Jump to content

Φωτισμός Glo


Cerebrus

Recommended Posts

Θελεις αλλον ενα για να βαλεις το μπουκαλι μεσα σε κουβα με νερο και θερμοστατη για να κρατας το μειγμα παντα σε καλη θερμοκρασια αλλιως αν πεσει κατω απο 22 θα σταμαει..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τελικά δεν άντεξα με τις χημείες και .... http://www.marineandreef.com/Hagen_Fluval_CO2_20_Mini_Pressurized_CO2_Kit_p/rhg17540.htm ελπίζω αυτο να δουλεψει.εχω βαλει μια φυσαλίδα ανα δευτερόλεπτο

Link to comment
Share on other sites

35euro ειχε μεσα μια αμπουλα και 20 οι 3 αμπουλεϛ .

μου ειπε μια αμπουλα τον μηνα περιπου

ϴα ανεβασω βιντεο σε λιγακι

Έγινε επεξεργασία - Cerebrus
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος,στειλε μου ενα πμ απο το πηρες γιατι ισως με ενδιαφερει.

Περιμενω και το βιντεακι σου να δω πως δουλευει.:)

Link to comment
Share on other sites

τωρα δεν ξερω αν λειτουργει σωστα.αυτος που το αγορασα μου ειπε 1 φυσαλίδα ανα 3 δευτερολεπτα.στο youtube ομως δεν βλεπω κανενα βιντεο πως λειτουργει σωστα :(
Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται οτι η φυσαλιδα παει πολυ γρηγορα στην επιφανεια..ο σκοπος ειναι να διασπατε σε οσο πιο μικρες και πολλες γινετε και να παραμενει οσο το δυνατον πιο πολυ σε επαφη με το νερο..

Link to comment
Share on other sites

Ένα βίντεο που δειχνει πώς πρέπει να το κάνεις είναι αυτό.

Ψάχνω και για ένα άλλο....

Link to comment
Share on other sites

Ένα βίντεο που δειχνει πώς πρέπει να το κάνεις είναι αυτό.

Ψάχνω και για ένα άλλο....

το είδα το βίντεο αυτο όπως σχεδόν όλα αυτα που εχει στο youtube.Από ότι κατάλαβα απο τα βιντεο δεν πρεπει να ειναι όλη την ωρα ανοικτή η μπουκαλα.ενας λεει 2 φορες την ημερα.κατι πρεπει να παιζει με το πλαστικο που ειναι μεσα στο ενυδρειο με την σταθμη.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω,υπαρχει περιπτωση να μπορεις να βαλεις κανονικο γυαλινο διαχυτηρα ωστε να βγαζει συνεχεια φυσαλιδες σαν ενα ολοκληρομενο συστημα?

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω,υπαρχει περιπτωση να μπορεις να βαλεις κανονικο γυαλινο διαχυτηρα ωστε να βγαζει συνεχεια φυσαλιδες σαν ενα ολοκληρομενο συστημα?

δεν ξερω αλλα ειδα ενα βιντεο στο youtube που ενας ειχε κανει μια πατεντα με αεροπετρα και εβγαζε συνεχεια.απλα επειδη δεν ειμαι σπιτι και ειμαι στην δουλεια δεν μπορω να το βρω.οταν παω σπιτι θα το βρω.ειναι ωραιο συστηματακι αλλα μεχρι να καταλαβω πως λειτουργει θα μου βγαζει την ψυχη

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι να βαλεις αεροπετρα καλητερα βαλε γυαλινο διαχυτηρα.

θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα ??? αξίζει δλδ η θα κανω καμια μ@λ.

Επίσης θα παω να αγορασω ενα buble counter αν το γραφω σωστα.

Έγινε επεξεργασία - Cerebrus
Link to comment
Share on other sites

Αν δουλευει η αεροπετρα που λες λογικα θα δουλευει και αυτο,ο γυαλινος διαχυτηρας κανει καλητερη δουλεια απο την αεροπετρα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το σύστημα που έχεις λειτούργει ως εξής το ανοίγεις και γεμίζει η καμπάνα με διοξείδιο και αυτό μετά απορροφάτε από το νερό σιγά σιγά όταν απορροφηθεί τότε ξανά ανοίγεις την φιάλη και ξανά τα ίδια δεν κατασκευάστηκε
για συνεχείς ροή.


Τώρα αν κάνεις πατέντα μπορεί να δουλέψει αλλά να σου τελειώσει πολύ γρήγορα το CO2.

Για τέτοιου είδους πατέντες θεωρώ πως η σκάλα διάχυσης είναι ότι πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το σύστημα που έχεις λειτούργει ως εξής το ανοίγεις και γεμίζει η καμπάνα με διοξείδιο και αυτό μετά απορροφάτε από το νερό σιγά σιγά όταν απορροφηθεί τότε ξανά ανοίγεις την φιάλη και ξανά τα ίδια δεν κατασκευάστηκε

για συνεχείς ροή.

Τώρα αν κάνεις πατέντα μπορεί να δουλέψει αλλά να σου τελειώσει πολύ γρήγορα το CO2.

Για τέτοιου είδους πατέντες θεωρώ πως η σκάλα διάχυσης είναι ότι πρέπει.

λες δλδ να βαλω την σκαλα διαχυσης που ειχα απο το nutrafin και να ανοιξω την φιαλη πολυ λίγο ?

Link to comment
Share on other sites

δλδ απο οτι καλαβα στην φαση 1 αφηνεις να γεμισει το κατω μερος απο νερο.ανοιγεις την φιαλη μεχρι να φτασει στην καμπανα αρκετο co2 πχ μεχρι την μεση και κλεινεις την φιαλη.μολις γεμισει ξανα με νερο κανεις τα ιδια σωστα ?

post-47120-0-69609200-1360696513_thumb.png

Έγινε επεξεργασία - Cerebrus
Link to comment
Share on other sites

τελος το Fluval CO2 20 με την πατεταντα που ειπε ο φιλος παραπανω με την σκαλα.και 2 εβδομαδες να αντέξει η φιαλη μια χαρα ειναι.

Σας ευχαριστω όλους για την βοηθεια σας.αν εχει τπτ αποτελεσματα θα σας ενημερωσω.και παλι ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αφου παιζει με την σκαλα σιγουρα θα παιζει και με τον γυαλινο διαχυτηρα. Ελπιζω να το κλεινεις οταν σβηνουν τα φωτα ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που εχεις μανομετρο μπορεις να το κλεινεις το βραδυ,ετσι θα εξηκονομεις και co2 αλλα και το βραδυ τα φυτα δεν τραβανε co2.Αν ειχες diy ομως αναγκαστικα θα το ειχες ανοιχτο 24 ωρες γιατι αυτο δεν κλεινει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...