Jump to content

Μεσογειακή Ανεμώνη ή κάτι άλλο


Recommended Posts

Καλησπέρα κύριοι,

Καλοκαιρινές διακοπούλες και δεν θα μπορούσαν να λείψουν υποβρύχιες εξορμήσεις στους Ελληνικούς θαλάσσιους βιότοπους.

Είμαι στην πανέμορφη Σκιάθο και σε μία από τις πολλές υποθαλάσσιες βόλτες ανακάλυψα ότι υπάρχουν ανεμώνες (αν είναι ανεμώνες και όχι κάτι άλλο) που δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από αυτές των τροπικών υφάλων. Για του λόγου το αληθές σας επισυνάπτω φωτό, ελπίζω κάποιος να μπορεί να μας πληροφορήσει περί τίνος πρόκειται επ’ ακριβώς. Τις συγκεκριμένες τις βρήκα στα περίπου 4-6 μέτρα μέσα στην άμμο, όταν πλησίασα και έβαλα το χέρι μου για την βγάλω μαζεύτηκε και χώθηκε βαθιά, έσκαψα αρκετά για να μπορέσω να την βγάλω. Όσο δεν την πείραζα ήταν ανοιχτή και εξείχαν μόνο τα πλοκάμια περιμετρικά γύρω από τον κορμό της.

Πρέπει να σας πω ότι από πιτσιρικάς βουτάω σε όποια παραλία και αν βρεθώ, έχω κατά καιρούς δει πανέμορφα πλάσματα αλλά πρώτη φορά βλέπω κάτι παρόμοιο.

Εκτός από την άσπρη-μωβ ανεμώνη εντόπισα και πράσινες με μώβ, δεν πρέπει να είναι ανεμώνες παρόλο που μοιάζουν, έχουν μακριά πλοκάμια και όσες είδα ο κορμός τους ήταν ανάμεσα στα βράχια, επίσης πανέμορφες.

Για να επανέλθω στο αρχικό θέμα θα ήθελα να μου πείτε αν θα μπορούσα να φέρω μία μαζί στην επιστροφή μου και να την εντάξω στο ενυδρείο υφάλου που έχω στο σπίτι. Υπολογίζω ότι από την στιγμή που θα την συλλέξω από την θάλασσα θα την έχω σε σακούλα 6-8 ώρες.

Κλείνοντας θέλω να σας πω ότι εκτός από ανεμώνες είδα και κοράλλια καθώς και σφουγγάρια κόκκινα πανέμορφα(και αυτό θα ήθελα να το φέρω αλλά ξέρω ότι είναι δύσκολο και δεν θέλω να σκοτώσω κάτι τόσο όμορφο).

Παραθέτω επίσης φωτό από ένα είδος κοραλλιού, είμαι όπως πολλοί θα ξέρετε νέος στο χόμπι και ακόμα δεν γνωρίζω πολλά πράγματα, αυτό λοιπόν το κοράλλι βρίσκεται διάσπαρτο πάνω σε βράχους, κάτι σαν αποικίες, θα ήθελα επίσης τα φώτα σας αν γνωρίζετε κάτι και επ αυτού.

Θα προσπαθήσω να συνδεθώ πάλι άυριο στο φορουμ για να δω τις απαντήσεις σας και να απαντήσω σε τυχόν απορίες σας.

Ευχαριστώ

Τάσος

post-6139-1215102480.jpg

post-6139-1215102589_thumb.jpg

post-6139-1215102662_thumb.jpg

post-6139-1215102699_thumb.jpg

post-6139-1215102829_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε φοβερες φωτο!!!σε πια θαλασσα τα ειδες αυτα τα πανεμορφα πλασματα?? :blink:

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φιλε.

εισαι ετοιμος για μεσογειακο εσυ και δε το ξερεις................. :blink: δευτερο ενυδρειο εχεις? :thumbup: αν οχι βρες γιατι μεσογειακοι οργανισμοι σε τροπικο υφαλο δε λεει.οπως ειναι στη φυση διαχωρισμενοι καλο ειναι ναναι και στα ενυδρεια.

με τις ανεμωνες λιγο δυσκολα τα πραγματα. απο φωτα πως πας? πολλες οι απαιτησεις τους επικινδυνες οι τοξινες που ελευθερωνουν.

η συγκεκριμενη .. Anemonia viridis ..

Έγινε επεξεργασία - smernaros
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και πάλι,

Βρίσκομαι στην Σκιάθο, απο φώτα παίζω στα 210W σε ενυδρείο 240 μικτών λίτρων.

Για να πω την αλήθεια σκοπεύω να φέρω μία μάζί μου, προς το παρόν θα την εντάξω στον τροπικό και στην συνέχεια φίλε σμέρανρε ίσως το μεσογειακό να πάίξει μιας και οι ομορφιές των θαλασσών μας, έτσι και αλλιώς δεν είναι λίγες.

ευχαριστώ για τα σχόλια σας.

φιλικά Τάσος.

Link to comment
Share on other sites

Oι φωτογραφιες σου ειναι εκπληκτικες. Πργματατικα εχετε υπεροχα πλασματα στις θαλλασες σας. :thumbup:

Απλα λογο προτερου συνδιασμου ανεμωνων μεσογεικων σε τροπικο ενυδρειο, οι παρατηρησεις μου εχουν να κανουν ως εξης. Δεν αντεχουν για μεγαλο διαστημα θερμοκρασιες πανω απο 27-28. Εγω τις κρατουσα καπου στο 26 και εδειχναν να πηγαινουν καλα. Ειχα βεβαιως την βεβαιωτητα οτι δεν ειναι σωστες συνθηκες. Ενω η θερμοκρασια επιτρεπε καποια συντομη "ανηφορα" η αλατοτητα δεν επαιζε με τιποτα. Ηταν απολυτη. 1026 ηταν καααπως καλα. 1024 επαιρναν την κατηφορα σταδιακα απο μερα σε μερα (στο ματι του ποιο εμπειρου με ανεμωνες) και απο 1028 και πανω απλα πεταγανε.

Αυτη ειναι η εμπειρια μου. Εμενα μου αντεξανε 3 μηνες. Δυστηχως δεν ειχα την πολυτελεια να κανω κατι καλυτερο σε αλλο ενυδρειο αποκλειστικα για αυτα τα υπεροχα ζωντανα. Πιστευω η εμεπιρια μου να ειναι χρησιμη. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...