Jump to content

Recommended Posts

Τα πράγματα με τη σειρά:

Ενυδρείο 300L που φιλοξενεί διάφορα pleco, Cory και botia (τα οποία ήταν για να δωθούν το Σ/Κ)! Διακόσμηση με λευκή άμμο, πολλά, πάρα πολλα ξύλα και σπηλιές από πέτρα. Μετρήσεις:

PH:6.8

GH:8

KH:2

NH3/NH4:0

NO2:0

NO3:15 (πριν μερικές μέρες ήταν αρκετά ψηλό -περίπου 50-, αλλά το έριξα με γερές αλλαγές νερού)

Εϊχα ήδη ένα Leporacanthicus triactis L091 και την προηγούμενη εβδομάδα πήγα και πήρα άλλα 2. Από το ενυδρείο του καταστήματος που τα πήρα, υπήρχε άλλο ένα το οποίο όμως ήταν νεκρό. Υπέθεσα πως ο θάνατος αυτού είχε προέλθει από την ταλαιπωρία που ήταν ήδη πολλούς μήνες μέσα σε εκείνο το ενυδρείο.

Πήρα λοιπον τα 2 L091, τα έφερα σπίτι, έγινε 2ωρη προσαρμωγή και μπήκαν στο ενυδρείο. Δυστυχώς εξ'αρχής φαινόντουσαν ότι δεν ήταν πολύ καλά και δυστυχώς την επόμενη μέρα ήταν και τα 2 νεκρά. Βγάζοντάς τα από τo ενυδρείο παρατήρησα μία βλένα πάνω στο σώμα του διάφανη προς καφετί!

Στο εν τω μεταξύ (και άσχετα με το παραπάνω) παρατηρούσα πως τα Corydoras μου, μία στο τόσο ρίχνανε ξύσιμο στην άμμο. Ρωτώντας και συζητώντας με εμπειρότερους μου είπανε να κάνω μία θεραπεία με ΕΚΤΟΖΟΝ και Melafix. Αυτή την θεραπεία ΔΕΝ την ακολούθησα εξ'αρχής!

Επανέρχομαι στο θέμα με τα L091. Μετά τον θάνατό τους παρατήρησα πολύ πιο έντονα ξυσίματα από διάφορα ψάρια. Άμεσα έκανα την θεραπεία με το ΕΚΤΟΖΟΝ και την επόμενη μέρα έριξα Melafix, με κανονικές δοσολογίες και φυσικά με έλεγχο για τις ημερομηνίες λήξης.

Μετά την πρώτη μέρα του Melafix το ενυδρείο μύριζε ΕΝΤΟΝΑ Melafix και τα ψάρια ΟΛΑ ήταν σε τρελή ανησυχία. Είπα να το αφήσω άλλη μία μέρα, αλλά χωρίς να ρίξω πάλι Melafix (θεραπεία καθημερινή επί 8 μέρες κανονικά). Την τρίτη μέρα τα πράγμα ήταν ΤΡΑΓΙΚΑ.

α) Πρώτα συμπτώματα παρουσίασε ένα μικρό Corydoras για το οποίο έκανα και χτες ποστ (link). Το ψαράκι μεταφέρθηκε άμεσα σε άλλο ενυδρείο. Δυστυχώς (και από δική μου ευθύνη) δεν τα κατάφερε... Σήμερα το βρήκα νεκρό!

β) Χτες το πρωί βρέθηκε νεκρό ένα Cory Panda ενώ το βράδυ βρέθηκε νεκρό ένα Hypancistrus sp. L333.

γ) Σήμερα βρέθηκε νεκρό και ένα Baryancistrus sp. L142.

δ) 2 πλέκο, το L091 και ένα Panaque nigrolineatus, εκεί που δεν τα έβλεπα ΚΑΘΟΛΟΥ και ήταν συνεχώς μέσα στις σπηλιές τους, τώρα είναι ΣΥΝΕΧΩΣ έξω, κολλημένα στα τζάμια και το nigrolineatus δείχνει τάσεις φυγείς. Προσπαθεί να έχει το σώμα του ΕΚΤΟΣ νερού σκαρφαλώνοντας σε ξύλα. Λόγω αυτού ήταν έυκολο να το πιάσω και παρατήρησα πως είχε την βλένα που είχαν και τα L091 που ψόφησαν. Επίσης έχει ματωμένα πτερύγια και γενικώς και το nigrolineatus αλλά και το L091 είναι ΘΕΟΧΟΝΤΡΑ! Ειλικρινά δεν ξέρω πως ήταν πριν, αφού είχα να τα δω μήνες για να κρίνω αν αυτή είναι η κανονική σωματοδομή τους ή αν φούσκωσαν τώρα.

ε) Τα Botia που έχω (4 sidthimunki και 4 Clown), συνεχώς ξύνονται, είναι ανήσυχα, τα βλέπω συνέχεια (ενώ ήταν πάντα κρυμμένα), έχουν χάσει το χρώμα τους και γενικώς είναι άρρωστα.

στ) ΟΛΑ μα ΟΛΑ τα πλέκο είναι κολλημένα στα τζάμια, ψηλά, κοντά στην επιφάνεια του νερού. Κάποια δείχνουν απλά να ενοχλούνται από την κατάσταση, ενώ άλλα δείχνουν να έχουν επηρεαστεί άμεσα.

ζ) Τα Corydoras μέχρι χτες γενούσανε! :chair:

Εδώ και 3 μέρες, κάνω καθημερινές αλλαγές νερού κατά 80% περίπου, διατηρώντας τις συνθήκες και παρ'όλα αυτά δεν βελτιώνεται τίποτα. Αυτές οι αλλαγές νερού είναι που κάνουν τα Cory να γεννάνε αυγά. Το νερό στο εν τω μεταξύ εξακολουθεί και μυρίζει Melafix αλλά όχι τόσο έντονα όσο την πρώτη και δεύτερη μέρα.

Από χτες ξεκίνησα θεραπεία με Myxazin. Παρ'όλα αυτά καμία μα καμία βελτίωση.

Please Help! Τα βλέπω να ταλαιπωρούνται τα ψαράκια και ειλικρινά μαυρίζει η ψυχή μου!

IMG_1434_resize.jpg

IMG_1433_resize.jpg

IMG_1435_resize.jpg

IMG_1429_resize.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δύσκολα τα πράγματα...Κρίνοντας από τις φωτογραφίες θα έλεγα οτι είναι πλέον αργά για φάρμακα...Πρόκειται μάλλον για dropsy και γενικότερα για άσχημη βακτηριδιακή μόλυνση...Φαρμακευτική αγωγή που να δουλέψει σε αυτό το στάδιο εγώ δεν γνωρίζω...Προτίνω αν μπορείς να απομονώσεις τα ψάρια που είναι χειρότερα...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι με bactopur??????

Link to comment
Share on other sites

Έχασα πρόσφατα τον μονομάχο μου από πρήξιμο λόγω εσωτερικής μόλυνσης, προτείνω να δοκιμάσεις bactotabs, είναι τροφή με bactopur που δρα εσωτερικά, δεν νομίζω οτι έχεις άλλη επιλογή σε αυτό το στάδιο...

Καλή συνέχεια σου εύχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά το bactopur κάνει για τέτοιες περιπτώσεις. Η sera προτίνει ταυτόχρονη χρήση bactopur και bactopur direct για τις δύσκολες καταστάσεις...Εγώ πιστεύω πως σε μια τετοια κατάσταση πιο σημαντικές είναι οι αλλαγές νερού, με προσοχή στις συνθήκες για να μην στρεσσαριστούν περισσότερο τα ψάρια, αλλά και η αναζήτηση της αιτίας. Κάποιο άρρωστο ψάρι από pet shop προκαλεί πρόβλημα αλλά οι διαστάσεις που θα πάρει εξαρτώνται από τις συνθήκες του ενυδρείου σου. (Αν δεν μετράς με API...να αρχίσεις....) Κουράγιο...

Link to comment
Share on other sites

προτείνω να δοκιμάσεις bactotabs, είναι τροφή με bactopur που δρα εσωτερικά, δεν νομίζω οτι έχεις άλλη επιλογή σε αυτό το στάδιο...

Συμφωνώ, αλλα σε αυτό το στάδιο τρώνε τα ψάρια;

Link to comment
Share on other sites

Mπορεί και να είμαι λάθος, αλλά αν δεν είχα άλλη επιλογή, μπορεί να του το τάιζα και εγώ διαλυμένο σε νερό με μια σύριγγα. Παρακαλώ αν ο τρόπος ακόμα και σε τέοιο στάδιο είναι λάθος, ας με διορθώσουν οι εμπειρότεροι.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή τη φάση κάποια ψάρια τρώνε και κάποια όχι. Όπως είπα κάποια δείχνουν να έχουν επηρεαστεί ΑΜΕΣΑ από την κατάσταση, ενώ κάποια άλλα απλά ενοχλούνται!

Αυτή τη στιγμή έχω bactopur direct. Προτείνετε να ρίξω από σήμερα????

Link to comment
Share on other sites

Στα υπόψη πως αυτή τη στιγμή έχει ήδη χρησιμοποιηθεί Myxazin!

Link to comment
Share on other sites

Κανείς????

ΣΤΑΜΑΤΗ S.O.S.!!!!!

Link to comment
Share on other sites

φίλε τώρα είδα το πρόβλημά σου είναι κρίμα για τα ψάρια σου, πιστεύω να είναι αναστρέψιμο!!!

Κάποιος θα μπορεί να ΒΟΗΘΗΣΕΙ

Link to comment
Share on other sites

Η sera προτίνει ταυτόχρονη χρήση bactopur και bactopur direct για τις δύσκολες καταστάσεις

Και πολυ καλα προτεινει!!!

Θα σου προτεινα τα Bactotabs σε συνδιασμο με Bactopur Direct (1 ταμπλετα ανα 30λιτρα καθημερινα) και καθημερινες αλλαγες νερου!!!

Ευχομαι να πανε ολα καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη που δεν απάντησα ποιο πριν αλλα δεν ειχα το χρόνο ουτε να το διαβάσω παρολο που πήρα το μυνημα σου .

Οταν κάνεις αλλαγές νερού τι βάζεις στο νερό ;

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη που δεν απάντησα ποιο πριν αλλα δεν ειχα το χρόνο ουτε να το διαβάσω παρολο που πήρα το μυνημα σου .

Οταν κάνεις αλλαγές νερού τι βάζεις στο νερό ;

:chair:

Αλλαγές νερού κάνω με 2 βαρέλια. Στο ένα υπάρχει νερό βρύσης με StressCoat στα λίτρα του βαρελιού και τύρφη (παλαιότερα είχα άνθρακα και δεν έβαζα αντιχλώριο αλλά το άλλαξα) και στο άλλο έχει νερό από Αντίστρωφη Όσμωση. Η αλλαγή νερού γίνεται 50-50% από τα 2 βαρέλια. Το αποτέλεσμα είναι οι τιμές που αναφέρω στο πρώτο ποστ μου.

Σήμερα και κατόπιν συνεννοήσεων με τον Nidal, θα ξεκινήσω θεραπεία με Baktopur direct όπου και θα βάζω κάθε μέρα μία παστήλια ανά 30L. Θα γίνοντε καθημερινές αλλαγές περίπου 120L στα 250 περίπου καθαρά και πάλι baktopur direct. Επίσης θα ταϊζω με baktotabs και θα βάζω περισσότερο stresscoat, δηλαδή στα λίτρα που αναλογούν του συνολικού νερού επί 2!

Μόλις έχασα κι άλλο L333 :chair:

Link to comment
Share on other sites

Μείον:

3 Ancistrus sp.3

2 Botia sidthimunki

1 L333

1 Corydoras

:chair:

Τα κλόουν έχουν μαύρα χάλια. Το ίδιο και αρκετά πλέκο! Τα περισσότερα Cory είναι στην κοσμάρα τους. Τρώνε, κολυμπάνε, σκάβουν και από το "παιχνίδι" που γίνεται μου λέει πως μάλλον θα ξαναδώ αυγά! Είναι τρελά αυτά τα Cory!!!

Έγινε αλλαγή νερού, προστέθηκε Baktopur Direct και Ectopur, ενώ τάϊσα ελάχιστα με baktotabs...

Link to comment
Share on other sites

Μείον:

3 Ancistrus sp.3

2 Botia sidthimunki

1 L333

1 Corydoras

:chair:

Τα κλόουν έχουν μαύρα χάλια. Το ίδιο και αρκετά πλέκο! Τα περισσότερα Cory είναι στην κοσμάρα τους. Τρώνε, κολυμπάνε, σκάβουν και από το "παιχνίδι" που γίνεται μου λέει πως μάλλον θα ξαναδώ αυγά! Είναι τρελά αυτά τα Cory!!!

Έγινε αλλαγή νερού, προστέθηκε Baktopur Direct και Ectopur, ενώ τάϊσα ελάχιστα με baktotabs...

Ευχομαι να ειναι και οι τελευταιες σου απωλειες :chair:

Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι να ειναι και οι τελευταιες σου απωλειες :chair:

Ειλικρινά δεν έχω λόγια να περιγράψω την συμπαράστασή σου!!!

Δυστυχώς, μείον:

1 Clown Loach

2 Ancistrus sp.3

Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπάρχει πρόβλημα καλής οξυγόνωσης στο σύστημά σου????

Αυτό εκτός από την έλλειψη οξυγόνου μπορεί να προκαλέσει και την ανάπτυξη αναερόβιων βακτηρίων, με όλα τα επακόλουθα.

Link to comment
Share on other sites

Το θεωρώ δύσκολο, καθότι εξ'αρχής στο σύστημα έτρεχαν 2 αεραντλίες με 2 εξόδους η κάθε μία, καθώς και την έξοδο του φίλτρου την έχω ΕΚΤΟΣ νερού και χτυπάει "βίαια" προς την επιφάνεια!

Παρ'όλα αυτά βέβαια, η όλη τους συμπεριφορά μοιάζει με αυτή όταν έχουν έλλειψη οξυγόνου :wootwoot:

Μείον:

2 Ancistrus sp.3

1 Peckoltia sabaji L075

:chair:

Ο βαρυά άρρωστος L091 μπήκε στη σπηλιά του και ΔΕΝ είναι ακίνητος. Κουνάει "πόδια-χέρια" όπως παλιά.... :chair:

Link to comment
Share on other sites

...και συνεχίζουμε...

2 Botia sidthimunki (τα τελευταία)

Άλλα 5 Ancistrus sp.3....

και τα κλόουν σε μαύρο χάλι και τα περισσότερα Ancistrus sp.3 είναι κοντά στις αεραντλίες με φουσκωμένες κοιλιές...

:chair:

Αν διαλυθεί αυτό το ενυδρείο (που προς τα εκεί οδεύει)... τα παρατάω!

Link to comment
Share on other sites

Πάντος κάποια στιγμή θα ήθελα να κάνουμε μια συζήτηση για συνδυασμό ασίας και αμερικής... έχω παρατηρήσει οτι κάτι παίζει με τα ασιατικά και τα βακτήρια, υποπτεύομαι οτι επειδή έρχονται κακήν κακώς από Ταϋλάνδη, τα φλομώνουν στα αντιβιωτικά, αναπτύσσονται ανθεκτικά στελέχη και μετά "ότι κολλάει δεν ξεκολλάει", ειδικά Αμερικάνικο...

Το έχω περάει αρκετές φορές και κάποιοι φίλοι και καταστήματα επίσης...

Μήπως ανοίγουμε το κουτί της Πανδώρας με αυτόν τον συνδυασμό? :chair:

Link to comment
Share on other sites

Πάντος κάποια στιγμή θα ήθελα να κάνουμε μια συζήτηση για συνδυασμό ασίας και αμερικής... έχω παρατηρήσει οτι κάτι παίζει με τα ασιατικά και τα βακτήρια, υποπτεύομαι οτι επειδή έρχονται κακήν κακώς από Ταϋλάνδη, τα φλομώνουν στα αντιβιωτικά, αναπτύσσονται ανθεκτικά στελέχη και μετά "ότι κολλάει δεν ξεκολλάει", ειδικά Αμερικάνικο...

Το έχω περάει αρκετές φορές και κάποιοι φίλοι και καταστήματα επίσης...

Μήπως ανοίγουμε το κουτί της Πανδώρας με αυτόν τον συνδυασμό? :chair:

Το πιο πιθανό είναι να έχεις δίκιο. Στην συγκεκριμένη περίπτωση, βέβαια, δεν έφταιγε αυτό! Η ευθύνη είναι καθαρά και μόνο δική μου!

Link to comment
Share on other sites

....Αν διαλυθεί αυτό το ενυδρείο (που προς τα εκεί οδεύει)... τα παρατάω!

Να μην ακουω αηδιες.

Καταλαβαινω την απογνωση ή μαλλον δεν καταλαβαινω γιατι δεν μου εχει τυχει κατι τετοιο, αλλα δεν τα παραταμε αν μας τυχει κατι κακο.

Γινομαστε πιο δυνατοι και σοφοι για την επομενη προσοαθεια.

Αν δεν τα καταφερει το ενυδρειο θα το ξεκινησεις απο την αρχη και εδω ειμαι οπως και αλλοι απο το φορουμ για βοηθεια. :chair:

Εισαι και εσυ ασυγρατητος ρε παιδι μου εκτος απο ατυχος, το αντθετο απο αυτο που λεμε "η υπομονη ειναι η μεγαλυτερη αρετη στο χομπυ μας" :chair:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...