Jump to content

γιατί τόσα λεφτά για φίλτρα


gantalf

Recommended Posts

Γιατί να σκάμε τόσα πολλά λεφτά για φίλτρα?? Αφού υπάρχει η λύση και δεν μας κοστίζει καθόλου.

Φίλτρο βυθού.

Έχω ακούσει ότι βάζεις μια σίτα κάτω από το υπόστρωμα και με έναν κυκλοφορητή γίνεται όλος ο πάτος του ενυδρείου φίλτρο. Χρειάζεται βέβαια ειδικό υπόστρωμα αλλα και αυτό πάλι δεν κοστίζει πολλά.

Μήπως γνωρίζει κανείς αυτή την τεχνική και μήπως την έχει εφαρμόσει.

Link to comment
Share on other sites

μα και βεβαια,αλλα κρινεται πλεον πολυ ξεπερασμενη μεθοδος,ιδιαιτερα δε αν μιλαμε για φυτεμενο ενυδρειο,οπου εκεινκρινεται ακαταλληλη σαν μεθοδος φιλτρανσης.....

Link to comment
Share on other sites

να αλλά το post το κάνει μαγαζί που θέλει να πουλάει φίλτρα....

Θα του έμεναν όλα τα φίλτρα στο ραφι...

Link to comment
Share on other sites

To ότι το post το κάνει ο Καρβούνης δεν πάει να πει ότι λέει ψέματα για να πουλήσει φίλτρα. Καλή η καχυποψία αλλά εως ένα σημείο. Τα ίδια σου λέει κι ο Κώστας πιο κάτω (klaz). Aν το λέει κι αυτός για να πουλήσει φίλτρα, τότε κάνε μόνος σου μια αναζήτηση στο net για φίλτρα βυθού και θα καταλάβεις...

Link to comment
Share on other sites

να αλλά το post το κάνει μαγαζί που θέλει να πουλάει φίλτρα....

Θα του έμεναν όλα τα φίλτρα στο ραφι...

οταν γραφτηκε το συγκεκριμενο ποστ,ο συγγραφεας δεν ηταν σε καποιο μαγαζι...

το θεμα ειναι οτι αν θελεις να γλυτωσεις -αποφυγεις τα εξωτερικα φιλτρα ο μονοδρομος ειναι να εχεις σαμπ.τιποτε αλλο,και βεβαια ηδη τα ειπαμε για το φιλτρο βυθου.

****χρηστο μου ,με προλαβες...

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Παλιά ήταν στα high της αυτή η τεχνική αλλά όλο προβλήματα είναι...

Πως το καθαρίζεις το φίλτρο χωρις να το διαταράξεις? Ενώ στα άλλα φίλτρα απλά πλένουμε το συνθετικό βαμβάκι και στίβουμε που και που κανένα σφουγγάρι να ξεμπουκώσει.

Φυτά πως θα ριζώσουν? Κάθε φορά που ξεριζώνεις, όλες οι ρίζες μένουν μέσα...

Είχα παλιά σ' ένα ενυδρειάκι και ήταν σκέτη ταλαιπωρία... άσε που αν γίνει η βλακεία και σηκωθεί λίγο, πρέπει να ξηλώσεις όλο το χαλίκι για να κάτσει...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά εγώ χρησιμοποιώ αυτή τι λύση για το λόγο ότι ρουφάει από κάτω και έτσι δεν τραβάει μέσα και τις τροφές τον ψαριών.. συγκεκριμένα στη μέση του ενυδρείου εκτείνεται μια λωρίδα με πλαστικά πλακάκια και αριστερά και δεξιά έχω βάλει τα φυτά.. στη συνεχεια ο κυκλοφορητής ρίχνει το νερό στην επιφάνεια σε ένα πλαστικό μπουκάλι νερού (αυτοσχέδιο φίλτρο) που μέσα έχει το σφουγγάρι και τα μακαρονάκια και από εκεί πέφτει καθαρό στην επιφάνεια του νερού..

προς το παρόν δουλεύει καλά.. δεν ξέρω αν είναι κακή η καλή ιδέα αλλα πέστε μια γνώμη τι νομίζετε..

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να σκάμε τόσα πολλά λεφτά για φίλτρα?? Αφού υπάρχει η λύση και δεν μας κοστίζει καθόλου.

Φίλτρο βυθού.

Έχω ακούσει ότι βάζεις μια σίτα κάτω από το υπόστρωμα και με έναν κυκλοφορητή γίνεται όλος ο πάτος του ενυδρείου φίλτρο. Χρειάζεται βέβαια ειδικό υπόστρωμα αλλα και αυτό πάλι δεν κοστίζει πολλά.

Μήπως γνωρίζει κανείς αυτή την τεχνική και μήπως την έχει εφαρμόσει.

Πριν 30 χρονια δεν ειχαμε την πολυτελεια για εξωτερικα φιλτρα και σαμπ, οποτε εξ' αναγκης και ελλειψης χρηματων και γνωσης τα αγοραζαμε. Τωρα πλεον που τα πραγματα εχουν αλλαξει, ειναι "κουτο" να χρησιμοποιει καποιος, τετοιες προβληματικες μεθοδους.- :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...