Jump to content

Πώς Βγαζουμε Ψάρι Απο Το Ενυδρείο?


Recommended Posts

Καλημέρα,

θέλοντας να φτιάξω τη σωστή αναλογία αρσενικών-θηλυκών στο ενυδρείο μου, απο φάσια να βγάλω 1-2 αρσενικά ψάρια μήκους 8-10 εκατοστων.

Εξοπλιστηκα με μεγάλη αποχη (20 πόντων φάρδους), τα αφησα αταιστα τοποθετησα την αποχη μεσα για 1-2 ωρες να τη συνηθισουν και εριξα λίγα flakes στην επιφάνεια.

Πολεμάω κανα δύωρο αλλά μάταια!

Υπάρχει καποια συμβουλή να μου δώσετε?

Το ενυδρείο ειναι αφρικάνικό με πέτρες. Ακόμα και στην αλαγή νερού να το προσπαθήσω τα ψάρια θα κρυφτούν μέσα στις πέτρες!

Link to comment
Share on other sites

Με πολλές πέτρες στο ενυδρείο δύσκολα τα πράγματα.Λογικά θα κρύβονται τα ψάρια με την παραμικρή κίνηση.

Δοκίμασε ψαροπαγίδα κ κάνε υπομονή :)

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω εγω τι έκανα με ενα αρσενικό λαμπιντο που έβγαλα γιατι έπρεπε να φύγει αλλα εκείνος κρυβόταν σε μια συγκεκριμένη πλευρα του ενυδρειου. Είχα δοκιμάσει κι εγω τη μέθοδο με την απόχη και το φαί και δε τα κατάφερα. Το ψάρι λοιπόν κρυβόταν πολυ συχνα στη μια μικρη πλευρα του ενυδρειου γιατι το κυνηγούσε ο άλλος. Τοποθέτησα μια μεγάλη άποψη σα τη δικη σου σε εκείνο το σημείο, να ακουμπαει στο βυθό και να κοίτα προς το τζάμι. Επρεπε απλα το ψάρι να έρθει στην κρυψώνα του. Σε δυο λεπτα το πολύ ήρθε και μπήκε ανάμεσα στην απόχη και το τζάμι. Στην εξωτερικη πλευρα του ενυδρειου είχα βάλει ενα χαρτόνι ώστε να μη βλέπει έξω και τρομάξει οταν εγω πλησιάζω το ενυδρειο και ξαναφύγει. Ηρθα λοιπόν απο πάνω απο το ενυδρειο και το είδα. Επιασα τη λαβή της αποχής που προεξείχε της επιφάνειας και το εγκλόβισα ανάμεσα στο τζάμι και την απόχη. Εύκολα μετα, το έβγαλα έξω. Το θέμα ειναι οτι το δικο μου είχε εύκολη θέση στην οποια "φώλιαζε" και με βόλεψε. Πήρε 3-4 λεπτα όλη η διαδικασία χωρίς κυνηγητό κτλ. Τωρα αν δε μπορείς να κάνεις κάτι αντίστοιχο, ξεστήνεις ή πολυ υπομονετικά και με πολληηηη τύχη, στήνεις παγίδα. Καλη επιτυχία και αν τα πιάσεις πες μας τον τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Με δυο αποχες μεγαλες .και θα το πιασεις.

Βασίλη, με όλες αυτές τις πέτρες μέσα; Λίγο δύσκολο. Το είχα δοκιμάσει στο παρελθόν. Οι απόχες σκαλώνουν στις πέτρες, έχουμε κατολισθήσεις και αλλα τέτοια ωραία πράματα. Δε μπορείς να τις οδηγήσεις σε όλο το ενυδρειο.
Link to comment
Share on other sites

Την μια την κρατας στην μια πλευρα ακινητη,και με την αλλη το σπρωχνεις προς αυτην ,θελει λιγο υπομονη,αλλα πιανει.Απο το να ξεστησεις ειναι πολυ πιο καλο να κανεις λιγο υπομονη ,

Link to comment
Share on other sites

Αφού βρε Βασίλη οταν βάλεις απόχη μέσα και ειδικά αν την κουνήσεις, τα ψάρια χάνονται στις πέτρες και κρύβονται.

Link to comment
Share on other sites

Τα δικαμου μπαινουν μονα τους στην αποχη :bigemo_harabe_net-134: αληθεια λεω

Θελει λιγο υπομονη,που θα παει θα βαρεθουν και θα βγουν καποια στιγμη

Link to comment
Share on other sites

Με δυο αποχες μεγαλες .και θα το πιασεις.

Συμφωνω.

Link to comment
Share on other sites

Οι αποχες μπορούν να βοηθήσουν,αν υπάρχει αρκετός χώρος για να"ελιχθούν" μέσα στο νερό.Αν μιλάμε για πετρόψαρα είναι πολύ δυσκολο...Στο 300 malawi μου κάποτε είδα κ έπαθα να βγάλω κάτι μπούνες,στο τέλος αναγκάστικα να "ξεχτίσω"....:D

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Kixlidatos... με μια μικρότερη απόχη... τα οδηγείς στην μεγαλύτερη.

Η ιδέα με το χαρτόνι... για να ΜΗΝ σε βλέπει το ψάρι... εξαιρετική.-

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι οτι υπαρχει παλαιό ρητό που λέει.

Αν δε ξεστησεις αφρικανα δεν πιάνεις

*Ειχα παλιά λαμπιντο και οταν ήθελα να πιάσω κάποιο ψάρι έβγαζα τις πετρες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...