Jump to content

Lethrinops Marginatus


McZab

Recommended Posts

Σαν πιο εξειδικευμένη παρέα πιστεύω ότι θα με βοηθήσετε.

Πλησιάζει η ημέρα που θα προστεθεί το δεύτερο είδος και θα ήθελα τη γνώμη σας για το Lethrinops marginatus γιατί δεν έχω δει να συζητείται και το βρίσκω πολύ όμορφο όπως και το Copadichromis borley kadango. Γνωρίζω ότι κανένα από τα δύο δεν είναι Mbuna και αναρωτιέμαι αν θα έχουν πρόβλημα συμβίωσης με τα τρία (1Μ, 2F) Labidochromis "yellow" στα 180L.

Link to comment
Share on other sites

Σαν πιο εξειδικευμένη παρέα πιστεύω ότι θα με βοηθήσετε.

Πλησιάζει η ημέρα που θα προστεθεί το δεύτερο είδος και θα ήθελα τη γνώμη σας για το Lethrinops marginatus γιατί δεν έχω δει να συζητείται και το βρίσκω πολύ όμορφο όπως και το Copadichromis borley kadango. Γνωρίζω ότι κανένα από τα δύο δεν είναι Mbuna και αναρωτιέμαι αν θα έχουν πρόβλημα συμβίωσης με τα τρία (1Μ, 2F) Labidochromis "yellow" στα 180L.

McZab στα 180 lt θα σου πρότεινα να φτιάξεις ένα Malawi Mbuna Tank, αφού έχεις ήδη labidos, διάλεξε 2/3 είδη mbuna και ασχολήσου με αυτά ... πραγματικά θα το χαρείς

Σε καμία περίπτωση μην παρασυρθείς και φιλοξενήσεις Haps

- θέλουν πολύ περισσότερα λίτρα σίγουρα δεν χωράνε στα 180 λίτρα

- διαφορετικές διατροφικές συνήθειες, τα mbuna είναι η τροφή τους στη λίμνη

...............................................................................................................

μια τέτοια επιλογή μόνο προβλήματα μπορεί να σου δημιουργήσει

Link to comment
Share on other sites

McZab στα 180 lt θα σου πρότεινα να φτιάξεις ένα Malawi Mbuna Tank, αφού έχεις ήδη labidos, διάλεξε 2/3 είδη mbuna και ασχολήσου με αυτά ... πραγματικά θα το χαρείς

Σε καμία περίπτωση μην παρασυρθείς και φιλοξενήσεις Haps

- θέλουν πολύ περισσότερα λίτρα σίγουρα δεν χωράνε στα 180 λίτρα

- διαφορετικές διατροφικές συνήθειες, τα mbuna είναι η τροφή τους στη λίμνη

...............................................................................................................

μια τέτοια επιλογή μόνο προβλήματα μπορεί να σου δημιουργήσει

Σαφής και κατατοπιστικός, ευχαριστώ. Ήδη το χαίρομαι πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Mbuna που μπορεις να προσθεσεις: ps.acei, maingano, Iodotropheus sprengerae αλλα μονο 2 απο τα 3 ειδη που σου γραφω γιατι θα πεσουν πολλα για τα λιτρα σου τα 4 συνολικα ειδη.

Θελω να στησω κι εγω το ιδιο ενυδρειο... Κοιταζα και τα ps.demasoni αλλα.... σκοτωνουν οτι κινειτε οποτε μην τα βαλεις μαζι με τις labidos σου που ειναι ηρεμο ειδος Mbuna.

Έγινε επεξεργασία - Stelios_Rjk
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε κατ'αρχήν καλές επιτυχίες και να μου επιτραπεί να γράψω και εγώ ενα συνδυασμό mbuna που είναι

1.Labidochomis ( όλα τα είδη )

2.Iodotropheus Sprengerae

και να προσθέσω 3. Cynotilapia afra ( ολα τα είδη).

Φιλικά Σωκράτης :buttrock:

Υ.Γ. Οι πιό πάνω συμβατότητα είναι απο το βιβλίο " Guide to Tropical Cichlids " σελ.134 με τίτλο mbuna combatibility ( σύμφωνα με το μήκος του ενυδρείου).

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ακολούθησα τη συμβουλή σας και πρόσθεσα ένα ακόμη θηλυκό yellow και δύο (1+1 ελπίζω...) Ps. Socolofi. Όλα πηγαίνουν καλά και ίσως αργότερα βάλω κάποιο ζευγαράκι ακόμα αν δω ότι "σηκώνει". Το θέαμα πάντως είναι εκπληκτικό, το ενυδρείο πλέον ζωντάνεψε!

Link to comment
Share on other sites

Απλα να ξερεις οτι η Cynotilapia afra ειναι αρκετα επιθετικο ειδος, ειδικα οταν προκειτε για την περιοχη της, και μπορει ανετα να τα βαλει και με ψαρι διπλασιου μεγεθους.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως αφήσω τα Afra και κινηθώ προς ένα ζευγαράκι Aulonocara που είναι πιο ήρεμα και πιο εντυπωσιακά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ίσως αφήσω τα Afra και κινηθώ προς ένα ζευγαράκι Aulonocara που είναι πιο ήρεμα και πιο εντυπωσιακά.

Τα aulonacara einai HAPS

Link to comment
Share on other sites

Στα 180 λιτρα που εχεις θα σου ελεγα να βαλεις ενα μεχρι δυο ειδη απο Mbuna. Οτιδηποτε αλλο δεν θα πετυχει. Λεγοντας πετυχει εννοω να δεις φυσιολογικες συμπεριφορες ψαριων, ζευγαρωματα και μικρα. Εγω αυτη τη στιγμη στο Rio 180 εχω 4 cynotylapia afra white top και 4 maingano. Βλεπω οτι ζοριζονται λιγο, δλδ αν ειχα ενα μονο ειδος τα πραγματα θα ηταν πιο χαλαρα και τα ζευγαρωματα πιο αδιαταρακτα. Οταν ειχα labs, maingano και acei, συνολο 9 ψαρια, πανω που πηγαινε να γινει ζευγαρωμα παντα καποιο ψαρι αλλου ειδους εμπαινε στη μεση και χαλαγε τη δουλεια. Σπαστικο γιατι χανονται αποπειρες για γεννες και μειωνονται οι πιθανοτητες να δεις μικρα. Επισης οι συμπεριφορες δεν ειναι φυσιολογικες, ολο το ενυδρειο φαινοταν να διακατεχεται απο μια "τρελα". Με το τωρινο setup τα πραγματα ειναι πιο ηρεμα και εχω δυο μπουκωματα στα afra (σε διαφορετικες θηλυκες) σε διαστημα λιγοτερο των δυο βδομαδων οποτε περα απο το οτι βλεπω την επιτυχια της συνθεσης (ηρεμη συμβιωση για κιχλιδες) υπαρχουν και τα τεκμηρια (μπουκωματα).

Στο μελλον ισως μεινω με ενα ειδος, θα κριθει απο αυτα που θα βγουν στην πορεια.

Τωρα μια συνθεση με περισσοτερα ειδη ψαριων για εμενα αποτελει μια επιλογη ειδων μονο για την τερψη της ορασης του κατοχου.

Η επιλογη ομως ειναι δικη σου,

Καλη συνεχεια οτι κι επιλεξεις!

Link to comment
Share on other sites

Σαν πιο εξειδικευμένη παρέα πιστεύω ότι θα με βοηθήσετε.

Πλησιάζει η ημέρα που θα προστεθεί το δεύτερο είδος και θα ήθελα τη γνώμη σας για το Lethrinops marginatus γιατί δεν έχω δει να συζητείται και το βρίσκω πολύ όμορφο όπως και το Copadichromis borley kadango. Γνωρίζω ότι κανένα από τα δύο δεν είναι Mbuna και αναρωτιέμαι αν θα έχουν πρόβλημα συμβίωσης με τα τρία (1Μ, 2F) Labidochromis "yellow" στα 180L.

Για πες μου ομως ,που βρηκες Lethrinops marginatus ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...