Jump to content

φωτιστικά ενυδρείου


akkornteon

Recommended Posts

Καλημέρα, θα χρειαστώ φωτιστικό, κρεμαστό κατά προτίμηση με χώρο για 3 λάμπες. Σε κανένα μαγαζί δεν έχουν να μου προτείνουν κάτι όμορφο και στο net όσα είδα είναι τελείως άχαρα. Τα μόνα που ίσως αξίζουν είναι κάτι σε στυλ μπάρας, οπότε αποφεύγεις το καπάκι και να κλείσει το ενυδρείο από πάνω, αλλά η πλαστικούρα μένει..

Έχει κάποιος να μου προτείνει κάτι ή να το φτιάξω μόνος μου;

Link to comment
Share on other sites

Η Giesemann εχει ποικιλία κρεμαστών.

Ειναι κορυφαία εταιρία στον χώρο των κρεμαστών.

http://www.giesemann.de/17,1,,.html

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι πολύ όμορφα φωτιστικά, κάπως έτσι το έχω στο μυαλό μου αν το φτιάξω μόνος μου (βέβαια αυτά είναι κλάσεις ανώτερα..) αλλά πολύ ακριβά φίλε lasal.. Ευχαριστώ πάντως, ακόμη και αν δεν αγοράσω από εκεί μπορώ να πάρω ιδέες και λύσεις!

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύ ψάξιμο βρήκα και άλλα φωτιστικά, όπως της arcadia και της hagen, όμορφα και πρακτικά. Απλά το αναφέρω αν χρειαστεί κάποιος στο μέλλον γιατί πουθενά στο forum δεν αναφέρεται κάτι για αγορασμένα φωτιστικά και για όσους έχουν diy ενυδρείο είναι ένα πρόβλημα!

Καλημέρες.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, χτες το βράδι έπεσα τυχαία σε μια σελίδα... Για όποιον λιγουρεύεται ένα φωτιστικό arcadia αλλά δεν έχει το παραδάκι (είναι αρκετά ακριβά) υπάρχει αυτή η σελίδα, φαίνονται αντιγραφή των arcadia, είναι κινέζικα και σκοπεύω σύντομα να παραγγείλω ένα, οπότε θα σας πω και αν αξίζει.

Γενικά πάντως το αντίστοιχο της arcadia κάνει 256 ευρώ, ενώ αυτό το κινέζικο μόνο 50!

arcadia: http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/f59...DIA%20LUMINAIRE

κινέζικο: http://www.fishneedit.com/t5ho-2ft--4lamps-light.html

Link to comment
Share on other sites

Το εχεις ψάξει αν στελνει στην Ελλάδα το fishneedit τι μεταφορικά έχει και αν θα περάσει τελωνείο;;

Με ενδειαφέρει και εμενα;

Αυτα που εχω βρει εναι

arcadia και hagen.

Με το hagen (ΛΕΚΑΝΗ ΦΩΤΙΣΤΙΚΟΥ Τ5 2*39W) να ειναι πιο οικονομικο και το arcadia πιο ομορφο.

Μπορείς να δώσεις site που βρείκες και τίμη για hagen;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε, περιμένω αύριο να μου απαντήσει αν τελικά μπορεί να μου στείλει Ελλάδα και πόσο θα κοστίσει. Αν δεν μπορεί θα αγγαρέψω κάτι φίλους εκεί να το παραλάβουν και να το στείλουν. Ωστόσο πρέπει να λάβεις υπόψιν ότι δουλεύει στα 110V, θα χρειαστεί μετατροπή.

Για τελωνείο δεν ξέρω τι θα κοστίσει.. Γενικά νομίζω δεν υπάρχει τρόπος να μάθεις πόσο θα το κοστολογήσουν..

Για το hagen δεν έψαξα στο internet γιατί είναι σχετικά φτηνό, το βρήκα στην Πάτρα με 75 ευρώ.

Νομίζω ότι στο link που δίνεις για το arcadia παίζει κάποιο λάθος. Λέει ότι περιλαμβάνει 2 λάμπες των 15w, αλλά οι Τ5 σε αυτή τη διάσταση έχουν είτε 18w (freshwater lamp) είτε 24w (plant pro). Μήπως το φωτιστικό είναι για Τ8;

Link to comment
Share on other sites

Το hagen (ΛΕΚΑΝΗ ΦΩΤΙΣΤΙΚΟΥ Τ5 2*39W) εχει 86,65 € στο site που έδωσα πιο πάνω

δεν μπορώ να καταλάβω αν έχει και τις λάμπες (Τ5) μέσα;

Μάλλον έχεις δίκιο, στο site για τις arcadia, από τις διαστάσεις και τις λάμπες προκύπτει ότι είναι για Τ8.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι, έστειλα mail στο site εκεινο και μου απάντησαν ότι είναι Τ8 οι λάμπες, είχαν κάνει λάθος.

Έχεις p.m.

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτό μήπως σου κάνει ΦΩΤΙΣΤΙΚΟ ΦΘΟΡΙΣΜΟΥ ΚΡΕΜΑΣΤΟ ΜΕ ΛΑΜΠΑ T5

Το hagen με 75 ευρώ που είδες ήταν καλής ποιότητας; είχε και λάμπες μέσα στη συσκευασία;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε,

Δεν το είδα από κοντά, σε φωτογραφίες που το είδα φαίνεται λίγο πλαστικούρα, πάντως από ολόκληρο καπάκι είναι πιο κομψό. Κριτικές που διάβασα γύρω γύρω στο net, λένε ότι είναι καλό φωτιστικό και το συστήνουν. Το μόνο μειονέκτημά του φαίνεται να είναι ότι τα πόδια του που στηρίζονται στο ενυδρείο είναι κάπως στρογγυλεμένα και δεν είναι πολύ σταθερό. Αν κατάλαβα καλά προτείνουν να βγάλεις τα πόδια και να το στηρίξεις μόνο του πάνω στο ενυδρείο ή να το κρεμάσεις. Πάντως γενικά είναι ευχαριστημένοι.

Έχει και ηλεκτρονικό μπάλαστ, αλλά δεν νομίζω να περιλαμβάνει λάμπες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...