Jump to content

Απορια Για Sterbai


savvaskom

Recommended Posts

καλησπερα παιδες!!!!!!!εχω ενα 120ρι με cherry bars και θελω να ριξω μεσα καμια 10ρια sterbai......το θεμα μου ειναι οτι ο βυθος ειναι χαλικι και διαβαζω οτι θελουν αμμο.... :( σεφτηκα να ριξω μπροστα στο ενυδρειο μια σχετικα εγαλη ποσοτητα χαλαζιακης που εχω......πανω απο το χαλικι.......γινεται?η λεω μ@λ......επισης αυτη την στιγμη το νερο το εχω κατεβασει με τυρφη στο 7,5 πως μπορω να το κατςβασω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !

Πιστεύω πως όλοι θα προτείνουν να αφαιρέσεις το χαλίκι και μετά να βάλεις άμμο .

Επειδή η άμμος είναι πολύ πιο λεπτή από το χαλίκι θα κάτσει από κάτω και δεν θα κερδίσεις τίποτα.

Και είναι αμαρτία να κοπούν τα μουστάκια από τα sterbai, αν μείνει το χαλίκι αργά η γρήγορα θα γίνει και μετά δεν ξαναβγαίνει...

Αυτό έκανα κι εγώ.

Για το ph ας απαντήσουν οι πιο έμπειροι ;)

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !

Πιστεύω πως όλοι θα προτείνουν να αφαιρέσεις το χαλίκι και μετά να βάλεις άμμο .

Επειδή η άμμος είναι πολύ πιο λεπτή από το χαλίκι θα κάτσει από κάτω και δεν θα κερδίσεις τίποτα.

Και είναι αμαρτία να κοπούν τα μουστάκια από τα sterbai, αν μείνει το χαλίκι αργά η γρήγορα θα γίνει και μετά δεν ξαναβγαίνει...

Αυτό έκανα κι εγώ.

Για το ph ας απαντήσουν οι πιο έμπειροι ;)

Δημήτρης

σε ευχαριστω......το θεμα ειναι γινετε?μπορω να τα βγαλω ολα απο μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο θα έρθουν τα πάνω κάτω όπως πολύ σωστά σου είπε ο φίλος αλλά τα cory θα την πάνε την άμμο

όπου εκείνα θέλουν.

Αν το χαλίκι είναι αρκετά λεπτόκοκκο και στρογγυλεμένο μπορείς να τα βάλεις αλλά δεν θα είναι το ιδανικό :(

Το 120άρι δεν είναι και τόσο μεγάλο ενυδρείο οπότε το καλύτερο απ όλα θα ήταν να αλλάξεις εντελώς τον βυθό σου με λεπτόκκοκη μπεζ(που βρωμίζει λιγότερο) χαλαζιακή άμμο :)

Link to comment
Share on other sites

+φωνω κι εγω με τα παιδια..

ποσο ph βγαζει η βρυση σου? ποση τυρφη εβαλες και πηγε 7.5 ?

ποιες ειναι οι τιμες των σκληροτητων?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδες!!!!!!το νερο της βρυσης ειναι 8.....απο τυρφη βαζω σε ενα ποτηρι του κρασιου σχεδον καθε 2 μηνες.....αλλα αυτο γινεται σχεδον 3 χρονια.......πριν το 120ρι ειχα ενα 60ρι που ειχα μεσα πολυ κερατοφυλλο και ποθο το οποιο μετραγα 6.9 με 7 τωρα δεν καταλαβαινω γιατι αλλαξε τοσο πολυ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Σάββα.

Σε ποιά περιοχή μένεις και η βρύση έχει PH 8?

Η άμμος όπως σου είπαν και οι υπόλοιποι θα "εξαφανιστεί".Το χαλίκι σου μπορεί να κάνει άν και όχι το ιδανικό άν είναι στρογγυλεμένο.Μπορείς να βάλεις μιά φωτό?

Άν βάλεις κορυντόρας που προέρχονται από Ασία (δηλαδή από φάρμες αναπαραγωγής) και όχι κάποια 'άγρια' που θα είναι ευαίσθητα ώς προς το νερό σου θα είσαι εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

αθηνα πατησια γιατι ρωτας????3 ενυδρεια τρεχουν με το νερο αυτο.......anyway

Έγινε επεξεργασία - savvaskom
Link to comment
Share on other sites

αθηνα πατησια γιατι ρωτας????3 ενυδρεια τρεχουν με το νερο αυτο.......anyway

Έτσι για να μαθαίνουμε τις περιοχές και τις τιμές του νερού.

Όπως σου είπα δέν θα έχεις πρόβλημα σε PH ~7 αφού βάζεις και τύρφη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...