Jump to content

Απορίες για το κόστος DIY φωτισμού Τ5


Recommended Posts

Βλέποντας τόσα κι ακούγοντας άλλα τόσα σκέφτομαι να αλλάξω το καπάκι του Juwel 180 lt ενυδρείου μου. Σκέφτομαι να φτιάξω ένα λίγο πιο λειτουργικό έτσι ώστε να βάλω και κάποιο ανεμιστήρα, ταϊστρα. Αλλά τώρα που διάβαζα για το Τ5 μου άνοιξε η όρεξη...

1. Ποιο είναι το πιθανό κόστος του εξοπλισμού;

2. Υπάρχουν topic, είμαι σίγουρος αλλά αν μπορείτε να μου τα υποδείξετε για να δω τι εξοπλισμός ακριβώς χρειάζεται....

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα το δικό μου. Μένουνε κάτι ψιλές λεπτομέρειες με τις τρύπες στο καπάκι και θα είμαι jet.

Δές εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...10324&st=40

Dimmable ballast 2x54W 35ευρό

4 αδιάβροχα ντουί arcadia για τις Τ5 με 1μιση μέτρο καλώδιο 2χ13 ευρό (έχει και με 8 ευρό αλλά το καλώδιό τους είναι μόνο 20εκ)

Συσκευή dimmer ιδιοκατασκευή του netblues 40 ευρό

Ανακλαστήρες arcadia (για 39W ~80cm) 2x10 ευρό (δεν θυμάμαι την τιμή αλλά δε νομίζω να είναι παραπάνω)

Λάμπες ανάλογα με το γούστο σου από 5 ευρό μέχρι 25...

Link to comment
Share on other sites

Το καπάκι του είναι νομίζω εξαιρετικά λειτουργικό επειδή είναι διαιρούμενο και μπορείς να αφήνεις μόνο το μεσαίο κινούμενο κομμάτι ώστε να δουλεύεις/κλαδεύεις με πολύ φως. Αυτό δε θα το άλλαζα με τίποτα.

Πάντως αυτά που θες, δηλ ανεμιστήρες, ταϊστρα και 2 έξτρα λάμπες μπαίνουν άνετα χωρίς να το αλλάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτά που θες, δηλ ανεμιστήρες, ταϊστρα και 2 έξτρα λάμπες μπαίνουν άνετα χωρίς να το αλλάξεις.

:hysterical:

Ακριβός αυτό έκανα και εγώ δεν άλλαξα καπάκι.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ και για την ταχύτητα των απαντήσεων αλλά και για την πληρότητά τους. Σε 3 βδομάδες θα έχω περισσότερο χρόνο οπότε θα ξεκινήσει το εγχείρημα. Ίσως dimkasta μια και μένουμε σχετικά κοντά να σου ζητήσω περισσότερες πληροφορίες με pm

:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

:hysterical: Ό,τι χρειαστείς εδώ είμαστε... :rasp:
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...