Jump to content

Καμπουριασμα σε Guppy και μετα... τέλος... :rip:


Recommended Posts

Παιδιά γεια σας. Είμαι νέος στην ενασχόληση με τα ψαρια και θα ελεγα παντελώς ασχετος!

Πριν 4 μηνες περιπου πηρα ενα ενυδρειο 24Λ και χωρίς να ξερω τιποτα για στρωσιματα κ.τ.λ. εβαλα 10 γκαπι.

Ολα καλα παντως κανενα προβλημα. Μετα απο λιγο καιρό εβαλα ένα πορτοκαλι σαλιγκαρι και αρχισα να βάζω και αλατι στο ενυδρειο συμφωνα με την καθοδηγηση του Πετ σοπά. Ακομα πιο μετά εβαλα και 2 γατοψαρα. Επιπλεον για λιγες μερες εβαλα δοκιμαστικά ενα φυτό το οποιο το ειχα σε γυαλα, αλλα δεν ηξερα αν κανει για ενυδρειο. Τελος παντων απωλειες δεν μετρησα. Μέχρι που πριν λιγες μερες (εχει περάσει μηνας απο τις τελευταιες αλλαγες) αποφάσισα να βάλω την παραφουσκομενη γκαπινα μου σε γεννηστρα (πλαστικη που επιπλέει). Η γκαπινα σταματησε να κολυμπαει. Αν και ειχε χωρο μεσα στη γενιστρα εμενε ακινητη. Μετα απο μια μερα την ξαναεβγαλα φοβουμενος το stress. Ελα που ομως ηθελα να γινω και γκαποπαππους και επειδη την προηγουμενη γέννα την εφαγε η ... γκαπίνα αποφάσισα μετα απο 2 μερες να την ξαναβάλω στη γεννιστρα.

Αυτό ηταν... :wacko: Η γκαπίνα σε 2 μέρες είχε ψοφήσει και σαν μην έφτανε αυτο μεσα σε λιγες μερες μερικα αρσενικα αρχισαν να καμπουριάζουν και μετα να σταματουν να κολυμπουν και τέλος να ψοφάνε στον πάτο του ενυδρείου!! :lol:

Σύνολο εχω χάσει 3 απο τα 10 γκαπυ και επονται σύμφωνα με τις καμπουρες αλλα 3!!! :wacko:

Το ενυδρείο δεν εχει θερμοστατη. Τροφή τους βάζω ελαχιστη. Στο φίλτρο βάζω ενεργό ανθρακα. Αλάτι οπως προείπα, αντιχλώριο και ζωντανα βακτήρια. Αυτά μετα από καθε αλλαγή νερού. Μετρησεις δεν έχω.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες και απ’ ότι φαίνεται έχεις πολύ διάβασμα να κάνεις αν θέλεις να έχεις ένα όμορφο ενυδρείο με υγιέστατα ψαράκια. Πιστεύω ότι ξεκίνησες εντελώς λάθος. Αρχίζουμε από το ενυδρείο, σε 24 λίτρα έβαλες 10 γκάπι, 2 γατόψαρα, 1 σαλιγκάρι και ένα αγνώστου ταυτότητος φυτό; Και σα να μην έφταναν αυτά, ήθελες να γίνεις και γκαποπαππούς, έβαλες και γεννίστρα?????? Καλά, που χώρεσαν όλα αυτά?

Δεν έχεις ούτε καν θερμοστάτη, αλλά ούτε έχεις μετρήσει ποτέ!!!

Είσαι τυχερός που –για την ώρα- έχεις και κάποια ζωντανά ψαράκια στο ενυδρείο σου.

Άρχισε αμέσως διάβασμα γιατί ξεκίνησες λάθος….πιστεύω ότι θα σε ενημερώσουν και πιο έμπειροι από εμένα.

umb

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σκολίωση και τις περισσότερες φορές τα αίτια είναι κακή διατροφή .

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=122241

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...