Jump to content

Μαύρος Σωλήνας Εισόδου


Safarpn

Recommended Posts

Θέλω να αντικαταστήσω τον σωλήνα εξόδου (πράσινος) του ενός φίλτρου μου με εναν μαύρο, καθόσον βρίσκομαι στη διαδικασία προσπάθειας να "σκοτεινιάσω" λίγο το scape και ο σωλήνας που έχω τώρα είναι σκέτη παραφωνία μπροστά από τη μαύρη πλάτη (στο άλλο φίλτρο απέναντι είναι όλα μαύρα). Τον σωλήνα ουσιαστικά τον έχω από ένα παλιό φίλτρο αλλά θέλω ένα μπαστούνι ωστε σε αυτό να προσαρμόσω στη μια πλευρά το λάστιχο που θα πηγαίνει στο φίλτρο και στην άλλη πλευρά τον μαύρο σωλήνα που έχω (με κάποια πατέντα ίσως, αναλόγως τι μπαστούνι θα βρω).

Παρακάτω στις φωτογραφίες έχω σημειώσει τι ψαχνω. Αν κάποιος έχει κανένα τέτοιο εξάρτημα σε καμιά αποθήκη ή ξέρει που μπορώ να βρώ κάτι αντίστοιχο ή να πει καμιά ιδέα για το τι αλλο μπορώ να χρησιμοποιήσω, ας πει τίποτα.

Ευχαριστώ.

 

 

edit προς Mod: Δεν είναι αγγελία ζήτησης, ψάχνω ιδέες για το τι άλλο μπορώ να χρησιμοποιήσω για να φτιάξω αυτό που θέλω αφού το συγκεκριμένο ανταλλακτικό δεν πωλείται μεμονομένα.

 

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Γράψτε λάθος...... θα αντικατασταθεί ο "Σωλήνας εισόδου" και οχι εξόδου.....και παρακαλώ να αλλάξει και ο τίτλος.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τα jbl φιλτρα εχουν μαυρα μπαστουνια. Οπωτε αν εχεις κοντα σου κανενα pet city μπορεις να κοιταξεις για ανταλακτικα. Νομιζω ειναι και φθηνα (αν θυμαμαι καλα απο καποτε που ειχα κοιταξει).

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση να μπορεις να το κανεις και με γωνιες πλαστικες που χρησιμοποιουν στα ποτηστικα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κώστα μου το πρότειναν κι αυτό αλλα θέλει πολλά κομμάτια, συνδέσμους κτλ. Αν δε βρω κάτι άλλο, θα δοκιμάσω κάτι τέτοιο και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

και τα sunsun τετοια εχουν, για ψαξου ebay!

Το άλλο μου φιλτρο Sunsun ειναι. Το έψαξα, απλα κοιτάω μήπως βρω κάτι πιο σύντομα ή πιο φθηνα μιας και τον σωλήνα με το σιφόνι τα έχω και μου λείπει μονο το μπαστούνι (γυριστό τμήμα).
Link to comment
Share on other sites

Ασε να αναπτυχθει bba επανω στους σωλήνες...:P

Δε πιάνει ρε Νικολα, δε πιάνει.

Χαχαχαχαχαχα!

Link to comment
Share on other sites

Να πετάξω μια ιδέα που μου κατέβηκε, να που πείτε αν αξίζει;

Λέω να μη μπω στη διαδικασία να αλλάξω όλο το σωλήνα εξόδου και να ψάχνω μπαστουνια και τέτοια αλλα να βγάλω τον υπάρχοντα σωλήνα εισόδου (που ουσιαστικά ειναι μονοκόμματος, γυριστος πάνω-πάνω) και να τον ντυσω με θερμοσυστελλόμενο. Ενα ζέσταμα ελαφρυ και να ο μαύρος σωλήνας. Το θερμοσυστελλόμενο θα δημιουργήσει κανά θέμα μέσα στο ενυδρειο για τους οργανισμούς;

Link to comment
Share on other sites

Να πετάξω μια ιδέα που μου κατέβηκε, να που πείτε αν αξίζει;

Λέω να μη μπω στη διαδικασία να αλλάξω όλο το σωλήνα εξόδου και να ψάχνω μπαστουνια και τέτοια αλλα να βγάλω τον υπάρχοντα σωλήνα εισόδου (που ουσιαστικά ειναι μονοκόμματος, γυριστος πάνω-πάνω) και να τον ντυσω με θερμοσυστελλόμενο. Ενα ζέσταμα ελαφρυ και να ο μαύρος σωλήνας. Το θερμοσυστελλόμενο θα δημιουργήσει κανά θέμα μέσα στο ενυδρειο για τους οργανισμούς;

 

Δεν ειναι κακη ιδεα..

Δεν νομιζω να εχεις θέμα, για περιμενε και τους αλλους...

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη πληροφορία που κατάφερα να συλλέξω απο το Ίντερνετ για το θερμοσυστελλόμενο, ειναι οτι ειναι φύλλο πλαστικού. Με βάση και μόνο αυτό, το θεώρησα ασφαλές για το ενυδρειο μου (μιας και εδω και μηνες είχα σε άλλο σημείο του ενυδρείου το ίδιο υλικό) και με την αλλαγή νερού σημερα, βρήκα την ευκαιρία να βγάλω και να ντυσω το σωλήνα. Είχα ενα κομμάτι 16άρι θερμοσυστελλόμενο που ταίριαξε εντελώς γάντι στον σωλήνα. Ενα ζεσταματάκι με το σεσουάρ που παραλίγο να καταλήξει σε τραγωδια αφου την ωρα που ζέσταινα την κουρμπα, έπιασα κουβέντα με τον πιτσιρικά και είδα το σωλήνα να έχει γίνει σα τσίχλα και παραλίγο να κολλήσουν τα τοιχώματά του μεταξύ τους αλλα τελικά τον έσωσα ο ήρωας. Αντικατέστησα και το πράσινο σιφόνι με ενα μαύρο που είχα και έγινε ο σωλήνας όπως ακριβώς τον ήθελα, σαν εργοστασιακός.

Πάντως επειδή στο παρελθόν είχα δει οτι πολλά μέλη ενδιαφέρονταν να αλλάξουν το σωλήνα με έναν μαύρο και δεν έβρισκαν. Θεωρώ οτι η λύση του θερμοσυστελλόμενου ειναι παρα πολυ καλή και εντελώς ανέξοδη. Τα "μακαρόνια" βγαίνουν σε πολυ μεγάλη ποικιλία μεγεθών (αλλά και χρωμάτων για τους παιχνιδιάρηδες) και κοστίζει σχεδόν τσάμπα. Αφαιρείται δε, παρα πολυ εύκολα.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Ενας πράσινος σωλήνας εισόδου, μετα απο 5 λεπτά.....

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ενας πράσινος σωλήνας εισόδου, μετα απο 5 λεπτά.....

attachicon.gifimage.jpg

 

Σαν εργοστασιακος φαινεται :thumbsu:

 

Link to comment
Share on other sites

Καλη μαγκια! Πολυ ωραιο δειχνει!

Link to comment
Share on other sites

Σαν εργοστασιακος φαινεται :thumbsu:

Ναι, μοιάζει πράγματι εργοστασιακός. Το μακαρόνι εφάπτεται πάνω του σε όλη την επιφάνειά του, έχει γίνει σαν ενα σώμα.

.........Είδες αριστερά πως έχω φτιάξει τον σωλήνα του αλλου φίλτρου να φαίνεται σα θερμοστάτης;

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Το τελευταιο σωληνας-θερμοστατης πρεπει να ηταν κομματακι δυσκολο!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το τελευταιο σωληνας-θερμοστατης πρεπει να ηταν κομματακι δυσκολο!!!!

Το πιο δύσκολο ηταν να κανω το σπρέι μπαρ να δείχνει σα καλώδιο ρεύματος......σπαμάρεις τα θέματά μου και θα ζητήσω απο τους διαχειριστές να ψάξουν όλα τα θέματα που έχω ανοίξει απο οταν έκανα εγγραφή στο φόρουμ, για να διαγράψουν τα σχόλιά σου (......είπε ο ορκισμένος πολέμιος των σπάμ)

Ααααααχααχαχαχα!!!!

Link to comment
Share on other sites

.........Είδες αριστερά πως έχω φτιάξει τον σωλήνα του αλλου φίλτρου να φαίνεται σα θερμοστάτης;

 

Χαχα, ναι ρε μαγος εισαι;;;;

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πιο δύσκολο ηταν να κανω το σπρέι μπαρ να δείχνει σα καλώδιο ρεύματος......σπαμάρεις τα θέματά μου και θα ζητήσω απο τους διαχειριστές να ψάξουν όλα τα θέματα που έχω ανοίξει απο οταν έκανα εγγραφή στο φόρουμ, για να διαγράψουν τα σχόλιά σου (......είπε ο ορκισμένος πολέμιος των σπάμ)

Ααααααχααχαχαχα!!!!

Φίλε είμαι μαθητούδι μπροστά σου!!!!!

Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαααααααααααα !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...