Jump to content

θερμοκρασία ενυδρείου με χρήση οικιακού ψυγείου


skoros

Recommended Posts

Λόγο του ότι κάτω από το 300lit ενυδρείο μου υπάρχει ένα μικρό ψυγείο σκέφτηκα μια καινούρια πατέντα για την ψύξη του ενυδρείου.

Θα πάρω καμία δεκαριά μετρά σωλήνα και με ένα κυκλοφορητή θα τραβώ νερό από το ενυδρείο, θα το περνώ μέσα από το ψυγείο και θα το ξαναστέλνω στο ενυδρείο, περίπου 8 μετρά από το σωλήνα θα είναι μέσα στο ψυγείο οπότε ελπίζω ότι θα ρίχνει αρκετά την θερμοκρασία του νερού που θα περνά από αυτόν.

Την πατέντα αύτη την σκέφτηκα γιατί πέρσι το καλοκαίρι έχασα τα μισά από τα ψαράκια μου στις 5 ημέρες που πήγα διακοπές, όταν γύρισα βρήκα ένα ενυδρείο με το μισό από το νερό να έχει εξατμιστεί θερμοκρασία νερού 35 και 10 από τα 15 ψαράκια απουσίαζαν.

Περιμένω τις απόψεις σας και την εμπειρία σας πριν αρχίσω να ανοίγω τρύπες στο ψυγείο!

Link to comment
Share on other sites

Αφού λες ότι είναι καινούργια πατέντα, φυσιολογικά κανένας άλλος δεν την έχει εφαρμόσει.

Μην περιμένεις λοιπόν εμπειρίες..............εφάρμοσε αυτό που σκέφτηκες και πες μας τ’ αποτελέσματα

Link to comment
Share on other sites

Είμαι και εγώ στο ψάξιμο για μια τέτοια κατασκευή αλλά σε μεγάλο παλιό ψυγείο. Αν θες να προχωρήσουμε στο ίδιο θέμα τη κουβέντα για να αλληλοβοηθηθούμε και να 'ναι και συγκεντρωμένες οι πληροφορίες. (αν διαφωνείς ανοίγω ξεχωριστό, κανένα πρόβλημα :blink: )

Έχω δεί πάντος στο internet διάφορες πατέντες με ψυγεία, το μυστικό είναι οι πολλές περιελίξεις και ο αγώγιμος θερμικά σωλήνας, επίσης θές controller (ο αισθητήρας του οποίου θα μετράει θερμοκρασία ενυδρείου ή ψυγείου?). Το ψυγείο θα χρησιμοποιείται ταυτόχρονα και για οικιακή χρήση? Τις τρύπες στο ψυγείο πως θα τις κάνεις? Και πρέπει να προσέξεις να μην χτηπήσεις κανέναν εσωτερικό σωλήνα όταν τρυπάς.

Ξέρει κανείς άν οι χαλκοσωλήνες ψύξης είναι στανταρ σε κάποιο σημείο π.χ στην πίσω πλευρά ή και στις πλαινές μέσα στα τοιχώματα του ψυγείου?

Link to comment
Share on other sites

Τον controller τον έχω ετοιμάσει και τον έχω συνδέσει, δουλεύει και σαν θερμόμετρο.

Εγώ δεν σκέπτομαι σε καμία περίπτωση την χαλκoσωλήνα σκεπτόμουν όλο το κατασκεύασμα να είναι με πλαστική σωλήνα, σαν αυτή που χρησιμοποιώ στο εξωτερικό μου φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί με την πλαστική σωλήνα που σκέπτομαι να έχει μικρότερη απόδοση το σύστημα άλλα είναι πολύ πιο απλό στην κατασκευή του και πολύ πιο ασφαλές!

Link to comment
Share on other sites

Aναρωτιέμαι αν θα λειτουργούσε θετικά στη απόδοση ένα δοχείο με νερό μέσα στο ψυγείο και μέσα ο σωλήνας. Είναι πολύ καλύτερος αγωγός το νερό από τον αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το κανείς πολύπλοκο χωρίς να υπάρχει λόγος! Έτσι που λες θα παγώνεις στο ψυγείο κάποιο όγκο νερού που στην συνέχεια θα παγώνει την σωλήνα που θα παγώνει το νερό του ενυδρείου σου. Μονό που το έγραψα κουράστηκα.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς άν οι χαλκοσωλήνες ψύξης είναι στανταρ σε κάποιο σημείο π.χ στην πίσω πλευρά ή και στις πλαινές μέσα στα τοιχώματα του ψυγείου?

Δεν ξέρω τη ψυγείο έχεις παντός στα περισσότερα υπάρχουν σωλήνες μονό στο πίσω τοίχωμα του ψυγείου και στα τοιχώματα της κατάψυξης.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το κανείς πολύπλοκο χωρίς να υπάρχει λόγος! Έτσι που λες θα παγώνεις στο ψυγείο κάποιο όγκο νερού που στην συνέχεια θα παγώνει την σωλήνα που θα παγώνει το νερό του ενυδρείου σου. Μονό που το έγραψα κουράστηκα.

Για σκέψου όμως το ενυδρείο να ανεβαίνει κατά x joule (μονάδα θερμικής ενέργειας) λόγω του περιβάλλοντος και το ψυγείο να του απάγει y joule στον ίδιο χρόνο με y<x λόγω χαμηλής ανταλλαγής θερμότητας μέσω σωλήνα-αέρα(ψυγείου)... :blink:

...το ψυγείο μπορεί να έχει χαμηλή θερμοκρασία μέσα, αλλά δεν θα προλαβαίνει την αύξηση θερμότητας που προκαλεί το περιβάλλον στο ενυδρείο, με αποτέλεσμα η θερμοκρασία του ενυδρείου να παραμένει υψηλή... αλλάζοντας όμως το μέσο ανταλλαγής θερμότητας (συγκεκριμένα τον αέρα) με το νερό, που είναι πολύ πιό αγώγιμο, μπορείς να πετύχεις y>x στον ίδιο χρόνο ώστε να προλαβαίνει το ψυγείο να απάγει μεγαλύτερο ποσό θερμότητας απ' όσο δίνει το περιβάλλον.

Tο μέγεθος που εκφράζει την ευκολία μεταφοράς θερμικής ενέργειας ονομάζεται θερμική αγωγιμότητα ενός υλικού (Thermal conductivity-k-,W/m*K). Εδώ φαίνονται οι θερμικές αγωγιμότητες για διάφορα υλικά

Thermal conductivity1

Thermal conductivity2

Όπως βλέπουμε ο αέρας έχει k=0.024 και το νερό k=0.58 δηλαδή το νερό απάγει 24 φορές γρηγορότερα την θερμότητα από τον σωλήνα σε σχέση με τον αέρα.

Με λίγα λόγια, θα έντυνες ποτέ έναν θερμαντήρα με μονωτικό υλικό και θα περίμενες να έχει την ίδια απόδοση? :thumbup:

Ελπίζω να μην κούρασα με τα περί φυσικής απλά θέλω να δείξω οτι έχω καλούς λόγους να κάνω κάτι πολύπλοκο.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο στο ότι ο αέρας δεν είναι τόσο κάλος αγωγός της θερμότητας όσο το νερό άλλα σκέψου ότι το δεύτερο δοχείο με νερό που θα έχεις μέσα στο ψυγείο θα ψύχετε μέσο του αέρα, οπότε μαλών δεν πτωχαίνεις καλύτερη απόδοση. Καλύτερη απόδοση μπορείς να επιτύχεις απλά μεγαλώνοντας την επιφάνεια του ψυχρού αέρα που έρχεται σε επαφή με τον σωλήνα κυκλοφορίας του νερού.

Link to comment
Share on other sites

Όσο περισσότερο θα είναι το νερό μέσα στο ψυγείο σε σχέση με τον αέρα, τόσο αυξάνεται η μέση αγωγιμότητα των υλικών μέχρι η ψύξη να φτάσει με επαγωγή από τους χαλκοσωλήνες με το ψυκτικό υγρό στον σωλήνα, οπότε βλέπεις οτι είναι πάλι ανάλογο με την ποσότητα νερού που θα καταφέρεις να χωρέσεις στο ψυγείο. Είναι σαν να έχεις να μοιράσεις έναν δρόμο σε άσφαλτο και χωματόδρομο, όσο περισσότερη και συνεχής θα είναι η άσφαλτος, τόσο γρηγορότερος θα είναι συνολικά ο δρόμος. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα θέμα που με προβληματίζει είναι η χρίση χαλκοσωλήνας έχεις σκεφτεί καμία εναλλακτική λύση?

Link to comment
Share on other sites

Νερο που κυκλοφορει στο ενυδρειο δεν κανει να περνα απο χαλκοσωληνες. Μια αντιστοιχη εφαρμογη που ειχα δει ειχαν κανει ενα κλειστο δοχειο με νερο και εκει ειχαν βαλει τους χαλκοσωληνες. Το δοχειο αυτο μεσα στο ενυδρειο. Και η ψυξη θα περναει απο το δοχειο στο νερο του ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Για ρίξ' τε μια ματιά

Αναφέρομαι στο : "[...]Πήρα σωληνάκια μικρής διαμέτρου και με προσοχή τα προσάρμοσα στο σωληνάκια του ψυγείου για να μπορέσω να καλύψω όλο το πίσω τζάμι του ενυδρείου.[...]"

Προσοχή όμως! Αναφέρομαι στην χρήση του χαλκοσωλήνα στον οποίον κινείται το ψυκτικό υγρό του ψυγείου, νερό σε επαφή με χαλκοσωλήνα, όπως είπε και ο Stelios Rjk, σημαίνει επιβάρυνση του νερού με χαλκό και οξείδια χαλκού που είναι δηλητηριώδη!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

Οι Αμερικανοί δεν φημίζονται για την αισθητική τους...

Αλλά ρίξτε μια ματιά ΕΔΩ σε μια πατέντα για ιδέες (εμένα μου άρεσε το κασόνι :blink: ).

Εύκολα μπορεί να βρεί κάποιος παλιά ψυγεία που να λειτουργεί το μοτέρ.

Προσωπικά ψάχνω λύσεις με παλιά Air Conditioners μόλις έχω κάτι καλό θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μας είναι να φτιάξουμε ένα τρόπο ψύξης του ενυδρείου χωρίς να καταστρέψουμε το ψυγείο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...