Jump to content

Εξωτερικο Φιλτρο


Pan.Kouk

Recommended Posts

γεια σας θα ηθελα την γνωμη σας..εχω ενυδρειο anubias 300l με αφρικανες τανγκανικα και ειχα αγοραση εξωτερικο φιλτρο JBL cristal profi 1500 e. πριν λιγες μερες αρχισε την διαρροη νερου μες το σπιτι. απο την λαστιχενια φλαντζα..αγορασα και εβαλα την γνησια παλι τα ιδια....και βαζελινι εβαλα τα ιδια...καμια εμπιστοσύνη πλεον..πανε 250 ευρο..και σκεφτομαι,να αγορασω το FLUVAL 400L..στα 150 ευρο.ειναι καλο??? εχετε να προτεινετε κατι???περιπου σε αυτα τα λευτα ευχαριστω...



Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για το FLUVAL 406?

Από ότι έχω ακούσει είναι κορυφαίο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειχα το 1500 το προηγουμενο...

Δεν ειχα θεματα...

Μηπως εχεις πολυ υλικο στα καλαθια και δεν σου κληνει καλα???

Αν ρωτας εμενα...eheim δαγγωτο!!

Έγινε επεξεργασία - gremos
Link to comment
Share on other sites

Ειχα το 1500 το προηγουμενο...

Δεν ειχα θεματα...

Μηπως εχεις πολυ υλικο στα καλαθια και δεν σου κληνει καλα???

Αν ρωτας εμενα...eheim δαγγωτο!!

Το θεμα δεν ειναι αλλαγης του φιλτρου η οχι ( αλλης εταιρειας ).

Δες αυτο που σου λεει ο φιλος..

Επισης μηπως την ωρα που το θηλυκωνεις μασαει το λαστιχο?

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

Απιθανο φιλτρο το fluval αλλα οντως πρεπει να δεις το προβλημα του υπαρχοντος φιλτρου! Μην πεταξεις τα λεφτα σου! Δεν μπορει να μην φτιαχνεται! Εγγυηση εχει;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά θα σου έλεγα να τσεκάρεις ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ξανά από που χάνει το φίλτρο και μήπως δεν το βάζεις καλά το "καπάκι". Κάτσε λίγα λεπτά με υπομονή να το δεις από που χάνει!
Τα καλύτερα φίλτρα είναι τα eheim! είναι ότι πιο ποιοτικό και έχει προσεχθεί κάθε λεπτομέρια στα φίλτρα και σίγουρα θα σου κρατήσουν για πάρα πολύ καιρό. Βέβαια για όλα αυτά και τα EHEIM είναι και τα πιο ακριβά!
Στην κατηγορία των λίγο πιο οικονομικών φίλτων σίγουρα τα Fluval είναι μια πάρα πολύ καλή επιλογή για να μην σου πω η καλύτερη. Μόνο μειονέκτημα που έχουν για εμένα τα fluval είναι ότι η έξοδος δεν καταλήγει σε φλογέρα το οποίο όμως άμα το ψάξεις μπορείς να το τροποποιήσεις!

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

οχι παιδια ολα γινονται σωστα!!! απλα θελει να με βαλει σε εξοδα.και πλεον δεν του εχω εμπιστοσυνη ,να μου αδειασει στο σπιτι 300l οταν λειπω..εβγαλα τα πραγματα απο μεσα δουλεψε μια εβδομαδα και μετα παλι πλημμύρα εχω κανει τα παντα ειναι σαν να του κλεινεις την εξαγωγη νερου και εκτονώνει στην φλαντζα και τα βγαζει απο εκει. αλλα οποτε του ερθει οποτε λογικα στα 150 ευρο η flouval 400L η eheim Οσο πιο δυνατο βρω στα λευτα μου....

Link to comment
Share on other sites

1)Πόσο καιρό το έχεις;
2)Καλό θα ήταν να πάρεις πιο μεγάλο φίλτρο αλλά άμα δεν το αντέχεις οικονομικά τότε πάρε αυτό για 400λ.

Link to comment
Share on other sites

θοδωρη δεν εχει Εγγυηση και φιλε γιαννη δεν εχω χωρο για σαμπ.μακαρι να μου εφτανε.ειναι περιπου 40cm 2ντουλαπια και στην μεση ραφια αυτο ειναι το ενυδρειο και εχω ξενερωσει εχασα και 2 ψαρια με την ταλεπορια κριμα....

post-60547-0-20249500-1423424400_thumb.jpg

post-60547-0-45854700-1423424420_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα eheim δεν θα αγοραζα! Τουλαχιστον οχι τα classic! Η fluval ειναι value for money και κατι παραπανω! Αλλα ας μην το αναλυσουμε εδω και χαλαμε το θεμα!

Παντως εγω πιστευω οτι φτιαχνεται! Δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι που δεν φτιαχνεται! Ισως δεν κουμπωνει καλα, ισως καπου χανει η φλατζα, ισως, ισως, ισως!

Παντως αν δεν το χεις κανει ηδη, για παρουσιασε και λιγο το ενυδρειο σου γιατι αυτο που βλεπω δεν ειναι και πολυ σωστο!

Link to comment
Share on other sites

Fluval 406 πολυ καλο δοκιμασμένο , αρκετά Λ/ω κ value for money που λέει κ ο Θοδωρής .

Το εχω σε 180 λίτρα κ παει σούπερ . Τιμη το βρίσκεις κ χαμηλότερα ..Ψάξε το πρώτα

και το fx5 με 210€ πολυ δυνατή επιλογή για τα λίτρα σου.

Link to comment
Share on other sites

θοδωρη! το προβλημα μου ειναι η αντλια νερου και οχι το ενυδρειο. και ο λογος που βγαζω τα ματια μου στο pc αυτη την στιγμη.ειναι για να δω τι παιζει στην αγορα απο αντλιες,τουλαχιστον να κανω καλυτερη αγορα για τα λεφτα μου.γιατι 4-5 χρονια που ειχα το JBL 1500e ειχα ηρεμήσει και εκανα και γεννες.σιγουρα ολα φτιαχνονται ,αλλα για ολα υπαρχει ενα τελος....

Link to comment
Share on other sites

Το fx 5 θα το κανει πλυντηριο σ αυτα τα λιτρα!

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξες μηπως το λαστιχο ειναι πουθενα κομενο?

Link to comment
Share on other sites

εχω εξαντληση τα παντα, τα νερα τα πεταγε απο την φλατζα το ειδε και τεχνικος και δεν βγαζει ακρη, για ποιο λογο τα πεταει οποτε του ερθει,τρελα πραγματα λεμε,οποτε αν λες οτι το fx 5 ειναι πολυ δυνατο για τα 300L καταληγουμε στο fluval 406.για ποσα λιτρα ειναι το fx5 ????η δεν ειναι καθολου για ρισκο????

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ νομίζω ότι το fx 5 είναι too much.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη, σαν να λεμε οτι δεν εφαρμοζει τελειως η φλατζα και αφηνει κενο;

Το fx 5 δεν νομιζω να εχει προβλημα! Ετσι κι αλλιως αφρικανες ειναι και θελουν ροη αλλα νομιζω ειναι υπερβολη! Το 406 νομιζω ειναι καλο εκτος κι αν καποια στιγμη θες κατι μεγαλυτερο οποτε το παιρνεις και για το μελλον!

Παντως θα ηθελα και σε καποιο αλλο θεμα να δω και το ενυδρειο! :D

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική άποψη ειναι οτι η υπερφιλτρανση δεν κάνει κακό ειδικά στις Αφρικανές .

Ειχα στο προηγούμενο setup μου με αφρικανες στο 180 λίτρα fluval 406 + εσωτερικό με αντλία 1000λ / ώρα δηλαδή ονομαστικά κοντα στα 2450l/h πραγματικά φανταζομε 20% λιγότερη ροη.

Τα ψαρια δεν είχαν κανένα πρόβλημα άσε που παίζαν με την ροη.

Το fx5 εχει 3500 λίτρα / ώρα , πραγματικά λίγο λιγότερα άρα θα σου γυρνάει το νερο 10 φορές την ώρα δεν θεωρώ οτι θα σου γίνει πλυντηριο. Και αν οι ταγκανικες σου ειναι τίποτα φροντοζες τοτε ακόμη καλύτερα για αυτα κ εσένα.

Εαν ειναι αποικία απο μικρότερα ειδη τοτε ιςως μη χρειάζεται εγω εαν ειχα να διαθέσω τα 60 € επιπλέον σε fx5 θα πηγενα.

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα ειναι σαν να εχει βουλωσει η εξαγωγη και απο καπου πρεπει να τα βγαλει και τα βγαζει απο την φλατζα..λογικο..αλλα η ροη της εξαγωγης ειναι κανονικη,τελεια θα ελεγα.. και δεν υπαρχει λογος να το κανει οποτε του ερθει. δηλ και σε 5 μερες ξαφνικα,θωδορη. συμφωνω με το fx 5 Γιαννη και λογικα εκει θα καταληξω και ελπιζω η συσκευασια να τα εχει ολα!!! μεσα .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι σαν να εχει βουλωσει η εξαγωγη, δες του σωληνες και καθαρισε τους και δες και πανω στο καπακι τον εσωτερικο σωληνα!

Link to comment
Share on other sites

το εχω κανει φιλε τιποτα..fx5 που λεει και ο γιαννης και tsounamia meta B) ειναι μεγαλες οι τανκανικες και εχω και φυσικα βραχια τα λεγομενα moonstone φεγγαροπετρες στο ενυδρειο αυτο,εχουνε κανει και φωλιες στις τρυπες, και μια χαρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...