Jump to content

Ενυδρείο ανοξείδωτο


ΓΙΩΡΓΑΡΑΣ

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι για το όποιο δεν έχω δει κάπου Άλου .

Σήμερα πηρά πρόσφορα για ενυδρείο ανοξείδωτο 1,70χ1,00χ0,70 700 euro και εννοείτε μπροστά τζάμι (εκτός τιμής ) .

To πρόβλημα μου είναι τι πάχος τζαμιού να βάλω και δεύτερων αν γίνετε να βάλω ψάρια μέσα σε δεξαμενή ανοξείδωτη .

σκέπτομαι για δίσκους .

Επίσης αν γνωρίζει κάποιος αν η σιλικόνη πιάνει πάνω σε ανοξείδωτο. (για να κολλήσω το τζάμι ).

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι για το όποιο δεν έχω δει κάπου Άλου .

Σήμερα πηρά πρόσφορα για ενυδρείο ανοξείδωτο 1,70χ1,00χ0,70 700 euro και εννοείτε μπροστά τζάμι (εκτός τιμής ) .

To πρόβλημα μου είναι τι πάχος τζαμιού να βάλω και δεύτερων αν γίνετε να βάλω ψάρια μέσα σε δεξαμενή ανοξείδωτη .

σκέπτομαι για δίσκους .

Επίσης αν γνωρίζει κάποιος αν η σιλικόνη πιάνει πάνω σε ανοξείδωτο. (για να κολλήσω το τζάμι ).

Αγαπητέ ΓΙΩΡΓΑΡΑ απ'οτι κατάλαβα ,όλες οι πλάτες θα είναι ανοξείδωτες εκτός το μπροστινό ;.Να σε ρωτήσω αν είναι έτσι , γιατί τό κάνεις ανοξείδωτο ;.Υπάρχει κάποιος λόγος;.

Φιλικά Σωκράτης :chair:

Link to comment
Share on other sites

Για θέμα σκουριάς πρώτον και δεύτερων ψάχνω ένα υλικό το όποιο να είναι ανθεκτικό διότι έχω δυο μικρά παιδιά και δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει αν όλες οι πλευρές είναι από γυαλί και σε τέτοιο μέγεθος ενυδρείου..

Link to comment
Share on other sites

με αυτη τη λογικη,γιατι δεν το κανεις ξυλινο απο μπετοφορμ...??

Link to comment
Share on other sites

Έχω και αυτή την εναλλακτική λύση απλός ψάχνω την καλύτερη για τα ψάρια την τσέπη μου και φυσικά την ασφάλεια και τις φωνές τις γυναίκας μου αν 1200 λίτρα νερού φύγουν στο σαλόνι .

Link to comment
Share on other sites

Έχω και αυτή την εναλλακτική λύση απλός ψάχνω την καλύτερη για τα ψάρια την τσέπη μου και φυσικά την ασφάλεια και τις φωνές τις γυναίκας μου αν 1200 λίτρα νερού φύγουν στο σαλόνι .

αν αυτος που στο κατασκευασει (για το ξυλινο μιλαω),εχει ξανακανει δεν υπαρχει κανενα προβλημα.μιλαμε για παμφθηνο υλικο συγκριτικα με το τζαμι,πιο ελαφρυ ,ζεσταινεται ευκολοτερα και γενικα ειναι πολυ διαδεδομενο στο εξωτερικο ιδιαιτερα δε για μεγαααααλα ενυδρεια....

αν σε ενδιαφερει μερακλης κατασκευαστης-χομπιστας εκ πυργου ηλειας,μπορω να σε φερω σε επικοινωνια μαζι του.... :chair:

Link to comment
Share on other sites

Αν το υλικό που κατασκευάζει είναι ανθεκτικό θα ήθελα εγώ βρίσκομαι σε νησί των Κυκλάδων

Link to comment
Share on other sites

... διότι έχω δυο μικρά παιδιά και δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει αν όλες οι πλευρές είναι από γυαλί και σε τέτοιο μέγεθος ενυδρείου..

Οτι θα γινει και στη περίπτωση αυτη που θα ειναι η μια πλευρά απο γυαλί .

Εγω δεν νομιζω οτι θα εισαι ποιο ασφαλείς με το τροπο που λες να το φτιάξεις .

Ολα τα ενυδρεια στην Ελλαδα (και οχι μονο ) κατασκευαζονται εξ ολοκληρου απο γυαλι και υπαρχει η εμπειρια αυτη εδω και πολλα χρονια .

Link to comment
Share on other sites

με αυτη τη λογικη,γιατι δεν το κανεις ξυλινο απο μπετοφορμ...??

Οχι μπετοφορμ,κοντρα πλακε θαλασσης.Ειναι διαφορετικα κοντρα πλακε,το πρωτο ειναι

για εμφανη μπετα .

Link to comment
Share on other sites

Οτι θα γινει και στη περίπτωση αυτη που θα ειναι η μια πλευρά απο γυαλί .

Εγω δεν νομιζω οτι θα εισαι ποιο ασφαλείς με το τροπο που λες να το φτιάξεις .

Ολα τα ενυδρεια στην Ελλαδα (και οχι μονο ) κατασκευαζονται εξ ολοκληρου απο γυαλι και υπαρχει η εμπειρια αυτη εδω και πολλα χρονια .

Αν το κατασκευάσω από γυαλί σίγουρα θα κάνω μπάνιο δεν έχω ξανά ασχοληθεί με την συγκεκριμένη κατασκευή και ούτε κανένας στο νησί μου έχει ανάλογη εμπειρία ώστε να με βοηθήσει . .

Μου φαίνετε πιο εύκολο κατασκευαστικά από σιδερά η ξύλο (για μένα ).

Για αυτό το λόγο ρωτώ αν είναι εφικτό και αν γνωρίζει κάποιος αν θα υπάρχει πρόβλημα με τα ψάρια, το ρεύμα ,και γενικά ότι άλλο για την καλή και ομαλή λειτουργιά του ενυδρείου .

Επίσης σκεφτούμε εσωτερικά του κόντρα πλακέ θαλάσσης να το επενδύσω με πλακάκια όπως και στις πισίνες .

Και πιο φτηνά θα μου έρθει από το γυαλί και πιο γερό κατασκευαστικά πιστεύω θα είναι .

Ενημερωτικά και μόνο δεν έχουν καμία σχέση οι τιμές τις Αθηνάς Θεσσαλονίκης με τις τιμές του νησιού στα τζάμια φανταστείτε 2 φορές τουλάχιστον πάνω .

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω εαν μπορει να κολληθει πλακακι επανω στο κοντρα πλακε,αλλα εαν γινεται το ενυδρειο

θα μοιαζει με μπανιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

θα σου πρότεινα η να αγοράσεις ένα έτοιμο.. η να αγοράσεις τα γυαλιά από αθηνα.. το να ρισκάρεις με διαφορετικά υλικά κατασκευής στα λίτρα που λες είναι λιγάκι επικίνδυνο(γνώμη μου).. σκέψου ότι σε περίπτωση διαρροής ηλεκτρικού ρεύματος από τις ηλεκτρικές συσκευές του ενυδρείου το ανοξείδωτο μέταλλο είναι καλός αγωγός κρίνετε απαραίτητη μια γειωση...στην τελική φτιάξε λιμνούλα βρε αδερφέ.. να μην φοβάσαι μην ξεκολλήσει η σπάσει.. φιλικά πάντα.. :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απάντηση σας αλλά ήδη έχω ένα 250 λίτρα με γκαμπη και ένα 750 με δίσκους . φοβήθηκα τις κόλλησης τσαμιού με ανοξείδωτο και έτσι δεν προχώρησα μιας και κανένας στο νησί δεν έδινε εγγύηση για τις κολησης και στεγανότητα .

Μέχρι και ο σιδεράς μου είπε ότι οι κολησης λαμαρίνας μπορεί να έβγαζαν σκουριά στο μέλλον. έτσι προτίμησα το γυαλί έτοιμοι κατασκευή. εδω και έναν χρόνο που το έχω ευτυχώς όλα καλά

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απάντηση σας αλλά ήδη έχω ένα 250 λίτρα με γκαμπη και ένα 750 με δίσκους . φοβήθηκα τις κόλλησης τσαμιού με ανοξείδωτο και έτσι δεν προχώρησα μιας και κανένας στο νησί δεν έδινε εγγύηση για τις κολησης και στεγανότητα .

Μέχρι και ο σιδεράς μου είπε ότι οι κολησης λαμαρίνας μπορεί να έβγαζαν σκουριά στο μέλλον. έτσι προτίμησα το γυαλί έτοιμοι κατασκευή. εδω και έναν χρόνο που το έχω ευτυχώς όλα καλά

Φιλε μου..

Οταν διαβασα το θεμα σου... η πρωτη απορροια που μου δημιουργηθηκε ειναι πως θα κανει τις κολλησεις!!!

Μετα... ηταν το πόσο θα κοστησει κατι τετοιο...

Και τελος... αν δεις στις αγγελειες.... θα βρεις 2μετρο ενυδρειο σε καταπληκτικες τιμες!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...