Jump to content

συμπεριφορά - πάνω-κάτω στο τζάμι


chrisb

Recommended Posts

Καλησπέρα,

την εμπειρία σας...

παρατηρώ -και ανησυχώ- εδώ και 2 μέρες το θηλυκό platy να ανεβοκατεβαίνει μανιωδώς στο τζάμι.

Η μόνη αλλαγή που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι πρίν 2 μέρες ελάτωσα το πολύ συχνό τάισμα γιατί τα μωρά έχουν ήδη μεγαλώσει αρκετά.

Το ψάρι αυτό είναι το μόνο ενήλικο στο ενυδρείο

επίσης υπάρχουν 5 μεγαλούτσικα μωρά και περίπου 20 της τελευταίας γέννας.

(το είχα πάρει έγκυο και έκανε 2 γέννες)

Λοιπές λεπτομέρειες (σταθερές εδώ και καιρό):

100 λίτρα

πολλά φυτά

θερμοκρασία 25 ως 25.8

αλάτι περίπου 7γρ. ανά 15 λίτρα

αλλαγές 15% κάθε 2 μέρες (λόγω ταίσματος μωρών)

ammonia 0

nitrite 0

nitrate 10

ph 7.2 - 7.4

kh 6

gh 10

phos 0

iron 0

είναι φυσιολογικό? και αν όχι, τότε τι μπορεί να φταίει? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τα ζωοτόκα το συνηθίζουν αυτό, άρα μη σε ανησυχεί.

Μπορεί να του λείπει αρσενικός και όταν τον βρει, θα σταματήσει να το κάνει (μάλλον).

Μόνο πλάτυ έχεις στο ενυδρείο? Αν ναι, αυτό που πιστεύω ότι πρέπει να κάνεις είναι να ανεβάσεις λίγο το ρΗ σου, γιατί όλα τα ζωοτόκα προτιμούν συνθήκες πιο αλκαλικές. Το ίδιο ισχύει και για τις σκληρότητες - όχι ότι δεν ζουν και έτσι, αλλά από μακρά παρατήρηση της συμπεριφοράς των δικών μου και διάφορες δοκιμές διατήρησής τους σε διάφορα περιβάλλοντα, μου επιβεβαιώθηκε ότι ζουν πράγματι καλύτερα σε πιο "σκληρές" συνθήκες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ,

Εκτός από πλάτυ, έχω και 2 apple snails, 2 zig-zag nerite snails μερικές red cherry shrimps (γεννήσανε και δε ξέρω πόσες είναι τώρα) και μερικά trumpet snails.

Όλα αυτά πράγματι θέλουν μέτριο-σκληρό και αλκαλικό νερό σύμφωνα με όσα διαβάζω.

Για τις σκληρότητες έβαλα κομματάκια μάρμαρο (υποτίθεται ανεβάζει gh kai kh) καθώς και μερικά κοχύλια, αλλά λόγω έλλειψης εμπειρίας δε θέλω να το παρακάνω και να καταλήξω σε αστάθειες.

Το PH είναι έτσι λόγω CO2, το οποίο όμως κρατάω χαμηλά για τους ίδιους λόγους (ακόμα και έτσι όμως τα φυτά έχουν τρελαθεί στην παραγωγή οξυγόνου και την ανάπτυξη).

Πάντως διαβάζω παντού ότι τα πλάτυ θέλουν PH 7-8 και θεώρησα ότι το 7.2 - 7.4 είναι καλό νούμερο.

Άρα λοιπόν, θα πρότεινες να αυξήσω μάρμαρο+κοχύλια, ή να βάλω σόδα (όπου θα ανέβει το ΚΗ άρα και το PH)? - και πόσο θα ήταν το ιδανικό? 7.5-7.7?

Επίσης σύντομα θα αντικατασταθεί -κυρίως για λόγους σταθερότητας- η μαγιά/ζάχαρη με μπουκάλα CO2.

Κάπου διάβασα ότι για τα ψάρια δεν είναι το ίδιο να μειωθεί το PH λόγω CO2 όπως το να μειωθεί λόγω άλλων παραγόντων... ( λογικό ακούγεται, αλλά δεν ξέρω αν ισχύει και βρίσκομαι στη μέση... :thumbup: )

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στα δικά μου ενυδρεία των ζωοτόκων, αν και τα έχω αρκετά φυτεμένα (με εύκολα φυτά) δεν χρησιμοποιώ παροχή co2 (κατάργησα τα DIY λόγω χαμηλού ρΗ) αλλά προσθέτω Flourish excel (βασικά ενδιαφέρομαι για τα ψάρια και δευτερευόντως για τα φυτά και τις άλγες) και με προσθήκη των ανάλογων ασβεστολιθικών πετρών τα κρατάω σε ρΗ=7,8 περίπου και με σκληρότητες: ΚΗ=10 & GH=14.

Με τέτοιες τιμές έχω παρατηρήσει ότι έχουν καλύτερα χρώματα, περισσότερη κίνηση και ζωηράδα, μεγαλύτερες γέννες σε αριθμό, πιο ισορροπημένη αναλογία αρσενικών και θηλυκών μικρών και γενικά έχω την εντύπωση ότι μάλλον περνάνε καλύτερα (θερμοκρασία=26~).

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμες πληροφορίες !! να είσαι καλά.

Δεν ανέφερες αλάτι... Χρησιμοποιείς? αν ναι πόσο?

... πιο ισορροπημένη αναλογία αρσενικών και θηλυκών μικρών ...

Τι εννοείς? έχεις μήπως παρατηρήσει παράγοντες που καθορίζουν -έστω στατιστικά- το φύλλο των μικρών μιας γέννας?

Έψαξα online και δε βρήκα πληροφορίες για αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

...Δεν ανέφερες αλάτι... Χρησιμοποιείς? αν ναι πόσο?

Τι εννοείς? έχεις μήπως παρατηρήσει παράγοντες που καθορίζουν -έστω στατιστικά- το φύλλο των μικρών μιας γέννας?

Έψαξα online και δε βρήκα πληροφορίες για αυτό το θέμα.

Αλάτι βάζω λιγότερο από μισό γραμμάριο για κάθε λίτρο νερού, κάθε 15 ημέρες περίπου, ίσα-ίσα για να κρατάει τη σκληράδα του νερού.

Εχω κάνει άπειρες γέννες σε ζωοτόκα και έχω πάρει πολύ διαφορετικά αποτελέσματα σε αναλογίες αρσενικών-θηλυκών. Ακόμα ψάχνομαι να βρω τους λόγους και τις παραμέτρους που επηρεάζουν... Το ρΗ είναι σίγουρα ένας από αυτούς (ίσως και ο βασικότερος, χωρίς να είμαι σίγουρος ακόμα). Μέχρι στιγμής η καταγραφή των αποτελεσμάτων (κρατάω αναλυτικά ημερολόγια για όλα) στατιστικά μου δείχνει ότι σε αλκαλικό ρΗ έχουμε πιο ισορροπημένη αναλογία των δύο φύλων στις γέννες (40% αρσ. με 60% θηλ.). Σε χαμηλότερο ρΗ (και σκληρότητες) είχα πολύ περισσότερα θηλυκά. Ομως ΔΕΝ είμαι σε θέση ακόμα να πω με σιγουριά τι και πως... Τα παρατηρημένα δείγματα είναι σχετικά λίγα και οι παράγοντες που συμμετέχουν πολλοί και όχι καλά καταγεγραμμένοι ή αξιολογημένοι ακόμα. Μην το δέσεις κόμπο αυτό που γράφω... Είναι ένδειξη μέχρι στιγμής και τίποτα άλλο. Σε κανα δυο χρόνια μπορεί να έχω φτάσει σε συμπέρασμα... - ούτε αυτό είναι σίγουρο όμως... :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Τα πλατυ δεν θελουν τις τιμες που χρφειαζονται τα γκαπυ και τα μολλυ. Εγω δεν τους βαζω ποτε αλατι ουτε καποιο αλλο υλικο για να αυξησω τις τιμες τους. Στο δικο μου ενυδρειο τα ποιο πολλα ειναι αρσενικα σε αναλογια στα 10 8-2 θηλυκα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φίλε μου επειδή έχω και εγώ platty πολύ καιρό

και μένα έκαναν αυτό το ανεβοκατέβασμα στο τζάμι είναι όντως λόγω της έλειψης συντρόφου

βέβαια να συμπληρώσω ότι επειδή τα κοιτάω πολύ συχνά τα ψαράκια πολλές φορές το κάνουν αυτό

γιατί ψάχνουν για βακτήρια απο ότι φαντάζομαι στα τζάμια στο λέω γιατί φορές φορές

φαίνεται σαν να τα τσιμπάνε μήπως θα έπρεπε να ανεβάσεις και την θερμοκρασία κανα βαθμό

ακόμα? ένα είναι σίγουρο είναι απο τα πιό παιχνιδιάρικα ψαράκια

Link to comment
Share on other sites

Τα πλατυ δεν θελουν τις τιμες που χρφειαζονται τα γκαπυ και τα μολλυ...

Εάν διαβάσετε εκτενώς τη βιβλιογραφία σχετικά με τα πλάτυ και γενικά τα ζωοτόκα, θα δείτε ότι η συντριπτική πλειοψηφία των αναφορών, μιλάει για ίδιες και παρεμφερείς συνθήκες νερού και περιβάλλοντος, για τη σωστή διατήρηση των ειδών αυτών. Το γεγονός ότι αναφέρεται μεγάλο εύρος στην τιμή του ρΗ (γενικά για τα ζωοτόκα) δεν σημαίνει ότι τους κάνει το ίδιο ή ότι ζουν το ίδιο και στο 7.0 και στο 8.0+ (αυτό το εύρος βρίσκεις συνήθως στις αναφορές). Αλλο το "ζω" και άλλο το "ζω καλά"... Το δεδομένο είναι ότι όλα αυτά τα ψάρια είναι κυρίως "σκληρού" νερού και σαφώς αλκαλικού περιβάλλοντος.

Οι δικές μου δε παρατηρήσεις από τα 5 ενυδρεία που διατηρώ και αναπαράγω συστηματικά ζωοτόκα, επιβεβαιώνουν τις αναφορές αυτές. Τις καλύτερες και πιο πραγματικές συμπεριφορές, τη μεγαλύτερη μακροζωία, τις καλύτερες αναπαραγωγές και την καλύτερη υγεία σε αυτά τα ψάρια, την έχω καταγράψει σε φυτεμένα ενυδρεία με:

ρΗ = 7,8

ΚΗ = 9+

GH = 12+

Θερμοκρασία = 25~

Link to comment
Share on other sites

...

...φυτεμένα ενυδρεία με:

ρΗ = 7,8

ΚΗ = 9+

GH = 12+

Θερμοκρασία = 25~

εύκολα όλα αυτά... με τη θερμοκρασία μόνο να δούμε τι θα γίνει το καλοκαίρι :thumbup:

τώρα έχει περίπου 23 στον χώρο και δουλεύει το ανεμιστηράκι το απόγευμα (το έχω να ανάβει στους 25.8)

με βλέπω να ξυλιάζω στο κρύο με το αρκουδίσιο το καλοκαίρι - που έχω και μια προτίμηση σε θερμοκρασίες προς 30-35 μεριά... μπρρρρρ....

ή θα αρρωστήσουμε εμείς για να είναι καλά τα ψάρια.... ή με βλέπω για chiller.... άααααλλα λεφτά απο κεί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...