Jump to content

Kατασκευη ενυδρειου απο πλαστικη δεξαμενη


frank86

Recommended Posts

Εχει καποιος σκεφτει ή δοκιμασει κατι τετοιο?? Κατα ποσο σας φαινεται εφικτο σαν ιδέα.. Εχω σκεφτει την δεξαμενη με προσαρμοσμενο τζαμι στην μια της πλευρα..

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου καλύτερα χοντρό PlexiGlass, για να έχει δυνατότητα καλής συγκόλησης και να ακολουθήσει την κάμψη του πλαστικού όταν γεμίσει νερό, βέβαια όλα αυτά θεωρητικά γιατί δεν το έχω δει κάπου...

Καν' το πρώτα σε μικρό δοχείο αν το βλέπεις σοβαρά... :chair:

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου καλύτερα χοντρό PlexiGlass, για να έχει δυνατότητα καλής συγκόλησης και να ακολουθήσει την κάμψη του πλαστικού όταν γεμίσει νερό, βέβαια όλα αυτά θεωρητικά γιατί δεν το έχω δει κάπου...

Καν' το πρώτα σε μικρό δοχείο αν το βλέπεις σοβαρά... :chair:

Bασικα το σκεφτομαι σοβαρα.. Αυτο που εχω σκεφτει ειναι μια αυτουσια ορθογωνια πλαστικη δεξαμενη αυτες που χρησιμοποιουμε για νερο κυριως , μιλαμε για 300 λιτρα περιπου .. Η αμφιβολιες μου ειναι στο κατα ποσον το υλικο της μπορει να ειναι ακινδυνο και καποιος τροπος προσαρμογης τζαμιου στην μια πλευρα.. Να πω την αληθεια αρχικα ειχα σκεφτει την δεξαμενη αυτη να αποτελεσει την βαση για καποια λιμνη (δηλαδη μεσα στο χωμα ) απλα μετα μου ηρθε η ιδεα αν γινει μια πιο καλαισθητη κατασκευη και προσαρμοσμενο τζαμι να γινει και εσωτερικού χώρου.. Ευχαριστω, οποια ιδεα σχετικα με το θεμα δεκτη..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Bασικα το σκεφτομαι σοβαρα.. Αυτο που εχω σκεφτει ειναι μια αυτουσια ορθογωνια πλαστικη δεξαμενη αυτες που χρησιμοποιουμε για νερο κυριως , μιλαμε για 300 λιτρα περιπου .. Η αμφιβολιες μου ειναι στο κατα ποσον το υλικο της μπορει να ειναι ακινδυνο και καποιος τροπος προσαρμογης τζαμιου στην μια πλευρα.. Να πω την αληθεια αρχικα ειχα σκεφτει την δεξαμενη αυτη να αποτελεσει την βαση για καποια λιμνη (δηλαδη μεσα στο χωμα ) απλα μετα μου ηρθε η ιδεα αν γινει μια πιο καλαισθητη κατασκευη και προσαρμοσμενο τζαμι να γινει και εσωτερικού χώρου.. Ευχαριστω, οποια ιδεα σχετικα με το θεμα δεκτη..

Μήπως έχει κάνει κάποιος κάτι αντίστοιχο; Πώς θα μπορούσαμε να προσαρμόσουμε με ασφάλεια τζάμι στην μία πλευρά;

Link to comment
Share on other sites

το μυονεκτιμα που βλεπω εγω στο ολλο εγχυρημα ειναι η ακαμψια του τζαμιου οταν βαλεις νερο μεσα στην δεξαμενη αυτη θα παραμορφωθει ελαφρος λογο της πιεσης ενω το τζαμι που ειναι σκληρο δεν θα ακολουθησει την παραμωρφοση του πλαστικου με πιθανο αποτελεσμα σπασιμο η ξεκωλιμα αυτος ειναι αλοστε και ο λογος που δεν τολμω να το δωκιμασω κι εγω αν και εχει περασει πολλες φορες απο το μυαλο μου

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστό το ποστ του scalare. :thumbup:

Διαφορετικά υλικά = διαφορετικές ιδιότητες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...