τον παραπανω που ανεφερες :) αν και μονο παροχη co2 μου λιπη .

Link to comment
Share on other sites

Και αυτα σχετικα ειναι,το καθε φυτο εχει τις δικες του απαιτησεις σε φως,λιπασμα και co2,καποια θελουν πολυ και καποια λιγο.Γενικα το φυτεμενο ενυδρειο θελει πολυ πειραματισμο.

Link to comment
Share on other sites

οπως και το καθε φυτο η λουλουδι στο μπαλκονι μας αναλογα το ειδος την περιοχη και το κλιμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...