Jump to content

Λειτουργεί σωστά το φίλτρο μου?


yiafo

Recommended Posts

Καλημέρα σας

Έχω ένα φίλτρο για το 50Λ ενυδρείο μου (μάρκα δεν ξέρω γιατί μου το χάρισαν μαζί με το ενυδρείο)

το οποίο θα προσπαθήσω να σας εξηγήσω πως λειτουργεί και αν κάποιος καταλάβει και έχει την διάθεση μου λέει αν λειτουργεί σωστά.

Στη μία θήκη είναι ο θερμοστάτης κανένα πρόβλημα. Δίπλα είναι η θήκη για τα υλικά όπου έχει τρεις θέσεις η μία πάνω από την άλλη. Στην πάνω πάνω θήκη έβαλα τον υαλοβάμβακα. Η ερώτηση μου τώρα, κανονικά δεν θα έπρεπε το ακάθαρτο νερό από το ενυδρείο να πέφτει πάνω σε αυτές τις θήκες ( με τα υλικά) να φιλτράρεται και να πηγαίνει δίπλα στην αντλία και να επιστρέφει καθαρό στο ενυδρείο? Στο δικό μου φίλτρο δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα. Ο υαλοβάμβακας που έβαλα δεν είναι καν βρεγμένος. Το νερό πάντος από αυτό που μπορώ να καταλάβω καθαρίζεται.

Είναι όλα ο.κ.?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις Ο υαλοβάμβακας που έβαλα δεν είναι καν βρεγμένος'; Δεν εχεις γεμισει το ενυδρειο με νερο;

Η αντλια ειναι στην τριτη θηκη; Λογικα το νερο περναει πρωτα απο τον θερμοστατη, μετα απο την θηκη με τα υλικα φιλτρανσης και μετα στην αντλια.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω. Πρέπει να δεις ποια διαδρομη κανει το νερό μεσα στο φιλτρο σου δηλαδή πως επικοινωνουν τα διαφορα διαμερίσματα του μεταξυ τους.

Επισης αν μπορουσες να βαλεις καποια φωτό θα βοηθούσε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...