Jump to content

Paschalpgr Ββ Sps Tank


paschalpgr

Recommended Posts

Μετά

1)      τις αναποδιές του καλοκαιριού και το γεγονός ότι τα νιτρικά δεν λένε να πέσουν στο 350άρι,

2)       την επαφή με το πολύ όμορφο bare bottom του Γιώργου (digital reason)

και λόγω του ότι το παλιό 120άρι καθόταν στο μπαλκόνι αλλά και γιατί ποτέ το ένα δεν είναι αρκετό ..., αποφάσισα ότι ήταν ώρα να μπει ο Ταρζάν σε νέες περιπέτειες και έτσι ξεκίνησα το ρεκτιφιέ του παλιού για να φιλοξενήσει μόνο SPS ( τουλάχιστον θα το προσπαθήσω :D).

 

Έχουμε και λέμε λοιπόν για όσα έγιναν τους τελευταίους 2 μήνες:

1)      Ανοίχθηκαν δύο τρύπες ( ¾ τα ίντσας) στην πλάτη για την επιστροφή από το sump και μία 1 ½ ίντσα για την υπερχείλιση. Το ποτήρι της υπερχείλισης έγινε από συστολή 70 σε 40 mm που στο άνοιγμα της κόλλησα ένα φύλλο Plexiglas και άνοιξα και μερικές τρύπες για την είσοδο του νερού από το ενυδρείο (μετά βέβαια την κατασκευή έμαθα που πουλάνε έτοιμα ποτήρια :crazyyyy:). Τέλος η πλάτη του ενυδρείου βάφτηκε μαύρη.

2)       Το sump έγινε με μία γυάλα 60 Χ 40 Χ 30 που είχα, στην οποία έκανα ένα διαμέρισμα για την επιστροφή, που μέσω δύο ανοιγμάτων για κάλτσες συγκράτησης σωματιδίων το νερό πηγαίνει  στο διαμέρισμα για το skimmer και τη haeto και από εκεί στο διαμέρισμα της αντλίας επιστροφής.

3)      Έγινε ένα έπιπλο από MDF 22άρι που βάφτηκε σε μαύρο χρώμα με εσωτερικό ράφι για τα ηλεκτρικά και τη δοσιμετρική που θα εγκατασταθεί στη συνέχεια.

4)      Έγινε και συνεχίζει να κατασκευάζεται (ρυθμίσεις και κουτί) ένα φωτιστικό με 67 3βατα LED ( 5 Χ12 και 1Χ7) που η λειτουργία τους ρυθμίζεται από τον Poseidon controller ( Γιώργο σε ευχαριστώ για τον Poseidon που κάνει καταπληκτική δουλειά και τη βοήθεια) μέσω των 6 LDD600H της Meanwell ( θα ακολουθήσει ξεχωριστή παρουσίαση της κατασκευής). Μέχρι στιγμής με 4Χ12 LED το φωτιστικό δίνει στη βάση του ενυδρείου περίπου 380 PAR μετρημένα με το SENEYE ενώ η θερμοκρασία στο σασί ( ψύκτρες) είναι 31 βαθμοί!  

5)      Η επιστροφή γίνεται με μια compact 2000 της EHEIM και η κυκλοφορία με μία FS 14000 της JEBAO που και αυτή ελέγχεται από τον Ποσειδώνα.

6)      Έκανα ένα νησί με αραγωνίτη, τσιμέντο πόρτλαντ λευκό και χοντρό αλάτι και ένα ακόμη από νεκρό βράχο. 

 

Μέχρι στιγμής εδώ και 20 ημέρες είναι στο στρώσιμο με προσθήκη τροφής και βακτηρίων καθημερινά. Επίσης έχουν προστεθεί copepods και ζωντανός βράχος από το άλλο. 

 

 

 

post-32095-0-71860300-1414353838_thumb.jpg

post-32095-0-77811200-1414353839_thumb.jpg

post-32095-0-84770100-1414353840_thumb.jpg

post-32095-0-70230800-1414353841_thumb.jpg

post-32095-0-11630300-1414353843_thumb.jpg

post-32095-0-53727600-1414353844_thumb.jpg

post-32095-0-48823400-1414353846_thumb.jpg

post-32095-0-05981600-1414353848_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γειτονα καλη αρχη σου ευχομαι ,στις καλτσες εχω μια ενσταση διοτι θα θελουν συχνο καθαρισμα διοτι θα ποιανουν βρωμα και θα βουλωνουν.

Link to comment
Share on other sites

και ένα μικρό βιντεάκι στο youtube: Paschapgr sps tank: DIY LED + POSEIDON CONTROLER

Link to comment
Share on other sites

Γειτονα καλη αρχη σου ευχομαι ,στις καλτσες εχω μια ενσταση διοτι θα θελουν συχνο καθαρισμα διοτι θα ποιανουν βρωμα και θα βουλωνουν.

Νικο σε ευχαριστώ. Τις θέσεις για τις κάλτσες τις έβαλα όχι για συνεχή χρήση αλλά για το καθάρισμα του νερού όποτε χρειάζεται

Link to comment
Share on other sites

και ένα μικρό βιντεάκι στο youtube: Paschapgr sps tank: DIY LED + POSEIDON CONTROLER

https://www.youtube.com/watch?v=yOY7y5upu8s

Ωραιο εργαλειο ο Ποσειδωνας εκμεταλευσουτον κανει και συννεφιες κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου τι να λεμε?

Εισαι απαιχτος! Εχεις το know how και ξερεις πολυ καλα και βαθια το θεμα χημειας!

Τα χερια σου απο την αλλη κανουν παπαδες..!

Το αγαπας το χομπυ μας και σε ευχαριστουμε που τα μοιραζεσαι μαζι μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραια δουλειά με πολλές καλες προοπτικές μπραβο σου αναμενω την εξέλιξη του!

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Α ρε ταρζαν :D

Πολυ ωραιο και το καινουργειο set up!!

Με το καλο να παει τρενο!!

Link to comment
Share on other sites

Α γεια αυτο ήσουν εξαφανισμένος εσυ, κατι μαγειρευες και έσκασε το θηρίο..!! Ωραια η δουλεια σου, ωραίος ο Ποσειδωνας, ωραιο το φωτιστικο σου. Να σε δω στο φινιρισμα τωρα, στο σταδιο που ολοι βαριόμαστε :P

Μια και δω το seneye να το βάλω και περιμενω το wi-fi/LAN εξάρτημα του. Οταν λήξει η κάρτα, μεσω των app μπορεις να δεις τις τιμες; Δεν λεω για το αυτόματο alert που οντως κόβεται αν η κάρτα εχει λήξει.

Ωραιο να παίξεις το μικρο, αλλα πρόσεχε γιατι 2 καρπούζια οταν το ενα ακομα θελει δουλεια δεν ειναι ευκολο να κρατήσεις. Σου ευχομαι τα καλυτερα!! :)

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!! Ωραια κατασκευη αλλα το μονο που με χαλαει ειναι η σκαλωσια που βρισκεται πανω απο το ενυδρειο!! Κρυψτην λιγο...Αφου πιανουν τα χερια σου!! :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου τι να λεμε?

Εισαι απαιχτος! Εχεις το know how και ξερεις πολυ καλα και βαθια το θεμα χημειας!

Τα χερια σου απο την αλλη κανουν παπαδες..!

Το αγαπας το χομπυ μας και σε ευχαριστουμε που τα μοιραζεσαι μαζι μας!!!

Πολύ ωραια δουλειά με πολλές καλες προοπτικές μπραβο σου αναμενω την εξέλιξη του!

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Α ρε ταρζαν :D

Πολυ ωραιο και το καινουργειο set up!!

Με το καλο να παει τρενο!!

Ευχαριστω για τα καλα σας λογια!

Τονιζω οτι σημειο αναφορας στα περισσοτερα ηταν και ειναι οι συζητησεις και οι αναφορες στο φορουμ :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Α γεια αυτο ήσουν εξαφανισμένος εσυ, κατι μαγειρευες και έσκασε το θηρίο..!! Ωραια η δουλεια σου, ωραίος ο Ποσειδωνας, ωραιο το φωτιστικο σου. Να σε δω στο φινιρισμα τωρα, στο σταδιο που ολοι βαριόμαστε :P

Μια και δω το seneye να το βάλω και περιμενω το wi-fi/LAN εξάρτημα του. Οταν λήξει η κάρτα, μεσω των app μπορεις να δεις τις τιμες; Δεν λεω για το αυτόματο alert που οντως κόβεται αν η κάρτα εχει λήξει.

Ωραιο να παίξεις το μικρο, αλλα πρόσεχε γιατι 2 καρπούζια οταν το ενα ακομα θελει δουλεια δεν ειναι ευκολο να κρατήσεις. Σου ευχομαι τα καλυτερα!! :)

Μαριε σε ευχαριστω. Πραγματικα ο Ποσειδωνας κανει τρομερη δουλεια και εχει τρομερες δυνατοτητες!

σχετικα με το seneye η καρτα που εχει πανω εχει ληξει εδω και δυο μηνες αλλα εξακολουθει και μετραει σωστα pH. Θερμοκρασια και φως μετραει ετσι κι αλλοιως γιατι δεν συσχετιζονται με την καρτα. Εαν μπορεις να εχεις απομακρυσμενη προσβαση δεν το γνωριζω...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!! Ωραια κατασκευη αλλα το μονο που με χαλαει ειναι η σκαλωσια που βρισκεται πανω απο το ενυδρειο!! Κρυψτην λιγο...Αφου πιανουν τα χερια σου!! :)

Νικολα σε ευχαριστω αλλα ειναι υπο κατασκευη και για αυτο υπαρχουν οι σκαλωσιες ακομη. Θα ολοκληρωθει προς το τελος του Νοεμβριου γιατι τα LDD που περιμενω θα ερθουν μετα τις 20/11

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε πασχαλη,πολυ ωραιο το ενυδρειο! :jig:

Εχει τρομερες προοπτικες!

Χαιρομαι που συνεχως ψαχνεσαι και δοκιμαζεις καινουργια πραγματα :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο, καλοριζικο :thumbsu:

Την τρυπα υπερχειλησης γιατι τοσο χαμηλα;;;

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε πασχαλη,πολυ ωραιο το ενυδρειο! :jig:

Εχει τρομερες προοπτικες!

Χαιρομαι που συνεχως ψαχνεσαι και δοκιμαζεις καινουργια πραγματα :thumbsu:

Μιχαλη σε ευχαριστω. Οσο ζω μαθαινω!!! :-)))

Πολυ ωραιο, καλοριζικο :thumbsu:

Την τρυπα υπερχειλησης γιατι τοσο χαμηλα;;;

ευχαριστω πολυ για τις ευχες. Η τρυπα ειναι περιπου στη μεση γιατι αφενος οι γωνιες, ποτηρι κλπ εχουν καποιο υψος και αφεταιρου για να μπορω να ρυθμιζω καθ υψος την εισοδο της υπερχυλισης ωστε να εχω και ρυθμιση της σταθμης στο ενυδρειο
Link to comment
Share on other sites

Καλή συνέχεια.......κράτα μας ενήμερους....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Επιτελους το φωτιστικο ειναι πανω απο το ενυδρειο :icon_dance:

67 3βατα σε εξι γραμμες που ρυθμιζονται απο τον Ποσειδωνα και 5 3βατα για το φεγγαροφωτο!

Ακολουθουν φωτογραφιες απο το οπτικο αποτελεσμα και μαλλον το ΣΚ περιγραφη της κατασκευης

1 blue actinic violet

2 blue white

3 white

4 blue

5 red green cyan

6 actinic violet UV white

7 full led

post-32095-0-53310700-1417467788_thumb.jpg

post-32095-0-99076400-1417467790_thumb.jpg

post-32095-0-84780000-1417467792_thumb.jpg

post-32095-0-97816100-1417467798_thumb.jpg

post-32095-0-98043500-1417467800_thumb.jpg

post-32095-0-43937400-1417467803_thumb.jpg

post-32095-0-45284700-1417467806_thumb.jpg

post-32095-0-13529400-1417467808_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πασχαλη συνεχιζεις ακαθικτος ενα μεγαλο μπραβο θα σου πω εκπληκτικη δουλεια φαινετε ,ο ποσειδωνας εκπληκτικο εργαλειο.

Επειδη διαβασα απο την αρχη το θεμα σου μια παρατηρηση εχω να κανω (καλοπροαιρετη)διαφωνο για την προσθηκη του πορτλαντ ευχομαι να μην εχεις θεματα στο μελλον.

Link to comment
Share on other sites

Νικο σε ευχαριστω.

Η κατασκευη αυτη μπηκε περισσοτερο ως δοκιμη τωρα που τρεχει χωρις κοραλια και οπως μπηκε μπορει και να βγει (ασε που δεν μου πολυαρεσει κιολας)

Link to comment
Share on other sites

Νικο σε ευχαριστω.

Η κατασκευη αυτη μπηκε περισσοτερο ως δοκιμη τωρα που τρεχει χωρις κοραλια και οπως μπηκε μπορει και να βγει (ασε που δεν μου πολυαρεσει κιολας)

Ωχ επετε συνεχεια χαχαχα.
Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ μου αρεσε η απλη αλλα ουσιαστική παρουσίαση σου! Το φως που δειχνει ειναι οντως το κλασικο των led στα mm που τοποθέτησες οπως φαινονται. Αλλα το καπάκι καλε μου Πασχαλη δεν μου αρεσει καθολου, ειμαι σίγουρος οτι μπορεις να κανεις πολυ καλυτερη δουλεια και κατι μου λεει πως θα...το κανεις :) .

Τι ειναι το πορτλαντ και τι σε χαλαει στο φωτιστικο σου; Απο φακους κατέληξες; Παντως το seneye οντως οταν τελειωνει η κάρτα στο μηνα, μετα συνεχίζεις να βλέπεις τις τιμες μεσα απο το application αλλα και το pc. Ωραιο εργαλείο, σκέφτομαι σοβαρα το ποσειδωνα, στην περιπτωση μου για να βάλω τις jebao. Μου αρεσει που μπορεις να τις σεταρεις οπως θες καθε μερα, για τα φώτα τωρα αστα, τρελο εργαλείο! :)

Πολυ ωραια η δουλεια σου (έριξες πολυ δουλεια και φαινετε...). Αναμένω νεα!!

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ μου αρεσε η απλη αλλα ουσιαστική παρουσίαση σου! Το φως που δειχνει ειναι οντως το κλασικο των led στα mm που τοποθέτησες οπως φαινονται. Αλλα το καπάκι καλε μου Πασχαλη δεν μου αρεσει καθολου, ειμαι σίγουρος οτι μπορεις να κανεις πολυ καλυτερη δουλεια και κατι μου λεει πως θα...το κανεις :) .

Τι ειναι το πορτλαντ και τι σε χαλαει στο φωτιστικο σου; Απο φακους κατέληξες; Παντως το seneye οντως οταν τελειωνει η κάρτα στο μηνα, μετα συνεχίζεις να βλέπεις τις τιμες μεσα απο το application αλλα και το pc. Ωραιο εργαλείο, σκέφτομαι σοβαρα το ποσειδωνα, στην περιπτωση μου για να βάλω τις jebao. Μου αρεσει που μπορεις να τις σεταρεις οπως θες καθε μερα, για τα φώτα τωρα αστα, τρελο εργαλείο! :)

Πολυ ωραια η δουλεια σου (έριξες πολυ δουλεια και φαινετε...). Αναμένω νεα!!

Μαριε σε ευχαριστω. Το εξωτερικο του φωτιστικου ειναι απο ανοξειδωτο 304 που βοηθαει και στην απαγωγη της θερμοτητας (με αναμενα ολα τα led και τους ανεμιστηρες σε λειτουργια η θερμοκρασια ειναι γυρω στους 37 βαθμους). Θελει βεβαια λιγο καθαρισμα και γυαλισμα για να δειξει αλλα δεν γινοταν να περιμενω :D

Το αριστερο νησι ειναι απο αραγωνιτη και τσιμεντο πορτλαντ αλλα δεν μου αρεσει και τοσο το σχημα του οποτε θα το αντικαταστησω.

Οι φακοι ειναι 60 και 80 μοιρες αναλογα με τη θεση του led και τον κωνο φωτισμου/περιοχη που καλυπτει. Βλεπω να εχω ομοιογενεια στο φως και πολλα πολλα PAR :D . Στον πατο φτανουν τα 500 (με το seneye βεβαια).

Τελος ο Ποσειδωνας πραγματικα ειναι φοβερο εργαλειο και σε γλυτωνει απο αρκετη ταλαιπωρια καθως ειναι ουσιαστικα plug and play ενω σου δινει απολυτο ελεγχο σε φωτα και αντλιες. Ο Γιωργος εχει κανει φοβερη δουλεια και μπραβο του :bigemo_harabe_net-122:

Link to comment
Share on other sites

Μετά

1) τις αναποδιές του καλοκαιριού και το γεγονός ότι τα νιτρικά δεν λένε να πέσουν στο 350άρι,

2) την επαφή με το πολύ όμορφο bare bottom του Γιώργου (digital reason)

και λόγω του ότι το παλιό 120άρι καθόταν στο μπαλκόνι αλλά και γιατί ποτέ το ένα δεν είναι αρκετό ..., αποφάσισα ότι ήταν ώρα να μπει ο Ταρζάν σε νέες περιπέτειες και έτσι ξεκίνησα το ρεκτιφιέ του παλιού για να φιλοξενήσει μόνο SPS ( τουλάχιστον θα το προσπαθήσω :D).

Έχουμε και λέμε λοιπόν για όσα έγιναν τους τελευταίους 2 μήνες:

1) Ανοίχθηκαν δύο τρύπες ( ¾ τα ίντσας) στην πλάτη για την επιστροφή από το sump και μία 1 ½ ίντσα για την υπερχείλιση. Το ποτήρι της υπερχείλισης έγινε από συστολή 70 σε 40 mm που στο άνοιγμα της κόλλησα ένα φύλλο Plexiglas και άνοιξα και μερικές τρύπες για την είσοδο του νερού από το ενυδρείο (μετά βέβαια την κατασκευή έμαθα που πουλάνε έτοιμα ποτήρια :crazyyyy:). Τέλος η πλάτη του ενυδρείου βάφτηκε μαύρη.

2) Το sump έγινε με μία γυάλα 60 Χ 40 Χ 30 που είχα, στην οποία έκανα ένα διαμέρισμα για την επιστροφή, που μέσω δύο ανοιγμάτων για κάλτσες συγκράτησης σωματιδίων το νερό πηγαίνει στο διαμέρισμα για το skimmer και τη haeto και από εκεί στο διαμέρισμα της αντλίας επιστροφής.

3) Έγινε ένα έπιπλο από MDF 22άρι που βάφτηκε σε μαύρο χρώμα με εσωτερικό ράφι για τα ηλεκτρικά και τη δοσιμετρική που θα εγκατασταθεί στη συνέχεια.

4) Έγινε και συνεχίζει να κατασκευάζεται (ρυθμίσεις και κουτί) ένα φωτιστικό με 67 3βατα LED ( 5 Χ12 και 1Χ7) που η λειτουργία τους ρυθμίζεται από τον Poseidon controller ( Γιώργο σε ευχαριστώ για τον Poseidon που κάνει καταπληκτική δουλειά και τη βοήθεια) μέσω των 6 LDD600H της Meanwell ( θα ακολουθήσει ξεχωριστή παρουσίαση της κατασκευής). Μέχρι στιγμής με 4Χ12 LED το φωτιστικό δίνει στη βάση του ενυδρείου περίπου 380 PAR μετρημένα με το SENEYE ενώ η θερμοκρασία στο σασί ( ψύκτρες) είναι 31 βαθμοί!

5) Η επιστροφή γίνεται με μια compact 2000 της EHEIM και η κυκλοφορία με μία FS 14000 της JEBAO που και αυτή ελέγχεται από τον Ποσειδώνα.

6) Έκανα ένα νησί με αραγωνίτη, τσιμέντο πόρτλαντ λευκό και χοντρό αλάτι και ένα ακόμη από νεκρό βράχο.

Μέχρι στιγμής εδώ και 20 ημέρες είναι στο στρώσιμο με προσθήκη τροφής και βακτηρίων καθημερινά. Επίσης έχουν προστεθεί copepods και ζωντανός βράχος από το άλλο.

Μπράβο φίλε πολυ καλή δουλειά έχεις κάνει....

Το bare bottom θα ειναι ενα extra χέρι βοηθείας για τα sps..

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...