Jump to content

Ick Σε Μονομάχο;


Recommended Posts

Νόμιζα ότι ήταν νωρίς για ασθένειες...

redcross.gif

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Άσπρα σημάδια

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα:15 μικτά
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): Εσωτερικό φίλτρο με κεραμικό βιολογικό υλικό, χοντρότρυπο σφουγγάρι στον πάτο και στην κορυφή λίγο ενυδρειακό βαμβάκι.
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):Με το ψάρι μέσα, 1 εβδομάδα.Σύνολο μαζί με το στρώσιμο ~2 μήνες.
- Ψάρια (είδη και αριθμός):1 betta fish
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):Τάισμα 2 φορές/μέρα flakes με αποξηραμένα bloodworms, το Σάββατο αρακά βρασμένο ξεφλουδισμένο και Κυριακή νηστεία.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH:8
- KH:
- GH:
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0
- ΝΟ2 (νιτρώδη):0
- ΝΟ3 (νιτρικά):Πριν την αλλαγή, 5mg/l
- Θερμοκρασία: 25-26
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ: Api για αμμωνία και aquili για τα υπόλοιπα.
-Strips:
-Ηλεκτρονικά:
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: Betta VeilTail
- Ιστορικό Ψαριού:
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): 2 Άσπρα σημάδια λίγο πριν τα πάνω πτερύγια
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:
-Δοσολογία:
-Χρόνος Χρήσης:
-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

DSC00945.jpg

DSC00946.jpg

DSC00947.jpg

DSC00959.jpg

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:
Μόλις μια 'βδομάδα τον έχω και σήμερα καθώς έκανα την εβδομαδιαία αλλαγή νερού το παρατήρησα.

Να πω ότι η αλλαγή έγινε σταδιακά.Αφού βγήκε το παλιό νερό με σωληνάκι αεραντλίας και αναρρόφηση, μπήκε με την ίδια διαδικασία αλλά πιο αργά απ' ότι στην αφαίρεση του νερού.

Σύνολο το γέμισμα διήρκεσε περίπου 20 λεπτά για 4 λίτρα νερού.Το μόνο κακό που παρατήρησα, είναι ότι η θερμοκρασία του ενυδρείου έπεσε στους 23 βαθμούς μιας και δεν δούλευε ο θερμοαστάτης.

Γίνεται να το έπαθε κατά την διαδικασία της αλλαγής;Δεν είμαι 100% σίγουρος αλλά έχω την εντύπωση ότι χθες δεν ήταν έτσι.

______________________________________________________________

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Για την ασθενεια (αν ειναι) θα σου πουν οι ειδικοι,εγω δεν γνωριζω πολλα,απλα μιας και το ειδα για την νυστεια με τον αρακα τα κανεις αναποδα.Πρωτα νυστεια και την επομενη αρακα δινε του.Μην ανχωνεσαι και μην αρχισεις βιαστικες και επιπολαιες κινησεις.Δωσε λιγο χρονο στο ψαρακι να προσαρμοστει,ισως να μην εχει συνηθησει καν τον φωτισμο (αν ηταν σε ποτηρι) ή και να τριβεται στο τζαμι.Και λιγο προσοχη με την θερμοκρασια στις αλλαγες χωρις ομως υπερβολες και εδω,κυριως την θερμοκρασια να κοιτας να μην εχει πανω απο 2-3 βαθμους διαφορα γιατι αυτο ισως ειναι προβλημμα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντα απ' τους πρώτους μου απαντάς :).

Κοίτα, αυτό με την διαφορά στη θερμοκρασία έχεις δίκιο, αλλά το ένα αναιρεί το άλλο.Δηλαδή αν ισχύει ότι η αλλαγή πρέπει να κρατάει αρκετή ώρα και να γίνεται με υπομονή, πως θα διατηρήσεις θερμοκρασία;Εντάξει το έφτασα 26 με τον βραστήρα, αλλά μέχρι να μπει στο ενυδρείο πήγε 23.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναιρει το ενα το αλλο.Αργη αλλαγη κανουμε οταν το νερο εχει διαφορετικες παραμετρους.Οταν δηλαδη κανουμε προσαρμογη ή αυξομειωνουμε το ph κτλ.

Σε αλλαγη νερου ιδων παραμετρων κανουμε κανονικα και οταν εχει πολυ κρυο οπως τωρα καλυτερα γρηγορα.

Κανονικα βαζουμε θερμαντηρα στο δοχειο προετοιμασιας και μολις εχει την ιδια θερμοκρασια κανουμε αλλαγη νερου.Τωρα σε μικρο ενυδρειο εγω να σου πω την αληθεια δεν βαζω θερμαντηρα σε 4 λιτρα γιατι θα γελανε και οι πετρες...

Απλα κανω σχετικα συντομα την αλλαγη και μενει ο θερμοστατης εκτος λειτουργιας για δυο λεπτα το πολυ.Με διαφορα θερμοκρασιας νερου συνολικα πεφτει δυο βαθμους και αποφευγω να κανω αλλαγη τις ημερες που εχει κρυο.

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Άσχετα τον τρόπο που το ζέστανα, το έφτασα και εγώ στην ίδια θερμοκρασία με του ενυδρείου αλλά μάλλον πρέπει να γίνει πιο γρήγορα η αλλαγή.

Σχετικά με τον θερμοστάτη, (στις οδηγίες του τουλάχιστον) έγραφε να μην βγει κατευθείαν απ' το νερό μόλις τον βγάλουμε απ' την πρίζα.Να μείνει περίπου μισή ώρα και μετά να βγει εκτός νερού.

Never adjust or move heater while it is switched on.Always allow heater to cool before moving from water, 25 to 30 minutes is recommended.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Ναι και προσεξε το αυτο γιατι υπαρχουν δυο περιπτωσεις

Η μια ειναι να καεις αν τον πιασεις και να κολησει η πετσα σου πανω του,το επαθα πριν λιγες μερες....

Και η δευτερη και χειροτερη ειναι να σπασει απο την αποτομη αλλαγη θερμοκρασιας.

Στην αλλαγη νερου βεβαια δεν υπαρχει λογος να τον βγαζεις ή να τον μετακινεις.Απλα βγαλτον απο την πριζα,δεν θα αδειασει τελειως η σταθμη οποτε δεν εχει προβλημμα.Απλα αν εχεις δευτερο και τον βαλεις σε δοχειο αλλαγης (ειπαμε για 4 λιτρα γελανε και οι πετρες) :P μην τον πιασεις αφου αδειασει το νερο του δοχειου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το βγάζω καθόλου από εκεί που είναι, απλά τον βγάζω απ' την πρίζα.Και το κάνω γιατί έχει ένδειξη πάνω για χαμηλότερη στάθμη νερού, την οποία για να την φτάσω πρέπει να είναι γεμάτο το ενυδρείο.

Άρα όταν το αδειάζω, την κατεβαίνω και φοβάμαι μην καεί.Πολύ μπέρδεμα :P

Link to comment
Share on other sites

Μην φοβασαι.Συνηθως σπαει αν στεγνωσει αποτομα (και ειναι στο ρευμα) στο κατω σημειο που ειναι γυρω στα 7-10 εκκατοστα,οι εταιριες βαζουν το οριο για να ειναι καλυμενες.Βεβαια επι μονιμου βασεως καλο ειναι να ακολουθουμε τα σημαδια.Παντως αν θες να εισαι ακομα πιο σιγουρος μπορεις να τον βαλεις στο πλαι μονιμα ωστε να ειναι ακομα πιο χαμηλα και στην αλλαγη νερου να ειναι ολος μεσα.

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν το βλεπω για ικ,το ικ ειναι αλλιως.

Εμενα μου φανικε σαν να εχουν φυγει λεπια η σαν γρατζουνια.

Εγω,θα ξεκινουσα μια θεραπεια με melafix και θα εδινα και καμια βιταμινη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν ήταν τίποτα.Την επόμενη μέρα δεν είχε απολύτως τίποτα :glare:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι... το ότι το ΡΗ είναι στο 8... για μονομάχο, ΔΕΝ "παίζει" κανένα ρόλο;

Link to comment
Share on other sites

Όλα παίζουν τον ρόλο τους.Αν και πήρα τύρφη χθες και προετοιμάζω την επόμενη αλλαγή, δεν σημαίνει ότι μπορεί να το έπαθε υποχρεωτικά από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρο ότι ΔΕΝ είναι το ΡΗ υπεύθυνο για το ΙΚ... αλλά... για να ΜΗΝ γίνει υπεύθυνο, για την απώλεια του ψαριού, το έγραψα.-

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...