Jump to content

προβλημα με Clownfish...


Recommended Posts

Καλημερα σε ολους σημερα που παρατηρουσα τον ενα percula το μεγαλυτερο εχει βγαλει κατι στο δερμα του,

σαν να ξεφλουδιζει να αλλαζει δερμα κατι τετοιο κατα τ'αλλα ειναι κινητικος μονο που δεν εφαγε πολυ σημερα

δεν ξερω τι ειναι, πρεπει να ανησυχω ?

post-6772-1230468083_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

up!

παιδια βλεπω πως δεν κολυμπαει κ πολυ καλα κ δεν κουναει πολυ το δεξι πτερυγιο και κολυμπαει σχετικα χαμηλα στον αραγωνιτη, τι να κανω :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - banik
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι για να κάθεται χαμηλά, δεν έχει πρόβλημα αναπνοής, άρα δεν υπάρχει πρόβλημα με τις τιμές των αμμωνιακών παραγώγων.

Έλεγξε το ΡΗ και την πυκνότητα. Επίσης μήπως έχεις κάνει κατάχρηση διάφορων πρόσθετων???

Τα παραπάνω μπορούν να οδηγήσουν σε βλάβες του δέρματος και μείωση της παραγωγής της προστατευτικής βλέννας. Οι βακτηριακές λοιμώξεις είναι πολύ πιθανές, αφού η φυσική άμυνα του ψαριού έχει μειωθεί.

Προσωπικά θα αντιμετώπιζα το πρόβλημα με μεγάλη αλλαγή νερού, με την προϋπόθεση ότι δεν παρατηρούνται αλλοιώσεις του δέρματος από παράσιτα.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι για να κάθεται χαμηλά, δεν έχει πρόβλημα αναπνοής, άρα δεν υπάρχει πρόβλημα με τις τιμές των αμμωνιακών παραγώγων. βλεπω πως εχει προβλημα αναπνοης

Έλεγξε το ΡΗ και την πυκνότητα. Επίσης μήπως έχεις κάνει κατάχρηση διάφορων πρόσθετων??? δεν εχω ριξει το παραμικρο προσθετο

Τα παραπάνω μπορούν να οδηγήσουν σε βλάβες του δέρματος και μείωση της παραγωγής της προστατευτικής βλέννας. Οι βακτηριακές λοιμώξεις είναι πολύ πιθανές, αφού η φυσική άμυνα του ψαριού έχει μειωθεί.

Προσωπικά θα αντιμετώπιζα το πρόβλημα με μεγάλη αλλαγή νερού, με την προϋπόθεση ότι δεν παρατηρούνται αλλοιώσεις του δέρματος από παράσιτα. τι εννοεις ακριβως ?

δυστηχως δεν νομιζω πως θα τα καταφερει μιας κ οι γαριδες ειναι εδω κ ωρα κοντα του :thumbup:

δεν μπορω να καταλαβω ακομα κ το πρωι εδειχνε μια χαρα.

εκανα αμεσως μετρησεις για να δω

Temp-27c

Sg-1025

Ph-8,1

Kh-10,6

Nh-0

No2->0,3

No3-12,5

Mg-1300

Ca-422

Po4-0

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις κατι το περιεργο στις τιμες σου.Πολυ κριμα ευχομαι να ανναρωσει το συντομοτερο!!!

Link to comment
Share on other sites

μια φωτο ακομα εχω κυκλωσει το πτερυγιο αν κανετε ζουμ εχει μια τελεια, εκει υπαρχει κ αλλοιωση :thumbup:

post-6772-1230491888_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το ψαρακι τελικα δεν τα καταφερε κ το ειχα μονο 5 μερες, οι μετρησεις μου ειναι καλες δεν ξερω ομως τι μπορει να φταιει, χωρις να ειμαι ακομα σιγουρος νομιζω

πως κ με το δευτερο percula συμβαινει το ιδιο κατι βλεπω στο πτερυγιο, δεν ξερω τι να πω ελπιζω να κανω λαθος, ηδη εχω παραγγειλει τεστ (NO2,NO3,NH,PH)

της salifert για να εχω κ δευτερες μετρησεις στα συγκεκριμενα τεστ :thumbup::thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πεθανε κ το αλλο percula και το Pseudochromis, δεν ξερω τι εγινε πραγματικα :thumbup::thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

Το ψαρακι τελικα δεν τα καταφερε κ το ειχα μονο 5 μερες,

ίσος η έλλειψη καραντίνας να είναι η αιτία …

δεν μπορώ να είμαι σίγουρος

αν θέλεις οπωσδήποτε να μάθεις τι ακριβός έγινε .. πρέπει να καταψύξεις άμεσα το νεκρό ψαράκι και να το πας για νεκροψία .. καλά τα λέω Ν. Μυτριζάκη ?

Link to comment
Share on other sites

ίσος η έλλειψη καραντίνας να είναι η αιτία …

δεν μπορώ να είμαι σίγουρος

αν θέλεις οπωσδήποτε να μάθεις τι ακριβός έγινε .. πρέπει να καταψύξεις άμεσα το νεκρό ψαράκι και να το πας για νεκροψία .. καλά τα λέω Ν. Μυτριζάκη ?

ισως να ειναι κ αυτο που λες μιας κ οταν το ενα ηταν ετσι τα αλλα τρωγαν κ ηταν δραστηρια κανονικα.

οπως ειπα κ ποιο πανω ηταν σαν να ξεφλουδιζοταν οπως φαινεται κ στις φωτο κ αρχισε σαν κατι να του τρωεε

το ενα πτερυγιο, μετα απο ωρες ελλειπε κ μεγαλυτερο κομματι και το ιδιο συνεβη κ με το δευτερο percula

ελλειπε σχεδον το 1/3 του πτερυγιου κ δεν το κουνουσε καθολου :thumbup::thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...