Jump to content

Οζον


filrou

Recommended Posts

Μετα απο πολυ ψαξιμο περι του θεματος ανακαλυψα πως ειναι ιδιαιτερα επικυνδινο και χρηζει μεγαλης προσοχης ετσι ωστε να μην επιρεαζει τον ανθρωπο.

Ενδεικτικα να πω τα εξης:

  1. Η χρηση του με skimmer δεν ειναι η βελτιστη.
  2. Ο ανθρακας που το φιλτραρει καλο θα ειναι να ειναι κατασκευασμενος γι αυτο τον σκοπο και οχι κοινος ανθρακας που βαζουμε στα ενυδρια.
  3. Το καλυτερο και ασφαλεστερο φιλτραρισμα γινεται οταν το οζον φιλτραρεται απο στεγανο θαλαμο και οχι μεσα σε νερο.
  4. Ο μεσος ανθρωπος μπορει να μυρισει διαροη Οζον αλλα δεν ειναι και απολυτο γι αυτο καλο θα ειναι να κανουμε και τεστ που και που.
  5. Δεν αντεχουν ολα τα υλικα σε χρηση οζον και η φθορα ειναι σχεδον σιγουρη με την παροδο του χρονου.

Μετα απο ολα αυτα και αλλα τοσα δεν ειμαι σιγουρος αν θα ηθελα να βαλω οζον μεσα στο σπιτι μου.

Μπορει να μας πει καποιος που το εχει εδω και πολυ καιρο πως εχουν τα πραγματα και πως το εχει υλοποιησει?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Πολυ ωραιο θεμα και δεν καταλαβαινω γιατι κανεις δεν εχει απαντησει...

Link to comment
Share on other sites

το θέμα έχει συζητηθεί αρκετές φορές στο φόρουμ , υπάρχει και σχετικό άρθρο

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=2965

1 είναι η βολική λύση . δεν είναι η καλύτερη .. υπάρχουν και όζον reactors

2 ποιόν άνθρακα εννοείς ? αυτόν που θα μαζέψει τα υποπροϊόντα της αντίδρασης από το νερό η αυτόν που θα εμποδίσει το όζον να φύγει στο περιβάλλον ?

3 σε ποιο σημείο του συστήματος μπαίνει αυτό το φίλτρο ?

4 <<So, if you can smell ozone, it may or may not be at dangerous levels.>>

<<But if I were using ozone, and I could smell it, I would take affirmative action to reduce the escape of the ozone gas.>>

5 θεωρητικά ναι .. αλλά η εμπειρία δεν έχει δείξει μεγάλα προβλήματα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
το θέμα έχει συζητηθεί αρκετές φορές στο φόρουμ , υπάρχει και σχετικό άρθρο

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=2965

1 είναι η βολική λύση . δεν είναι η καλύτερη .. υπάρχουν και όζον reactors

2 ποιόν άνθρακα εννοείς ? αυτόν που θα μαζέψει τα υποπροϊόντα της αντίδρασης από το νερό η αυτόν που θα εμποδίσει το όζον να φύγει στο περιβάλλον ? Και τους 2

3 σε ποιο σημείο του συστήματος μπαίνει αυτό το φίλτρο ? Έχω την εντυπωση πριν παει στο νερο, για να μην έχει υγρασια αλλα δεν ειμαι σιγουρος.

4 <<So, if you can smell ozone, it may or may not be at dangerous levels.>>

<<But if I were using ozone, and I could smell it, I would take affirmative action to reduce the escape of the ozone gas.>>

5 θεωρητικά ναι .. αλλά η εμπειρία δεν έχει δείξει μεγάλα προβλήματα. Παντος σε διαφορα φορα και σε απαντησεις του Calfo πανω στο θεμα προτεινουν την χρηση φτηνου extra skimmer ή reactor.

Το παραπάνω άρθρο ειναι παρα πολυ κατατοπιστικο και λυνει αρκετές απορίες. :wootwoot:

Έχω μερικές απορίες/σχόλια ακόμα αν μπορει κάποιος να μου τις λύση:

“Σαφώς ανώτερη καθαρότητα του νερού μας που γίνεται αντιληπτή με την καλύτερη δυνατή διαύγεια, που θα μπορούσαμε να έχουμε στο νερό, ανεξάρτητα από τον τύπο φιλτραρίσματος που χρησιμοποιούμε. Ότι πιο κοντά στις φυσικές συνθήκες της θάλασσας.”

Θα έλεγα πως σε ένα πλούσιο σε θρεπτικά συστατικά ύφαλο το νερό δεν έχει και την καλύτερη διαύγεια πράγμα που είναι και λογικό γιατί υπάρχει συνεχόμενη τροφή στην στήλη νερού. Δεν θα έπρεπε και εμείς να προσπαθούμε ν αναπαράγουμε το ίδιο?

4. Αυξάνει σαφώς την απόδοση του skimmer, αφού το διευκολύνει σπάζοντας τους δύσκολους οργανικούς δεσμούς σε ενώσεις πιο εύκολα αφαιρούμενες με τον αφρό του.

Εδώ κατά τον Calfo το skimmer ανταγωνίζεται το Όζον χωρίς να είναι απαραίτητα κακό αυτό.

5. Μειώνει κατά πολύ τον πληθυσμό των βακτηριδίων, παράσιτων και πρωτόζωων που περνούν μέσα από τη στήλη νερού του skimmer.

Από τα διάφορα άρθρα που έχω διαβάσει κατά καιρούς νόμιζα πως αυτός ήταν και ο σκοπός. Να έχουμε ένα σωστό DSB με ένα καλό refugium που να είναι σε θέση να παράγει τους μικροοργανισμούς που χρειάζεται ένα σύστημα. Σε κάποια άρθρα δε έχω διαβάσει ότι αποφεύγουν ακόμα και την χρήση υαλοβάμβακα για να μην κρατάει τους μικροοργανισμούς. Έχω καταλάβει λάθος? :thumbup:

6. Ανεβάζει την τιμή του Redox.

Εδώ πάλι από διάβασμα έχω καταλάβει πως το Redox δεν είναι πανάκεια απλά μας προειδοποιεί για τυχόν αλλαγές στο σύστημα μας έτσι ώστε να παρέμβουμε εγκαίρως.

Ερώτηση:

Αν σε ένα σύστημα φτάνει το redox από μόνο του κοντά στα 350-380 αξίζει να βάλει κανείς όζον?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

:D

Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδεύεις το ανοικτό με το κλειστό φυσικό σύστημα. Σε ένα κλειστό σύστημα οι συγκεντρώσεις οργανικών αλάτων είναι τεράστιες, ενώ οι αιωρούμενοι οργανισμοί τείνουν πάντα προς το μηδέν.

Έτσι λοιπόν η κακή διαύγεια του νερού του υφάλου, που δεν είναι μόνιμη, οφείλεται στις συγκεντρώσεις πλαγκτονικών φυτικών ή ζωικών οργανισμών και πιθανά από αναταράξεις ιζημάτων μετά από κακοκαιρίες ή και καταιγίδες ή και εναλλαγές ρευμάτων.

Αντίθετα συγκεντρώσεις νιτρικών ή φωσφορικών κλπ αλάτων θα συναντήσουμε σε κλειστούς κόλπους, μαρίνες και μολυσμένες περιοχές, που σε καμιά περίπτωση δεν αποτελούν πλούσιο θρεπτικό περιβάλλον για τους οργανισμού, πλην της παρασιτικής άλγης.

Μετά την διάσπαση των οργανικών στοιχείων λόγω της οξείδωσης, με τη χρήση όζοντος, είναι λογικό να μην εμφανίζεται έντονο skimming. Η απόδοση όμως του skimmer διευκολύνεται αφού αποβάλει μικρότερα μόρια.

Ο Calfo εννοεί ότι κατά τη διάρκεια χρήσης όζονιστήρα, μπορεί να μειώνεται οπτικά η απόδοση του skimmer και όχι ότι το skimmer εξουδετερώνει το όζον. Υπάρχει συνέργια και όχι ανταγωνισμός.

Ο έλεγχος των πληθυσμών των μικροοργανισμών όπως και των πρωτόζωων και γενικά της μικροπανίδας και μικροχλωρίδας, με την ταυτόχρονη διατήρησή τους σε μόνιμη αναλογική ισορροπία , σε ένα κλειστό σύστημα, αποτελεί ένα από τα βασικότερα κλειδιά της επιτυχίας.

Αυτό δεν μπορούμε να το πετύχουμε απόλυτα, αλλά προσπαθούμε με διάφορες μεθόδους, όπως η διατήρηση ανταγωνιστικών οργανισμών, αφαίρεση τροφής οποιασδήποτε μορφής, αλλαγές νερού, μηχανικό φιλτράρισμα … αλλά και με τη περιοδική χρήση όζοντος.

Με τη χρήση της αποδεκτής ποσότητας όζοντος ανά όγκο νερού, επιτυγχάνουμε τον πιο πάνω σκοπό και όχι “αποστείρωση” την οποία δεν επιθυμούμε.

Η τιμή του redox μας δηλώνει την ικανότητα οξειδωτικών αλλά και αναγωγικών αντιδράσεων, που έχει το νερό μας. Πέραν κάποιας ανώτερης τιμής οι αντιδράσεις αυτές δεν είναι επιθυμητές γιατί καταστρέφουν την οργανική ισορροπία, ενώ από κάποια τιμή και πάνω δεν μπορεί να υπάρξει ζωή, αφού διασπάται ο οργανικός ιστός.

Έτσι λοιπόν η οροφή του 400 δηλώνει ένα υγιές και “ζωντανό” νερό, οπότε παραπάνω οργανική οξείδωση, με προσθήκη όζοντος, φτάνει στα όρια κινδύνου της ζωής των φιλοξενούμενων οργανισμών. Οπότε η χρήση του όζοντος δεν συνιστάται.

Παρενθετικά αναφέρω ότι τα πιο πάνω ισχύουν τόσο για θαλασσινά όσο και γλυκού νερού συστήματα.

Link to comment
Share on other sites

στη μια περίπτωση που ο άνθρακας είναι μέσα στο νερό μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτόν για ενυδρεία

ο άνθρακας που φιλτράρει αέρα από όσο γνωρίζω είναι διαφορετικός , στη αγορά μπορείς να βρεις φίλτρα άνθρακα για οικιακούς αποροφητήρες,, ένα τέτοιο έχω βάλει πάνω στο καπάκι του skimmer και σταμάτησα τις μυρωδιές

Link to comment
Share on other sites

Αρα το συμπερασμα πιο ειναι ? Χρειαζεται η οχι για ενα Reef ?

Ευχαριστω για τις πληροφοριες...

Link to comment
Share on other sites

το aircontition χρειάζεται η όχι στο αυτοκίνητο ?

σε κάποιες συνθήκες βοηθαει πολύ .. σε άλλες είναι άχρηστο .. άμα δε προσέχεις θα σου κάνει κακό

έτσι και το όζον :D

Link to comment
Share on other sites

Sorry gia ta greeklish......

Evala ozon prin 1 mina, mirizei klouvio avgo olo to spiti, molis teleiwso me to ick to vbazw giati einai anthigiino.exw valei carbon stin exodo tou skimmer giati to ozon einai sindedemeno me skimmer.....tha to vazw bros monon otan tholonei to nero h exw arrwsties. Eidi exw tipsis gia to poso exw eispnefsi 1 mina kai twra pou diavasa to post me exei piasei panicos

Έγινε επεξεργασία - vagosg
Link to comment
Share on other sites

Sorry gia ta greeklish......

Evala ozon prin 1 mina, mirizei klouvio avgo olo to spiti, molis teleiwso me to ick to vbazw giati einai anthigiino.exw valei carbon stin exodo tou skimmer giati to ozon einai sindedemeno me skimmer.....tha to vazw bros monon otan tholonei to nero h exw arrwsties. Eidi exw tipsis gia to poso exw eispnefsi 1 mina kai twra pou diavasa to post me exei piasei panicos

Δεν παθαινεις τιποτα εκτος αν εχεις σοβαρη διαρροη, οσο για τις αρρωστιες δεν ειμαι σιγουρος αν το οζον τις θεραπευει, αυτο θα στο πουνε οι πιο εμπειροι ομως.

Link to comment
Share on other sites

συμπτωματικα εσπασε και ο σωληνας με το ροοστατη που ενωνονται skimmer με οζον..οποτε το εκλεισα. να δω που θα βρω ανταλλακτικο γιατι τωρα χωρις ροοστατη το skimmer δουλευει 100% και βγαζει νερο

Παντως βρωμαει

εγω δεν ειδα να θεραπευει..οντως..περιμενα κατι παραπανω αλλα εχω χασει το 70% των ψαριων :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Εμένα προσωπικα δεν μου μυριζει τιποτα ασχημο απλα εχει πολυ υγρασια μεσα στον χωρο που εχω βαλει το ενυδρειο και το οζον.Μηπως ξέρει κανείς να μου πει αν θα πρεπει να το έχω συνέχεια σε λειτουργια?η μήπως θα πρεπει να το κλεινω.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και αναστήθηκε το θέμα...

Κάποιο μέλος του ΑΖ.. (δεν θυμάμαι ποιος είναι) χρησιμοποιεί όζον χωρίς controller, απλά λειτουργώντας το δυο ώρες την ημέρα και από ότι είπε έχει απόλυτη διαύγεια στο νερό χωρίς να του έχει δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα....

Ας ελπίσουμε να δει το θέμα και να λάβει μέρος στη συζήτηση για επιπλέον πληροφορίες.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Αν και απο οτι εχω καταλάβει οι περισσότεροι λειτουργουν το όζον xωρις controller, θεωρώ οτι δεν ειναι και τι ποιο σωστό.

Και ποιος δεν μας λεει οτι ακομα και οι δυο αυτες ωρες δεν οδηγουν σε υπερδοσολογία.

Βασικα, πιστευω οτι αν δεν εχεις controller, καλυτερα ξεχνα το το όζον.

Μπορει να κανεις περισσότερο κακό παρα καλό.

:D

Link to comment
Share on other sites

Το οζον θεωρειται ξεπερασμενο τωρα πια.Εγω δεν ειχα ποτε,αλλα αμα αυτοι που ειχαν δεν ειδαν καποια διαφορα τα λογια ειναι περιτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...