Jump to content

Recommended Posts

Ψαχνω για αγορα ph controller .... Ποιας εταιρειας θεωρουνται τα πιο αξιοπιστα ?

Link to comment
Share on other sites

κατα την γνωμη μου πολυ καλα τα iks.βεβαια υπαρχουν και αλλοι καλοι controllers

Link to comment
Share on other sites

εχω ηδη ενα iks......

Ποιον tunze απο ολους ?

Link to comment
Share on other sites

αυτον που ειναι κομπλε με ηλεκτροβανα

http://www.tunze.com/149.html?&L=1&amp...=-infoxunter030

Συμφωνω :)

Link to comment
Share on other sites

Τι τον έκανες τον Iks? Εμένα το πατατα-ηλεκτρόδιο του με άφησε χρόνους(έχει απίίίίστευτη στεγανότητα :) )

Για πές, για πές, το έχεις ακόμα το ηλεκτρόδιο Ηλία?

Link to comment
Share on other sites

Τι τον έκανες τον Iks? Εμένα το πατατα-ηλεκτρόδιο του με άφησε χρόνους(έχει απίίίίστευτη στεγανότητα :) )

Για πές, για πές, το έχεις ακόμα το ηλεκτρόδιο Ηλία?

ναι εμενα χωρις πραγματικα να κανω τιποτα εφτιαξε...... Τουλαχιστον εχει παρα πολύ καιρο να μου δειξει περιεργα πραγματα. Φυσικά ακομα δεν μου εμπνεει εμπιστοσύνη και δεν θα ξανααγοραζα iks αλλα από την προηγουμενη συζητηση μας δεν ξαναειχα προβλημα......

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ναι εμενα χωρις πραγματικα να κανω τιποτα εφτιαξε...... Τουλαχιστον εχει παρα πολύ καιρο να μου δειξει περιεργα πραγματα. Φυσικά ακομα δεν μου εμπνεει εμπιστοσύνη και δεν θα ξανααγοραζα iks αλλα από την προηγουμενη συζητηση μας δεν ξαναειχα προβλημα......

Ενημερωτικά Ηλία, παρέλαβα προχτές το γυάλινο ηλεκτρόδιο της tunze -έχω τον Ph controller της iks-. Τελικά αποφάσισα μετά απο σκληρή μάχη με την τσέπη και τα νεύρα μου να μην ξανασχοληθώ. Επόμενη κίνησή μου να κρατήσω την μπουκάλα, την ηλεκτροβάννα και να αγοράσω κανά ηλεκτρονικό πεχάμετρο χειρός κι όποτε χαλάει να το πετάω. Επειδή κοντεύεις και συ να συμπληρώσεις τη συλλογή σου απο controllers θα σου έλεγα να πράξεις το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να επιλέξεις μεταξύ:

IKS

TUNZE

Dennerle

Marea

Στο Dennerle, μία από τις διαφορές με τους υπόλοιπους είναι ότι έχεις την δυνατότητα να εισάγεις την τιμή του KH και εκείνος αυτόματα ρυθμίζει την παροχή του CO2 ώστε να διατηρούνται οι βέλτιστες τιμές ποσότητας CO2 στο νερό.

Επίσης σου ελέγχει αυτόματα και σε ενημερώνει πότε χρειάζεται καλιμπράρισμα το ηλεκτρόδιο καθώς αν δεν θέλεις ηλεκτροβάννα από άλλη εταιρεία μπορείς να την προσαρμόσεις διότι η έξοδος είναι σε πρίζα σούκο.

Link to comment
Share on other sites

Στο Dennerle, μία από τις διαφορές με τους υπόλοιπους είναι ότι έχεις την δυνατότητα να εισάγεις την τιμή του KH και εκείνος αυτόματα ρυθμίζει την παροχή του CO2 ώστε να διατηρούνται οι βέλτιστες τιμές ποσότητας CO2 στο νερό.

Επίσης σου ελέγχει αυτόματα και σε ενημερώνει πότε χρειάζεται καλιμπράρισμα το ηλεκτρόδιο καθώς αν δεν θέλεις ηλεκτροβάννα από άλλη εταιρεία μπορείς να την προσαρμόσεις διότι η έξοδος είναι σε πρίζα σούκο.

Παρα πολυ ενδιαφερον...

Για αυτο μιλατε?

Dennerle Classic-Line CO2 complete set Exclusive - 2000 g

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Εννοεις οτι θα βγαλεις τον controler off ή οτι με το γυαλινο εισαι ΟΚ?

Δεν καταλαβα...

Ναι, εννοώ οτι θα βγάλω τον Controller off. Απλά και ωραία.

Link to comment
Share on other sites

Και για να εξηγούμαι γιατί κι εγώ την άποψή μου εκφέρω, μιλάω πάντα για τα ηλεκτρόδια, οι συσκευές δεν με ενδιαφέρουν τι τεχνολογία έχουν πάνω τους.

Όταν είδα οτι και το γυάλινο έχει αποκλίσεις και παίζει ανα δευτερόλεπτο ανάμεσα σε τιμές 6,7-6,75-6,8 και ξανά καπάκι 6,7 με αποτέλεσμα η ηλεκτροβάννα να ανοιγοκλείνει κάθε 10 δεύτερα τι να κάνω? Οχι πάρε τη μια μάρκα οχι πάρε την άλλη...και μετά απο 6 μήνες ξανα μανά τρέξιμο για καινούριο ηλεκτρόδιο. Είναι υπερευαίσθητα και μπορεί να σου βγούν σκάρτα επι τόπου ή να σε κρατήσουν μερικούς μήνες και μετά να αποκλείνουν τρελά. Για να μη μιλήσω για τα επαγωγικά ρεύματα που μόλις βγάλω πρίζες ανεβαίνουν οι ενδείξεις απο 0.1 μέχρι και 0.5...

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ ενδιαφερον...

Για αυτο μιλατε?

Dennerle Classic-Line CO2 complete set Exclusive - 2000 g

Για αυτόν

DENNERLE pH controller Evolution DeLuxe

http://www.dennerle.info/EN/HG26UG08.htm

Αν θές μπορείς να τον δείς σε λειτουργία στο κατάστημα. Βρίσκεται στο φυτεμένο ενυδρείο στην είσοδο.

Link to comment
Share on other sites

ποσο κοστιζει ο dennerle μαζι με μια ηλεκτροβανα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...