Jump to content

Γέννα Ancistrus Και Νεκρό Αρσενικό


Recommended Posts

Ασχημα νέα. Τις τελευταίες 2 μέρες είχα δει τον αρσενικό ancistrus sp χωμένο κάτω απο ένα ξύλο να κάνει κινήσεις σαν να “αερίζει” κάτι. Δεν έβγαινε για φαγητό ήταν χωμένο όλη την ώρα εκεί. Η θηλυκιά σουλάτσαρε. Χθες τον βράδυ με δυσκολία κατάφερα και είδα ότι υπήρχαν αυγά. Ο αρσενικός ήταν εκεί και αέριζε και λέω πάμε για γεννητούρια. Σήμερα το πρωί είδα τον αρσενικό ancistrus εκτός φωλιάς να στέκεται ακούνητος πάνω στην άμμο και τη θηλυκιά να τον τριγυρνάει και να προσπαθεί να τον μετακινήσει. Ο αρσενικός δεν κουνιέται καθόλου και η θηλυκιά είναι αυτή που έχει μπει τώρα και κάθεται στα αυγά. Προσπάθησα να τον μετακινήσω και είδα ότι είναι νεκρός.. Τί μπορεί να συνέβη και πέθανε ο αρσενικός δεδομένου ότι μέχρι χθες δεν φαινόταν κάτι ανησυχητικό ίσα ίσα... Κρίμα. Απτα ευχάριστα στα άσχημα.

Μόλις τώρα είδα και ότι κάπια αυγά έχουν πέσει απτο ξύλο.και φαίνονται σαν ανοιγμένα.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 260

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): εξωτερικό fluval 306

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):

- Ψάρια (είδη και αριθμός):

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 7

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):

- ΝΟ2 (νιτρώδη):

- ΝΟ3 (νιτρικά): 15 (λίγο ψηλα)

- Θερμοκρασία: 26

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: ναι

-Strips:

-Ηλεκτρονικά

Link to comment
Share on other sites

Τα νιτρικα ειναι λιγο ψηλα που σημαινει οτι δεν κανεις συχνες αλλαγες,χωρις να σημαινει οτι αυτο φταιει,απλα το αναφερω.

Δεν εχεις γραψει το πιο σημαντικο απο ολα,τι οργανισμους εχεις στο ενυδρειο σου,ψαρια σαλιγκαρια τα παντα.

Link to comment
Share on other sites

Nαι, το ξέρω με τα νιτρικά μου ξέφυγαν δυστυχώς..

Απο άλλα ψάρια έχω 2 satanoperca jurupari, 2 bunocephalus coracoides και 6 σαλικάρια helena. Αυτά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...